Ապրիլի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԳԴՀ Հեսսեն երկրամասի Բերգշտրասսեի նահանգապետ Մաթիաս Վիլկեսին եւ Հեսսենի երկրամասում ՀՀ պատվո հյուպատոս Բրայան Սթիվեն Ֆերային:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-գերմանական կապերի զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Կարեւորվեց համագործակցությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ, կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը բնապահպանության, գյուղատնտեսության, կրթության, մշակույթի եւ այլ ոլորտներում:
Հյուրերը նշեցին, որ ապրիլի 3-ին մեկնելու են ԼՂՀ, հանդիպումներ են ունենալու իշխանությունների հետ, որպեսզի մոտիկից ծանոթանան եւ ճիշտ պատկերացում կազմեն իրավիճակի շուրջ, քանի որ ոչ միայն Գերմանիայում, այլեւ Արեւմտյան Եվրոպայում Արցախի մասին տեղեկատվության պակաս է զգացվում:

2 апреля Председатель НС О.Абраамян принял губернатора Бергштрассе Земли Гессен ФРГ Матиаса Вилькеса и Почетного посла РА в Земле Гессен Брайана Стивена Фера.
В ходе встречи обсужден ряд вопросов, касающихся развития армяно-немецких связей. Подчеркнута важность сотрудничества между органами местного самоуправления, реализации конкретных планов в области охраны природы, сельского хозяйства, образования, культуры и др.
Гости отметили, что 3 апреля совершат поездку в НКР, где состоятся встречи с местными властями – для более близкого ознакомления с ситуацией в республике, о которой не только в Германии, но и в Западной Европе в целом ощущается недостаток достоверной информации.