Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ  ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ երկու` նույն դաշտում գտնվող օրինագծերի վերաբերյալ:
Քննարկման էին ներկայացվել ՀՀ կառավարության եւ «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավորների հեղինակած եւ քննարկումների արդյունքում  միավորված «Գրադարանային գործի մասին» ՀՀ  օրենքի նախնական նախագիծը եւ կառավարության հեղինակած «Փաստաթղթերի / վավերագրերի/ պարտադիր օրինակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» առաջին ընթերցմամբ ընդունված ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Քննարկմանը մասնակցում էին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, պատգամավորներ, գրադարանային գործի մասնագետներ  եւ գրադարանների տնօրեններ::
Մինչ  աշխատանքն սկսելը, լսումների մասնակիցները  ծանոթացան ԱԺ Կանաչ սրահում կազմակերպված բազմաբնույթ գրքերի եւ ալբոմների ցուցադրությանը, որը նույնպես կազմակերպել էր ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին եւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանին` ցուցաբերած աջակցության համար, տեղեկացրեց, որ ցուցադրված շուրջ 280  գրքերը, որոնք հրատարակվել են վերջին տարիներին,  նվիրաբերվում են ԱԺ գրադարանին:  ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ԱԺ նախագահ  Հովիկ Աբրահամյանին նվիրեց նաեւ   հայ գեղանկարիչների գործերը ամփոփող ալբոմներ:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը պատասխան խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին արժեքավոր նվիրատվության համար եւ հույս հայտնեց, որ նման ցուցադրությունները շարունակական կլինեն եւ կհամալրվեն այլ գրադարանային հավաքածուներ եւս:
Բացելով խորհրդարանական լսումները` ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը ներկաներին հորդորեց անկաշկանդ ներկայացնել օրինագծերի վերաբերյալ իրենց տեսակետները, դիտողություններն ու առաջարկները, որոնք կքննարկվեն եւ կընդգրկվեն օրինագծերի լրամշակված տարբերակներում:
Լսումների մասնակիցներին ողջույնի խոսք ուղղեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: ԱԺ նախագահը նշեց.  «Խորհրդարանական լավագույն ավանդույթների շարունակությունը մեզ հնարավորություն է ընձեռում համատեղ աշխատանքի, ուղղակի երկխոսության եւ հարցերի բազամակողմանի քննարկման: Մշակութային քաղաքականության հստակեցման, գրադարանային գործի կազմակերպման շրջանակում հարաբերությունների հստակեցման, պետական աջակցության երաշխիքների սահմանման, գրադարանային հավաքածուի ձեւավորման, պահպանման եւ ժառանգականության փոխանցման հիմքերի ստեղծման միտումով այսօր հանդիպել ենք  մտքեր փոխանակելու եւ արդյունավետ լուծումներ գտնելու համար:
Համաձայն «Մշակութային օրենսդրության հիմունքների մասին» ՀՀ օրենքի պետական մշակութային քաղաքականության հիմնական նպատակները չորսն են` հասարակության կողմից մշակույթի` որպես զարգացման միջոցի գիտակցումը, նոր արժեքների եւ նոր գաղափարների որոնումը, հասարակության ստեղծագործական ներուժի վերարտադրման եւ զարգացման համար պայմանների ստեղծումը, քաղաքացիական հասարակության ձեւավորումը:
Գրադարանային գործի տեսանկյունից հղումը դիտարկելու դեպքում պարզ է դառնում, որ գրադարանները լավագույն վայր են ու միջոցն են թե մշակութային գիտակցության ձեւավորման, թե անցյալի ու ներկայի արժեքների բացահայտման եւ թե վերարտադրման համար: Ժողովրդավարական եւ քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման ձգտումը ցանկացած երկրի համար իրատեսական է, եթե տվյալ երկրում ստեղծված են տեղեկատվական հասարակության նախապայմանները: Այսինքն, երբ հասարակության յուրաքանչյուր անդամ կարող է փնտրել, գտնել, ստանալ կամ ձեռք բերել իր հետաքրքրությունների ու մտավոր կարիքների բավարարմանը միտված իրազեկում:
Գրադարանները համարվում են տեղեկատվության համալրման, համակարգման եւ հասարակության տեղեկատվության կարիքների ապահովման կարեւորագույն օղակներից մեկը:
Հետեւաբար, մեր խնդիրն է ստեղծել այնպիսի օրենսդրական դաշտ, որի արդյունքում գրադարանները կկարողանան նպաստել միջմշակութային երկխոսության, ստեղծագործ մարդու ու զարգացող հասարակության ձեւավորմանը:
Անկախացումն իր հետ բերեց սոցիալ-տնտեսական հարաբերությունների նոր ձեւաչափ, որը բոլոր ոլորտներում չէ, որ հնարավոր եղավ կանոնակարգել: Գրադարանային գործի հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվել են ընդհանուր եւ միջանկյալ կայացված որոշումների միջոցով:
Մինչդեռ թե հարաբերությունները, թե հետաքրքրությունների շրջանակը եւ թե սպասարկման ավանդական ձեւերը էականորեն փոխվել են: Մտահոգիչ խնդիր է գրադարանային հավաքածուների համալրման ու թարմացման, նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման, շենքային ու աշխատանքային պայմանների բարեկարգման, կադրերի վերապատրաստման, ծառայությունների կազմակերպման բազմաձեւության անցման հնարավորությունները: Սրանք բոլորը խնդիրներ են, որոնք պետք է տեղ գտնեն օրենքի կարգավորման շրջանակներում:
Կենտրոնացված համակարգից գրադարանները վերածվել են ինքնուրույն գործող բազմաձեւ ցանցերի: Այսօր գործում են շուրջ 900 համայնքային գրադարաններ, 10 մարզային գրադարան, ճյուղային գրադարաններ, պետական մարմիններին ու  տարբեր կազմակերպությունների գրադարաններ, անձնական գրադարաններ:
Սակայն ընդհանուր առմամբ գրադարանային ֆոնդը չի համալրվում արդեն քսան տարի: Առանձնակի հոգածություն պետք է ունենան հատկապես համայնքային գրադարանները, քանի որ դրանք, ըստ էության, պետք է ծառայեն մշակութային հաղորդակցման եւ անհրաժեշտ տեղեկատվության հասանելիության հիմնական օղակներ: Նվազագույնը, որ պետք է արվի, դա օրաթերթերի հատկացումն ու ինտերնետ կապի հասանելիության ապահովումն է յուրաքանչյուր համայնքային գրադարանում: Մշակութային կյանքի նկատմամբ հոգածության հասնելու համար հարկ է համայնքի ղեկավարին պատվիրակել համապատասխան պարտադիր լիազորություններ:
Ազգային նկարագրի պահպանման խնդիր է մանկապատանեկան գրականությունը եւ դպրոցական գրադարանների պահպանումը: Պատահական չէ, մանկավարժական աշխատողների ցանկին է դասվում նաեւ դպրոցի գրադարանի աշխատակկիցը: Սակայն մյուս կողմից դպրոցական գրադարանները վերածվել են դասագրքային պահոցների եւ ոչ թե ինքնազարգացման կամ մշակութային հաղորդակցման միջավայրի: Որքան էլ տեղեկատվական տեխնոլոգիների ընձեռած հնարավորությունները գայթակղիչ թվան, միեւնույնն է ձեւավորվող մարդու անմիջական շփումը  գրքի հետ անհամեմատ դրական ազդեցություն ունի: Ազգային ինքնության պահպանման գործում սերունդների համակողմանի դաստիարակության, շարունակական կրթության իրականացման գործում անփոխարինելի է գրադարանի ու գրքի դերը: Կարծում եմ անհրաժեշտ է առավել խորը վերլուծել պետական պատվերի ձեւավորման ցանկը:
Զարգացող աշխարհի մարտահրավերները եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անսահմանափակ հնարավորությունները ստիպում են ավանդական գործառույթներին հավելել տեխնիկական սպասարկման տարբերակներ: Հետեւաբար, գրադարանային ծառայություններում պետք է տեղ գտնեն տարբեր կրիչներով տեղեկությունների համալրումը եւ դրանց սպասարկումը: Առաջնային խնդիր է դառնում կադրերի վերապատրաստման հարցը, որը պետք է հանգեցնի առաջավոր փորձի տիրապետման, սպասարկման ճկունության եւ արձագանքման ունակությունների տիրապետմանը: Ցանկալի կլիներ հասնել ազգային էլեկտրոնային քարտարանի ստեղծմանը, որն այսօր իրականացվում է տարեկան վարձակալության պայմանով ( քսանվեց մլն.դրամ):
«Եվրոպական մշակութային կոնվենցիայի» նպատակն է քաղաքացիների միջեւ խրախուսել միմյանց լեզուների, պատմության եւ քաղաքակրթությունների եւ նրանց բոլորի համար ընդհանուր հանդիսացող քաղաքակրթության ուսումնասիրությունը: Այս առումով երկրում ստեղծվել են առաջավոր նախադեպեր, որոնց երբեմն աջակցում է նաեւ պետությունը: Այսպես, օրինակ, Արեւ համակարգը` տեսողության դժվարություն ունեցող անձանց համար, կամ դպրոցական ծրագրերի թվայնացումը` Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի կողմից կամ ամբողջ մատենագիտության թվայնացումը կամ ազգային գրադարանային ֆոնդի աստիճանական թվայնացումը եւ այլ նման առաջընթացներ: Դրանք գործընթացներ են, որոնք երաշխավորում են ազգային ֆոնդերի պաշտպանությունը եւ դրանց ժառանգականության ապահովումը, համաշխարհային մշակութային ընտանիքին ներառումը եւ հանրահռչակումը: Հուսով եմ, որ մեր համատեղ ջանքերի արդյունքում կստեղծվի այնպիսի օրենսդրական դաշտ, որը կնպաստի բոլոր առաջավոր նախաձեռնությունների իրագործմանը, կամրապնդվի գրադարանային մշակույթը եւ այն կդառնա քաղաքակրթությունների երկխոսությունների կենտրոն:
Համոզված եմ, որ այսօրվա քննարկումները միտված կլինեն բացահայտել առկա բոլոր հիմնախնդիրները եւ տալ ճիշտ լուծումներ: Ուզում եմ հաջողություն մաղթել մեր այսօրվա համատեղ աշխատանքին եւ կոչ անել առավելագույն սրտացավությամբ ու մանրամասնությամբ քննարկել առկա բոլոր խնդիրները: Իսկ ես, որպես ԱԺ նախագահ, իմ լիազորությունների շրջանակներում կփորձեմ անել առավելագույնը գրադարանների խնդիրների լուծմանն օժանդակելու համար»:
Օրինագծերի հիմնական զեկուցող, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարության հեղինակած օրինագծից բացի, գրադարանային գործի մասին օրինագիծ էին մշակել նաեւ «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավորները: Երկու օրինագծերը միավորվել են, սկզբունքային մի շարք հարցերի շուրջ  ձեռք է բերվել փոխհամաձայնություն, սակայն դեռեւս կան դրույթներ, որոնց շուրջ քննարկումներ կլինեն:
Տիկին Պողոսյանը նշեց, որ «Գրադարանային գործի մասին» ՀՀ օրինագիծը մշակվել է` հաշվի առնելով ամերիկյան եւ մի շարք եվրոպական երկրների փորձը, ինչը մոտ երեքհարյուրամյա պատմություն ունի:
«Գրադարանային գործի մասին» ՀՀ  օրենքի նախագծի նպատակը գրադարանների ստեղծման, դրանց տեսակների առանձնահատկությունների կարգավորումն է եւ գրադարանային հավաքածուների համալրումը, պահպանումը, մատչելիությունը եւ գրադարանային համակարգի հիմնական գործառույթների ամրագրումը: Ըստ օրինագծի, նախատեսվում է ունենալ երեք տիպի գրադարաններ` պետական, համայնքային, քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց:
Նախատեսվում է, որ հանրային գրադարանները պետք է ստանան կարգավիճակ, ինչի բացակայությունը մշակույթի նախարարը գրադարանների զարգացմանը  խոչընդոտ է համարում:
Հանրային գրադարանի կարգավիճակ ստանալու հավակնություն ունեցող գրադարանները պետք է համապատասխանեն մի շարք պահանջների:
Մասնավորապես, նրանք պետք է ունենան տպագիր աշխատանքների եւ այլ բնույթի փաստաթղթերի դասակարգված հավաքածու, դրանց պահպանության, դասակարգման եւ գրադարանի գործունեության համար համապատասխան շենք, սարքավորումներ, անվտանգության համակարգ, մշտական ֆինանսավորման ապահովվածություն, համապատասխան որակավորում ունեցող մասնագետներ կամ աշխատողներ:
Քննարկման ընթացքում լսումների մասնակիցները մտահոգություն հայտնեցին, որ այսօր հանրապետությունում սակավաթիվ են այն գրադարանները, որոնք կկարողանան բավարարել այս պահանջները եւ ստանալ կարգավիճակ:
Լսումների մասնակիցներին մտահոգությունների տեղիք է տալիս նաեւ օրինագծում ամրագրված այն դրույթը, որի համաձայն, համայնքային գրադարանները գործելու են համայնքային միջոցների հաշվին, առանց պետական աջակցության: Հնչեցին կարծիքներ, թե այդ պարագայում համայնքային մոտ 800 գրադարան կդադարի գործելուց:
Ներկաներից շատերի համոզմամբ, «Գրադարանային գործի մասին» օրինագծում որեւէ դրույթ չկա  այլ մարմիններում գործող գրադարանների, նրանց կարգավիճակի վերաբերյալ:  Որեւէ դրույթ  չկա ապագայի` էլեկտրոնային  գրադարանների վերաբերյալ:
Օրինագծի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը ներկայացրեց «Գրադարանային գործի մասին» միավորված օրինագծի համահեղինակ, «Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը: Շնորհակալություն հայտնելով օրինագծի` տարբեր ձեւաչափերով քննարկումների   մասնակիցներին, տիկին Բիշարյանը նկատեց, որ ոլորտում անհրաժեշտ է վարել պետական քաղաքականություն, աջակցել եւ ուժեղացնել գրադարանները, նպաստել, որպեսզի նրանք կարողանան հաղթահարել սպասվող  «քննությունը», հակառակ պարագայում կվերանան գյուղական գրադարանները:
Ելույթ ունեցողներից շատերի դիտարկմամբ, երկու օրինագծերն էլ կարիք ունեն մանրակրկիտ լրամշակման եւ հստակեցման:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը նշեց, որ կքննարկվեն հնչած բոլոր առաջարկները, կհստակեցվեն մտահոգիչ դրույթները:
Ազգային ժողովի գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 3-ին նախաձեռնել էր քննարկում` նվիրված հանրապետության տեղական արտադրության կենսապարարտանյութերի շուկայի զարգացմանը: Քննարկումը կազմակերպելու առիթ էր հանդիսացել «ՍԻՍ 95» ՍՊԸ-ի դիմումը հանձնաժողովին` գալիք տարվա բյու...
Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին առեւտրի նախարարին
Նոյեմբերի 3-ին  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին առեւտրի նախարար Շեյխա Լուբնա Ալ -Կասիմիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման սկզբում ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը իր խորին ցավակցությունը հայտնեց  ԱՄԷ Ռաս ալ-Խայմայի կառավար...

On November 3 the Chairman of RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport organized parliamentary hearings on two bills in the same field.
The preliminary draft law of RA Law on Library Services submitted by the RA government and by the faction Country of Law and the RA draft law passed in the first reading on Making Amendments and Addenda to RA Law on Compulsory Example of the Documents/Ratification Instruments submitted by the government were put for debate.
The NA Speaker Hovik Abrahamyan, deputies, specialists of the library services and directors of the libraries took part in the debate.
Before beginning the work the participants got acquainted with the exhibition of the various books and albums, which was organized in the Green Hall of the National Hall by the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport.
Thanking the NA Speaker Hovik Abrahamyan and the Chairman of RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan for the support, said that about 280 books, which were published during the last years, being shown there were donated to the NA library.
RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan also gave albums of the Armenian painters as presents to the NA Speaker.
The Committee Chairman in his answer thanked RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan for valuable donation and expressed hope that such exhibitions would be continuous and the other libraries would also add their collections.
Opening the parliamentary hearings Artak Davtyan urged those present to introduce their views, remarks and proposals on the bills, which would be discussed and included in the edited versions of the bills.
The NA Speaker Hovik Abrahamyan addressed welcoming speech to the participants of the hearings. The NA Speaker noted: “The continuity of the parliamentary best traditions gives us opportunity to jointly work, comprehensively discuss direct dialogue and issues. Within the framework of the specification of cultural policy, organization of the library services with the tendency of the definition of the guarantees of the state support, formation of the library collection and the creation of the bases of transferring the heritage we have met to exchange ideas and find effective solutions.
In accordance with the state cultural policy of RA Law on the Bases of the Cultural Legislation, the main goals are four: the realization of the culture by the society as means of development, the search of new values and new ideas, the creation of conditions for the creative potential, reproduction and development of the society, and the formation of the civil society.
In observing the reference from the view of the library services it becomes clear that the libraries are the best place and means for the formation of the cultural consciousness, revelation of the values of the past and present and reproduction. The striving of the formation of the civil society is realistic for any country, if in the given country the preconditions of information society are created. It means when every member of the society can look for, find, receive or obtain awareness directed to the satisfaction of its interests and mental needs.
The libraries are considered one of the most important circles of the information adding, systemizing and providing information needs of the society.
Therefore, our task is to create a legislative field, as a result of which the libraries can promote the inter-cultural dialogue, formation of the creative man and developing society.
The independence brought a new format of social-economic relations, which are not possible to normalize in all spheres. The relations connected with the library services are normalized through decisions made in general and interim way.
Whereas, the relations, the format of the interests and the traditional ways of the supply have been essentially changed. The possibilities of turning into adding and updating the library collections, upgrading the material base, improvement of the building and working conditions, training of the personnel, various ways of organizing the services are of concern. These are all problems, which will be included in the amendments of the law.
The libraries have turned from centralized system into independent various networks. Today, about 900 community libraries, 10 regional libraries, branch libraries, libraries of state bodies and different organizations and personal libraries are functioning.
However, in general, the library fund has not been added for 20 years. The community libraries should be especially cared, as they, in fact, should serve as main circles for cultural communication and access for necessary information. The minimum that should be done is the provision of the dailies and access of the Internet in every community library. The head of the community should have relevant compulsory authorities for getting care for the cultural life.
The maintenance of the children-youth literature and school libraries is the problem of retaining the national character. It’s not accidental that the staff member of the school library is also classified on the list of the teachers’ personnel. However, on the other hand the school libraries have been turned into textbook stores, but not the environment of self-development or cultural communication. As the opportunities given to the information technologies seem tempting, the immediate contact of the forming man with the book has in comparatively positive influence. In maintaining the national identity the role of the library and the book is irreplaceable in comprehensive upbringing of the generations and realization of the continuous education. I think that it is necessary to more deeply analyze the list of the formation of the public commissioning.
The challenges of the developing world and the unlimited possibilities of the information technologies make the traditional functions add versions of technical service. Therefore, the adding of the information with different carriers and their supply should be in library services. The issue of the personnel training, which should result in the owning of the progressive experience, flexibility of the supply and owning of the response abilities, becomes a prior task. It will be desirable to reach the creation of the national electronic card-catalogue, which today is implemented in the condition of the annual rent (twenty-six mln drams).
The aim of the European Cultural Convention is to encourage the study of the languages, history and civilizations being general for everybody. In this aspect, progressive precedents, which sometimes are also supported by the state, are created in the country. For example, Arev/Sun system for the persons with the sight difficulty or the digitalization of the school programmes by Yerevan Research Institute of Mathematical Machines or the digitalization of the whole bibliography or the gradual digitalization of the national library fund and other such progresses. Those are progresses, which guarantee the protection of the national funds and the provision of their heredity, the inclusion in the world cultural family and public declaration. I hope that as a result of our joint efforts, a legislative field will be created, which will promote the implementation of all progressive initiatives, the library culture will be strengthened, and it will become a center of the civilizations’ dialogues.
I am convinced that today’s discussions will be inclined to reveal the existing all problems and solve them in a right way. I would like to wish success to our today’s joint work and call on to discuss with maximum warmth and detail the existing all problems. And me, as NA Speaker, within my liabilities, will try to do my best for assisting in the solution of the library problems.”
The keynote speaker of the bills RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan noted that the RA bill on Library Services had been edited, taking into account the experience of the American and a number of European countries, which had three hundred years of history.
The co-author of the united bill on Library Services, the head of the Country of Law faction Heghine Bisharyan presented her position on the bill.
According to the observation of many speakers, the two bills need thorough editing and specification.
In his her final speech RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan said that all the proposals sounded there would be discussed and the concerning provisions would be specified.
The Standing Committee on Agriculture and Environment of the National Assembly on November 3 initiated a debate dedicated to the development of the market of the biological fertilizers of the local production of the republic. The occasion for organizing the debate was the application of the SIS 95 L...
Hovik Abrahamyan Receives the Minister of the Foreign Trade of the United Arab Emirates
On November 3 the President of RA National Assembly Hovik Abrahamyan received the delegation headed by the Minister of Foreign Trade of the United Arab Emirates (UAE) Sheikha Lubna Al-Qasimi. At the beginning of the meeting the NA President Hovik Abrahamyan expressed his deep condolences on the deat...