ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական հեռագիր է հղել դերասանուհի Գալյա Նովենցի մահվան կապակցությամբ
Խորապես վշտացած եմ հայ թատրոնի եւ կինոյի անզուգական դերասանուհի, Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստուհի Գալյա Նովենցի անժամանակ մահվան կապակցությամբ:
Կյանքից հեռացավ մեր արվեստի ու մշակույթի ականավոր դեմքերից մեկը, ով օժտված լիելով յուրատեսակ վառ տաղանդով` իր մնայուն հետքը թողեց հայկական կինոյի ու թատրոնի հարուստ պատմության մեջ` որպես Հայաստանում ու նրա սահմաններից դուրս իսկապես սիրված, իսկապես ժողովրդական արտիստուհի:
Գալյա Նովենցը  թե թատրոնում, թե կինոյում ստեղծում էր բնական միջավայր, կենդանի մթնոլորտ ու հարուստ աշխարհ, որոնցում միանգամից ներգրավում էր հանդիսատեսին` նրան դարձնելով այդ ամենի անմիջական մասնակիցը: Գալյա Նովենցի կերտած դերերը սրտամոտ են տարբեր սերունդների, ում սրտում նա մշտապես կմնա որպես իր մարմնավորած կերպարների միջոցով իր հոգու մի մասնիկը   հանդիսատեսին ի պահ տված արվեստագետ:

RA NA President Hovik Abrahamyan Sent a Telegram of Condolence on the Death of the Actress Galya Novents
I am in deep sorrow on the untimely death of the incomparable actress of the Armenian Theatre and Cinema, People’s Artist of the Republic of Armenia Galya Novents.
Endowed with unique bright talent, one of the renowned figures of our art and culture passed away and left her lasting trace in the rich history of the Armenian Cinema and Theatre as People’s genuinely beloved Artist in Armenia and out of its borders.
Both in the cinema and the theatre Galya Novents was creating natural environment, live atmosphere and rich world, where the viewer was immediately involved, making her the immediate participant of all that. Galya Novents’ roles are close to hearts of different generations, in whose hearts she will always remain as an Artist having a part of her soul left at the viewer through her embodied characters.