Ապրիլի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԳԴՀ Հեսսեն երկրամասի Բերգշտրասսեի նահանգապետ Մաթիաս Վիլկեսին եւ Հեսսենի երկրամասում ՀՀ պատվո հյուպատոս Բրայան Սթիվեն Ֆերային:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-գերմանական կապերի զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Կարեւորվեց համագործակցությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ, կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը բնապահպանության, գյուղատնտեսության, կրթության, մշակույթի եւ այլ ոլորտներում:
Հյուրերը նշեցին, որ ապրիլի 3-ին մեկնելու են ԼՂՀ, հանդիպումներ են ունենալու իշխանությունների հետ, որպեսզի մոտիկից ծանոթանան եւ ճիշտ պատկերացում կազմեն իրավիճակի շուրջ, քանի որ ոչ միայն Գերմանիայում, այլեւ Արեւմտյան Եվրոպայում Արցախի մասին տեղեկատվության պակաս է զգացվում:

On April 2 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Head of Bergstrasse District State of Hessen of the Federal Republic of Germany (FRG) Matthias Wilkes and the RA Honorary Consul in Hessen Steven Brian Fera.
In the course of the meeting a number of issues concerning the development of Armenian-German relations were discussed. The cooperation between the local self-government bodies, the implementation of concrete programmes in the sphere of ecology, agriculture, education, culture and other spheres were highlighted.
The guests noted that on April 3 they will leave for the NKR, will have meetings with the authorities in order to get acquainted with the situation and have an exact picture of it, as not only in Germany, but also in the Western Europe there is a lack of information about Artsakh.