Ժնեւում ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպեց շվեյցարահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բեռնից մեկնեց Ժնեւ,որտեղ նախատեսված էր հանդիպում Շվեյցարիայի հայ համյանքի հետ:
Շվեյցարիայում ապրում է շուրջ 4.500 հայ, որոնց մի մասը 1915թ. Եղեռնից փրկված եւ Շվեյցարիայում ապաստան գտած հայերի սերունդներն են, մյուս մասը եկել է Թուրքիայից, Լիբանանից, Սիրիայից, Եգիպտոսից եւ վերահաստատվել այստեղ:
Ժնեւում Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամները այցելեցին  հայկական եկեղեցի եւ հայկական կենտրոն,  որտեղ տեղի ունեցավ հանդիպում  շվեյցարահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: ԱԺ նախագահը գրառում կատարեց պատվավոր հյուրերի գրքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը  մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության  անկախության 19-րդ տարեդարձին նվիրված ընդունելությանը: Հովիկ Աբրահամյանը հանդես եկավ ելույթով:
«Հարգելի պարոն դեսպան,
Հոգեւոր հայր,
Շվեյցարահայ համայնքի հարգարժան ներկայացուցիչներ,
Առաջին հերթին թույլ տվեք ջերմորեն ողջունել ձեզ եւ շնորհավորել բոլորիս մեր հայրենիքի` Հայաստանի Հանրապետության անկախության 19-րդ տարեդարձի առթիվ:
19 տարի առաջ հանրաքվեի միջոցով անկախություն հռչակելով` հայ ժողովուրդը հիմնադրեց երրորդ հանրապետությունը: Այդ քայլով մենք իրականացրեցինք մեր նախահայրերի ավետած պատգամը, հաստատեցինք ազատ ու անկախ պետականություն կերտելու մեր միասնական կամքը: Հայոց անկախ պետականության վերահաստատումը հայ ժողովրդի ազգային զարթոնքի վերելքի ու միասնականության արդյունք էր:
Ինձ համար իսկապես հաճելի է ու պատիվ այսօր հանդիպել Շվեյցարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ովքեր միշտ պատրաստակամ են անձամբ ծանոթանալու Հայաստանի զարգացման ու հայ ժողովրդի ազգային նպատակների իրականացման խնդիրներին:
Շվեյցարահայ համայնքը սփյուռքի ամենակուռ համայնքներից է, որն առանձնանում է ինքնակազմակերպվածության բարձր մակարդակով: Եվ ամենեւին էլ պատահական չէ, որ հարաբերականորեն փոքրաթիվ շվեյցարահայ համայնքը կարողանում է  իրապես մեծ գործեր անել: Ասվածի խոսուն ապացույցները հայ-շվեյցարական հարաբերությունների ներկա մակարդակն է, ինչպես նաեւ Շվեյցարիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը: Սա գիտեն բոլորը, եւ սա իսկապես ոգեւորիչ է:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդիրը Հայաստանի քաղաքական օրակարգում է եւ աշխարհասփյուռ հայության կարեւորագույն խնդիրներից մեկն է: Ճանաչում, որը պիտի դառնա  «ցեղասպանություն» ողբերգության կրկնությունը բացառելու հիմքն ու երաշխիքը: Այդ հիմքի վրա պիտի դրվեն ցեղասպանություն երեւույթի  դեմ կառուցվելիք քաղաքակրթական պատի քարերը: Ու առաջին քարը Հայոց Ցեղասպանության ժխտման դատապարտումն ու հետապնդում է:
Այդ քարը շվեյցարահայությունը, ի փառս ողջ եվրոպական ու համամարդկային քաղաքակրթության, դրել է:
Այդ քարի  ամրությունը շվեյցարահայության կամքն է:
Շվեյցարիայի հասարակությունը երբեք անտարբեր չի եղել հայերի խնդիրների նկատմամբ: Դեռ 1894-96 թվականներին Թուրքիայում հայերի կոտորածներից հետո Շվեյցարիայի հասարակական շրջանակները դիմել էին երկրի կառավարությանը` պահանջելով դատապարտել հայերի կոտորածը եւ բողոք հայտնել Օսմանյան կայսրությանը: 1897 թվականի մարտին Շվեյցարիայի կառավարությունը քննարկել է ստացված դիմումը եւ հանդես եկել հայտարարությամբ` հայերի կոտորածը Օսմանյան կայսրությունում որակելով որպես ոճրագործություն մարդկության դեմ: Ուստի պիտի տրամաբանական համարել, որ 2003 թվականի դեկտեմբերի 16-ին ընդունած որոշմամբ Շվեյցարիայի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Իսկ օրակարգում  այսօր հաջորդ քարն է. այլատյացության նողկալի երեւույթի` հայատյացության դեմ պայքարը: Հարեւան Ադրբեջանում   այլատյացությունն ու ռասիզմը օր օրի արմատավորվում են`  դրսեւորվելով հայատյացության տեսքով:  Այդ երկրում մի ամբողջ սերունդ է մեծանում նման ոգով: Հայատյացությունը դառնում է մտածելակերպ, դրա տարածումը` պետական քաղաքականություն: Սա վտանգ է, որ պիտի չեզոքացվի ողջ աշխարհում, որ պիտի ջարդվի, բախվելով հայության ամուր պատին: Այստեղ անելիք ունենք բոլորս, եւ, վստահ եմ, շվեյցարահայությունն այս գործում եւս ցույց է տալու իր ուժն ու համախմբվածությունը: Սա է Արցախի խնդրի արդարացի լուծման գործում մեր պայքարի այսօրվա ճակատը:
Արցախում զինադադար է, բայց սա չի նշանակում, որ  պատերազմն ավարտվել է: Զինադադարը դեռեւս խաղաղություն չէ:  Հայաստանն ու Ղարաբաղը  երբեք պատերազմ չեն սկսել ու չեն էլ սկսի: Բայց բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի, եթե ուրիշները ցանկանան դա: Եվ Հայաստանը չի կարող աչք փակել հարեւան երկրից անընդհատ հնչող ռազմատենչ հայտարարությունների վրա:
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կայացած պետություն է: Հակառակ բոլոր օբյեկտիվ եւ արհեստական դժվարությունների, ծանր փորձությունների, Արցախն առաջընթաց է ապրում, կայացնում պետական ժողովրդավարական ինստիտուտները, զարգացնում իր տնտեսությունն ու մշակույթը, պաշտպանում խաղաղությունը: Սա իրականություն է, որի հետ Ադրբեջանը հաշվի չնստել պարզապես չի կարող:
Իսկ խնդրի խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Չնայած ադրբեջանական կողմի պարբերական ջղաձգումներին, գործընթացի բնականոն հունը խաթարող քայլերին, որոնք արտահայտվում են տարբեր միջազգային ատյաններում անիմաստ փաստաթղթեր նախաձեռնելով, հայկական կողմը, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջնորդությամբ որդեգրել է կառուցողական, սկզբունքային ու հետեւողական գործելաոճ:
Չկան այնպիսի երկու հարեւան ժողովուրդներ, որոնք չունենան պատմական հակասություններ, հակամարտություններ, տարաձայնություններ, որոնցից շատերն այսօր էլ լուծված չեն: Բայց նման մարտահրավերներն ունեն քաղաքակիրթ լուծման ճանապարհ, եւ  այդ ճանապարհը երկխոսությունն է: Հայաստանը միշտ գործել է հենց այս տրամաբանության շրջանակներում, եւ իրավունք ունի նույնն ակնկալել իր հարեւաններից:
Հենց այս նույն տրամաբանությամբ էր առաջնորդվում Հայաստանը, երբ Նախագահ Սարգսյանը նախաձեռնեց Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավման գործընթացը, ինչին, ցավոք, Թուրքիան պատրաստ չեղավ: Ողջ աշխարհին մենք ցույց տվեցինք մեր սկզբունքայնությունը` հանդես գալով միայն կառուցողական դիրքերից, սակայն Թուրքիան շարունակեց գործել համաձայնեցված` «առանց նախապայմանների» սկզբունքին հակառակ: Հայկական կողմը կասեցրեց արձանագրությունների  վավերացման գործընթացը եւ հայտարարեց, որ հարցը կրկին կդիտարկի միայն այն դեպքում, երբ թուրքական կողմից տեսնի անհրաժեշտ պատրաստակամություն:
Այսօր մենք հպարտությամբ ենք նայում մեր երկրի 19-ամյա պատմությանը: Այն հաղթանակած պատերազմի, հաղթահարած ճգնաժամի, նորատիպ տնտեսության կայացման, ժամանակակից պետությանը բնորոշ ինստիտուտների ստեղծման, զարգացող հասարակական-քաղաքական միջավայրի պատմություն է, որ վերելքի մեծ ճանապահ է նախանշում: Նաեւ բազմաթիվ դժվարությունների` շրջափակման, աղքատության, կոռուպցիայի, ոտնահարված իրավունքների ու անօթեւան ընտանիքների արձանագրումներ ունի այդ պատմությունը, որ աշխատանքի է մղում բոլորին: Բայց ամենից առաջ այն հավատի պատմություն է, որ բոլոր խնդիրները միասնական ուժերով լուծվելու են: Համախմբվածությունն ու միասնականությունը մեր ժողովրդին անհրաժեշտ են առաջին հերթին:
Շվեյցարահայության փորձը վկայում է, որ եվրոպական երկրներում հայության վաստակած հարգանքն ու վարկը վերջին հաշվով տարածվում են նաեւ Հայաստանի վրա, եւ Հայաստանի` իբրեւ պետության միջազգային հեղինակության բարձրացումը կարող է տարածվել նաեւ այդ երկրներում ապրող մեր հայրենակիցների վրա: Ե՛վ Հայաստանի, եւ՛ սփյուռքահայերի բարի համբավը մեծ կապիտալ է, որի պահպանումն ու ավելացումը պահանջում է ամենօրյա աշխատանք, եւ որի պտուղները պետք է ծախսվեն խնայողաբար:
Շատերն են նախանձում Հայաստանին, որ ունի Սփյուռք` պատմական հայրենիքին այսքան նվիրված, հայրենասիրական մեծ մղումով եւ մտավոր հսկա ներուժ ունեցող ազգակիցների հավաքականություն աշխարհով մեկ: Դուք նաեւ Հայաստանի հպարտությունն եք, եւ մենք պիտի աշխատենք այնպես, որ Հայաստանը դառնա  ձեր հպարտության առարկան, ոչ միայն որպես հայրենիք, այլեւ  որպես դինամիկ զարգացող պետություն:Այդ դեպքում նույնիսկ իր արմատներից հեռացած հայը Եվրոպայում եւ ամենուրեք հպարտորեն կասի, որ ինքը հայ է, ժառանգորդն է հին, մեծ ու հզոր մշակույթի եւ ունի ուժեղ ու ծաղկուն հայրենիք:
Հայաստանը բոլորիս հայրենիքն է, իսկ Սփյուռքն ու Հայրենիքը փոխադարձաբար ուժեղ են միմյանցով: Սա պետք է լինի մեր ժողովրդի կարգախոսը, սա է մեր հաջողությունների գրավականը:
Առաջարկում եմ բաժակ բարձրացնել Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի միջեւ բարեկամության ամրապնդման, հայության հզորացման եւ հայոց ազգային իղձերի իրականացման համար:

In Geneva RA NA President Meets the Representatives of the Swiss Armenian Community
On September 30 the delegation led by RA NA President Hovik Abrahamyan left Bern for Geneva, where a meeting with the Armenian community of Switzerland was scheduled.
About 4500 Armenians live in Switzerland, and some part of them are the generations of Armenians, who survived the 1915 Genocide and found shelter in Switzerland, another part came from Turkey, Lebanon, Syria, Egypt and resettled here.
In Geneva the members of the delegation of the National Assembly of Armenia visited the Armenian Church and the Armenian center, where they had a meeting with the representatives of the Armenian community of Switzerland. The NA President left a note in the Book of Honorable Guests.
The delegation led by RA NA President Hovik Abrahamyan took part in the reception dedicated to the 19th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia. Hovik Abrahamyan delivered a speech.
“Dear Mr. Ambassador,
Dear Father,
Dear representatives of the Swiss Armenian community,
First of all, let me warmly greet you and congratulate everybody on the occasion of the 19th anniversary of the independence of our Motherland, the Republic of Armenia.
19 years ago, proclaiming independence by referendum, the Armenian people founded the third republic. With that step we implemented the behest of our ancestors, and we confirmed our united will of building free and independent statehood. The reaffirmation of the Armenian independent statehood was the result of the rise of unity of the Armenian people’s national rebirth.
It is really a pleasure and honour for me to meet with the representatives of Switzerland's Armenian community, who are always willing to personally get familiarized with the problems of Armenia’s development and the implementation of the Armenian people’s national goals.
The Swiss-Armenian community is one of the consolidated communities of Diaspora, which is distinguished by the high level of self-organization. And it is not at all accidental that the relatively small by number Swiss Armenian community is really able to do big works. The vivid evidence of what was said is the current level of the Armenian-Swiss relations, as well as the fact of recognition of the Armenian Genocide in Switzerland. Everybody knows this, and this is certainly inspiring.
The problem of the international recognition of the Armenian Genocide is on the political agenda of Armenia and one of the most important problems of the widely spread Armenians, which will become the basis and guarantee of excluding the repetition of the “Genocide” tragedy. On that basis shall be laid down the stones of the civilized wall to be built against the genocide phenomenon. And the first stone is the condemnation of the Armenian Genocide and its prosecution.
The Swiss Armenians laid down that stone for the sake of the European and all-human civilization.
The firmness of that stone is the will of the Swiss Armenians.
The society of Switzerland has never been indifferent towards the Armenians’ problems. In 1894-96 after the Armenians’ killings in Turkey the public circles of Switzerland applied to the government of the country, demanding to condemn the Armenians’ killings and complain the Ottoman Empire. In March 1897 the government of Switzerland discussed the application and made a statement qualifying the Armenians’ killings in the Ottoman Empire as a crime against mankind. Thus, one shall consider logical that by the adopted decision on December 16, 2003, the Swiss Parliament recognized the Armenian Genocide.
And today on the agenda the next stone is the struggle against the terrible phenomenon of xenophobia, Armenophobia. In the neighbouring Azerbaijan the xenophobia and racism daily take toot, being displayed in the form of Armenophobia. In that country a whole generation gets raised up with such spirit. The Armenophobia becomes a mentality, and its spreading is a state policy. This is a danger that shall be neutralized in the whole world that shall be broken, colliding the Armenians’ firm wall. Here all of us have things to do, and I am sure that the Swiss Armenians in this matter will show its strength and consolidation. This is today’s front of our struggle in the fair solution of Artsakh problem.
It’s ceasefire in Artsakh but it does not mean that the war ended. Ceasefire is not still peace. Armenia and Karabakh has never begun war and they will not begin it, but everybody realizes that we shall be ready for war, if the others want it. And Armenia cannot close an eye on the bellicose announcements sounding all the time from the neighbouring country.
Today, the Republic of Nagorno Karabakh is an established state. Despite all objective and artificial difficulties, hard experiences, Artsakh is having progress, is establishing state democratic institutes, is developing its economy and culture, is defending peace. This is a reality with which Azerbaijan simply cannot but take it into consideration.
And the negotiations around the peaceful settlement continue within the OSCE Minsk Group. Despite the regular convulsions of the Azerbaijani side, the steps impeding the normal procedure of the process, which are expressed by initiating senseless documents in different international instances, the Armenian side led by the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, has adopted constructive, essential and consecutive style of working.
There are no such two neighbouring peoples, who will not have historical contradictions, disagreements, from which most of them are not solved. But such challenges have a path of civilized solution, and that path is the dialogue. Armenia has always acted within the framework of this logic, and it has the right to expect the same from its neighbours.
Armenia was guided by just this same logic, when the President Sargsyan initiated the process of improving the relations with Turkey, to which unfortunately, Turkey was not ready. We showed to the whole world our principality, acting only from the constructive positions, however, Turkey continued to act agreed: on the contrary to the principle of “without preconditions.” The Armenian side suspended the process of the protocols’ ratification and announced that it would observe the issue only in case, when it saw necessary willingness from the Turkish side.
Today, we are proudly looking at the 19-year history of our country. It is a history of won war, overcome crisis, the establishment of the new type of economy, creation of the institutes characteristic to the modern crisis, a developing social-political environment, which marks a big path of rise. That history has also registration of numerous difficulties: blockade, poverty, corruption, violated rights and homeless families, which drives forward everybody. But, first of all, it is a history of faith that all the problems will be solved with united forces. Consolidation and unity are, first of all, necessary for our people.
The experience of the Swiss Armenians witnesses that the respect and credit earned by the Armenians in the European countries, after all are also spread on Armenia, and the rise of Armenia’s international prestige as a state, can also be spread on our compatriots living in those countries. The good fame of both Armenia and Armenian Diaspora is a big capital, the maintenance and increase of which requires daily work, and its fruit shall be saved.
Most of the people envy Armenia that it has Diaspora, collective kinsmen, so much dedicated to the historical Motherland, with patriotic big drive and having a huge mental potential spread all over the world. You are also Armenia’s pride, and we shall work in a way that Armenia will become the object of our pride, not only as a Motherland, but also as a dynamically developing state. In that case even the Armenian, who left his/her roots in Europe and everywhere, will proudly say that he/she is Armenian, is the inheritor of the big and powerful culture, and has a strong and prosperous motherland.
Armenia is everybody’s motherland, and the Diaspora and the Motherland are mutually strong with each other. This shall be the slogan of our people, and this is the pledge of our successes.
I am proposing to toast to the strengthening of friendship between Armenia and Switzerland, the Armenians becoming powerful and the implementation of the Armenians’ national desires.