Ճապոնիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Տակահիրո Յոկոմիչիի նամակը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին
«Մեծարգո գործընկեր,
Ես իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում Ձեզ` ժամանակ գտնելու եւ ինձ հետ հանդիպելու Միջխորհրդարանական միության 3-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, որը տեղի ունեցավ վերջերս Ժնեւում:
Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ գոյություն  ունեն բարեկամական հարաբերություններ եւ ես կշարունակեմ ջանքեր գործադրել էլ ավելի առաջ մղելու եւ ամրապնդելու այդ բարեկամական կապերը` խրախուսելով փոխայցելությունները  նաեւ մեր երկու խորհրդարանների միջեւ,  լավագույնս օգտագործելով այդ ընթացքում կուտակված փորձը:

Letter of the Speaker of the House of Representatives of Japan Takahiro Yokomichi to RA NA President of the National Assembly Hovik Abrahamyan
“Esteemed Colleague,
I send many thanks for your kindness in sharing your valuable time with me on the occasion of the Third World Conference of Speakers of Parliament, recently held in Geneva.
Armenia and Japan have long enjoyed a favourable relationship, and I will continue to exert my efforts toward the further advancement of the friendly and strengthening of the relations between our countries by further promoting exchanges, including those between our Parliaments, while making good use of the experience gained on this occasion.