ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ գործող նախագահին
Մարտի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Աուդրոնիուս Աժուբալիսի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ  նախագահը կարեւորեց ԵԱՀԿ գործող նախագահի  այցը Հարավային Կովկաս`  նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է տարածաշրջանի խնդիրներին տեղում ծանոթանալու, ինչպես նաեւ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը քննարկելու համար:  Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ նրա նախագահության օրոք ԵԱՀԿ-ն կշարունակի իր ջանքերը ներդնել խաղաղության եւ միջազգային անվտանգության ամրապնդման, ժողովրդավարության զարգացման եւ  օրենքի գերակայության գործում:  Նա նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ կառույցների հետ  սերտ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում  եւ կարեւորեց ԵԱՀԿ ԽՎ դերը միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործընթացում: ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարեւոր դեր է ստանձնել միջազգային հարաբերությունների արդի կառուցվածքում: Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով Հայաստանը մեծապես կարեւորում է համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ, ինչպես նաեւ կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր  գնահատեց ԵԱՀԿ անդամ երկրներում նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի եւ  ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի ի կողմից անաչառ դիտորդական առաքելության իրականացումը:   ԱԺ նախագահը նշեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կարեւորում է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի հետ արդյունավետ համագործակցությունը եւ գոհունակությամբ փաստեց որ այն լավ հիմքերի վրա է դրված, ինչը տարիների ընթացքում տվել է իր դրական արդյունքները: Նա բարձր գնահատեց ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի միջեւ կնքված Համագործակցության հուշագիրը, որն արդեն հաջողությամբ իրականացվում է տարբեր բնագավառներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Աուդրոնիուս Աժուբալիսը նշեց, որ միշտ առիթը օգտագործում է հանդիպել նախկին  գործընկերների  հետ, քանի որ  խորհրդարանն է այն հիմքը, որը հնարավորություն է տալիս ժողովրդավարական պետությունների միջեւ փոխգործակցությունը զարգացնելու համար: Նա գոհունակությամբ փաստեց, որ  Հայաստանը բազմաթիվ բարեփոխումներ է իրականացրել դատաիրավական համակարգում, սոցիալ-տնտեսական եւ այլ ոլորտներում: Նա անհրաժեշտ համարեց  համագործակցության շարունակականությունը ԵԱՀԿ ժողովրդավարական ինստիտուտների հետ  եւ կարեւորեց  2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ  բարեփոխված ընտրական օրենսգրքի ընդունումը:
Հանդիպման ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանը  անդրադարձավ ՀՀ  ընտրական      օրենսգրքի,  «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին», «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի» մասին օրենքներում առաջարկվող փոփոխություններին:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային գործընթացի գործուն եւ միակ ձեւաչափ: Նրա համոզմամբ ԵԽԽՎ ԼՂ հարցով ժամանակավոր հանձնաժողովի վերստեղծումը կխոչընդոտի խաղաղ կարգավորման գործընթացին: «Հայաստանը հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով եւ կարեւորում է վստահության մթնոլորտի հաստատումը` բանակցությունները կառուցողական ուղով շարունակելու համար: Կողմերը պետք է զերծ մնան որեւէ քայլերից, որոնք կարող են հավելյալ լարվածություն եւ խոչընդոտներ ստեղծել խաղաղ գործընթացի ճանապարհին»,- նշեց Հովիկ Աբրահամյանը: Նրա խոսքով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հիմքը` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն ու այդ իրավունքի իրականացումն է: ԱԺ նախագահի համոզմամբ ռազմական ճանապարհով հակամարտության կարգավորման ցանկացած փորձ կարող է անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ ոչ միայն հակամարտության կողմերի, այլեւ  ողջ տարածաշրջանի համար: Նա հույս հայտնեց, որ  Լիտվան որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր քայլեր կձեռնարկի միջազգային կառույցներում, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերություններում ադրբեջանական ռազմատենչ հայտարարությունները եւ ապակառուցողական քարոզչությունը չեզոքացնելու ուղղությամբ:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նշեց, որ երեկ հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ  եւ  ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորաման գործընթացում  դրական տեղաշարժ է նկատում:  Նրա համոզմամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափը պետք է միակը լինի խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Նա մտահոգություն արտահայտեց շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի առնչությամբ եւ իր ծավակցությունը հայտնեց երեկվա ողբերգական դեպքի կապակցությամբ:  «Մենք պետք է աջակցնեք շփման գծում հրամանատարների միջեւ վստահության մթնոլորտի ստեղծման, դիպուկահարների հեռացման գործում, ինչը մեծապես կնպաստի լարվածության թուլացմանը»,- նշեց ԵԱՀԿ գործող նախագահը:

Председатель НС О.Абраамян принял действующего Председателя ОБСЕ
18 марта Председатель НС Овик Абраамян принял делегацию, возглавляемую действующим Председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Литвы Аудрониусом Ажубалисом.
Председатель НС подчеркнул важность визита действующего Председателя ОБСЕ на Южный Кавказ, отметив, что он предоставляет хорошую возможность для ознакомления на месте с проблемами региона, а также обсуждения вопросов, представляющих общий интерес.  О.Абраамян выразил уверенность, что в ходе его председательства ОБСЕ приложит усилия по укреплению мира и международной безопасности, развитию демократии и верховенства закона. Он отметил, что Армения высоко ценит тесное сотрудничество со структурами ОБСЕ в рамках международных организаций и подчеркнул важную роль ПА ОБСЕ в процессе развития межпарламентского диалога. Председатель НС убежден, что парламентская дипломатия играет важную роль в современной структуре международных отношений. О.Абраамян высоко оценил беспристрастность наблюдательной миссии ПА ОБСЕ и БДИПЧ ОБСЕ в ходе президентских и парламентских выборов в странах-членах ОБСЕ. Председатель НС отметил, что НС РА придает важность эффективному сотрудничеству с Ереванским офисом ОБСЕ, давшему за эти годы   положительные результаты. Он высоко оценил заключенный между Аппаратом НС и Ереванским офисом ОБСЕ Меморандум о сотрудничестве, уже успешно реализуемый в самых различных сферах.
Поблагодарив за теплый прием, Аудрониус Ажубалис, в частности, отметил проведенные Арменией многочисленные реформы в судебно-правовой системе, социально-экономической и других областях. Он счел необходимым продолжение сотрудничества с демократическими институтами ОБСЕ и подчеркнул важность принятия обновленного Избирательного кодекса накануне парламентских выборов 2012 года.
В ходе встречи О.Абраамян обратился к поправкам, предлагаемым в Избирательный кодекс РА, законы “О проведении собраний, митингов, шествий и демонстраций” и “О телевидении и радио”.
Затронув Нагорно-Карабахскую проблему, Председатель НС отметил, что в процессе урегулирования НК-конфликта Армения придает важность посредничеству сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ – как действенному и единственному формату  переговорного процесса. Он убежден, что реанимация временной комиссии ПАСЕ по Нагорно-Карабахскому вопросу лишь усложнит процесс мирного урегулирования. “Армения привержена урегулированию проблемы исключительно мирным путем и придает важность утверждению атмосферы доверия для продолжения конструктивных переговоров. Стороны должны воздерживаться от каких-либо шагов, способных привести к излишней напряженности и препятствиям на пути мирного процесса”, - отметил О.Абраамян.  По его словам, основа урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – в признании прав народа НК на самоопределение и реализация этого права. Председатель НС убежден, что любая попытка урегулирования конфликта военным путем может иметь непредсказуемые последствия не только для конфликтующих сторон, но и всего региона. Он выразил надежду, что Литва как председательствующая в ОБСЕ страна предпримет в международных структурах, а также в двусторонних отношениях шаги, нейтрализующие азербайджанскую милитаристскую риторику и деструктивную пропаганду.
Действующий Председатель ОБСЕ отметил, что вчера встречался с сопредседателями МГ ОБСЕ и заметил позитивные подвижки в процессе урегулирования НК-проблемы. Он убежден, что формат МГ ОБСЕ должен быть единственным в процессе мирного урегулирования. Председатель ОБСЕ выразил озабоченность имевшим место на линии соприкосновения инцидентом и выразил свое соболезнование по поводу вчерашнего трагического случая. “Мы должны содействовать созданию атмосферы доверия между командирами на линии соприкосновения, удалению снайперов, что существенно повлияет на ослабление напряженности”, - отметил  действующий Председатель ОБСЕ.