ԳԴՀ Բունդեսթագի փոխնախագահ Վոլֆգանգ Թիրզեն այցելեց Հայոց մեծ եղեռնի հուշահամալիր
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Վոլֆգանգ Թիրզեն, սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ 1915 թվականի Հայոց մեծ եղեռնի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ դրեց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հուշարձանին։
Բունդեսթագի փոխնախագահն, ով առաջին անգամ է այցելում Հայաստան, եղավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացավ Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում կատարեց «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում, նշելով. «Դատապարտում ենք Ցեղասպանությունն ու պարտավորվում խաղաղություն հաստատել եւ պաշտպանել մարդու իրավունքները»։
Վոլֆգանգ Թիրզեն լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշեց. «Գերմանական ժողովուրդը հիշում է 20-րդ դարում նաեւ տարբեր ժողովուրդների դեմ կատարված հանցագործությունները։ Գերմանիայի Բունդեսթագը 2005 թվականին իր որոշմամբ դատապարտել է հայ ժողովրդի ջարդերը եւ դիրքորոշում հայտնել այդ պատմական իրադարձությունների առնչությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ այդպիսի պատմական իրադարձությունները պետք է արժանանան գնահատանքի եւ դատապարտվեն»:

Вице-председатель Бундестага ФРГ В.Тирзе посетил мемориал Геноцида армян
30 сентября вице-председатель Бундестага ФРГ   Вольфганг Тирзе в сопровождении заместителя Председателя НС РА Э.Шармазанова посетил мемориал Геноцида армян 1915 года и возложил цветы к памятнику безвинных жертв.
Вице-председатель Бундестага ФРГ   сообщил, что впервые посещает Армению, побывал в Музее-институте Геноцида армян, где, ознакомившись с документами и материалами, свидетельствующими о преступлении, сделал запись в Книге почетных гостей: “Осуждаем геноцид, обязуемся крепить мир   и защищать права человека”.
Г-н Тирзе в беседе с журналистами отметил: “Немецкий народ помнит также преступления, совершенные в 20 веке в отношении различных народов. Своим решением Бундестаг Германии в 2005 г. осудил погромы армянского народа и выразил свою позицию по этим историческим событиям. Мы полагаем, что подобные исторические события должны удостаиваться оценки и осуждения”.