Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն
Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունեց Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադը:
Ողջունելով Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությանը` Սիրիայի Նախագահ Բաշար ալ-Ասադը ամուր հիմքերի վրա ստեղծված սիրիահայկական բարեկամական հարաբերությունների խորացման գործում բարձր գնահատեց այս տարվա մարտին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Սիրիա կատարած այցը: Փոխգործակցության ամրապնդման առումով Սիրիայի Նախագահը չափազանց կարեւոր համարեց ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Սիրիա: Նա անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը` կարեւորելով շփումների եւ փոխայցերի ակտիվացումը: Նա անգնահատելի համարեց սիրիահայ համայնքի դերը հայ-սիրիական եղբայրական հարաբերությունների խորացման առումով եւ նշեց, որ հայ համայնքը իր գործունեությամբ  մեծապես նպաստել եւ նպաստում է Սիրիայի զարգացմանը եւ հզորացմանը: Նախագահ Բաշար ալ-Ասադը կարեւոր համարեց նաեւ տնտեսական համագործակցության խորացումը տարբեր ուղղություններով:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Սիրիայի Նախագահին փոխանցեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնները եւ բարեմաղթանքները: ԱԺ նախագահը նշեց, որ հայ-սիրիական բարեկամությունն էլ ավելի ամրապնդվեց երկու երկրների նախագահների փոխայցերով: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ հայ ժողովրդի պատմության մեջ Սիրիան ունեցել է  անգնահատելի նշանակություն եւ հայ ժողովրդի գոյատեւումը մեծապես պայմանավորված է այն  աջակցությամբ, որի շնորհիվ 20-րդ դարի սկզբին հայերի նկատմամբ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերը ապաստան գտան Սիրիայում: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ ինքը գտնվում է մի երկրում, որի օրինապաշտ եւ ազնիվ քաղաքացիներն են հայերը, ովքեր, իրենց նկատմամբ ցուցաբերվող բարյացակամության պայմաններում` պահպանելով իրենց լեզուն ու կրոնը, լիարժեք ինտեգրված են հասարակության մեջ եւ իրենց ներդրումն են կատարում բարեկամ Սիրիայի զարգացման գործում: Նրա խոսքով` Սիրիայում հայկական մեծ համայնքի առկայությունը քրիստոնյա եւ մահմեդական քաղա՟քակրթությունների երկխոսության ու փոխադարձ հարստացման լավագույն դրսեւորումներից են: ԱԺ նախագահի խոսքով` Սիրիան առանձնահատուկ տեղ է գրավում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մերձավորարեւելյան ուղղությունում եւ երկկողմ համագործակցության վերաբերյալ ստորագրված միջպետական բազմաթիվ փաստաթղթերը եւ բարձր մակարդակի շփումները ամուր հիմք են Երեւանի եւ Դամասկոսի միջեւ սերտ հարաբերություններ զարգացնելու համար: Հովիկ Աբրահամյանը նույնպես կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի խորացումը, երկկողմ շփումների ակտիվացումը, փոխայցերը: Նրա խոսքով` Հայաստանը կարեւորում է հայ-սիրիական քաղաքական, առեւտրատնտեսական, գիտակրթական, մշակութային եւ այլ բնագավառներում համագործակցության ավելի ամրապնդումը եւ խորացումը: Հայաստանն, իր հերթին, զգալի ջանքեր է ներդնում տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ անվտանգության ամրապնդման, փոխվստահության եւ համագործակցության մթնոլորտի ձեւավորման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ հայ-թուրքական հարաբերություններին, տարածաշրջանային հակամարտություններին առնչվող հարցերի, երկուստեք շեշտվեց, որ հիմնախնդիրները պետք լուծվեն խաղաղ բանակցային ճանապարհով, տարածաշրջանում պետք է լինի կայունություն եւ խաղաղություն, քանի որ պատերազմները որեւէ երկրի եւ ժողովրդի, բացի մարդկային եւ նյութական կորուստներից, որեւէ օգուտ չեն բերել:
Կողմերը քննարկեցին փոխադարձ կարեւորություն ունեցող այլ հարցեր եւս:
Հանդիպման վերջում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Նախագահ Բաշար ալ-Ասադը Հովիկ Աբրահամյանին խնդրեց իր ողջույնները եւ բարեմաղթանքները փոխանցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Դամասկոսում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հաջորդ հանդիպումը Սիրիայի վարչապետ  Մուհամմադ Նաջի ալ-Օտրիի հետ էր:
Ողջունելով հյուրերին` Սիրիայի վարչապետը Հայաստանի հետ Սիրիայի հարաբերությունները գնահատեց որպես առանձնահատուկ եւ բացառիկ ու նշեց, որ բարեկամությունը երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ պատմական խորը արմատներ ունի: Նա նույնպես բարձր գնահատեց հայ համայնքի ներդրումը Սիրիայի զարգացման գործում: Մուհամմադ Նաջի ալ-Օտրին կարեւոր համարեց ԱԺ նախագահի այցը Սիրիա սիրիահայկական համագործակցության խորացման համատեքստում: Նա նշեց, որ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների փոխգործակցությունը կարեւոր նախադրյալ է երկրի զարգացման եւ առաջընթացի գործում: Նա ԱԺ պատվիրակությանը մանրամասն ներկայացրեց Սիրիայի տնտեսության զարգացման գերակա ուղղությունները եւ ձեռքբերումները:  Սիրիայի վարչապետը անհրաժեշտ եւ կարեւոր համարեց տնտեսության տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ակտիվացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ԱԺ նախագահը կարեւորեց տնտեսական համագործակցության խորացումը եւ նշեց, որ այս ոլորտում փոխգործակցության չօգտագործված մեծ ներուժ կա, քանի որ նման քաղաքական ջերմ հարաբերություններ ունեցող երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության եւ փոխադարձ ներդրումների ծավալները դեռեւս գտնվում են ոչ բավարար մակարդակի վրա: Նա վստահություն հայտնեց, որ գոյություն ունի փոխշահավետ համագործակցության լայն դաշտ եւ անհրաժեշտ է խթանել տնտեսության տարբեր ճյուղերում կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը, գործարար շփումների ակտիվացումը եւ բիզնես ֆորումների անցկացումը:
Նրա խոսքով` երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող իրավապայմանագրային դաշտը լայն հնարավորություններ է ընձեռում հաջողությամբ իրականացնել տնտեսական փոխգործակցությունը: «Ես չափազանց լավատես եմ երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարների առումով, եւ վստահ եմ, որ եղած բարեկամական հարաբերությունների պայմաններում եւ համատեղ ջանքերով մենք հետագայում կարձանագրենք համագործակցության էլ ավելի ամրապնդում եւ կապերի հետագա խորացում», -նշեց ԱԺ նախագահը:
Վարչապետի հետ հանդիպումից անմիջապես հետո ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մեկնեց Հալեպ: Հալեպի օդանավակայանում Հովիկ Աբրահամյանին եւ պատվիրակության անդամներին դիմավորեցին Հալեպի նահանգապետ Ալի Ահմադ Մանսուրան, նահանգային իշխանության անդամները, Հալեպահայ համայնքապետերը:
Նույն օրը  տեղի ունեցավ ԱԺ պատվիրակության եւ Հալեպի նահանգապետի եւ նահանգային իշխանության անդամների հանդիպումը:
Ավելի ուշ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը  մասնակցեց հայկական արտադրության ապրանքների ցուցահանդեսի բացմանը, որին ներկա էին Հալեպի նահանգապետը, հայ-սիրիական գործարար խորհրդի նախագահը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ անդամները: Հայ խորհրդարանականները այցելեցին տաղավարները, ծանոթացան ներկայացված նմուշներին: ԱԺ նախագահը, ողջունելով  ներկաներին, նշեց. «Վստահ եմ, որ այս ցուցահանդեսն ու հայ-սիրիական գործարար խորհրդի հերթական նիստն  իրենց խթանող դերը կունենան երկկողմ միջպետական հարաբերությունների զարգացման եւ հատկապես առեւտրատնտեսական կապերի ամրապնդման գործում:
Այսօր վստահությամբ կարող ենք արձանագրել, որ հայ-սիրիական քաղաքական  հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա, ինչը չի կարելի ասել առեւտրատնտեսական կապերի մասին: Իսկ քաղաքական հարաբերությունների առկա մակարդակը պետք է ամրապնդվի տնտեսական գործակցության ակտիվացմամբ: Այս տեսանկյունից երկու երկրների գործարարները պարտավորված են առեւտրատնտեսական հարաբերությունները եւս հասցնել  նման մակարդակի: Կարծում եմ` դրա համար բոլոր հնարավորությունները կան, մանավանդ որ, Հայաստանի անկախացումից անմիջապես հետո Սիրիան եւ մասնավորապես Հալեպը մեզ համար դարձան առաջին շուկաներից մեկը:
Իմ պաշտոնական այցի ժամանակ Սիրիայի իշխանությունների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում մենք անդրադարձել ենք նաեւ տնտեսական կապերին` երկուստեք փաստելով, որ դրանք զարգացման մեծ ներուժ ունեն եւ այստեղ իր առանձնահատուկ դերակատարությունը պետք է ունենա հայ-սիրիական գործարար խորհուրդը: Ներկայիս երկկողմ ապրանքաշրջանառության` ընդամենը շուրջ 4 միլիոն դոլարի հասնող ծավալները ամենեւին չեն համապատասխանում մեր իրական հնարավորություններին: Անհրաժեշտ է միայն իրացնել այդ ներուժը, որովհետեւ, կարծում եմ, գործարարների ու տնտեսավարողների շփումները խթանելու եւ ակտիվացնելու համար երկու երկրներում էլ ստեղծված են անհրաժեշտ բարենպաստ միջավայր եւ իրավապայմանագրային դաշտ եւ որ շատ կարեւոր է, կողմերն ունեն քաղաքական կամք` աջակցելու տնտեսական կապերի ակտիվացմանն ուղղված ծրագրերին ու նախաձեռնություններին:
Այս ցուցահանդեսը շատ լավ առիթ է մեր գործարարների համար` ներկայանալ միմյանց, տեղեկատվություն փոխանակել, ծանոթանալ հնարավորություններին, կապեր հաստատել, համագործակցության եզրեր գտնել: Լայն ասպարեզ կա համագործակցել առեւտրի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, էներգետիկայի, գիտատեխնիկական եւ ֆինանսաբանկային ոլորտներում: Վստահ եմ, որ այսօրվա ցուցահանդեսի շրջանակներում համագործակցությունը կդրվի ավելի գործնական հիմքերի վրա»:
Երեկոյան ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց Հայոց Առաջնորդարան, հանդիպեց հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, հանդես եկավ ելույթով:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչները այցելեցին Ազգային պատսպարան: Հովիկ Աբրահամյանը զրուցեց մանկատան երեխաների հետ, լուսանկարվեց նրանց հետ: ԱԺ նախագահը նվիրատվություն կատարեց մանկատանը:
Նոյեմբերի 25-ին ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Հալեպից կմեկնի Դեյր Զոր եւ նույն օրը երեկոյան կվերադառնա Երեւան:
Նոյեմբերի 24-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդունեց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության առաջին քարտուղար տիկին Սիմոնե Շյուտցեին եւ «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի կրթաթոշակակիրներին: Հանդիպման ընթացքում տիկին Զոհրաբյանը կարեւ...
Ոստիկանության բարեփոխումները` քաղաքական աջակցությամբ
Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարության ոստիկանության հարցերով ավագ խորհրդական Կնուտ Դրեյերի գլխավորած պատվիրակությանը` քննարկելու ՀՀ ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների ծրագի...

Official Visit of RA NA Speaker Hovik Abrahamyan to the Syrian Arab Republic Continues
On November 24 the President of the Syrian Arab Republic Bashar al-Assad met with the delegation led by RA NA Speaker Hovik Abrahamyan.
Greeting the Armenian Parliamentary delegation the President of the Syrian Arab Republic Bashar al-Assad highly assessed the visit to Syria of RA President Serzh Sargsyan in March of this year in deepening the Syrian-Armenian friendly relations created on firm bases. With respect to strengthening of cooperation the President of Syria considered extremely important the RA NA Speaker’s official visit to Syria. He considered necessary the deepening of inter-parliamentary cooperation, emphasizing the activation of contacts and mutual visits. He considered invaluable the role with respect to deepening of the Armenian-Syrian brotherly relations and noted that the Armenian community with its activity greatly promoted the development and strengthening of Syria. The President Bashar al-Assad also considered important the deepening of the economic cooperation in different directions.
Expressing his gratitude for warm reception RA NA Speaker Hovik Abrahamyan conveyed to the President of Syria the greetings and best wishes of RA President Serzh Sargsyan. The NA Speaker noted that the Armenian-Syrian friendship was more strengthened by the mutual visits of the presidents of the two countries. Hovik Abrahamyan noted that in the history of the Armenian people Syria had had invaluable significance and the survival of the Armenian people was greatly conditioned by the support, due to which the Armenians, who fled from the Genocide perpetrated by the Ottoman Turkey towards the Armenians at the beginning of the 20th century, found refuge in Syria. As to Hovik Abrahamyan, he is in a country, the law-abiding and honest citizens of which are the Armenians, who in the conditions of good attitude being shown towards them, retaining their language and religion, are fully integrated into the society and make their contribution in the development of the friendly Syria. In his word, the presence of the Armenian big community is the best displays of the dialogue between the Christian and Muslim civilizations and mutual enrichment. In the NA Speaker’s word, Syria occupies a special in the Near East direction of Armenia’s foreign policy and the signed inner-state numerous documents on bilateral cooperation and high level contacts serve as firm basis for developing close relations between Yerevan and Damascus. Hovik Abrahamyan also highlighted the deepening of inter-parliamentary relations, the activation of bilateral contacts and mutual visits. In his word, Armenia highlights the more strengthening and deepening of cooperation in the Armenian-Syrian political, trade-economic, scientific-educational, cultural and other spheres. Armenia, in its turn, makes considerable efforts in strengthening peace, stability and security in the region, in formation of the atmosphere of mutual trust and cooperation.
In the course of the meeting the sides touched upon the Armenian-Turkish relations, issues pertaining to the regional conflicts. Both parties stressed that the problems should be solved through negotiations, stability and peace should be in the region, as the wars had not give any benefit to any country and people, except human and material losses.
The sides discussed other issues of mutual importance, too.
At the end of the meeting the President of the Syrian Arab Republic Bashar al-Assad asked Hovik Abrahamyan to convey his greetings and good wishes to RA President Serzh Sargsyan.
In Damascus the next meeting of RA NA Speaker Hovik Abrahamyan was with the Prime Minister of Syria Naji Otri.
Greeting the guests the Prime Minister of Syria assessed the relations of Armenia with Syria as special and unique and noted that the friendship between the two countries and peoples has historically deep roots. He also highly assessed the contribution of the Armenian community in the development of Syria. Muhammad Naji Otri considered important the NA Speaker’s visit to Syria in the context of deepening the Syrian-Armenian cooperation. He noted that the cooperation of the legislative and executive bodies was an important precondition in the development and progress of the country. He detailed to the NA delegation the ruling directions and achievements in the development of Syria’s economy. The Syrian Prime Minister considered necessary and important the activation of cooperation in different spheres of economy.
Thanking for warm reception the NA Speaker highlighted the deepening of economic cooperation and noted that there was non-used big potential in this sphere, as the trade turnover and the volumes of mutual investments between the countries having such political warm relations were at non-sufficient level. He expressed confidence that a wide field of mutually beneficial cooperation existed, and it was necessary to boost the implementation of the concrete programmes in different branches, the activation of business contacts and the holding of business forums.
In his word, the legal-contractual field existing between the two countries gives wide opportunities to successfully carry out the economic cooperation. “I am an extreme optimist with respect to the perspectives of bilateral mutually beneficial cooperation, and I am sure that in the conditions of friendly relations and later with joint efforts we shall record more strengthening of cooperation and further deepening of ties,” the NA Speaker noted.
Immediately after the meeting, RA NA delegation left for Aleppo. In the Aleppo airport the governor Ali Ahmad Mansura, the members of the power, the heads of the Aleppo communities met Hovik Abrahamyan and the members of the delegation.
On the same day the meeting of the NA delegation with the Aleppo governor and the members of the state power was held.
Later the delegation led by the NA Speaker took part in the opening of the exhibition of the goods of the Armenian production, which attended the Governor of Aleppo, the Chairman of the Armenian-Syrian Business Council, the representatives of the Armenian community. The Armenian parliamentarians visited the pavilions, got familiarized with the presented samples. Greeting those present, the NA Speaker noted: “I am sure that this exhibition and the next sitting of the Armenian-Syrian business council will have their boosting role in the development of the bilateral inner-state relations and especially in strengthening of trade-economic relations.
Today we can record with confidence that the Armenian-Syrian political relations are at very high level, what we can’t say about the trade-economic relations. And the existing level of the political relations shall be strengthened by activation of economic cooperation. From this point of view the businessmen of the two countries are obliged to reach the trade-economic relations to such level. I think there are all possibilities for that, moreover that immediately after the independence of Armenia Syria and, in particular, Aleppo, became one of the first markets for us.
During my official visit in the course of the meetings with the Syrian authorities we also have touched upon the economic relations, both sides documenting that they have big potential and here the Armenian-Syrian business council shall have its special role. The volumes of the present bilateral goods turnover reaching only about 4 million dollars do not at all correspond with our real possibilities. It’s only necessary to use that potential, because I think that necessary favourable environment and legal-contractual field are created for the contacts of the businessmen and economic entities, and that it’s very important that the sides have political will to support the programmes and initiatives aimed at activation of economic relations.
This exhibition is a very good occasion for the businessmen to be presented to each other, exchange information, get acquainted with the opportunities, establish relations, to find commonness of cooperation. There is a wide sphere to cooperate in the spheres of trade, agriculture, tourism, energy, scientific-technical and financial-banking spheres. I am sure that within the framework of today’s exhibition the cooperation will be laid on more practical bases.”
In the evening the delegation led by NA Speaker Hovik Abrahamyan visited the Armenian Patriarchate, met with the representatives of the Armenian community and gave a speech.
Later the parliamentary delegation led by NA Speaker and the representatives of the Armenian community visited to the National Orphanage. Hovik Abrahamyan talked with the children of the orphanage, and a photo was taken of him with the children. The NA Speaker made donation to the orphanage.
On November 25 the delegation led by NA Speaker will leave for Deir es-Zor from Aleppo and in the evening of the same day will return to Yerevan.
24.11.2010
Meeting in NA Standing Committee on European Integration
On November 24 The Chairperson of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan received the first Secretary of the Embassy of the Federal Republic of Germany Mrs Simone Schütze and the scholarship holder of the International Parliamentary Scholarships (IPS). During the meeting M...
Reforms of Police with Political Support
On November 24 the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Hrayr Karapetyan met with the delegation headed by the Senior Advisor on Police of the OSCE to Secretary General Knut Dreyer to discuss the programme of reforms of RA police system.Mr Knut Dre...