Հայաստան են ժամանել Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Կորեա- Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի չորս կին  անդամներ  Չաո Բա Սուկը,  Չոի Կյունգ Հին, Ջուն Հու Սուկը, Փարկ Յունգահը:
Մարտի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց կորեացի պատգամավորներին:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը կարեւորեց Կորեայի Հանրապետության  հետ քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը եւ նշեց, որ  բարեկամության պատգամավորական խմբերի գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների միջեւ կապերի ընդլայնմանը եւ ամրապնդմանը: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս ասիական տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմանը եւ դիտարկում է Կորեայի Հանրապետության հետ համագործակցությունը դրա կարեւոր օղակներից մեկը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանի եւ Կորեայի միջեւ  տարբեր ուղղություններով երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ ամրապնդման համար գոյություն ունի մեծ ներուժ:  Նա բարձր գնահատեց Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA)  եւ «GS Group» ընկերության աջակցությունը Հայաստանի  խորհրդարանի կարողությունների զարգացման ծրագրին, մասնավորապես  օժանդակությունը Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի վերակառուցմանը, արդիականացմանը եւ տեխնիկական վերազինմանը:  Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով խորհրդարանական դիվանագիտությունը` որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղադրիչ,  կարող է խթան հանդիսանալ զարգացման միտում ունեցող ակտիվ եւ փոխշահավետ համագործակցության զարգացման գործընթացում:  ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայաստանի եւ Կորեայի Հանրապետության խորհրդարաններում ձեւավորված միջխորհրդարանական բարեկամության պատգամավորական խմբերն իրենց զգալի  ներդրումը կարող են ունենալ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդման, համագործակցության նոր ոլորտների բացահայտման գործում: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց միջազգային կառույցներում փոխգործակցության զարգացումը:
Հանդիպման վերջում   ԱԺ նախագահը վերահաստատեց  իր հրավերը Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ պարոն Պակ Հի Թաեին այցելել Հայաստան:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Կորեա- Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամները նշեցին, որ  առաջին անգամ լինելով Հայաստանում իրենց զգում են հարազատ միջավայրում: Ընդգծելով, որ Հայաստան-Կորեա փոխգործակցությունը լուրջ հիմքերի վրա է դրված` նրանք անհրաժեշտ համարեցին  Հայաստանի խորհրդարանի հետ հարաբերությունների  հետագա զարգացումը եւ այս համատեքստում բարձր գնահատեցին  ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի այցը Կորեայի Հանրապետություն, ինչը մեծապես նպաստեց երկկողմ կապերի ակտիվացմանը եւ խորացմանը: Կին պատգամավորները նշեցին, որ իրենց հերթին ամեն ինչ կանեն, որ Կորեա-Հայաստան գործակցությունը առավել ամրապնդվի եւ միջխորհրդարանական կապերը զարգանան:

23 марта Председатель НС Овик Абраамян принял  прибывших в Армению женщин-членов депутатской группы дружбы Корея – Армения Национального Собрания Республики Корея Чао Ба Сук, Чои Кьюнг Гин, Джун Гу Сук, Парк Юнгу.
Приветствуя гостей, спикер НС подчеркнул важность развития политических и экономических отношений с Республикой Корея и отметил, что деятельность депутатских групп дружбы будет способствовать расширению и укреплению связей между двумя странами. О.Абраамян отметил также, что Армения придает особую важность развитию отношений со странами азиатского региона   и рассматривает сотрудничество с Республикой Корея одним из его  важных звеньев. Он убежден, что налицо большой потенциал для дальнейшего развития и укрепления двусторонних связей между Арменией и Кореей в различных направлениях. Спикер высоко оценил помощь KOICA и компании “GS Group” в программе развития возможностей НС РА, в частности в содействии реконструкции, модернизации и техническому переоснащению зала заседаний армянского парламента. О.Абраамян также уделил внимание парламентской дипломатии, являющейся важным компонентом межгосударственных отношений и стимулирующей процесс активного и взаимовыгодного развития сотрудничества.
В заключение Председатель НС подтвердил свое приглашение Председателю НС Республики Корея  г-ну Пак Ги Тае посетить Армению.
Поблагодарив за теплый прием, члены депутатской группы дружбы Корея – Армения Национального Собрания Республики Корея отметили, что, будучи в Армении впервые, почувствовали себя как в родной среде.  Подчеркнув, что взаимосотрудничество Армении и Кореи опирается на серьезный фундамент, они считают необходимым дальнейшее развитие отношений с парламентом Армении и в этом контексте высоко оценили визит Председателя НС РА О.Абраамяна в Республику Корея, значительно способствовавший активизации и углублению двусторонних отношений. Депутаты-женщины отметили, что в свою очередь сделают все  возможное для еще большего укрепления взаимодействия Корея – Армения и развития межпарламенстких связей.