Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ հանձնաժողովի անդամներ Շիրակ Թորոսյանը, Սամվել Ֆարմանյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Նիկոլ Փաշինյանն ու Վահան Բաբայանը հուլիսի 9-ին հանդիպեցին Նիդեռլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Յաապ Վերների հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ  Նիդեռլանդների Թագավորությունում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը:
Արտակ Զաքարյանն անդրադարձավ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը եւ տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին: Հանձնաժողովի նախագահը տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերությունները գնահատեց կառուցողական եւ փոխշահավետ: Նրա խոսքով` տարածաշրջանում հավասարակշռված քաղաքականության պարագայում հնարավոր կլինի պահպանել կայուն, համաչափ եւ խաղաղ զարգացումներ:
Խոսելով Ադրբեջանի հետ չկարգավորված խնդիրներից, պարոն Զաքարյանն անդրադարձավ վերջինիս պատերազմական հռետորաբանությանը, սահմանային միջադեպերին, որոնց արդյունքում զոհվում են ոչ միայն ՀՀ եւ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանապահներ, այլեւ տուժում է խաղաղ բնակչությունը: Նշվեց, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի դիրքրոշումը համահունչ է եղել միջազգային սկզբունքներին ու մոտեցումներին:
Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց Նիդեռլանդների խորհրդարանին`  2004 թ.-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ եղավ նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին:
Յաապ Վերները կարեւորեց, որ Հայաստանում ԱԺ ընտրություններն անցել են ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան: Նա ընդգծեց այն հանգամանքը, որ դիտորդական առաքելությունները դրական գնահատական են տվել ՀՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրություններին, հույս հայտնելով, որ Հայաստանն ապագայում եւս հավատարիմ կմնա ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Հանձնաժողովի անդամներն իրենց տեսակետները ներկայացրեցին հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերի վերաբերյալ:

On July 9 Artak Zakaryan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly and Committee members Shirak Torosyan, Samvel Farmanyan, Alexander Arzumanyan, Nikol Pashinyan and Vahan Babayan met with Jaap Werner, Director of the Europe Department, Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands. Dziunik Aghajanian, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to the Kingdom of the Netherlands also attended the meeting.
Artak Zakaryan touched upon Armenia’s foreign policy and regional problems. The Committee Chairman appreciated the relations with the regional countries constructive and mutually beneficial. In his word, in case of balanced policy in the region it will be possible to keep sustainable, adequate and peaceful developments.
Talking about the non-settled problems with Azerbaijan Mr Zakaryan touched upon the latter’s war rhetoric, borderline incidents, as a result of which not only the border-guards of the RA and Nagorno Karabakh, but also the peaceful people suffer. It was noted that during the last 20 years in the process of the NK conflict peaceful settlement Armenia’s position had been consonant with the international principles and approaches.
Artak Zakaryan thanked the Parliament of the Netherlands for recognizing the Armenian Genocide in 2004.
In the meeting the sides also touched upon the Armenian-Turkish relations and the parliamentary elections held in Armenia.
Jaap Werner highlighted that the NA elections in Armenia were held in accordance with democratic standards. He underlined the circumstance that the observation missions positively assessed the elections of the National Assembly of the fifth convocation of the Republic of Armenia, expressing hope that Armenia in future would remain adherent to democratic reforms.