ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը ԱԺ պատվո մեդալներով եւ պատվոգրերով պարգեւատրեց մի խումբ բժիշկների
Մարտի 3-ին ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը մասնակցեց Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում կազմակերպված գիտաժողովի հանդիսավոր  բացմանը: Այն   նվիրված էր ռազմաբժշկության անցած ուղուն եւ տեղի էր ունենում  հայոց բանակի կազմավորման 20-ամյակի միջոցառումների շրջանակում:
ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը տոնի առթիվ, ինչպես նաեւ Արցախյան ազատամարտում ցուցաբերած բուժօգնության, պաշտպանության համակարգում բուժծառայությունների կատարելագործմանն ու զարգացմանը նպաստելու համար ԱԺ պատվո մեդալներով եւ պատվոգրերով պարգեւատրեց մի խումբ բժիշկների: Շնորհավորելով ներկաներին Հայաստանի զինված ուժերի կազմավորման 20-ամյակի առթիվ` խորհրդարանի նախագահն ասաց.
«Մեր պետական տոնացույցում ներառված Բանակի օրվանից մեկ ամիս է անցել, բայց ես կարծում եմ, որ այս 20 տարիների ընթացքում  յուրաքանչյուր հայ մարդու համար, յուրաքանչյուր օր տոն է, որովհետեւ այն կապված է մեր հայրենիքի, մեր պետության, մեր բանակի հետ:
Ստեղծվելով  իբրեւ անհրաժեշտություն, հայկական զինուժը միաժամանակ մեր ժողովրդի անկեղծ զգացմունքների ծնունդն է, զինվորի ու նրա ծնողի ոգու, գիտակցության արդյունք: Պատահական չէ, որ  հախուռն կամավորն ու կանոնավոր զինվորը իսկապես մեկ հոգի ու մարմին էին դարձել հանուն հայրենիքի պաշտպանության, որը հատկապես այդ օրերին իսկապես ավելի թանկ էր , քան սեփական կյանքն ու հարազատ ծնողը:
Զինվորի կյանքի գինը երբեմն նաեւ նրանից առավել գիտակցում ու այդ մասին մտածում էին մարդիկ, ովքեր բառացիորեն պայքարում էին դրա համար: Եւ նշանակություն չուներ, թե որտեղ էր այդ պայքարի դաշտը` առաջին գծում, դաշտային հոսպիտալում, գնդակների տարափի տակ, թե խաղաղ կամ համեմատաբար խաղաղ պայմաններում:
Նրանք Հիպոկրատի երդում էին տվել ոչ մարտի դաշտում եւ ոչ մարտադաշտ գնալու համար, սակայն իրենց գործով նորօրյա բովանդակություն հաղորդեցին այդ երդմանը: Թե մարտադաշտում, թե դրանից հեռու գտնվող իրենց աշխատավայրերում նրանք իրենց հնարավորություններն ու գիտելիքներն ի սպաս դրեցին պահպանելու, ավելացնելու հայոց բանակի ուժը, ամուր պահելու զինվորի ոգին, եւ իհարկե, փրկելու նրա կյանքը:
Պատերազմի դաշտում վիրավոր կամավորականին ու զինվորին բուժօգնություն ցույց տվողները ռազմական բժշկի մասնագիտացում չունեին, բայց ունեին հայրենիքին ծառայելու քաղաքացիական բարձր գիտակցություն, որը վերածվեց հայրենիքի զինվորի կյանքի համար պատասխանատվության, իսկ Հիպոկրատի երդումը` զինվորական երդման:
Նրանք դարձան զինվորի հոգատար հրամանատարն ու հրամանատարի պարտաճանաչ զինվորը, մարմնի ցավը բուժողն ու հոգու ցավը թեթեւացնողը, անծանոթ բարեկամն ու հարազատ անծանոթը:
Անհրաժեշտ պահին նրանք զենք բռնեցին ու նաեւ իրենց կյանքը զոհեցին, թեեւ կյանք փրկելու էին  կոչված: Բայց, ցավոք, դա էր գինն այն  հաղթանակի, որի արդյունքը օրեցօր ավելի վստահ քայլող մեր պետությունն է:
Իսկ այդ վստահության կարեւորագույն երաշխիքներից մեկը հայկական բանակն է իր անբեկանելի մարտունակությամբ:
Այդ վստահությունը ձեռք բերելու մեջ անուրանալի  է այն բժիշկների ու բուժաշխատողների վաստակը, ովքեր պատերազմական գործողությունների օրերին մարտի դաշտում եւ թիկունքում փրկում էին զինվորի կյանքը:
Մեծ է նաեւ նրանց ներդրումը, ովքեր այսօր նպաստում են պաշտպանության համակարգում բուժծառայությունների զարգացմանն ու արդիականացմանը, ապագա ռազմական բժիշկների պատրաստմանը:
Սա ապացույցն է այն գիտակցումի, որ մեր առաջընթացի գրավականը բոլորիս ջանքերի մեկտեղումն է` զինվորական ծառայության մեջ, թե քաղաքացիական կյանքում: Տա Աստված, որ  այդ ամենն իրականացվի խաղաղության եւ կայունության պայմաններում:
Թույլ տվեք եւս մեկ անգամ բոլորիդ շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման  20-ամյակի առթիվ»:
Արցախյան ազատամարտի ժամանակ ցուցաբերած մասնագիտական օգնության համար ինը տասնյակ բժիշկներ արժանացան վարչապետի, պաշտպանության նախարարի եւ ԵԿՄ վարչության պարգեւների: ԱԺ պատգամավոր, առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը  պարգեւատրվեց պաշտպանության նախարարության  «ՀՀ զինված ուժեր 20 տարի» հոբելյանական մեդալով:

NA Speaker Samvel Nikoyan Awards a Group of Doctors with NA Medals of Honor and Diplomas
On March 3 the NA Speaker Samvel Nikoyan took part in the solemn opening of the conference organized in Yerevan Mkhitar Heratsi State Medical University. It was dedicated to the path passed by the military medicine and it was taking place within the framework of the 20th anniversary of the formation of the Armenian Army.
In connection with the holiday the NA Speaker Samvel Nikoyan awarded a group of doctors with the NA Medals of Honor and diplomas for the medical aid shown in the Artsakh freedom fighting and contributing to the improvement and development of the medical services in the system of defense. Congratulating those present on the 20th anniversary of the formation of the Armenian Armed Forces the Speaker of the Parliament said:
“One month has passed from the Army Day, which is included in our state calendar, but I think that during these 20 years for every Armenian every day is a holiday, because it is connected with our Motherland, our state and our Army.
Being created as a necessity, the Armenian Amed Forces at the same time is the birth of our people’s sincere feelings, result of the spirit, conscience of the soldier and his parent. It’s not accidental that the indiscriminate volunteer and ordinary soldier, certainly, became one soul and body for the defense of the Motherland, which especially was more expensive during those days, than their own life and their parent.
People, who were literally fighting for the soldier’s price of life, sometimes more realized and thought about that. And it was of no importance where was the field of fighting, in the frontline, field hospital, under the flow of the bullets, both in peaceful or comparatively peaceful conditions.
They have sworn in Hippocrates not for going to the battlefield and for the field of fighting, however with their work they gave new content to that swearing. Both in the fighting field, even in their working places being far from it, they put their opportunities and knowledge for preserving, adding the strength of the Armenian Army, keeping firm the soldier’s spirit and, of course, saving his life.
Those rendering medical aid to the wounded volunteer and soldier in the battlefield, had no military doctor’s specialty, but they had high conscience of serving to the Motherland, which turned into responsibility for the life of the Motherland soldier, and the Hippocrates’ swearing into military swearing.
They became the soldier’s caring commander and the commander’s decent soldier, the person curing the pain of the body and the one facilitating the pain of the soul, the unknown friend and the close stranger.
At the needed moment they held weapon and they also fell victims, though they were called on to save life. But, unfortunately, that was the price of the victory, the result of which is our state confidently walking day by day.
And one of the most important guarantees of that confidence is the Armenian Army with its invincible fighting capability.
The contribution of the doctors and medical workers, who were saving the soldier’s life in the battlefield and in the rear in the war operations, is undeniable in obtaining that confidence.
Their contribution of those, who today promote the development and upgrading of the medical services in the defense system, the training of future military doctors is big.
This is the proof of the realization that the pledge of our progress is combining of everybody’s efforts in the military service and in the civil life. Let God give us strength to fulfill all that in peace and stability.
Let me congratulate once again all of you on the 20th anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia.”
Nine dozen doctors enjoyed the awards of the Prime Minister, Defense Minister and Yerkrapah Volunteer Union for rendering professional aid during the Artsakh Freedom Fighting. Ara Babloyan, NA Deputy, Chairman of the Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood, was awarded Jubilee Medal ”RA Armed Forces - 20 Years” of the Defense Ministry.