ՀՀ ԱԺ նախագահը ընդունեց ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանին
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Գերմանիայի  արտակարգ եւ լիազոր դեսպան  Հանս Յոհեն Շմիդթին:
Ողջունելով դեսպանին` ՀՀ  ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ երկու երկրների միջեւ  հարաբերությունները  բոլոր ուղղություններով  կայուն զարգանում են  եւ բարձր գնահատեց առկա քաղաքական, առեւտրատնտեսական եւ մշակութային փոխգործակցությունը, ինչպես նաեւ Գերմանիայի զարգացման գործակալության (GTZ) կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը: Հայ-գերմանական համագործակցությունը կարեւորվեց նաեւ   Հայաստանի եվրաինտեգրման քաղաքականության ընդհանուր համատեքստում: Հովիկ Աբրահամյանը  ուրախությամբ նշեց, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգանում  են եւ կարեւորեց  երկու երկրների խորհրդարանների փոխգործակցության ակտիվացումը  ոչ միայն երկկողմ հարթությունում, այլ նաեւ բազմակողմ, մասնավորապես` Եվրամիության հետ համագործակցության ձեւաչափով: ԱԺ նախագահը գոհունակություն հայտնեց  նաեւ հայ-գերմանական առեւտրատնտեսական արդյունավետ  համագործակցության կապակցությամբ` նշելով, որ  Հայաստանում գործում է գերմանական կապիտալով շուրջ 80 ընկերություն եւ կարեւորեց գերմանական գործարար շրջանակների ներկայացվածության ընդլայնումը Հայաստանում, ինչի համար ստեղծված է բարենպաստ օրենսդրական դաշտ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Գերմանիայի դեսպանը կարեւորեց երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը: Պարոն Շմիդթը նույնպես անհրաժեշտ համարեց տնտեսական գործակցության ընդլայնումը:
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված բոլոր օրինագծերը, որից հետո շարունակվեց  ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» , ՀՀ դատակա...

16 ноября Председатель НС Овик Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Германии в РА Ганса Йохена Шмидта.
Приветствуя посла, Председатель НС с удовлетворением констатировал, что отношения между двумя странами стабильно развиваются во всех направлениях и высоко оценил существующие политические, торгово-экономические и культурные связи, а также программы, реализуемые в Армении немецким агентством   GTZ. Армяно-германское сотрудничество важно также в русле политики евроинтеграции Армении. О.Абраамян отметил развитие межпарламентского сотрудничества и активизацию взаимодействия между парламентами двух стран не только на двустороннем, но и на многостороннем уровнях, в частности в формате сотрудничества с Евросоюзом. Спикер НС заметил, что в Армении действует около 80 компаний с немецким капиталом и подчеркнул важность расширения представительства германских деловых кругов в РА, для чего создано благоприятное законодательное поле.
Поблагодарив за прием, посол Германии подчеркнул важность дальнейшего развития двусторонних отношений, активизации  межпарламентского сотрудничества. Г-н Шмидт также считает необходимым расширение экономического взаимодействия.
Продолжаются четырехдневные заседания НС
16 ноября  НС РА продолжило работу четырехдневных заседаний и голосованием приняло все обсуждавшиеся в предшествовавший день законопроекты, после чего депутаты приступили к дебатам по поправкам в первом чтении в законы “О Защитнике прав человека”, “О государственных управленческих учреждениях” ...