ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց արգենտինացի դիվանագետ, դոկտոր Լեանդրո Դեսպուիին
Դեկտեմբերի 15-ին  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց արգենտինացի  դիվանագետ, դոկտոր Լեանդրո Դեսպուիին, ով Երեւանում մասնակցում է «Ցեղասպանության հանցագործությունը. կանխարգելում, դատապարտում եւ հետեւանքների վերացում» խորագրով միջազգային գիտաժողովին, որը նվիրված է ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունմանը: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը եւ  ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ հարաբերությունները եւ հայ-արգենտինական բարեկամությունը, որի վառ օրինակն է պարոն Դեսպուիի գործունեությունը եւ  Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում նշանակալի ավանդի համար ՀՀ  նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից նրան Մխիթար Գոշի մեդալով պարգեւատրելը: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց արգենտինացի հյուրի վաստակը մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում եւ նրա ներդրումը 2006 թվականի նոյեմբերի 29-ին Արգենտինայի խորհրդարանի կողմից Հայոց  ցեղասպանության ճանաչման մեջ. Արգենտինան Ուրուգվայից հետո հարավամերիկյան մայրցամաքում երկրորդ երկիրն է, որը  20-րդ դարասկզբի իրադարձությունները  որակել է Ցեղասպանություն: Խորհրդարանի նախագահն ասաց, որ նման գործիչների այցերը կնպաստեն երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ակտիվացմանը:  ԱԺ նախագահը նշեց, որ հաջորդ տարվա գարնանը նախատեսված է իր պաշտոնական այցը Արգենտինա:
Դոկտոր Լեանդրո Դեսպուին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար: Նրա խոսքերով` Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն  ավելի է մոտեցրել հայ եւ արգենտինացի ժողովուրդներին, հայ համայնքը հարգված է Արգենտինայում, իսկ Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի այցը հարավամերիկյան այդ երկիր լուրջ խթան կլինի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւոր համարեց համագործակցությունը խորհրդարանների միջեւ եւ պատվիրակությունների փոխայցելությունները, որոնք հնարավորություն կտան սերտացնել կապերը երկու երկրների միջեւ: Նա նաեւ երախտագիտություն հայտնեց Արգենտինայի իշխանությունների կողմից մեր հայրենակիցների  նկատմամբ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի համար:
Լեանդրո Դեսպուիի համոզմամբ` Հայոց ցեղասպանությունն անժխտելի փաստ է, եւ նրա ճանաչումը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ աշխարհի խնդիրն է:
Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության դատապարտումը հնարավորություն է` կանխելու նման հանցագործության իրականացումը այլ ժողովուրդների նկատմամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ ԼՂ հակամարտությանը, հատկապես կարեւորվեց ազգերի ինքնորոշման իրավունքը` նշելով, որ հարցը պետք է լուծվի այդ, ինչպես նաեւ ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա:

Председатель НС Овик Абраамян принял аргентинского дипломата, доктора Леандро Деспуи
15 декабря Председатель НС Овик Абраамян принял аргентинского дипломата, доктора  Леандро Деспуи, участвующего в проводящейся в Ереване международной научной конференции “Преступление Геноцида: предупреждение, осуждение и ликвидация последствий”, которая посвящена принятию ООН Конвенции о предупреждении и наказании преступления геноцида. На встрече присутствовали руководитель аппарата НС Г.Гарибджанян и лидер фракции АРФД В.Ованнисян.
Председатель НС высоко оценил отношения между Арменией и Аргентиной и армяно-аргентинскую дружбу, ярким свидетельством чего является деятельность г-на Деспуи и награждение его Президентом РА Сержем Саргсяном медалью Мхитара Гоша за весомый вклад в международное признание Геноцида армян. Овик Абраамян  подчеркнул заслуги аргентинского гостя в сфере защиты прав человека и его вклад в признание Геноцида армян парламентом Аргентины 29 ноября 2006 г., – Аргентина была первой после Уругвая страной латиноамериканского континента, квалифицировавшей события начала ХХ века как геноцид. Спикер парламента заметил, что визиты подобных деятелей будут содействовать активизации отношений двух стран. Председатель НС проинформировал, что на весну будущего года намечен его официальный визит в Аргентину.
Доктор  Леандро Деспуи поблагодарил за теплый прием. По его словам, признание Геноцида армян еще более сблизило армянский и аргентинский народы, а армянская община весьма уважаема в Аргентине, предстоящий же визит спикера НС в эту латиноамериканскую страну явится серьезным стимулом для развития двусторонних отношений.
Председатель НС О.Абраамян считает важным сотрудничество между парламентами и взаимные поездки делегаций, которые позволят упрочить связи между двумя странами. Он также выразил признательность аргентинским властям за проявляемое к нашим соотечественникам теплое отношение.
Леандро Деспуи убежден, что Геноцид армян – неоспоримый  факт, и его признание задача не только армянского народа, но и всего мира.
О.Абраамян отметил, что осуждение Геноцида армян – возможность предотвратить осуществление подобного преступления в отношении других народов.
Собеседники обратились также к Нагорно-Карабахскому конфликту, особенно подчеркивалось право народов на самоопределение; отмечено было, что вопрос должен быть разрешен на основе этого, а также на принципах неприменения силы и территориальной целостности.