ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպեց ուսանողների հետ
Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը մարտի 6-ին հանդիպեց խորհրդարանում պրակտիկա անցնող Երեւանի պետական եւ Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանների, Եվրոպական տարածաշրջանային  եւ Պետական կառավարման ակադեմիաների ուսանողներին:
Երիտասարդներն ԱԺ նախագահին ներկայացրեցին, թե ինչ դրդապատճառներով են  պրակտիկայի համար հատկապես ընտրել խորհրդարանը: Պարոն Նիկոյանն իր խոսքում նշեց, որ Ազգային ժողովը ներկայացուցչական մարմի է եւ խորհրդարանում, առավել քան որեւէ այլ տեղ, ամբողջական է  ներկայացված երկրի քաղաքական դաշտը: Այս առումով Աժ նախագահն ապագա քաղաքագետների եւ միջազգայնագետների համար օգտակար համարեց խորհրդարանական շփումներն ու հանդիպումները: Նշեց, որ խորհրդարանականների համար եւս հետաքրքիր ու օգտակար է լսել նոր սերնդի մտածելակերպը, մտքերն ու գաղափարները:
Ուսանողների խնդրանքով անդրադառնալով տարբեր ընտրակարգերին` Աժ նախագահը կարծիք հայտնեց, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է գտնի իր համար կիրառելի մոդելը: Նրա խոսքով` Հայաստանի պարագայում, երբ խորհրդարանը միապալատ է, գտնվել է լավագույն եւ հավասարակշռված հարաբերակցությունը: Երկու` համամասնական եւ մեծամասնական, ընտրակարգերի համադրմամբ հնարավոր է օրենսդիր մարմնում ապահովել ինչպես կուսակցությունների, այնպես էլ հանրապետության տարբեր տարածքների ներկայացվածությունը:
Ուսանողներն ԱԺ նախագահի հետ զրուցեցին երիտասարդական խորհրդարանի գործունեության ու արդյունավետության մասին` կոչ անելով նաեւ բուհերի ուսանողների ներուժն օգտագործելու մեխանիզմներ գտնել:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երիտասարդական խորհրդարանը համարեց օրենքներն ուսումնասիրելու, տեսակետներ ձեւավորելու եւ արտահայտելու,  այլ հմտություններ ձեռքբերելու լավ դպրոց:
Բուհերի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների ուսանողները հանդիպման ընթացքում անդրադարձան խորհրդարանական դիվանագիտությանն  ու հատկապես այն դեպքերին, երբ անհրաժեշտ է լինում արագ արձագանքել հակահայկական քարոզչությանը: Աժ նախագահն  ասաց, որ Հայաստանը ոչ բոլոր երկրներում ունի դիվանագիտական ներկայացուցչություններ`  տեղեկացված լինելու կամ արագ հակաքայլեր կատարելու համար: Լինելով արտաքին քաղաքականության բաղկացուցիչ մաս` խորհրդարանական դիվանագիտությունը նույնպես նպաստում է նախանշված առաջնահերթությունների իրացմանը,  ու հաճախ հաջողվում է փոքր ռեսուրսներով կանխել հակահայկական մի նոր ալիք: Իսկ խորհրդարանին վերապահված մեկ այլ` հայտարարություններ անելու լիազորությունը, ըստ Աժ նախագահի, պետք է իրականացվի ճիշտ պահին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ ազգային անվտանգությանը, բանակում արձանագրված միջադեպերի վերացմանը, տարածքների համաչափ զարգացմանը, գենդերային հավասարությանն առնչվող  հարցեր:
Անդրադառնալով առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին` Աժ նախագահն ասաց, որ իշխանություններն անելու են ամեն ինչ` ազատ եւ արդար ընտրություններ ապահովելու համար: Աժ նախագահն իր հերթին պատրաստվում է հանդես գալ խորհրդարանում  մոնիտորինգի խումբ ստեղծելու նախաձեռնությամբ` խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների կողմից Ընտրական օրենսգրքի պահանջների կատարմանը հետեւելու համար:
Պարոն Նիկոյանը հանդիպման ավարտին երիտասարդներին հորդորեց  լավ սովորել, մաղթեց լինել նպատակասլաց ու մրցակցության մեջ առաջանցիկ:

RA NA Speaker Meets the Students
On March 6 the National Assembly Speaker Samvel Nikoyan met the students of Yerevan State University and Yerevan V. Brusov State Linguistic University, European Regional Academy and State Administration Academy having practice in the parliament.
The young people presented to the NA Speaker the motivations why they had especially chosen the parliament for their practice. Mr Nikoyan has noted in his word that the National Assembly is a representational body and in the parliament, more than in other place, is completely represented the political field of the country. With this respect the NA Speaker considered useful for future political scientists and experts on international studies the parliamentary contacts and meetings. He has noted that it is also interesting and useful for the MPs to hear the way of thinking, thoughts and ideas of the new generation.
At the students’ request, touching upon the different electoral systems the NA Speaker opined that every country should find the applicable model. In his word, in case of Armenia, when the parliament is unicameral, the best and balanced correlation has been found. By comparing the two, proportional and majoritarian electoral systems it is possible to provide the representation in the legislative body from the parties , as well as different areas of the republic.
The students talked with the NA Speaker about the activity and efficiency of the Youth Parliament, calling on them to find mechanisms for using the potential of the students of the higher educational institutions.
The Head of the legislative body deemed the Youth Parliament a good school of studying laws, forming and expressing views and obtaining other skills.
In the course of the meeting the students of the faculties of the International Relations of the higher educational institutions touched upon the parliamentary diplomacy and especially the cases, when it’s necessary to quickly respond the anti-Armenian campaign. The NA Speaker said that Armenia has diplomatic representations not in all countries for being informed or taking quick anti-steps. Being component of foreign policy, the parliamentary diplomacy also promotes the realization of the pre-determined priorities, and often succeeds to prevent a new wave with small resources. And other authority, making announcements, reserved to the parliament, according to the NA Speaker, should be carried out in time.
During the meeting issues pertaining to the national security, elimination of incidents recorded in the army, adequate development of the territories and gender equality were also discussed.
Referring to the upcoming parliamentary elections the NA Speaker has said that the authorities will do their utmost to ensure free and fair elections. The NA Speaker, in his turn, is preparing to make an initiative to create a Monitoring Group in the parliament for following the fulfillment of the requirements of the Electoral Code by the representatives of the parliamentary and extra-parliamentary forces.
At the end of the meeting Mr Nikoyan urged the young people to study well, wished them to be purposeful and progressive in competition.