ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպումը մասնավոր բուհերի ռեկտորների հետ
Մարտի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը խորհրդարանում հանդիպեց մասնավոր բուհերի ռեկտորների հետ։ Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը, պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը, նույն հանձնաժողովի անդամ Ոստանիկ Մարուխյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Սերգո Երիցյանը։
Մասնավոր բուհերի ռեկտորներն իրենց մտահոգությունը հայտնեցին վերջերս առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքի նախագծի որոշ հոդվածների վերաբերյալ։ Առաջարկվեց բարեփոխել կրթական մեկ միասնական համակարգին, պետական նմուշի դիպլոմին, բուհերի իրավակազմակերպական հարցերին առնչվող դրույթները։ Նշվեց, որ հանրապետությունում պետք է գործի կրթական մեկ միասնական համակարգ։ Առաջարկվեց առայժմ չվերացնել պետական նմուշի դիպլոմ հասկացությունը, օրենսդրորեն հավասար պայմաններ ստեղծել բոլոր բուհերի համար,   վերանայել բուհերի ոչ առեւտրային կազմակերպություն սահմանող դրույթը։
ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը տեղեկացնելով, որ վերջերս ՀՅԴ խմբակցությունում շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկվել են այդ հարցադրումները, ասաց, որ պետական եւ մասնավոր բուհերի արտոնություններն ու պարտավորությունները պետք է բախշվեն հավասարապես։ Նշվեց, որ  անհրաժեշտ է բարեփոխել բուհերի իրավակազմակերպական ձեւը սահմանող դրույթը, որպեսզի խնդիրներ չծագեն կապված ուսանողների իրավունքների հետ։ Հարցի լուծման համար առաջարկվեց օրինագծում ներառել անցումային դրույթներ։
Կրթության եւ գիտության նախարար Սերգո Երիցյանը բուհերի իրավակազմակերպական ձեւի առնչությամբ նշեց, որ խնդիրը հնարավոր է լուծել քաղաքացիական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի փոփոխությամբ։ Նշվեց, որ անհրաժեշտ է առանձին հոդվածով սահմանել բուհ հասկացությունը։ Նախարարն ասաց, որ Հայաստանը միանալով Բոլոնիայի համաձայնագրին, ստիպված կլինի վերացնել պետական նմուշի դիպլոմ հասկացությունը, ինչն արդեն նախատեսված է առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրինագծով եւ խնդրեց այդ հարցը հանել օրակարգից։
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորելով մրցակցային կրթական համակարգի ներդրումը, ռեկտորներին առաջարկեց ներկայացնել գրավոր առաջարկություններ բարձրացված հարցերի վերաբերյալ եւ շարունակել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ գործակցությունը։ Խորհրդարանի նախագահը տեղեկացրեց, որ եվրոպական եւ ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրներում բուհերը համարվում են շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններ։ Նշվեց, որ բուհի իրավակազմակերպական ձեւի վերաբերյալ հարցը քննարկվել է ՀՀ նախագահի հետ։ Պարոն Բաղդասարյանը ասաց, որ բուհի ունեցած շահույթը պետք է օգտագործվի միայն բուհի կրթական խնդիրները լուծելու համար։ ԱԺ նախագահը պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանին հանձնարարեց մշակել բուհ հասկացությունը սահմանող հոդված եւ ներկայացնել քաղաքացիական օրենսգրքի եւ «Կրթության մասին» օրենքի համապատասխան դրույթները փոփոխելու վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթ։

NA Chairman’s Meeting with Rectors of Private Higher Educational Institutions
On March 13, RA NA Chairman Artur Baghdasaryan held a meeting with rectors of private higher educational institutions at the National Assembly. NA Deputy Chairman Vahan Hovhannisyan, Rafik Petrosyan, the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, Vostanik Marukhian, member of the same Committee, Sergo Yeritsyan, RA Minister of Education and Science, were present at the meeting.
Rectors of private higher educational institutions sounded their concern over certain articles of the bill “On Higher and Post-Graduate Studies” which had recently passed the first reading. They proposed improving provisions related to general educational system, state sample diploma, legal-organizing issues. All educational institutions must abide by one general educational system. Rectors proposed retaining the notion of a state standard diploma for the time being, create equal rights under the law for all higher educational institutions, revise the provision defining a higher educational institution as non-commercial entities.
Stressing that the ARF Dashnaktsutiun faction had recently considered the issue with the representatives of interested institutions, NA Deputy Speaker Vahan Hovhannisyan claimed that privileges and obligations of state and private higher educational institutions must be equally distributed. The parties said the provision defining legal-organizing form of higher educational institutions must be amended in order to avoid problems related to students’ rights. As a way of handling the issue the sides suggested introducing transition stages to the law.
Speaking on the legal-organizing form of higher educational institutions, Sergo Yeritsyan stressed that the issue can be settled through amending the appropriate article of the Civil Code. The notion of a higher educational institution must be defined in a separate article. The minister stressed that adhering to the Bologna agreement Armenia will have to abolish the notion of a state standard diploma which is already stipulated in the bill which had passed the first reading. The minister called to remove the issue from the agenda.
Weighting the introduction of competition education system NA Chairman Artur Baghdasaryan proposed the rectors to submit key proposals on the problems addressed and continue cooperation with the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth. Higher educational institutions are considered non-profit organizations in almost all European and the CIS states, the chairman said. The issue of legal-organizing form of higher educational institutions was discussed with the RA President. The profit of a higher educational institution should be used only in terms of settling educational matters, Mr. Baghdasaryan said. The NA Chairman assigned Rafik Petrosyan, the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, to elaborate the article defining a higher educational institution and submit a legal package on amending the appropriate provisions of the Civil Code and the law “On Education.”