ԵԺԿ-ի պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ խորհրդարանում
Նոյեմբերի 22-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցան հանդիպումներ խորհրդարանական  չորս խմբակցությունների եւ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (EPP)-ի պատվիրակության միջեւ:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը կուսակցության ու նրա առաջնորդի անունից ողջունեց ԵԺԿ-ի պատվիրակությանը` պատրաստակամություն հայտնելով ստեղծելու բոլոր հնարավորությունները կուսակցության գործունեությունն ու կառուցվածքն ամբողջությամբ պատկերացնելու համար: Բանախոսը, կարեւորելով այս հանդիպումը, նշեց` ԵԺԿ-ի հետ համագործակցության խորացումը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության  քաղաքական առաջնահերթություններից է: Խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը հյուրերին ներկայացրեց կուսակցության կառուցվածքը, ստորաբաժանումները, նաեւ` թե ինչպես է աշխատում կուսակցությունը` ներքեւից վերեւ սկզբունքով:  Տկն. Զոհրաբյանը ներկայացրեց նաեւ կուսակցության առաջիկա ծրագրերն ու նպատակները: Նա խոսեց  «Բարգավաճ Հայաստան»-ի համար եվրաինտեգրման գործընթացի կարեւորության մասին` նշելով, որ կուսակցության  ծրագրում եվրաինտեգրումը առաջնահերթություններից մեկն է:  Քննարկվեցին նաեւ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին վերաբերող հարցեր:
ԵԺԿ-ի պատվիրակության ղեկավար եւ կուսակցության փոխնախագահ Քորիեն Վորթման- Քուլը  նույնպես կարեւորեց այս առաքելությունը` պայմանավորված Հայաստանի քաղաքական ուժերի հետ համագործակցությունն ամրապնդելու ցանկությամբ: Նա ողջունելի համարեց հատկապես կենտրոնամետ աջակողմյան ուժերի  խմբի հետ փոխգործակցությունը` համարելով այն առավել արդյունավետ տարբերակ: Նաիրա Զոհրաբյանն ընդծեց, որ «Բարգավաճ Հայաստանը» եւ ԵԺԿ-ն դավանում են նույն արժեքներին` արդարությանն  ու հանդուրժողականությանը, ինչն արտացոլված է թե երկու կուսակցությունների կանոնադրություններում  եւ թե ծրագրերում: Պատգամավորի խոսքերով` իր ներկայացրած կուսակցությունը  հավատում է բազմազանությամբ ուժեղ եւ միասնական Եվրոպա ունենալու հեռանկարին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին այլ հարցեր եւս, հայ խորհրդարանականները պատաասխանեցին եվրոպացի գործընկերներին հետաքրքրող հարցերին:
Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության պատվիրակության հետ հանդիպեցին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամները:
Խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը բարձր գնահատեց Եվրոպայի  ժողովրդական կուսակցության  հետ «Ժառանգություն» կուսակցության  համագործակցությունը:
Զրույցը  հիմնականում ծավալվեց 2012 թվականի  խորհրդարանական ընտրությունների եւ դրան ընդառաջ`  շուրջ մեկ տարի առաջ բարեփոխված եւ ընդունված ՀՀ  Ընտրական օրենսգրքի, օրենսդրական փոփոխությունների, ընտրող եւ պատգամավոր շփումների, բարձրագույն եւ հանրակրթական  կրթության  ոլորտում կատարված եւ նախատեսվող փոփոխությունների, կրթության որակի  շուրջ:
«Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանն անդրադառնալով ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ խմբակցության տեսակետներին` հատկապես կարեւորեց  ընտրական ցուցակների հրապարակայնացման,  ընտրական գործընթացի տեսանկարահանման,  խորհրդարանում կանանց թվաքանակի  ավելացման վերաբերյալ իրենց ներկայացրած  առաջարկները:
Նա մասնավորապես նկատեց, որ «Ժառանգություն» խմբակցությունը մասնակցել է Ընտրական օրենսգրքի մշակման նպատակով   2008 թվականին ստեղծված աշխատանքային խմբի աշխատանքներին, սակայն իրենց խմբակցության ներկայացրած սկզբունքային առաջարկները չեն ընդունվել:
Խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանն անդրադառնալով կրթական     գործընթացներին` նշեց, որ բարձրագույն կրթությանը վերաբերող ՀՀ  օրենսդրությունը համապատասխանեցվում  է մեր երկրում 4 տարի առաջ սկսված  բոլոնյան գործընթացին:  Մասնավորապես նշվեց, որ  ՀՀ ԿԳ նախարարի հետ համատեղ մշակման փուլում է մի օրենսդրական նախաձեռնություն,  որի ընդունման պարագայում հանրակրթությունը մեր հանրապետությունում  կդառնա համընդհանուր ներառական:
Նույն օրը Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության պատվիրակության հետ հանդիպեցին նաեւ «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամները:
Ողջունելով հյուրերին`  խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն ասաց, որ իրենց կուսակցությունը եվրոպական արժեքների կրող է եւ բարեփոխումների միտված քաղաքական ուժ:  Նշվեց, որ իրենց կուսակցությունը մշտապես համագործակցել է ԵԺԿ-ի հետ եւ աժմ էլ ցանկանում է անդամակցել ԵԺԿ-ին, քանի որ կա արժեքների եւ գաղափարների նմանություն: Կուսակցությունն այս տարիների ընթացքում աշխատել է նպաստել եվրոպական կառույցների հետ հարաբերությունների սերտացմանը եւ խորացմանը:   Նշվեց, որ ԵԺԿ-ի փորձի վրա ՕԵԿ-ը կուսակցության ներսում ստեղծել է Վերապատրաստման տնտեսական կուսակցական կրթական ակադեմիա: Խմբակցության ղեկավարը, անդրադառնալով կուսակցության օրենսդրական աշխատանքին, նշեց, որ խմբակցությունը ակտիվ աշխատում է եւ  հեղինակել է շուրջ  200  օրենքներ, որոնք միտված են բարեփոխումներ մտցնելու տարբեր ոլորտներում. կրթություն, առողջապահություն, տնտեսություն,  միջին եւ փոքր բիզնեսի զարգացում եւ այլն:
ԵԺԿ փոխնախագահ  Քորիեն Վորթման-Քուլը նշեց, որ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը մեծ կարեւորություն է տալիս Հայաստանի քաղաքական ուժերի հետ համագործակցությանը: Նա  ԵԺԿ պատմության մեջ բացառիկ դեպք համարեց, երբ միաժամանակ Հայաստանի չորս կուսակցություն դիմել է անդամագրվելու իրենց կուսակցությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ Հայաստանում 2012 թ.  խորհրդարանական ընտրություններին, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության խորացմանը եւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության պատվիրակության անդամների հետ հանդիպեցին նաեւ ՀՀԿ խմբակցության անդամները: Խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, կարեւորելով վերջին շրջանում Հանրապետական կուսակցության ակտիվ շփումները ԵԺԿ-ի հետ եւ բարձր գնահատելով նրա որդեգրած գաղափարախոսությունը, արձանագրեց, որ դրանք միանգամայն համահունչ են  իրենց կուսակցության սկզբունքներին ու մոտեցումներին:
ԵԺԿ պատվիրակության ղեկավարն էլ իր հերթին ուշագրավ համարեց Հայաստանում ընթացող քաղաքական գործընթացներն ու կատարվող բարեփոխումները` արձանագրելով, որ Հայաստանը ընթանում է ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհով եւ իրենք սատարում են այդ ընթացքին:
Հյուրերի խնդրանքով Գալուստ Սահակյանը ներկայացրեց Ազգային ժողովի աշխատանքի գերակա ուղղությունները, գալիք խորհրդարանական ընտրությունները արդար ու թափանցիկ անցկացնելու ՀՀԿ-ի դիրքորոշումը եւ ծանոթացրեց կուսակցության ֆինանսավորման մեխանիզմներին:
Մասնավորապես նա տեղեկացրեց, որ Ազգային ժողովը օրենսդրական բարեփոխումների ճանապարհն է ընտրել եւ հնարավորինս ամեն ինչ անում է, որ ՀՀ քաղաքական դաշտում կայուն զարգացում ապահովի, քանի որ դա միաժամանակ տնտեսական զարգացման գրավականն է: Տնտեսության, մշակույթի ու կրթության ոլորտների օրենսդրական բարեփոխումները խորհրդարանը փորձում է իրականություն դարձնել նոր մոտեցումների ներդրմամբ ու եվրոպական փորձի հաշվառումով:
Անդրադառնալով գալիք խորհրդարանական ընտրություններին` պարոն Սահակյանը արձանագրեց, որ իրենց կուսակցությունը, ինչպես ամեն մի քաղաքական ուժ, փորձելու է  հնարավորինս շատ ձայներ ունենալ, բայց ամենակարեւորն այն է, որ ՀՀ քաղաքացիներն ու միջազգային հանրությունը էական առաջընթաց տեսնեն ընտրական գործընթացներում: Այդ նպատակին հասնելու համար կատարելագործվել է Ընտրական օրենսգիրքը, ընտրական գործընթացները վերահսկելի դարձնելու համար մեծացել են վստահված անձերի լիազորությունները: Որպես իշխող քաղաքական ուժ` իրենք ամեն ինչ անելու են, որ նախընտրական քարոզարշավի շրջանում քաղաքական ուժերի համար ստեղծվի հավասար պայմաններ, իսկ ընտրական գործընթացը լինի թափանցիկ:
Գալուստ Սահակյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ իրենց կուսակցության բյուջեն ձեւավորվում է անդամավճարներից ու նվիրատվություններից: Այն շատ թափանցիկ է, քանի որ 3 ամիսը մեկ մամուլում ֆինանսական հաշվետվություն է  ներկայացվում: Բանախոսը կարեւորեց նախընտրական շրջանում քաղաքական ուժերի ֆինանսական ծախսերի օրինականության ու վերահսկողության ապահովումը: Գալուստ Սահակյանի հավաստմամբ` այս հարցում եւս իրենց կուսակցությունը վճռական է տրամադրված:
ԵԺԿ պատվիրակության անդամները հույս հայտնեցին, իսկ ՀՀԿ ներկայացուցիչները հավաստիացրին, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները լինելու են արդար ու թափանցիկ:

EPP Delegation Has Meetings in the Parliament
On November 22 meetings took place between the parliamentary four factions and the delegation of European People’s Party (EPP) in the National Assembly.
Aram Safaryan, Secretary of the Prosperous Armenia Party faction, welcomed the EPP delegation in the name of the party and its leader, expressing willingness to create all the opportunities for having the whole picture of the activity and the structure of the party. Highlighting this meeting the speaker has noted that the deepening of cooperation with the EPP is one of the political priorities of the Prosperous Armenia Party /PAP/. The member of the faction Naira Zohrabyan presented to the guests the structure, sub-divisions of the party, its activity: with the principle from the bottom to the top. Ms. Zohrabyan also presented the upcoming programmes and goals of the party. She talked about the importance of the European Integration process for the Prosperous Armenia, noting that the European Integration is one of the priorities in the programme of the party. Issues concerning the upcoming parliamentary elections were also debated.
The Vice-Chair of the Group of the European People's Party Corien Wortmann-Kool also highlighted this mission conditioned by the wish of strengthening the cooperation with Armenia’s political forces. She considered welcoming especially the cooperation with centrifugal right forces group, finding it a more effective version. Naira Zohrabyan has stressed that the Prosperous Armenia and the EPP adhere to the same values, justice and tolerance, which is reflected both in the statutes and programmes of the parties. In the deputy’s words, the party presented by her believes in the perspective of having a strong and united Europe with diversity.
During the meeting other issues were also discussed, the Armenian parliamentarians answered the questions concerning the European colleagues.
The members of the NA Heritage faction met with the delegation of the European People’s Party.
The Head of the faction Styopa Safaryan highly appreciated the cooperation of the Heritage party with the European People’s Party.
The talk was mainly developed over the 2012 parliamentary elections and over it, reformed about a year ago and the adopted RA Electoral Code, legislative amendments, electing and deputy contacts, amendments done and being envisaged in the sphere of higher and general education, and quality of the education.
Touching upon the views on the RA Electoral Code, the member of the Heritage faction Armen Martirosyan especially highlighted their proposals on publicizing the lists, video shooting the electoral process, the increase of the women’s number in the parliament.
He particularly noticed that the Heritage Party had participated in the works of the working group created in 2008 for elaborating the Electoral Code; however the proposals of principle presented by their faction had not been adopted.
Touching upon the educational processes, the member of the faction Anahit Bakhshyan has noted that the RA legislation relating to the higher education is complied with the Bologna process, which began 4 years ago. It was mentioned in particular that a legislative initiative had been in a phase of joint elaboration with the RA Minister of Education and Science, and in case of its adoption the general education in our republic would become general inclusive.
On the same day the members of the Country of Law faction also met with the European People’s Party delegation.
Welcoming the guests the Head of the faction Heghine Bisharyan has noted that their party is the bearer of the European values, and a political force intended for reforms. She has noted that their party has permanently cooperated with the RPP, and now it wants to join the EPP, as there is resemblance of values and ideas. During these years the party has worked to promote the rapprochement and deepening of relations with the European structures. It was noted that based on the experience of the EPP the Country of Law Party had created Training Economic Party Educational Academy inside the party. Touching upon the legislative work of the party the Head of the faction has mentioned that the faction actively works and has submitted about 200 laws, which are aimed at making reforms in different spheres: education, healthcare, economy, medium and small business, etc.
The EPP Vice-Chair Corien Wortmann-Kool has noted that the European People’s Party attaches great importance to the cooperation with Armenia’s political forces. She considered a unique case in the EPP history that at the same time four parties of Armenia had applied for joining their party.
The interlocutors also touched upon the 2012 parliamentary elections, the deepening of cooperation in international organizations and other issues of bilateral interest.
The members of the RPA faction also met the members and the delegation of European People’s Party. Highlighting the active contacts of the Republican Party with the EPP during the recent period and highly appreciating its adopted ideology, the Head of the faction Galust Sahakyan has recorded that they are fully consonant with the principles and approaches of their party.
The Head of the EPP delegation in her turn considered remarkable the political process going on in Armenia and the reforms under implementation, registering that Armenia develops through the reinforcement of democracy and they support that procedure.
At the guests’ request Galust Sahakyan presented the prior directions of the work of the National Assembly, the RPA position of holding fair and transparent upcoming parliamentary elections and introduced the mechanism of financing the party.
He has said in particular that the National Assembly has chosen the path of the legislative reforms, and it does as much as possible to provide sustainable development in the RA political field, as it is at the same time the pledge of economic development. The parliament tries to make reality the legislative reforms of the spheres of economy, culture and education by the investment of new approaches and taking account of European experience.
Touching upon the upcoming parliamentary elections, Mr. Sahakyan has recorded that their party, as any political force, will try to have as many votes as possible, but the most important thing is the RA citizens and the international community will see essential progress in electoral processes. The Electoral Code has been improved for that purpose; the authorities of the proxies have increased for making controllable the electoral processes. As ruling political force they will do their best to create equal conditions for political forces during pre-electoral campaign, and so that the electoral process be transparent.
Galust Sahakyan has also noted that the budget of the party is formed from membership payments and donations. It is very transparent, as once in 3 months financial report is presented. The speaker highlighted the provision of legality and control of financial expenditures of the political forces. According to Galust Sahakyan, in this matter their party is resolutely intended, too.
The members of the EPP delegation expressed hope that the RPA representatives ensured that the upcoming parliamentary elections would be fair and transparent.