ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպեց ուսանողների հետ
Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը մարտի 6-ին հանդիպեց խորհրդարանում պրակտիկա անցնող Երեւանի պետական եւ Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանների, Եվրոպական տարածաշրջանային  եւ Պետական կառավարման ակադեմիաների ուսանողներին:
Երիտասարդներն ԱԺ նախագահին ներկայացրեցին, թե ինչ դրդապատճառներով են  պրակտիկայի համար հատկապես ընտրել խորհրդարանը: Պարոն Նիկոյանն իր խոսքում նշեց, որ Ազգային ժողովը ներկայացուցչական մարմի է եւ խորհրդարանում, առավել քան որեւէ այլ տեղ, ամբողջական է  ներկայացված երկրի քաղաքական դաշտը: Այս առումով Աժ նախագահն ապագա քաղաքագետների եւ միջազգայնագետների համար օգտակար համարեց խորհրդարանական շփումներն ու հանդիպումները: Նշեց, որ խորհրդարանականների համար եւս հետաքրքիր ու օգտակար է լսել նոր սերնդի մտածելակերպը, մտքերն ու գաղափարները:
Ուսանողների խնդրանքով անդրադառնալով տարբեր ընտրակարգերին` Աժ նախագահը կարծիք հայտնեց, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է գտնի իր համար կիրառելի մոդելը: Նրա խոսքով` Հայաստանի պարագայում, երբ խորհրդարանը միապալատ է, գտնվել է լավագույն եւ հավասարակշռված հարաբերակցությունը: Երկու` համամասնական եւ մեծամասնական, ընտրակարգերի համադրմամբ հնարավոր է օրենսդիր մարմնում ապահովել ինչպես կուսակցությունների, այնպես էլ հանրապետության տարբեր տարածքների ներկայացվածությունը:
Ուսանողներն ԱԺ նախագահի հետ զրուցեցին երիտասարդական խորհրդարանի գործունեության ու արդյունավետության մասին` կոչ անելով նաեւ բուհերի ուսանողների ներուժն օգտագործելու մեխանիզմներ գտնել:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երիտասարդական խորհրդարանը համարեց օրենքներն ուսումնասիրելու, տեսակետներ ձեւավորելու եւ արտահայտելու,  այլ հմտություններ ձեռքբերելու լավ դպրոց:
Բուհերի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների ուսանողները հանդիպման ընթացքում անդրադարձան խորհրդարանական դիվանագիտությանն  ու հատկապես այն դեպքերին, երբ անհրաժեշտ է լինում արագ արձագանքել հակահայկական քարոզչությանը: Աժ նախագահն  ասաց, որ Հայաստանը ոչ բոլոր երկրներում ունի դիվանագիտական ներկայացուցչություններ`  տեղեկացված լինելու կամ արագ հակաքայլեր կատարելու համար: Լինելով արտաքին քաղաքականության բաղկացուցիչ մաս` խորհրդարանական դիվանագիտությունը նույնպես նպաստում է նախանշված առաջնահերթությունների իրացմանը,  ու հաճախ հաջողվում է փոքր ռեսուրսներով կանխել հակահայկական մի նոր ալիք: Իսկ խորհրդարանին վերապահված մեկ այլ` հայտարարություններ անելու լիազորությունը, ըստ Աժ նախագահի, պետք է իրականացվի ճիշտ պահին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ ազգային անվտանգությանը, բանակում արձանագրված միջադեպերի վերացմանը, տարածքների համաչափ զարգացմանը, գենդերային հավասարությանն առնչվող  հարցեր:
Անդրադառնալով առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին` Աժ նախագահն ասաց, որ իշխանություններն անելու են ամեն ինչ` ազատ եւ արդար ընտրություններ ապահովելու համար: Աժ նախագահն իր հերթին պատրաստվում է հանդես գալ խորհրդարանում  մոնիտորինգի խումբ ստեղծելու նախաձեռնությամբ` խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների կողմից Ընտրական օրենսգրքի պահանջների կատարմանը հետեւելու համար:
Պարոն Նիկոյանը հանդիպման ավարտին երիտասարդներին հորդորեց  լավ սովորել, մաղթեց լինել նպատակասլաց ու մրցակցության մեջ առաջանցիկ:

Председатель НС РА встретился со студентами
6 марта Председатель НС РА С.Никоян встретился со студентами ереванских вузов – ЕГУ, ЕГЛУ им. В.Брюсова, Европейской региональной академии и Академии государственого управления, проходящими практику в парламенте.
Г-н Никоян в своем слове, в частности, отметил, что Национальное Собрание – представительный орган, где наиболее полно и цельно представлено политическое поле страны. В этом плане спикер НС выделил как особо полезные для будущих политологов и международников парламентские контакты и встречи, отметил, что для парламентариев также весьма интересно и полезно ознакомиться с мыслями, идеями и мировоззрением нового поколения.
По просьбе студентов Председатель НС РА представил им различные избирательные системы, заметив, что каждая страна сама должна найти более приемлемую для  нее модель. В случае Армении, по его словам, когда парламент однопалатный, найдено наилучшее и взвешенное соотношение. В совмещении пропорциональной и мажоритарной избирательных систем   возможно обеспечить представленность в законодательном органе как партий, так и различных регионов республики.
Студенты в беседе со спикером коснулись также эффективности деятельности Молодежного парламента, напомнив о необходимости нахождения механизмов вовлечения студенческого потенциала.
Студенты факультетов международных отношений вузов в ходе встречи коснулись, в частности,   вопросов парламентской дипломатии и особенно случаев, когда необходимо оперативно реагировать на антиармянскую пропаганду. Были подняты также проблемы национальной безопасности, искоренения негативных явлений в армии, сбалансированного развития регионов, гендерного равенства и др.
Коснувшись предстоящих парламентских выборов, Председатель НС подчеркнул, что власти сделают все возможное для обеспечения свободных и справедливых выборов. Спикер НС в свою очередь намерен выступить с инициативой создания мониторинговой группы в парламенте с целью осуществления наблюдения представителями парламентских и внепарламентских сил за процессом выполнения требований Избирательного кодекса.
В завершение встречи г-н Никоян призвал студентов хорошо учиться, пожелал им целеустремленности и конкурентоспособности.