ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանն ապրիլի 4-ին ընդունեց Ֆինլանդիայի արտաքին  գործերի նախարար Էրկկի Տուոմիոյայի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` պարոն Նիկոյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է սկանդինավյան տարածաշրջանի եւ, մասնավորապես, Ֆինլանդիայի հետ բազմաոլորտ եւ փոխշահավետ համագործակցության հաստատումը:
ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայաստանը դրական է գնահատում Ֆինլանդիայի դիրքորոշումները Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների նկատմամբ,  եւ այն հավասարակշռված կեցվածքը, որ ունի Հայաստանին վերաբերող քաղաքական խնդիրների, մասնավորապես` Լեռնային Ղարաբաղի  հարցի առնչությամբ:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը  նշեց, որ տպավորիչ են այն հաջողությունները, որոնք գրանցել է Ֆինլանդիան տնտեսության զարգացման, սոցիալական խնդիրների լուծման, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում: Այդ հաջողությունները, պարոն Նիկոյանի խոսքով, արժանի են ընդօրինակման:
ԱԺ նախագահը  կարեւորեց խորհրդարանների ունեցած փորձն ու հեղինակությունը` ժողովրդավարական ինստիտուտների հզորացման, օրինաստեղծ գործունեության լիարժեք իրականացման համար: Որպես դրանց հասնելու ճանապարհներից մեկը նա նշեց պառլամենտարիզմի ավանդույթներ ունեցող այնպիսի երկրների հետ փոխադարձ շփումները, ինչպիսին Ֆինլանդիան է:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը Ֆինլանդիայի հետ  հարաբերությունները կարեւորեց նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության տեսանկյունից: Այդ առումով ակնկալվում է Ֆինլանդիայի աջակցությունը Հայաստանի եվրաինտեգրման ջանքերին, մասնավորապես, ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում:
Հյուրի խնդրանքով` ԱԺ նախագահն անդրադարձավ ՀՀ-ում գործող ընտրակարգին, այն նախաձեռնություններին, որոնք միտված են ընտրությունները օրենքի պահպանմամբ ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելուն:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, Էրկկի Տուոմիոյան կարեւորեց երկու երկրների խոհրդարանների միջեւ համագործակցությունը: Նրա խոսքով` ունենալով խորհրդարանական աշխատանքի փորձ` ինքը շատ մեծ նշանակություն է տալիս խորհրդարանների միջեւ կապերին, որոնք պետք է ընդլայնվեն ու շարունակական լինեն:
Արտգործնախարարը բարձր գնահատեց այն առաջընթացը, որ Հայաստանն արձանագրել է Եվրամիություն ինտեգրման ճանապարհին: Նա պատրաստակամություն հայտնեց իրենց աջակցությունը բերել հետագայում իրականացվելիք քայլերում, ինտեգրման գործընթացում կարեւորելով երկրների ճկուն քաղաքականության որդեգրումը իրենց հարեւանների հետ:
Կարեւորելով Հայաստանում առաջիկայում կայանալիք ընտրությունների ազատ ու արդար անցկացումը,  Էրկկի Տուոմիոյան տեղեկացրեց, որ Ֆինլանդիան եւս իր ներկայացուցիչները կունենա դիտորդական առաքելություններում:
Արտգործնախարարն իրեն հետաքրքրող հարցերն ուղղեց ԱԺ նախագահին, հանդիպմանը մասնակցող խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչներին:

On April 4 the RA NA Speaker Samvel Nikoyan received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of Finland Erkki Tuomioya. Welcoming the guests Mr Nikoyan has noted that Armenia greatly emphasizes the establishment of mutually beneficial cooperation in many spheres with Scandinavian region and, particularly, Finland.
In the NA Speaker’s word Armenia positively assesses the positions of Finland in the South Caucasus towards ongoing political processes, and the balanced posture it has towards the political problems, particularly, in connection with Nagorno Karabakh.
The Head of the RA Parliament has noted that the successes that Finland has registered in the spheres of development of economy, solution of social problems, protection of human rights. In Mr Nikoyan’s word, those successes are worth imitating.
The NA Speaker highlighted the experience and prestige of the parliaments for strengthening of democratic institutes and full implementation of law-making activity. As one of the ways of reaching them he noted the mutual contacts with such countries having traditions of parliamentarism, as Finland.
The Head of the RA Parliament also emphasized the relations with Finland from the view of Armenia-European Union cooperation. In that aspect the support of Finland to the efforts of Arme4nia’s European Integration, particularly, within the EU Eastern Partnership framework is expected.
At the guest’s request the NA Speaker touched upon the electoral system functioning in the RA, the initiatives, which are inclined at holding the elections preserving the law and in accordance with international standards.
Thanking for reception Erkki Tuomioya highlighted the cooperation between the parliaments of the two countries. In his word, having experience of parliamentary activity, he attaches great importance to the relations between the parliaments, which should be expanded and be continuous.
The Foreign Minister highly appreciated the progress that Armenia had recorded on the way to integration. He expressed readiness to support in the steps to be taken in future, highlighting in the integration process the adoption of the flexible policy of the countries with their neighbours.
Emphasizing the holding of free and fair elections to be held in future in Armenia, Erkki Tuomioya said that Finland would have its representatives in observation missions.
The Foreign Minister addressed questions concerning him to the NA Speaker, the representatives of the parliamentary factions participating in the meeting.