Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանն ու գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը մայիսի 21-ին հանդիպեցին ՌԴ Դաշնային խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակության անդամների հետ:
Պատվիրակության ղեկավար Նիկոլայ Ֆեդորյակի տեղեկացմամբ` այցի նպատակը ՌԴ սահմաններից դուրս գտնվող ռուսական ռազմաբազաների գործունեության ու պայմանների դիտարկումն է,  ֆինանսավորման հարցերի քննարկումը`  պաշտպանությանն առնչվող օրենսդրական դաշտը բարելավելու համար: Դաշնային խորհրդի պատվիրակությունը հետաքրքրված է նաեւ միջխորհդարանական կապերի ամրապնդմամբ, մասնավորապես պաշտպանության եւ անվտանգության բնագավառներում շփումներն ակտիվացնելու հեռանկարով:
Արտակ Դավթյանը եւ Հրայր Կարապետյանը, ընդգծելով հայ ժողովրդի ջերմ ու բարեկամական վերաբերմունքը  ռուս ժողովրդի հանդեպ, փաստեցին, որ մեծամասնությունն է պաշտպանել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմաքաղաքական պայմանագրի` որպես փոխշահավետ  համաձայնության, վավերացումը: Թեեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունները, զրուցակիցների բնորոշմամբ, բարձր մակարդակի վրա են, կա համագործակցությունը  զարգացնելու ավելի մեծ ներուժ: Պատգամավորների համոզմամբ` փոխադարձ այցերը եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում փոխգործակցությունը նոր լիցք կհաղորդեն այդ հարաբերություններին:

21 мая председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Г.Карапетян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян встретились с членами делегации Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Федерального Собрания (ФС) РФ.
Глава российской делегации Н.Федоряк сообщил, что цель их визита - мониторинг деятельности и условий российских военных баз за рубежом, а также обсуждение финансовых вопросов для улучшения законодательного поля. Делегация ФС РФ  также заинтересована в укреплении межпарламентских связей, в частности, перспективой активизации контактов в сферах обороны и безопасности.
А.Давтян и Г.Карапетян, подчеркнув теплое и дружественное отношение армянского народа к русскому народу, отметили, что большинство поддержало ратификацию военно-политического договора между Арменией и Россией как взаимовыгодное соглашение. Хотя межпарламентские отношения, по словам собеседников, находятся на высоком уровне, наличествует большой потенциал развития сотрудничества. Парламентарии выразили уверенность, что взаимные визиты в рамках Парламентской Ассамблеи ОДКБ придадут новое ускорение этим отношениям.