Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն
Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունեց Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադը:
Ողջունելով Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությանը` Սիրիայի Նախագահ Բաշար ալ-Ասադը ամուր հիմքերի վրա ստեղծված սիրիահայկական բարեկամական հարաբերությունների խորացման գործում բարձր գնահատեց այս տարվա մարտին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Սիրիա կատարած այցը: Փոխգործակցության ամրապնդման առումով Սիրիայի Նախագահը չափազանց կարեւոր համարեց ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Սիրիա: Նա անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը` կարեւորելով շփումների եւ փոխայցերի ակտիվացումը: Նա անգնահատելի համարեց սիրիահայ համայնքի դերը հայ-սիրիական եղբայրական հարաբերությունների խորացման առումով եւ նշեց, որ հայ համայնքը իր գործունեությամբ  մեծապես նպաստել եւ նպաստում է Սիրիայի զարգացմանը եւ հզորացմանը: Նախագահ Բաշար ալ-Ասադը կարեւոր համարեց նաեւ տնտեսական համագործակցության խորացումը տարբեր ուղղություններով:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Սիրիայի Նախագահին փոխանցեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնները եւ բարեմաղթանքները: ԱԺ նախագահը նշեց, որ հայ-սիրիական բարեկամությունն էլ ավելի ամրապնդվեց երկու երկրների նախագահների փոխայցերով: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ հայ ժողովրդի պատմության մեջ Սիրիան ունեցել է  անգնահատելի նշանակություն եւ հայ ժողովրդի գոյատեւումը մեծապես պայմանավորված է այն  աջակցությամբ, որի շնորհիվ 20-րդ դարի սկզբին հայերի նկատմամբ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերը ապաստան գտան Սիրիայում: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ ինքը գտնվում է մի երկրում, որի օրինապաշտ եւ ազնիվ քաղաքացիներն են հայերը, ովքեր, իրենց նկատմամբ ցուցաբերվող բարյացակամության պայմաններում` պահպանելով իրենց լեզուն ու կրոնը, լիարժեք ինտեգրված են հասարակության մեջ եւ իրենց ներդրումն են կատարում բարեկամ Սիրիայի զարգացման գործում: Նրա խոսքով` Սիրիայում հայկական մեծ համայնքի առկայությունը քրիստոնյա եւ մահմեդական քաղա՟քակրթությունների երկխոսության ու փոխադարձ հարստացման լավագույն դրսեւորումներից են: ԱԺ նախագահի խոսքով` Սիրիան առանձնահատուկ տեղ է գրավում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մերձավորարեւելյան ուղղությունում եւ երկկողմ համագործակցության վերաբերյալ ստորագրված միջպետական բազմաթիվ փաստաթղթերը եւ բարձր մակարդակի շփումները ամուր հիմք են Երեւանի եւ Դամասկոսի միջեւ սերտ հարաբերություններ զարգացնելու համար: Հովիկ Աբրահամյանը նույնպես կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի խորացումը, երկկողմ շփումների ակտիվացումը, փոխայցերը: Նրա խոսքով` Հայաստանը կարեւորում է հայ-սիրիական քաղաքական, առեւտրատնտեսական, գիտակրթական, մշակութային եւ այլ բնագավառներում համագործակցության ավելի ամրապնդումը եւ խորացումը: Հայաստանն, իր հերթին, զգալի ջանքեր է ներդնում տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ անվտանգության ամրապնդման, փոխվստահության եւ համագործակցության մթնոլորտի ձեւավորման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ հայ-թուրքական հարաբերություններին, տարածաշրջանային հակամարտություններին առնչվող հարցերի, երկուստեք շեշտվեց, որ հիմնախնդիրները պետք լուծվեն խաղաղ բանակցային ճանապարհով, տարածաշրջանում պետք է լինի կայունություն եւ խաղաղություն, քանի որ պատերազմները որեւէ երկրի եւ ժողովրդի, բացի մարդկային եւ նյութական կորուստներից, որեւէ օգուտ չեն բերել:
Կողմերը քննարկեցին փոխադարձ կարեւորություն ունեցող այլ հարցեր եւս:
Հանդիպման վերջում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Նախագահ Բաշար ալ-Ասադը Հովիկ Աբրահամյանին խնդրեց իր ողջույնները եւ բարեմաղթանքները փոխանցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Դամասկոսում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հաջորդ հանդիպումը Սիրիայի վարչապետ  Մուհամմադ Նաջի ալ-Օտրիի հետ էր:
Ողջունելով հյուրերին` Սիրիայի վարչապետը Հայաստանի հետ Սիրիայի հարաբերությունները գնահատեց որպես առանձնահատուկ եւ բացառիկ ու նշեց, որ բարեկամությունը երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ պատմական խորը արմատներ ունի: Նա նույնպես բարձր գնահատեց հայ համայնքի ներդրումը Սիրիայի զարգացման գործում: Մուհամմադ Նաջի ալ-Օտրին կարեւոր համարեց ԱԺ նախագահի այցը Սիրիա սիրիահայկական համագործակցության խորացման համատեքստում: Նա նշեց, որ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների փոխգործակցությունը կարեւոր նախադրյալ է երկրի զարգացման եւ առաջընթացի գործում: Նա ԱԺ պատվիրակությանը մանրամասն ներկայացրեց Սիրիայի տնտեսության զարգացման գերակա ուղղությունները եւ ձեռքբերումները:  Սիրիայի վարչապետը անհրաժեշտ եւ կարեւոր համարեց տնտեսության տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ակտիվացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ԱԺ նախագահը կարեւորեց տնտեսական համագործակցության խորացումը եւ նշեց, որ այս ոլորտում փոխգործակցության չօգտագործված մեծ ներուժ կա, քանի որ նման քաղաքական ջերմ հարաբերություններ ունեցող երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության եւ փոխադարձ ներդրումների ծավալները դեռեւս գտնվում են ոչ բավարար մակարդակի վրա: Նա վստահություն հայտնեց, որ գոյություն ունի փոխշահավետ համագործակցության լայն դաշտ եւ անհրաժեշտ է խթանել տնտեսության տարբեր ճյուղերում կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը, գործարար շփումների ակտիվացումը եւ բիզնես ֆորումների անցկացումը:
Նրա խոսքով` երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող իրավապայմանագրային դաշտը լայն հնարավորություններ է ընձեռում հաջողությամբ իրականացնել տնտեսական փոխգործակցությունը: «Ես չափազանց լավատես եմ երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարների առումով, եւ վստահ եմ, որ եղած բարեկամական հարաբերությունների պայմաններում եւ համատեղ ջանքերով մենք հետագայում կարձանագրենք համագործակցության էլ ավելի ամրապնդում եւ կապերի հետագա խորացում», -նշեց ԱԺ նախագահը:
Վարչապետի հետ հանդիպումից անմիջապես հետո ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մեկնեց Հալեպ: Հալեպի օդանավակայանում Հովիկ Աբրահամյանին եւ պատվիրակության անդամներին դիմավորեցին Հալեպի նահանգապետ Ալի Ահմադ Մանսուրան, նահանգային իշխանության անդամները, Հալեպահայ համայնքապետերը:
Նույն օրը  տեղի ունեցավ ԱԺ պատվիրակության եւ Հալեպի նահանգապետի եւ նահանգային իշխանության անդամների հանդիպումը:
Ավելի ուշ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը  մասնակցեց հայկական արտադրության ապրանքների ցուցահանդեսի բացմանը, որին ներկա էին Հալեպի նահանգապետը, հայ-սիրիական գործարար խորհրդի նախագահը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ անդամները: Հայ խորհրդարանականները այցելեցին տաղավարները, ծանոթացան ներկայացված նմուշներին: ԱԺ նախագահը, ողջունելով  ներկաներին, նշեց. «Վստահ եմ, որ այս ցուցահանդեսն ու հայ-սիրիական գործարար խորհրդի հերթական նիստն  իրենց խթանող դերը կունենան երկկողմ միջպետական հարաբերությունների զարգացման եւ հատկապես առեւտրատնտեսական կապերի ամրապնդման գործում:
Այսօր վստահությամբ կարող ենք արձանագրել, որ հայ-սիրիական քաղաքական  հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա, ինչը չի կարելի ասել առեւտրատնտեսական կապերի մասին: Իսկ քաղաքական հարաբերությունների առկա մակարդակը պետք է ամրապնդվի տնտեսական գործակցության ակտիվացմամբ: Այս տեսանկյունից երկու երկրների գործարարները պարտավորված են առեւտրատնտեսական հարաբերությունները եւս հասցնել  նման մակարդակի: Կարծում եմ` դրա համար բոլոր հնարավորությունները կան, մանավանդ որ, Հայաստանի անկախացումից անմիջապես հետո Սիրիան եւ մասնավորապես Հալեպը մեզ համար դարձան առաջին շուկաներից մեկը:
Իմ պաշտոնական այցի ժամանակ Սիրիայի իշխանությունների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում մենք անդրադարձել ենք նաեւ տնտեսական կապերին` երկուստեք փաստելով, որ դրանք զարգացման մեծ ներուժ ունեն եւ այստեղ իր առանձնահատուկ դերակատարությունը պետք է ունենա հայ-սիրիական գործարար խորհուրդը: Ներկայիս երկկողմ ապրանքաշրջանառության` ընդամենը շուրջ 4 միլիոն դոլարի հասնող ծավալները ամենեւին չեն համապատասխանում մեր իրական հնարավորություններին: Անհրաժեշտ է միայն իրացնել այդ ներուժը, որովհետեւ, կարծում եմ, գործարարների ու տնտեսավարողների շփումները խթանելու եւ ակտիվացնելու համար երկու երկրներում էլ ստեղծված են անհրաժեշտ բարենպաստ միջավայր եւ իրավապայմանագրային դաշտ եւ որ շատ կարեւոր է, կողմերն ունեն քաղաքական կամք` աջակցելու տնտեսական կապերի ակտիվացմանն ուղղված ծրագրերին ու նախաձեռնություններին:
Այս ցուցահանդեսը շատ լավ առիթ է մեր գործարարների համար` ներկայանալ միմյանց, տեղեկատվություն փոխանակել, ծանոթանալ հնարավորություններին, կապեր հաստատել, համագործակցության եզրեր գտնել: Լայն ասպարեզ կա համագործակցել առեւտրի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, էներգետիկայի, գիտատեխնիկական եւ ֆինանսաբանկային ոլորտներում: Վստահ եմ, որ այսօրվա ցուցահանդեսի շրջանակներում համագործակցությունը կդրվի ավելի գործնական հիմքերի վրա»:
Երեկոյան ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց Հայոց Առաջնորդարան, հանդիպեց հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, հանդես եկավ ելույթով:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչները այցելեցին Ազգային պատսպարան: Հովիկ Աբրահամյանը զրուցեց մանկատան երեխաների հետ, լուսանկարվեց նրանց հետ: ԱԺ նախագահը նվիրատվություն կատարեց մանկատանը:
Նոյեմբերի 25-ին ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Հալեպից կմեկնի Դեյր Զոր եւ նույն օրը երեկոյան կվերադառնա Երեւան:
Նոյեմբերի 24-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդունեց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության առաջին քարտուղար տիկին Սիմոնե Շյուտցեին եւ «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի կրթաթոշակակիրներին: Հանդիպման ընթացքում տիկին Զոհրաբյանը կարեւ...
Ոստիկանության բարեփոխումները` քաղաքական աջակցությամբ
Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարության ոստիկանության հարցերով ավագ խորհրդական Կնուտ Դրեյերի գլխավորած պատվիրակությանը` քննարկելու ՀՀ ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների ծրագի...

Продолжается официальный визит Председателя НС О.Абраамяна в САР
24 ноября возглавляемую Председателем НС РА делегацию принял Президент Сирийской Арабской Республики (САР) Башар аль-Асад.
Приветствуя парламентсткую делегацию Армении,  Президент САР Башар аль-Асад высоко оценил визит в Сирию в марте  этого года  Президента РА С.Саргсяна, а также нынешний официальный визит Председателя НС РА. Президент САР считает необходимым углубление межпарламентского сотрудничества, активизацию контактов и взаимных поездок. Он высоко оценил также роль местной армянской общины в  развитии армяно-сирийской братской дружбы. Президент САР считает также важным экономическое сотрудничество двух стран в различных направлениях.
Поблагодарив за теплый прием, Председатель НС О.Абраамян передал Президенту   САР теплые приветствия  и добрые пожелания Президента РА С.Саргсяна. Спикер НС РА отметил, что взаимные визиты президентов двух стран еще более укрепили армяно-сирийскую дружбу. О.Абраамян выделил, что в истории армянского народа Сирия сыграла неоценимую роль и существование армянского народа в значительной мере обусловлено поддержкой, оказанной в начале 20 века спасшимся от геноцида в Османской Турции армянам, нашедшим приют в Сирии.
Председатель НС РА, в частности, подчеркнул, что САР занимает особое место в ближневосточном  векторе внешней политики Армении и подписанные многочисленные межгосударственные документы о двустороннем сотрудничестве и контакты на высоком уровне являются крепким фундаментом развития тесных отношений между Ереваном и Дамаском. Г-н Абраамян подчеркнул важность еще большего упрочения армяно-сирийских политических, торгово-экономических, научно-образовательных, культурных и прочих связей. Он заметил, что Армения, в свою очередь, прилагает ощутимые усилия для укрепления мира, стабильности и безопасности, формирования атмосферы взаимного доверия и сотрудничества  в регионе.
В ходе встречи были затронуты также армяно-турецкие отношения, региональные конфликты; взаимно подчеркнуто, что проблемы следует решать мирным переговорным путем, с соблюдением стабильности и мира в регионе.
Стороны обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
В завершение встречи Президент САР Башар аль-Асад попросил передать Президенту РА С.Саргсяну свои приветствия и добрые пожелания.
Следующая встреча Председателя НС РА О.Абраамяна состоялась в Дамаске с премьер-министром страны Мухаммадом Наджи аль-Отри.
Сирийский премьер, в частности,   оценил взаимоотношения Армении и Сирии как особые и исключительные.
Поблагодарив за теплый прием, Председатель НС подчеркнул важность углубления экономического сотрудничества,  отметив весомый потенциал нереализованных возможностей в этой сфере. Спикер НС, в частности, сказал: “Я большой оптимист в плане перспектив   двустороннего взаимовыгодного сотрудничества и уверен, что при существующих дружественных отношениях и совместными усилиями мы впредь сможем констатировать еще большее укрепление сотрудничества и дальнейшее углубление связей”.
После встречи с премьер-министром делегация НС РА отправилась в Халеб (Алеппо). В аэропорту О.Абраамяна и членов делегации встретили губернатор Али Ахмад Мансура, представители местных властей, армянской общины города.
В тот же день состоялась встреча  делегации НС с губернатором Халеба и представителями местной власти.
Позднее возглавляемая Председателем НС РА делегация  приняла участие в открытии выставки товаров армянского производства, на котором присутствовали губернатор Халеба, председатель армяно-сирийского делового совета, представители армянской общины. Председатель НС, приветствуя присутствующих, отметил: “Убежден, что эта выставка и очередное заседание армяно-сирийского делового совета  сыграют  стимулирующую роль в деле развития двусторонних межгосударственных отношений и особенно в упрочении торгово-экономических связей.
Сегодня с уверенностью могу констатировать, что армяно-сирийские политические отношения находятся на очень высоком уровне, чего нельзя сказать о торгово-экономических связях. А существующий уровень политических отношений должен покрепляться активизацией экономического взаимодействия. С этой точки зрения бизнесмены обеих стран также обязаны довести торгово-экономические отношения до подобного уровня.
Думаю, для этого есть все возможности, тем более, что сразу же после обретения Арменией независимости Сирия и, в частности, Халеб стали для нас одним из первых рынков.
В ходе встреч с властями Сирии  во время моего официального визита   мы обратились также к экономическим связям, взаимно констатировав, что они содержат большой потенциал развития и здесь свою особую роль должен сыграть армяно-сирийский деловой совет. Нынешний двусторонний товарооборот, объемом всего лишь в 4 млн доллларов, никоим образом не соответствует нашим реальным возможностям. Необходимо лишь реализовать этот потенциал, так как, полагаю,  для стимулирования и активизации контактов бизнесменов и хозяйствующих субъектов в наших странах созданы необходимая благоприятная среда и договорно-правовая база и, что крайне важно, - у сторон есть политическая воля содействовать программам и инициативам, направленным  на активизацию экономических связей.
Эта выставка – хороший повод для наших предпринимателей представиться друг другу, обменяться информацией, ознакомиться с возможностями, наладить связи, найти грани сотрудничества. Есть широкие горизонты сотрудничества в торговой, сельскохозяйственной, туристической, энергетической, научно-технической и финансово-банковской сферах. Уверен, в рамках сегодняшней выставки сотрудничество будет поставлено на более деловую основу”.
Вечером делегация, возглавляемая Председателем НС О.Абраамяном, посетила Армянский Патриархат, встретилась  с представителями армянской общины, выступила перед ними.
Далее парламентская делегация и представители армянской общины посетили Национальный приют. Спикер НС побеседовал с питомцами  детдома, сфотографировался с ними, сделал пожертвование приюту.
25 ноября возглавляемая Председателем НС делегация из Халеба отправится в Дейр-Зор и в тот же вечер  возвратится в Ереван.
24.11.2010
24 ноября  председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян приняла первого секретаря Посольства ФРГ г-жу Симоне Щютцер и стипендиатов программы “Международная парламентская стипендия”.В ходе встречи Н.Зограбян, представила широкий спектр вопросов, представляющи...
Полицейские реформы – при политической поддержке
24 ноября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Г.Карапетян встретился с делегацией, возглавляемой старшим советником Генерального секретариата  ОБСЕ по полицейским вопросам Кнутом Дрейером, - для обсуждения программы реформ системы Полиции...