Մրցանակներ՝ ԱԺ աշխատակիցներին
Դեկտեմբերի 20-ին Ազգային ժողովում կայացավ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի եւ ԵԱՀԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից համատեղ հայտարարված հետազոտական աշխատությունների մրցույթի մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը: ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացման օժանդակության ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված մրցույթը, որին ԱԺ աշխատակիցների ներկայացրած հետազոտությունները նվիրված էին տարբեր ոլորտներում մի շարք հիմնախնդիրների լուծման քաղաքականության համեմատական վերլուծությանը, նպատակ ուներ խրախուսել եւ օժանդակել Ազգային ժողովում հետազոտական կարողությունների զարգացմանը, նպաստել իրավական կարգավորման տարաբնույթ հարցերի նկատմամբ միջազգայնորեն կիրառվող ժամանակակից սկզբունքների ու լավագույն մոդելների վերաբերյալ իրազեկության եւ ըմբռնման մակարդակի բարձրացմանը:
Ինչպես նշեց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գուրգեն Դումանյանը՝ հետազոտական այս մրցույթն ԱԺ-ի եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի արդյունավետ համագործակցության լավագույն արդյունքներից է: Նրա խոսքով՝ մրցույթն ԱԺ աշխատակիցներին հնարավորություն է տվել զարգացնելու իրենց հետազոտական հմտությունները, որոնք հետագայում հնարավոր կլինի արդյունավետ կիրառել գործնական աշխատանքներում: Շնորհակալություն հայտնելով ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակին նախաձեռնության եւ ԱԺ աշխատակիցներին՝ մասնակցության համար, Գուրգեն Դումանյանը վստահություն հայտնեց, որ նման արդյունավետ համագործակցությունը կկրի շարունակական բնույթ:
Շնորհավորելով մասնակիցներին՝ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Սորոկինը գոհունակություն հայտնեց, որ ավանդական դարձած այս մրցույթը հնարավորություն է տալիս խրախուսել եւ զարգացնել մտավոր աշխատանքն ու գործին ստեղծագործական մոտեցումը: Նրա խոսքով՝ սա հենց այն ռեսուրսն է, որով հատկապես հարուստ է Հայաստանը:
Մրցույթի մասնակիցների ներկայացրած աշխատանքներն անանուն ուղարկվել էին Կոպենհագեն, որտեղ գտնվում է ԵԱՀԿ ԽՎ քարտուղարությունը, վերջինիս աշխատակիցներն էլ որոշել են լավագույն հետազոտությունները: Անդրեյ Սորոկինը բարձր գնահատեց ներկայացված բոլոր աշխատանքներն էլ՝ նշելով, որ դրանք աչքի են ընկել իրենց վերլուծական բաղադրիչով, հարուստ, օգտակար տեղեկություններով: Նա մրցույթում հաղթած եւ աչքի ընկած աշխատանքների հեղինակներին շնորհեց դրամական պարգեւներ ու նվերներ: Առաջին մրցանակին արժանացավ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ներքին աուդիտի բաժնի վարիչ Արամ Շաքարյանի եւ նույն բաժնի գլխավոր մասնագետ Արմեն Սիմոնյանի հեղինակած «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրումը խորհրդարանի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման նպատակով» վերլուծությունը: Նրանց շնորհվեց նաեւ «Լավագույն թիմային աշխատանք» մրցանակը՝ «Համեմատական վերլուծություն. փոքր եւ միջին ձեռներեցության խթանմանն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումների հաջողված օրինակներ (առանձին ոլորտներում եւ համապարփակ)» աշխատանքի համար:
Շնորհավորելով հաղթողներին՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գուրգեն Դումանյանը հույս հայտնեց, որ գալիք տարի մրցույթին մասնակցությունը կլինի ավելի ակտիվ եւ արդյունավետ:

Prizes to the NA Employees
On December 20 in the National Assembly the solemn awarding ceremony of the research works competition jointly announced by the OSCE Yerevan Office and the OSCE Parliamentary Assembly was held. The competition organized within the framework of the Assistance Programme of the Development Capacities of the RA National Assembly, to which the NA employees’ submitted researches were dedicated to the comparative policy analysis of the solution of a number of problems in different spheres, had an objective to encourage and assist the development capabilities in the National Assembly, promote the rise of the awareness on modern principles and best models being internationally used towards the various issues of legal regulation and the perception level.
As the NA Chief of Staff Gurgen Dumanyan has noted, this research competition is one of the best results of effective cooperation of the NA and the OSCE Yerevan Office. In his word, the competition has given opportunity the NA employees to develop their research abilities, which will be possible later to effectively use in practical works. Thanking the OSCE Yerevan Office for the initiative and the NA employees for participation, Gurgen Dumanyan expressed confidence that such effective cooperation would be of continuous nature.
Congratulating the participants the Head of the OSCE Yerevan Office Andrey Sorokin has expressed satisfaction that this competition, which has become traditional, gives opportunity to encourage and develop the mental work and the creative approach to the work. In his word, this is just the resource, in which Armenia is especially rich.
The works submitted by the competition participants have been anonymously sent to Copenhagen, where the OSCE PA Secretariat is, the employees have made a decision for the best researches. Andrey Sorokin has highly assessed all presented works, noting that they have been distinguished with their analytical component, rich and useful information. He handed over the authors who had won and were distinguished with their works monetary awards and presents. The Head of the Internal Audit Division Aram Shakaryan and Chief Specialist of the same division Armen Simonyan of the Staff of the National Assembly, who authored the analysis “The Contribution of the Information Technologies For the Efficiency Rise of the Parliament Works” were given the first prize.They were also granted "The Best Teamwork” prize for the work “The Comparative Analysis: Successful Examples of the Legislative Reforms (in certain spheres and comprehensive) Aimed at Boosting the Small and Medium Entrepreneurship.”
Congratulating the winners the NA Chief of Staff Gurgen Dumanyan expressed hope that next year the participation in the competition would be more active and effective.