Կայացավ ասմունքի մանկապատանեկան հանրապետական երկրորդ մրցույթ-փառատոնի եզրափակիչ փուլը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան մրցույթ-փառատոնը, որն այս տարի նվիրված է հայ մեծանուն բանաստեղծ Վահան Տերյանի ծննդյան 125-ամյակին Նշենք, որ ասմունքի մրցույթ-փառատոնն առաջին անգամ անցկացվել է 2009 թվականին:
Դեկտեմբերի 15-ին Երեւանի Մուշեղ Իշխանի անվան  դպրոցում տեղի ունեցավ   ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան  երկրորդ  մրցույթ-փառատոնի եզրափակիչ փուլը, որին Հայաստանի բոլոր մարզերի, Երեւանի, Արցախի եւ Ջավախքի դպրոցներից  մասնակցում էին 80 դպրոցականներ:
Ժյուրիի գնահատականների արդյունքում 11-14 եւ 15-17 տարիքային խմբերի 18 մասնակիցներ հաղթող ճանաչվեցին, որոնք էլ կմասնակցեն  ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան երկրորդ մրցույթ-փառատոնի գալա-համերգին, որը կկայանա դեկտեմբերի 16-ին Երեւանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան պետական ազգային ակադեմիական թատրոնում: Համերգին ներկա կլինեն ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ պատգամավորներ եւ պաշտոնատար այլ անձինք:

Состоялся заключительный тур Республиканского детско-юношеского конкурса-фестиваля чтецов
Под патронажем Председателя НС РА О.Абраамяна уже во второй раз в рамках парламентской программы “Открытые двери” проводится Республиканский детско-юношеский конкурс-фестиваль чтецов, который в этом году посвящен 125-летию великого армянского поэта Ваана Терьяна. Впервые этот конкурс был проведен в 2009 г.
15 декабря в ереванской школе им. Мушега Ишхана прошел заключительный тур  Республиканского конкурса-фестиваля чтецов, в котором приняли участие 80 школьников из всех регионов Армении, Еревана, Арцаха и Джавахка.
По решению жюри 18 участников в возрастных группах 11-14 и 15-17 лет признаны победителями, - они примут участие в гала-концерте второго Республиканского  детско-юношеского конкурса-фестиваля чтецов, который состоится 16 декабря в Национальном академическом государственном театре им. Г.Сундукяна. На концерте будут присутствовать Председатель НС О.Абраамян, депутаты и другие должностные лица.