Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանն ու գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը մայիսի 21-ին հանդիպեցին ՌԴ Դաշնային խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակության անդամների հետ:
Պատվիրակության ղեկավար Նիկոլայ Ֆեդորյակի տեղեկացմամբ` այցի նպատակը ՌԴ սահմաններից դուրս գտնվող ռուսական ռազմաբազաների գործունեության ու պայմանների դիտարկումն է,  ֆինանսավորման հարցերի քննարկումը`  պաշտպանությանն առնչվող օրենսդրական դաշտը բարելավելու համար: Դաշնային խորհրդի պատվիրակությունը հետաքրքրված է նաեւ միջխորհդարանական կապերի ամրապնդմամբ, մասնավորապես պաշտպանության եւ անվտանգության բնագավառներում շփումներն ակտիվացնելու հեռանկարով:
Արտակ Դավթյանը եւ Հրայր Կարապետյանը, ընդգծելով հայ ժողովրդի ջերմ ու բարեկամական վերաբերմունքը  ռուս ժողովրդի հանդեպ, փաստեցին, որ մեծամասնությունն է պաշտպանել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմաքաղաքական պայմանագրի` որպես փոխշահավետ  համաձայնության, վավերացումը: Թեեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունները, զրուցակիցների բնորոշմամբ, բարձր մակարդակի վրա են, կա համագործակցությունը  զարգացնելու ավելի մեծ ներուժ: Պատգամավորների համոզմամբ` փոխադարձ այցերը եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում փոխգործակցությունը նոր լիցք կհաղորդեն այդ հարաբերություններին:

On May 21 Hrayr Karapetyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs and Artak Davtyan, Chairman of the NA Standing Committee on Education, Science, Culture, Youth and Sport met with the members of the delegation of the Russian Federation Council Committee on Defense and Security Committee.
Head of the delegation Nikolay Fedoryak said that the goal of the visit was the monitoring of the activity and conditions of the Russian military bases located outside the Republic of Russia, the discussion of the financial issues for improving the legislative concerning the defense. The delegation was also interested in strengthening of inter-parliamentary ties, in particular, activation of contacts in the spheres of defense and security.
Stressing the warm and friendly attitude of the Armenian people toward the Russians, Artak Davtyan and Hrayr Karapetyan documented that the majority had stood up for the ratification of the military and political agreement between Russia and Armenia as mutually beneficial one. According to the interlocutors, though the inter-parliamentary relations are at high level, there is still huge potential of boosting the cooperation. To the delegation members’ conviction, the mutual visits and cooperation within the framework of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization will give a new impetus to those relations.