Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց   ԱՄՆ Ներկայացուցիչների Պալատի Արտաքին հարաբերությունների Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ենթահանձնաժողովի նախագահ, կոնգրեսական Դեն Բարթոնին:
Ողջունելով պարոն   Բարթոնի այցը Հայաստան` Հովիկ Աբրահամյանը  նշեց, որ  քաղաքական հարաբերությունները երկու երկրների միջեւ գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ  Հայաստանն ու  ԱՄՆ ամուր գործընկերային հարաբերություններ են ծավալում թե երկկողմ, թե բազմակողմ հարթություններում: ԱԺ նախագահը նշեց, որ ՀՀ իշխանությունները հաստատակամ են խորացնել, ընդլայնել եւ առավելագույնս զարգացնել երկկողմ հարաբերություններն ԱՄՆ հետ` մասնավորապես անվտանգության, առեւտրատնտեսական եւ կրթամշակութային ոլորտներում: Կարեւորելով միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը` Հովիկ Աբրահամյանը  հույս հայտնեց, որ ՀՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամության խմբի ու ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական խմբի անդամները ջանք չեն խնայի առավել ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները: Նշելով, որ այս տարի լրացավ հայ -ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20 ամյակը` Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ  այս հոբելյանական տարում կարելի է արձանագրել, որ համատեղ ջանքերով Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ գործընկերությունը գտնվում է  հայ-ամերիկյան հարաբերությունների պատմության մեջ ամենաբարձր մակարդակի վրա: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց  ԱՄՆ ներգրավվածությունը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, ինչպես նաեւ այն օժանդակությունը, որն ամեն տարի տրամադրվում է ԱՄՆ-ի կառավարության կողմից Հայաստանին եւ Արցախին:
Անդրադառնալով հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած եւ Հունգարիայի քաղաքային դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Ադրբեջանին փոխանցելու եւ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ներում շնորհելու հետ կապված փաստին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների այս քայլերը հակասում են ինչպես միջազգային կոնվենցիաներին, այնպես էլ բոլոր բարոյական նորմերին, եւ զգալի հարված են հասցնում տարածաշրջանում խաղաղության,  փոխվստահության հաստատմանն ուղղված ջանքերին եւ բանակցային գործընթացին:  ՀՀ Ազգային ժողովը հանդես է եկել այդ նենգ արարքը դատապարտող հայտարարությամբ եւ այն ուղարկել միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններին եւ ազգային  խորհրդարաններին` առաջարկելով դատապարտել այդ սոսկալի երեւույթը եւ գործուն քայլեր դրսեւորել այդ ուղղությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ԱՄՆ կոնգրեսականը նշեց, որ ԱՄՆ մեծ կարեւորություն է տալիս էլ ավելի զարգացնելու եւ խորացնելու փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով: Պարոն Բարթոնը շեշտեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման կարեւորությունը` առաջարկելով ակտիվացնել պատգամավորների շփումները տարբեր ձեւաչափերով: Նա կարեւոր համարեց փոխայցերի աշխուժացումը, տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը:  Անդրադառնալով վերջին իրադարձություններին` ԱՄՆ կոնգրեսականը դատապարտեց Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի աննախադեպ արարքը եւ պատրաստակամություն հայտնեց  վերադառնալուն պես ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը հրապարակել ԱՄՆ Կոնգրեսի առաջիկա նիստում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին, հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

6 сентября Председатель НС О.Абраамян принял председателя подкомиссии внешних отношений по делам Европы и Евразии Палаты представителей, конгрессмена США Дэна Бартона.
Приветствуя визит г-на Бартона в Армению, О.Абраамян отметил, что политические отношения между двумя странами находятся на высоком уровне, и Армению и США связывают крепкие партнерские связи как в двустороннем, так и многостороннем форматах. Спикер парламента особо выделил, что власти РА тверды в намерении углублять, расширять и максимально развивать двусторонние отношения с США, в частности в сфере безопасности, торгово-экономической и образовательно-культурной областях. Подчеркнув важность развития межпарламентских связей, О.Абраамян выразил надежду, что члены депутатской группы дружбы Армения – США НС РА и  армянской группы Конгресса США не пожалеют усилий для еще большего укрепления двусторонних отношений.   Председатель НС высоко оценил вовлеченность США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в процесс мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, а также поддержку, ежегодно оказываемую правительством США Армении и Арцаху.
Затронут был также вопрос экстрадиции Венгрией осужденного на пожизненное заключение преступника Р.Сафарова, зарубившего топором армянского офицера Г.Маргаряна,  и помилование его президентом Азербайджана. Председатель НС отметил, что эти шаги Венгрии и Азербайджана противоречат как международным конвенциям, так и  всем моральным нормам, наносят ощутимый удар усилиям, направленным на установление мира, взаимного доверия в регионе, а также  переговорному процессу. НС РА выступило с заявлением по данному поводу и направило его международным организациям и национальным парламентам, предложив осудить это ужасное явление и предпринять действенные шаги в этом направлении.
Поблагодарив за прием, американский конгрессмен отметил, что США придают большое значение развитию и углублению взаимосотрудничества с Арменией на различных уровнях. Г-н Бартон особо выделил важность активизации межпарламентских связей, предложив оживить контакты депутатов в различных форматах. Обратившись к последним развитиям, конгрессмен США осудил беспрецедентный поступок Венгрии и Азербайджана и выразил готовность по возвращении огласить заявление НС РА на предстоящем заседании Конгресса США.
В ходе встречи стороны коснулись проблемы урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта и других вопросов, представляющих обоюдный интерес.