Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Ռադմիլա Շեկերինսկային
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը մայիսի 12-ին  ընդունեց  ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար  Ռադմիլա Շեկերինսկային:
Ողջունելով հյուրին` պարոն Նիկոյանը շնորհակալություն հայտնեց մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում աշխույժ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար: Նրա խոսքով` իշխանությունները նպատակ են հետապնդել ապահովել ընտրությունների` արդար եւ օրենքի պահանջին  համապասխան անցկացումը, եւ հասարակության ու միջազգային հանրության կողմից   դրանց համարժեք ընկալումը:
Խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրեց այն աշխատանքները, որոնք իրականացվել են ԱԺ նախագահին կից ստեղծված մոնիթորինգային խմբի կողմից: Ներկայացուցչական այս յուրահատուկ հարթակը, որտեղ համատեղ, իրավահավասար հիմունքներով  քննարկումներ էին անցկացնում ընտրական գործընթացում ներգրավված ինչպես քաղաքական ուժերի, այնպես էլ հասարակական ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, հնարավորություն տվեց դիտարկելու եւ կանխարգելելու թե օպերատիվ լուծում պահանջող խնդիրներ, թե հարցեր, որոնք կապված էին Ընտրական օրենսգրքի կիրարկման հետ:    Պարոն Նիկոյանը նշեց, որ հետագայում աշխատանքներ կտարվեն  արձանագրված  թերացումների վերացման համար, որոնք, այդուհանդերձ, ընտրությունների արդյունքների վրա էական ազդեցություն չեն ունեցել:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության եւ այն համատեղ աշխատանքի համար, որ մինչ այս տարվել է ԱԺ տարբեր օղակների հետ, Ռադմիլա Շեկերինսկան վստահություն հայտնեց, որ այդ համագործակցությունը կշարունակվի` իր նպաստը բերելով Հայաստանում ժողովրդավարության հետագա խորացմանը:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավարի խոսքով` Ազգային ժողովը պետք է պարծենա այն արդյունքներով, որոնք տեսանելի են իրենց զեկույցներում: Դրանցում մասնավորապես նշվել է, որ Ընտրական օրենսգիրքն իրոք կայուն հիմքեր է ապահովում միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների կազմակերպման համար: Կան նաեւ զարգացման ենթակա ուղղություններ, սակայն այդ հարցում, նրա խոսքով, շտապողականություն ցուցաբերելու կարիք չկա:
Տիկին Շեկերինսկան ճիշտ որոշում որակեց ԱԺ նախագահին կից մոնիթորինգային խմբի ստեղծումն ու կարեւորեց այն աշխատանքը, որ տարվել է միասնաբար` բոլոր կողմերին ապահովելով մասնակցության հավասար հնարավորություններ: Խմբի աշխատանքներին ներկա են եղել նաեւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ներկայացուցիչները, եւ եզրահանգումն այպիսին է, որ նախադեպը չունեցող այս ձեւաչափը կարելի է կիրառել նաեւ հետագայում:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ երկու ամիս անց կներկայացնեն իրենց վերջնական զեկույցը, որում կներառվեն նաեւ հետընտրական որոշ դիտարկումներ, ինչպես նաեւ առաջարկներ:
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ եղավ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի եւս:
12.05.2012
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց արտասահմանցի լրագրողների հետ
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 12-ին հանդիպեց 24 երկրներ ներկայացնող 35   լրագրողների հետ, որոնք  «Երիտասարդությունը մեդիայի համար. եվրոպական ցանց» միջազգային կազմակերպության եւ Հայաստանի ռազմավարական մշակումների կենտրոնի նախաձեռնությամբ Հայաստան էին ժամանել` մասնակցելու լրա...

Samvel Nikoyan Receives the Head of the OSCE/ODIHR Observation Mission Radmila Shekerinska
On May 12 the RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan received the Head of the OSCE/ODIHR Observation Mission Radmila Shekerinska.
Welcoming the guest Mr Nikoyan thanked her for implementing lively observation mission in the parliamentary elections, which was held on May 6. In his word, the authorities have a goal to provide the holding of the fair elections in compliance with the requirement of the law, their adequate perception by the society and international community.
The Head of the parliament presented the works, which have been done by the Monitoring Group created adjunct to the NA Speaker. This peculiar representational platform, the representatives of the political forces, as well as the NGOs and international organizations, which were involved in the electoral process, were jointly on legally equal bases holding discussions, gave opportunity to observe and prevent both problems demanding operative solution and issues connected with the use of the Electoral Code. Mr Nikoyan said later works would be done for elimination of the recorded shortcomings, which, nevertheless, had no essential impact on the outcomes of the elections.
Thanking for the reception and joint work that have been done with the NA different circles by now, Radmila Shekerinska has expressed conviction that the cooperation would continue, contributing to the further deepening of democracy in Armenia.
In the word of the Head of the OSCE/ODIHR Observation Mission Radmila Shekerinska, the National Assembly should boast with the results, which are visible in their reports. It has been, particularly, mentioned that in the Electoral Code provide really stable base for the organization of the elections in compliance with the international standards. There are also directions subject to development, however in that issue, in his word, there is no need of showing hurriedness.
Ms Shekerinska qualified right decision the creation of the Monitoring Group adjunct to the NA Speaker and highlighted the work that had been together done, providing equal opportunities for participation. The representatives of the OSCE/ODIHR have also attended the works of the group, and the conclusion has been that this format having no precedent can be also used in future.
The Head of the OSCE/ODIHR Observation Mission said that they would submit their final report in two months, where some post-election observations, proposals would also be included.
During the meeting they touched upon other issues of bilateral interest, too.
12.05.2012
NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov Meets with Foreign Journalists
On May 12 the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with 35 journalists representing 24 countries, who had arrived Armenia on the initiative of the international organization “European Youth Media: Network” and the Armenian Center for Strategic Studies to take part in the educational seminars org...