Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին առեւտրի նախարարին
Նոյեմբերի 3-ին  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին առեւտրի նախարար Շեյխա Լուբնա Ալ -Կասիմիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը իր խորին ցավակցությունը հայտնեց  ԱՄԷ Ռաս ալ-Խայմայի կառավարիչ Շեյխ ալ-Կասիմիի մահվան կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ նախարարի այցը Հայաստան կնպաստի երկու  երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը: Նա բարձր գնահատեց քաղաքական եւ տնտեսական փոխգործակցության ներկա մակարդակը` գոհունակությամբ փաստելով, որ  Հայաստանի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջեւ հարաբերությունները տարբեր ուղղություններով կայուն առաջընթաց են ապրում. կարեւորվեց գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, դեղագործության,  կրթության, գիտության եւ այլ բնագավառներում գործակցության ակտիվացումը: Պարոն Աբրահամյանը ընդգծեց նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման կարեւորությունը երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները խորացնելու առումով: ԱԺ նախագահը կարեւորեց հայ-էմիրաթական հարաբերությունների պատմության ընթացքում առաջին անգամ Երեւանում գործարար համաժողովի անցկացումը, որը լուրջ խթան կհանդիսանա առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման եւ  ներդրումային դաշտի ընդլայնման համար:
Տիկին Շեյխա Լուբնա Ալ Կասիմին շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` կարեւորեց Հայաստան-ԱՄԷ փոխգործակցության հետագա զարգացումը, առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացումը, երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության, ներդրումների ծավալների ավելացումը: Նա գոհունակությամբ փաստեց, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում աննախադեպ ակտիվացել է երկու երկրների փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում եւ համոզմունք հայտնեց, որ առաջիկայում գործակցությունը առավել կզարգանա: Նա  ուրախությամբ շեշտեց, որ երկու երկրների հարաբերություններում սկսվել է պայմանավորվածությունների իրականացման եւ կոնկրետ ծրագրեր կյանքի կոչելու կարեւոր փուլ:
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ  ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ երկու` նույն դաշտում գտնվող օրինագծերի վերաբերյալ: Քննարկման էին ներկայացվել ՀՀ կառավարության եւ «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավորների հեղինա...
Ազգային ժողովի գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 3-ին նախաձեռնել էր քննարկում` նվիրված հանրապետության տեղական արտադրության կենսապարարտանյութերի շուկայի զարգացմանը: Քննարկումը կազմակերպելու առիթ էր հանդիսացել «ՍԻՍ 95» ՍՊԸ-ի դիմումը հանձնաժողովին` գալիք տարվա բյու...

О.Абраамян принял министра внешней торговли ОАЭ
3 ноября Председатель НС Овик Абраамян принял  делегацию, возглавляемую  министром внешней торговли Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) г-жой Шейхой Лубнoй аль-Касими.
В начале встречи О.Абраамян выразил глубокое соболезнование в связи с кончиной правителя Рас аль-Хаймы Шейха аль-Касими.
Председатель НС выразил уверенность, что визит министра в Армению будет содействовать развитию и углублению отношений между двумя странами. Он высоко оценил нынешний уровень политического и экономического взаимосотрудничества, с удовлетворением констатировав, что отношения РА и ОАЭ в различных направлениях переживают стабильный прогресс: налицо активность партнерства в области сельского хозяйства, туризма, образования, науки и в других сферах. В плане углубления отношений между двумя странами г-н Абраамян подчеркнул также важность межпарламентского сотрудничества. Председатель НС особо выделил проведение впервые в истории армяно-эмиратских отношений бизнес-форума в Ереване, который послужит серьезным импульсом для дальнейшего углубления торгово-экономических отношений и расширения инвестиционного поля.
Г-жа Шейха Лубна аль-Касими, поблагодарив за прием, подчеркнула важность дальнейшего углубления взаимосотрудничества Армения – ОАЭ, активизации торгово-экономических отношений, роста товарооборота, объемов инвестиций между двумя странами. Она с удовлетворением отметила, что в отношениях двух стран начался важный этап реализации договоренностей и претворения в жизнь конкретных программ.
В ходе встречи были также рассмотрены другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
3 ноября  Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта  организовала парламентские слушания по двум, находящимся в едином поле, законопроектам.Обсуждались представленные Правительством РА и депутатами фракции “Оринац Еркир” и объединенные в итоге дебат...
3 ноября Постоянная комиссия НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы инициировала  обсуждения, посвященные  развитию в республике рынка биоудобрений  местного производства.Поводом к дебатам послужило обращение в комиссию ООО “СИС 95” для предоставления ему средств в бюджет...