ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեայի (ԵՏԱ) պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց    Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեայի (ԵՏԱ)    պատվիրակությանը` ասամբլեայի նախագահ, Իլ դե Ֆրանս ռեգիոնի փոխնախագահ Միշել Սաբբանի      գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեայի     գլխավոր քարտուղար Կլաուս Կլիպը եւ ԵԽ ԽՎ անդամ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի  հայ –ֆրանսիական բարեկամական խմբի փոխնախագահ Ռենե Ռոուքեն:
Ողջունելով հյուրերին`    Ազգային ժողովի նախագահը գոհունակությամբ փաստեց  Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ պատրաստակամություն հայտնեց նպաստել դրանց ամրապնդմանը բոլոր բնագավառներում:
Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեային անդամակցում են եվրոպական 33 երկրների 270 շրջաններ /կամ մարզեր/ եւ 16 միջռեգիոնալ կազմակերպություններ: Ասամբլեայի     նախագահ Միշել Սաբբանը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար`  նշեց, որ շրջանների միջեւ  փորձի,  կարծիքների փոխանակումը նպաստում են  ժողովուրդների փոխըմբռմանը եւ մերձեցմանը: Նա հույս հայտնեց, որ արդեն այս տարվա նոյեմբերին` Ստամբուլում կայանալիք վեհաժողովի ժամանակ  Հայաստանի համայնքները ես կանդամակցեն իրենց կազմակերպությանը:  Միշել Սաբբանի խոսքերով` իրեն հայտնի է, որ Ազգային ժողովի նախագահը լավատեղյակ է մարզերի ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքին ու գործունեությանը, քանի որ երկար տարիներ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարությունում համակարգել է նրանց աշխատանքը:
Հովիկ Աբրահամյանը կարեւոր համարեց տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու տարածաշրջանների համագործակցության գաղափարը եւ  բարձր գնահատեց Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեայի գործունեությունը ու Հայաստանի համայնքների անդամակցությունը  այդ կազմակերպությանը, ինչը կնպաստի ՏԻՄ-երի կառույցի ամրապնդմանը, միջհամայնքային եւ միջշրջանային համագործակցությանն ու առկա խնդիրների համատեղ լուծմանը: Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը կարեւոր համարեց ՏԻՄ-երին լայն լիազորություններով օժտելը եւ համայնքների ուժեղացումը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն առաջարկեց ԵՏԱ-ի շրջանակներում Հայաստանում անցկացնել կովկասյան տարածաշրջանի երկրների համայնքների կոնֆերանս:

Председатель НС О.Абраамян принял делегацию Ассамблеи Европейских регионов
Председатель НС Овик Абраамян принял делегацию Ассамблеи Европейских регионов (АЕР) во главе с президентом организации, вице-председателем региона Иль-де-Франс Мишель Сарбан. В составе делегации – Генеральный секретарь АЕР Клаус Клип и член ПАСЕ, вице-председатель франко-армянской группы дружбы Национального Собрания Франции Рене Роуке.
Приветствуя гостей, спикер НС РА с удовлетворением констатировал высокий уровень армяно-французских отношений и выразил готовность содействовать их укреплению во всех сферах.
В АЕР членствуют 270 регионов (или областей) 33 европейских стран и 16 межрегиональных организаций. Президент Ассамблеи М.Сарбан, поблагодарив за теплый прием,  отметила, что обмен мнениями и опытом  между регионами  способствует взаимопониманию и сближению народов. Она выразила надежду, что уже в ноябре этого года, на созываемой в Стамбуле Ассамблее, регионы Армении также станут членами их организации. По словам г-жи Сарбан, ей известно, что Председатель НС хорошо знаком с деятельностью органов местного самоуправления (ОМС) и регионов, так как долгие годы координировл в правительстве  именно их работу.
О.Абраамян счел важной идею сотрудничества  органов местного самоуправления и регионов и высоко оценил деятельность АЕР и членство общин Армении в этой организации, что будет содействовать упрочению структуры ОМС, межобщинному и межрегиональному сотрудничеству и совместному решению существующих проблем. Глава армянского парламента считает важным наделение ОМС широкими полномочиями и усиление регионов.
Председатель НС  РА предложил провести в Армении в рамках АЕР конференцию общин Кавказского региона.