Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամների մամլո ասուլիսը
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի եւ հանձնաժողովի անդամներ Վարդան Այվազյանի, Լարիսա Ալավերդյանի, Կորյուն Նահապետյանի եւ Արտակ Զաքարյանի մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում նրանք մանրամասներ ներկայացրին դեկտեմբերի 1-2-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 11-րդ նիստի աշխատանքներից:
Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ նիստի երկօրյա օրակարգը հագեցած է եղել, ներառել է ԵՄ-Հայաստան օրակարգում առկա բոլոր խնդիրները, քննարկումներ են եղել ԼՂ խնդրի, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ: Քանի որ օրակարգում ներառված է եղել մշակութային ժառանգության խնդիրը, նախնական պայմանավորվածության համաձայն` նիստի ընթացքում ցուցադրվել է «21-րդ դարի վանդալները. Ջուղա» տեսաֆիլմը, որտեղ ներկայացվում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները ոչնչացնում հայկական դարավոր խաչքարերը: Ըստ տիկին Զոհրաբյանի` դա մեծ տպավորություն է գործել Եվրախորհրդարանի պատգամավորների վրա: Այդ կապակցությամբ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը եւ Բրյուսելում Ադրբեջանի ներկայացուցչությունը բողոք են ներկայացրել Եվրախորհրդարան առ այն, թե ինչու է վերջինս թույլ տվել, որ հայկական պատվիրակությունը, իրենց գնահատմամբ, ապատեղեկատվական ֆիլմ ցուցադրի Եվրախորհրդարանի շենքում:
Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի ավարտին ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որը  հանձնաժողովի համանախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը գնահատում է հավասարակշռված: Ըստ նրա` հայտարարության մեջ մեզ համար գերակա խնդիրներում կարեւորագույն դրույթներ են արձանագրվել: Այս համատեքստում նա տեղեկացրեց, որ ամիսներ առաջ տեղի էր ունեցել ԵՄ-Ադրբեջան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում կողմերը չեն կարողացել գալ համաձայնության եւ համատեղ հայտարարություն չի ընդունվել:
Հայտարարության մեջ ԼՂ-ի հակամարտությանը վերաբերող մասում Նաիրա Զոհրաբյանը առանձնակի կարեւորեց այն դրույթը, որի համաձայն հակամարտության բոլոր կողմերը պետք է ներգրավված լինեն բանակցային գործընթացում, իսկ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների մասով` հորդորը Թուրքիային առ այն, որ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւերի համաձայն` առանց նախապայմանների անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկի, դիվանագիտական եւ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատի Հայաստանի հետ եւ հնարավորինս շուտ բացի փակ սահմանը:
Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովի հաջորդ` 12-րդ նիստը կայանալու է Երեւանում` 2011 թ. նոյեմբերին:
Իրենց տեսակետները ներկայացրին նաեւ հանձնաժողովի անդամները: Նրանք կարեւորեցին թիմային համատեղ համաձայնեցված աշխատանքը, ինչի արդյունքը ընդունված համատեղ հայտարարությունն է եղել: Լարիսա Ալավերդյանը նշեց, որ իր եւ «Ժառանգություն» կուսակցության ուշադրության կենտրոնում գտնվող խնդիրները հետզհետե ավելի շահեկան ձեւակերպումներ են ստանում միջազգային փաստաթղթերում: Տիկին Ալավերդյանը նիստում «Ընտրական օրենսգրքի» վերաբերյալ է ելույթ ունեցել` ընդգծելով, որ այս ոլորտում Հայաստանում կա առաջընթաց, սակայն ձեռնարկվող քայլերը բավարար չեն իրավական պետության կայացման համար: Վարդան Այվազյանը նշեց, որ թե տնտեսական, թե ԼՂ-ի եւ թե Թուրքիայի մասով կարեւորագույն արձանագրումներ են կատարվել համատեղ հայտարարությունում: Նա աննախադեպ համարեց հայտարարության այն դրույթը, որը վկայակոչում է Եվրոպական խորհրդարանի 1987 թ. հունիսի 18-ի Հայկական հարցի քաղաքական լուծման վերաբերյալ բանաձեւը, որով ճանաչվել է Հայոց ցեղասպանությունը: Արտակ Զաքարյանը կարեւորեց եվրոպական կառույցներում հայկական դիվանագիտական ներկայացուցչության ամենօրյա աշխատանքը: Այս համատեքստում նա նշեց, որ ընդունված համատեղ հայտարարությունը եւս մեկ առաջընթաց քայլ էր: Կորյուն Նահապետյանը ընդունված հայտարարությունը խորհրդարանական ձեւաչափում համարում է դիվանագիտական հաջողված ձեռնարկ, քանի որ եզրափակիչ հայտարարությունը եւ առաջարկությունները բխում են ՀՀ շահերից:

Press Conference of the Committee Members of Armenia-European Union Parliamentary Cooperation
On December 6 the press conference of the Co-Chair of the Committee Members of Armenia-European Union Parliamentary Cooperation Naira Zohrabyan and committee members Vardan Ayvazyan, Larisa Alaverdyan, Koryun Nahapetyan and Artak Zakaryan was held, where they presented details from the 11th Armenia-European Union Parliamentary Cooperation meeting, which took place in Brussels on December 1-2.
Naira Zohrabyan said that the two-day agenda of the meeting was full and included the existing all problems on EU-Armenia agenda, and there were discussions on the NK problem and Armenia-Turkey relations. As the problem of the cultural heritage was included in the agenda, according to preliminary agreement, the video film The Vandals of the 21st Century: Jugha was shown during the meeting, where it was presented how the Azerbaijani military servicemen were destroying the centuries-long Armenian cross stones. According to Mrs. Zohrabyan, it impressed the deputies of the European Parliament. In that connection, the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan and the representation of Azerbaijan in Brussels submitted a compliant to the European Parliament why the latter permitted the Armenian delegation to show, by their assessment, a disinformation film in the building of the European Parliament.
At the end of Armenia-European Union Parliamentary Cooperation meeting a joint statement was adopted, which the Co-Chair Naira Zohrabyan assesses balanced. According to her, in the statement the most important provisions in the prior problems for us have been recorded. In this context, she said that months ago the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation meeting was held, during which the parties could not come to an agreement and a joint statement had not been adopted.
In the statement in the part pertaining to the NK conflict Naira Zohrabyan especially emphasized the provision, according to which, all the parties of the conflict should be involved in the negotiation process, and in the part of Armenia-Turkey relations it was urged Turkey to take necessary steps without preconditions, and in accordance with the adopted resolutions by the European Parliament establish diplomatic and good neighbourly relations with Armenia and open the closed order as soon as possible.
The Co-Chair of the Committee Members of Armenia-European Union Parliamentary Cooperation Naira Zohrabyan said that the next 12th meeting of the Committee would take place in Yerevan in November 2011.
The Committee members also introduced their viewpoints. They emphasized the joint agreed work of the team, as a result of which the joint statement was adopted. Larisa Alaverdyan noted that the problems being in the center of attention of her and the Heritage party gradually had beneficiary wordings in the international documents. Mrs Alaverdyan gave a speech on the Electoral Code in the meeting, underlining that there was progress in Armenia in this sphere, however the steps taken were not sufficient for the establishment of legal state. Vardan Ayvazyan noted that on parts of economy, NK and Turkey the most important recordings had been made in the joint staement. He considered unprecedented the provision of the statement, which cited the resolution on the political solution of the Armenian issue of the European Parliament on June 13, 1987, by which the Armenian Genocide was recognized. Artak Zakaryan emphasized the everyday work of the Armenian diplomatic representation in the European structures. In this context he noted that the adopted joint statement was also one progressive step. Koryun Nahapetyan considers the adopted statement in the parliamentary format a successful diplomatic step, as the final statement and the proposals stem from the interests of the Republic of Armenia.