ԳԴՀ Բունդեսթագի փոխնախագահ Վոլֆգանգ Թիրզեն այցելեց Հայոց մեծ եղեռնի հուշահամալիր
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Վոլֆգանգ Թիրզեն, սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ 1915 թվականի Հայոց մեծ եղեռնի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ դրեց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հուշարձանին։
Բունդեսթագի փոխնախագահն, ով առաջին անգամ է այցելում Հայաստան, եղավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացավ Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում կատարեց «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում, նշելով. «Դատապարտում ենք Ցեղասպանությունն ու պարտավորվում խաղաղություն հաստատել եւ պաշտպանել մարդու իրավունքները»։
Վոլֆգանգ Թիրզեն լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշեց. «Գերմանական ժողովուրդը հիշում է 20-րդ դարում նաեւ տարբեր ժողովուրդների դեմ կատարված հանցագործությունները։ Գերմանիայի Բունդեսթագը 2005 թվականին իր որոշմամբ դատապարտել է հայ ժողովրդի ջարդերը եւ դիրքորոշում հայտնել այդ պատմական իրադարձությունների առնչությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ այդպիսի պատմական իրադարձությունները պետք է արժանանան գնահատանքի եւ դատապարտվեն»:

Vice President of the FRG Bundestag Wolfgang Thierse Visits the Armenian Genocide Memorial Complex
On September 30 Wolfgang Thierse, Vice President of the Bundestag of the Federal Republic of Germany (FRG), accompanied with the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov visited Tsitsernakaberd, 1915 Armenian Genocide Memorial Complex and laid a wreath at the monument of the Genocide innocent victims.
The Vice President of the Bundestag, who visited Armenia for the first time, had been to the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with documents ensuring the Armenian Genocide, left a note in the Commemoration Book, mentioning: “We condemn the Genocide and get obligated to establish peace and protect human rights.”
During the talk with journalists Wolfgang Thierse noted: “The German people remember the crimes committed against different nations in the 20th century. In 2005 the Bundestag of Germany by its decision has condemned the Armenian people’s massacres and expressed its stance in relation to those historical events. We believe that such historical events should be worth an assessment and be condemned.”