ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը հանդիպել է Լիտվայի ԱԳ փոխնախարարի հետ
Աշխատանքային այցով Լիտվայում գտնվող` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը մարտի 8-ին Վիլնյուսում հանդիպել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Էվալդաս Իգնատյավիչյուսի հետ:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա սերտացումը, քննարկել են Հայաստան-Լիտվա փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով մայիսի 6-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին` հայկական կողմն ընդգծել է ընտրական գործընթացները ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան կազմակերպելու եւ իրականացնելու երկրի իշխանությունների  կամքը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է Լիտվայի դերը` որպես ժողովրդավարական արժեհամակարգի հաստատման փորձառու պետության` նշելով, որ վերջինս կարող է օժանդակել Հայաստանին եվրաինտեգրման ճանապարհին` բարեփոխումների ամրագրման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի արդյունավետության մեծացման հարցում:
Լիտվայի ԱԳ փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ 2013-ին Վիլնյուսում տեղի կունենա ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովը, նույն թվականին Լիտվան կստանձնի Եվրամիության նախագահությունը: Նա հաստատել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին աջակցելու լիտվական կողմի պատրաստակամությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ  Էվալդաս Իգնատյավիչյուսը վերահաստատել է Լիտվայի պաշտոնական դիրքորոշումը` հիմնված հակամարտության կարգավորման շուրջ ամրագրված 3 հայտնի սկզբունքների վրա: Հայկական կողմն ընդգծել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի: «Եվրոպայում հասկացել են, որ Ադրբեջանի նավթը չի կարող ավելի թանկ լինել, քան անկախության համար թափված հայերի արյունը»,-ասել է  պարոն Շարմազանովը:

RA Parliamentary Delegation Met the Deputy Foreign Minister of Lithuania
On March 8 the RA NA Parliamentary delegation led by the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Deputy Foreign Minister of Lithuania Evaldas Ignatavičius in Vilnius.
The parties highlighted the further rapprochement of the relations between the two countries, discussed issues pertaining to the Armenia-Lithuania cooperation.
Touching upon the parliamentary elections being held in Armenia on May 6, the Armenian side underlined the readiness of the authorities of the country to organize and carry out the electoral processes in compliance with democratic standards.
The NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov emphasized the role of Lithuania as an experienced state of the establishment of democratic value systems, noting that the latter could assist Armenia on the way to European integration in increasing the efficiency of the efforts taken in making reforms.
The Deputy Foreign Minister of Lithuania has noted that in 2013 the EU Eastern Partnership Summit will take place in Vilnius, in the same year Lithuania is going to assume the presidency of the European Union. He confirmed the willingness of the Lithuanian side to support the process of the reforms being implemented in Armenia.
In relation to the Nagorno Karabakh conflict Evaldas Ignatavičius again confirmed the official position of Lithuania based on 3 well-known principles over the conflict settlement. The Armenian side has stressed that the international recognition of Artsakh has no alternative. “In Europe they understood that the Azerbaijan’s oil could not be more expensive than the Armenians’ blood shed for independence,” Mr Sharmazanov said.