Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին առեւտրի նախարարին
Նոյեմբերի 3-ին  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին առեւտրի նախարար Շեյխա Լուբնա Ալ -Կասիմիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը իր խորին ցավակցությունը հայտնեց  ԱՄԷ Ռաս ալ-Խայմայի կառավարիչ Շեյխ ալ-Կասիմիի մահվան կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ նախարարի այցը Հայաստան կնպաստի երկու  երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը: Նա բարձր գնահատեց քաղաքական եւ տնտեսական փոխգործակցության ներկա մակարդակը` գոհունակությամբ փաստելով, որ  Հայաստանի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջեւ հարաբերությունները տարբեր ուղղություններով կայուն առաջընթաց են ապրում. կարեւորվեց գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, դեղագործության,  կրթության, գիտության եւ այլ բնագավառներում գործակցության ակտիվացումը: Պարոն Աբրահամյանը ընդգծեց նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման կարեւորությունը երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները խորացնելու առումով: ԱԺ նախագահը կարեւորեց հայ-էմիրաթական հարաբերությունների պատմության ընթացքում առաջին անգամ Երեւանում գործարար համաժողովի անցկացումը, որը լուրջ խթան կհանդիսանա առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման եւ  ներդրումային դաշտի ընդլայնման համար:
Տիկին Շեյխա Լուբնա Ալ Կասիմին շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` կարեւորեց Հայաստան-ԱՄԷ փոխգործակցության հետագա զարգացումը, առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացումը, երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության, ներդրումների ծավալների ավելացումը: Նա գոհունակությամբ փաստեց, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում աննախադեպ ակտիվացել է երկու երկրների փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում եւ համոզմունք հայտնեց, որ առաջիկայում գործակցությունը առավել կզարգանա: Նա  ուրախությամբ շեշտեց, որ երկու երկրների հարաբերություններում սկսվել է պայմանավորվածությունների իրականացման եւ կոնկրետ ծրագրեր կյանքի կոչելու կարեւոր փուլ:
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ  ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ երկու` նույն դաշտում գտնվող օրինագծերի վերաբերյալ: Քննարկման էին ներկայացվել ՀՀ կառավարության եւ «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավորների հեղինա...
Ազգային ժողովի գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 3-ին նախաձեռնել էր քննարկում` նվիրված հանրապետության տեղական արտադրության կենսապարարտանյութերի շուկայի զարգացմանը: Քննարկումը կազմակերպելու առիթ էր հանդիսացել «ՍԻՍ 95» ՍՊԸ-ի դիմումը հանձնաժողովին` գալիք տարվա բյու...

Hovik Abrahamyan Receives the Minister of the Foreign Trade of the United Arab Emirates
On November 3 the President of RA National Assembly Hovik Abrahamyan received the delegation headed by the Minister of Foreign Trade of the United Arab Emirates (UAE) Sheikha Lubna Al-Qasimi.
At the beginning of the meeting the NA President Hovik Abrahamyan expressed his deep condolences on the death the Ruler of UAE Ras Al-Khaimah Sheikh Al-Qasimi.
The NA President expressed conviction that the minister’s visit to Armenia would promote the development and deepening of the relations between the two countries. He highly assessed the current level of the political and economic cooperation, documenting with satisfaction that the relations between Armenia and the United Arab Emirates in different directions had stable progress: the activation of the cooperation in agriculture, tourism, pharmaceutics, education, science and other spheres was highlighted. Mr Abrahamyan also underlined the importance of the development of the inter-parliamentary cooperation in deepening the relations between the two countries. The NA President emphasized the conduct of the business forum in Yerevan first time in the history of the Armenian-Emirates relations, which would be a serious impetus for the further deepening and expansion of the investment field of the trade-economic relations.
Expressing gratitude for reception Mrs Sheikha Lubna Al-Kasimi highlighted the further development of Armenia-UAE cooperation, the activation of the trade-economic relations, the increase of the trade turnover, volumes of the investment. She documented with satisfaction that during the last two years the cooperation in different spheres of the two countries had unprecedented progress and expressed conviction that in near future the cooperation would develop. She stressed with joy that an important phase of the fulfillment of the agreements and calling them into life had begun in the relations of the two countries.
During the meeting other issues of bilateral interest were discussed too.
On November 3 the Chairman of RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport organized parliamentary hearings on two bills in the same field.The preliminary draft law of RA Law on Library Services submitted by the RA government and by the faction Country of Law and the RA d...
The Standing Committee on Agriculture and Environment of the National Assembly on November 3 initiated a debate dedicated to the development of the market of the biological fertilizers of the local production of the republic. The occasion for organizing the debate was the application of the SIS 95 L...