ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանն ապրիլի 4-ին ընդունեց Ֆինլանդիայի արտաքին  գործերի նախարար Էրկկի Տուոմիոյայի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` պարոն Նիկոյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է սկանդինավյան տարածաշրջանի եւ, մասնավորապես, Ֆինլանդիայի հետ բազմաոլորտ եւ փոխշահավետ համագործակցության հաստատումը:
ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայաստանը դրական է գնահատում Ֆինլանդիայի դիրքորոշումները Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների նկատմամբ,  եւ այն հավասարակշռված կեցվածքը, որ ունի Հայաստանին վերաբերող քաղաքական խնդիրների, մասնավորապես` Լեռնային Ղարաբաղի  հարցի առնչությամբ:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը  նշեց, որ տպավորիչ են այն հաջողությունները, որոնք գրանցել է Ֆինլանդիան տնտեսության զարգացման, սոցիալական խնդիրների լուծման, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում: Այդ հաջողությունները, պարոն Նիկոյանի խոսքով, արժանի են ընդօրինակման:
ԱԺ նախագահը  կարեւորեց խորհրդարանների ունեցած փորձն ու հեղինակությունը` ժողովրդավարական ինստիտուտների հզորացման, օրինաստեղծ գործունեության լիարժեք իրականացման համար: Որպես դրանց հասնելու ճանապարհներից մեկը նա նշեց պառլամենտարիզմի ավանդույթներ ունեցող այնպիսի երկրների հետ փոխադարձ շփումները, ինչպիսին Ֆինլանդիան է:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը Ֆինլանդիայի հետ  հարաբերությունները կարեւորեց նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության տեսանկյունից: Այդ առումով ակնկալվում է Ֆինլանդիայի աջակցությունը Հայաստանի եվրաինտեգրման ջանքերին, մասնավորապես, ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում:
Հյուրի խնդրանքով` ԱԺ նախագահն անդրադարձավ ՀՀ-ում գործող ընտրակարգին, այն նախաձեռնություններին, որոնք միտված են ընտրությունները օրենքի պահպանմամբ ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելուն:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, Էրկկի Տուոմիոյան կարեւորեց երկու երկրների խոհրդարանների միջեւ համագործակցությունը: Նրա խոսքով` ունենալով խորհրդարանական աշխատանքի փորձ` ինքը շատ մեծ նշանակություն է տալիս խորհրդարանների միջեւ կապերին, որոնք պետք է ընդլայնվեն ու շարունակական լինեն:
Արտգործնախարարը բարձր գնահատեց այն առաջընթացը, որ Հայաստանն արձանագրել է Եվրամիություն ինտեգրման ճանապարհին: Նա պատրաստակամություն հայտնեց իրենց աջակցությունը բերել հետագայում իրականացվելիք քայլերում, ինտեգրման գործընթացում կարեւորելով երկրների ճկուն քաղաքականության որդեգրումը իրենց հարեւանների հետ:
Կարեւորելով Հայաստանում առաջիկայում կայանալիք ընտրությունների ազատ ու արդար անցկացումը,  Էրկկի Տուոմիոյան տեղեկացրեց, որ Ֆինլանդիան եւս իր ներկայացուցիչները կունենա դիտորդական առաքելություններում:
Արտգործնախարարն իրեն հետաքրքրող հարցերն ուղղեց ԱԺ նախագահին, հանդիպմանը մասնակցող խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչներին:

Председатель НС принял делегацию во главе с министром иностранных дел Финляндии
4 апреля Председатель НС С.Никоян принял делегацию, возглавляемую министром иностранных дел Финляндии Эркки Туомиоя. Приветствуя гостей, спикер парламента отметил, что Армения придает важное значение установлению многостороннего и взаимовыгодного сотрудничества со скандинавскими странами и, в частности, с Финляндией.
По словам Председателя НС, Армения позитивно оценивает позиции Финляндии по политическим процессам на Южном Кавказе и взвешенный подход к политическим проблемам, касающимся Армении и, в частности, к Нагорно-Карабахскому вопросу.
Глава армянского парламента отметил впечатляющие успехи Финляндии в развитии экономики, решении социальных проблем, защиты прав человека.
Г-н Никоян также подчеркнул важность отношений с Финляндией с точки зрения сотрудничества Армения – Евросоюз. В этом плане РА ожидает содействия Финляндии в вопросах евроинтеграции, в частности, в рамках Восточного партнерства ЕС.
По просьбе гостя спикер НС обратился к действующим в РА избирательным системам, а также к инициативам, направленным на проведение выборов с соблюдением законности и международных стандартов.
Поблагодарив за прием, Эркки Туомиоя подчеркнул важность сотрудничества парламентов двух стран. По его словам, имея опыт парламентской работы, он придает огромное значение связям между парламентами, их расширению и преемственности.
Министр иностранных дел высоко оценил прогресс Армении на пути к евроинтеграции и выразил готовность всемерно содействовать дальнейшим шагам страны по их реализации.
Подчеркнув важность проведения свободных и справедливых выборов в Армении, Эркки Туомиоя сообщил, что Финляндия также будет иметь своих представителей в наблюдательных миссиях.
Финский министр обратился с интересующими его вопросами к Председателю НС, а также к участвовавшим во встрече представителям парламентских фракций.