ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ԻԻՀ Արեւմտյան Ատրպատականի նահանգի պատվիրակությանը
Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԻԻՀ Արեւմտյան Ատրպատականի նահանգի պատվիրակությանը` նահանգապետ Վահիդ Ջալալզադեի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը եւ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանի եւ Իրանի հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա, ինչը եւս մեկ անգամ հաստատվեց Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի` անցյալ ամիս  Հայաստան կատարած այցով:
Նա վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանի եւ Իրանի մարզերի ու նահանգների համագործակցությունը կնպաստի երկու երկրների միջեւ կապերի ամրապնդմանը: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ ՀՀ Արմավիրի մարզի եւ  ԻԻՀ Արեւմտյան Ատրպատականի նահանգի միջեւ ստորագրված պայմանագիրը դրա վկայությունը կլինի, իսկ  Արեւմտյան Ատրպատականի նահանգապետի այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները գործնական ծրագրի կվերածվեն:
ԻԻՀ Արեւմտյան Ատրպատականի նահանգապետ Վահիդ Ջալալզադեն շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` նշեց, որ երկու երկրների նախագահների եւ խորհրդարանների ղեկավարների փոխայցելությունները վկայում են Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին, իսկ մարզերի միջեւ կապերի հաստատումը կխթանի այդ հարաբերությունների սերտացումը:
Հանդիպումից հետո պատասխանելով իրանցի լրագրողի հարցերին` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատեց Հայաստան- Իրան հարաբերությունները քաղաքական ու տնտեսական առումով եւ  երկու երկրների ու խորհրդարանների  նախագահների մակարդակով: Նա նշեց, որ առկա տնտեսական հարաբերություններն ակտիվացնելու եւ զարգացնելու մեծ ներուժ կա` համոզմունք հայտնելով, որ Հայաստանի իշխանություններն ամեն ինչ անելու են այդ հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու համար: Հովիկ Աբրահամյանը պատրաստակամություն հայտնեց որպես Ազգային ժողովի նախագահ նպաստել այդ գործընթացին:
04.11.2010
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Ուկրաինայի նորանշանակ դեսպանին
Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ուկրաինայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Կուխտային:ԱԺ նախագահը շնորհավորեց դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու  կապակցությամբ  եւ հաջողություններ մաղթեց պաշտոնավարման ը...

Председатель НС РА принял делегацию иранской провинции Западный Азербайджан
4 ноября Председатель НС РА Овик Абраамян принял делегацию провинции Западный Азербайджан Исламской Республики Иран (ИРИ) во главе с губернатором Вахидом Джалалзаде. На встрече присутствовали  руководитель аппарата НС Г.Гарибджанян и губернатор Армавирской области А.Каграманян.
Приветствуя гостей, Председатель НС О.Абраамян отметил высокий уровень отношений между Арменией и Ираном, что вновь было подтверждено визитом в Армению в прошлом месяце Председателя Парламента ИРИ Али Лариджани.
Глава армянского парламента выразил уверенность, что сотрудничество областей Армении и провинций Ирана будет содействовать укреплению связей двух стран. Председатель НС надеется, что соглашение, подписанное между Армавирской областью Армении и провинцией Западный Азербайджан ИРИ, будет красноречивым свидетельством тому, а  достигнутые в ходе визита губернатора провинции договоренности реализуются   в  деловых программах.
Губернатор иранской провинции Западный Азербайджан Вахид Джалалзаде, поблагодарив за прием, отметил, что взаимные визиты президентов и спикеров парламентов двух стран свидетельствуют о высоком уровне отношений между двумя странами, а установление связей между  регионами  РА и ИРИ еще более упрочит эти отношения.
После встречи, отвечая на вопросы иранского журналиста, Председатель НС О.Абраамян высоко оценил отношения Армения – Иран в политическом и экономическом аспектах, а также на уровне президентов и председателей парламентов двух стран. Он отметил наличие большого потенциала для активизации и развития  существующих экономических связей, в то же время выразив уверенность, что власти Армении сделают все возможное для упрочения этих отношений. Как Председатель НС РА, О.Абраамян выразил готовность всемерно способствовать этому процессу.
04.11.2010
Председатель НС принял новоназначенного посла Украины
4 ноября Председатель НС Овик Абраамян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Украины в РА Ивана Кухту.Спикер НС поздравил посла  в связи с началом дипломатической миссии в нашей стране и пожелал успехов в новой должности, выразив уверенность, что деятельность г-на Кухты...