ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ԻԻՀ ԱԳ նախարարին
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը  գոհունակությամբ նշեց, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ բոլոր բնագավառները շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում:  ԱԺ նախագահի խոսքով` ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացվում են ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԻԻՀ Նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի կողմից հաստատած օրակարգի համաձայն, ինչը  վկայում է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական եւ գործնական կապերն ավելի խորացնելու երկուստեք վճռականության մասին: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ  երկու երկրների ջերմ հարաբերությունների ձեւավորմանն իր նպաստն է բերում նաեւ  ՀՀ եւ ԻԻՀ օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը եւ այս համատեքստում բարձր  գնահատեց երկու խորհրդարանների պատգամավորական խմբերի գործունեությունը: Նա համոզմունք հայտնեց,  որ երկու երկրների խորհրդարանների եւ կառավարությունների նպատակային համագործակցության շնորհիվ կշարունակվի համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ  Հայաստանում միշտ բարձր են գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ԻԻՀ իշխանությունների ավանդական ջերմ վերաբերմունքը, որի դրսեւորումներից է  նաեւ հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ հոգատարությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար եւ փաստելով հայ-իրանական փոխգործակցության ներկա  բարձր մակարդակը` Իրանի արտգործնախարարը երկկողմ հարաբերությունների խորացման եւ զարգացման գործում  կարեւորեց միջխորհրդարանական գործակցությունը:  Նա Հովիկ Աբրահամյանին  փոխանցեց Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի ջերմ ողջույնները: «Իրանի համար Հայաստանը վստահելի հարեւան  եւ  բարեկամ է»,- նշեց պարոն Սալեհին: Տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման տեսանկյունից կարեւորվեց էներգետիկայի եւ տրանսպորտի բնագավառներում երկկողմ առանցքային նախագծերի իրականացումը:  Նա բարձր գնահատեց իրանահայ համայնքի գործունեությունը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում` նշելով. «Իրանում հայերը ունեն հատուկ կարգավիճակ եւ հարգված են բոլորի կողմից»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:

Председатель НС РА принял министра иностранных дел ИРИ
8 ноября Председатель НС РА Овик Абраамян принял делегацию, возглавляемую министром иностранных дел Исламской Республики Иран (ИРИ) Али Акбаром Салехи. На встрече присутствовали руководитель группы дружбы Армения – Иран Г.Саакян, руководитель аппарата НС Г.Гарибджанян, другие официальные лица.
Приветствуя гостей, спикер парламента с удовлетворением отметил, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне и все сферы продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия. По словам Председателя НС, все достигнутые договоренности реализуются согласно повестке, утвержденной президентами РА С.Саргсяном и ИРИ М.Ахмадинежадом, что свидетельствует об обоюдной решимости еще более углублять существующие дружественные и деловые связи. Спикер армянского парламента отметил, что в формирование теплых отношений двух стран свою лепту вносит также сотрудничество законодательных органов РА и ИРИ и в этом контексте высоко оценил деятельность депутатских групп. Председатель НС отметил, что в Армении всегда высоко ценили традиционно теплое отношение иранских властей к местной армянской общине, одним из проявлений которого является забота об армянских  культурных ценностях.
Поблагодарив за прием и констатировав нынешний высокий уровень армяно-иранского взаимосотрудничества, министр иностранных дел Ирана также подчеркнул важность межпарламентского взаимодействия в развитии и углублении двусторонних отношений. Г-н Салехи передал О.Абраамяну теплые приветствия председателя парламента Ирана Али Лариджани, отметив, что для Ирана “Армения – надежный  сосед и друг”. В аспекте дальнейшего развития экономических связей особо выделена реализация двусторонних важных проектов в сфере энергетики и транспорта. Гость высоко оценил деятельность   иранской армянской общины, отметив: “В Иране   армяне имеют особый статус и всеми уважаемы”.
В ходе встречи стороны обратились к региональным проблемам, обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.