ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալ` Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախկին խոսնակ Պավոլ Հրուշովսկուն
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ապրիլի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով պարգեւատրեց  Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի արտաքին կապերի հանձնաժողովի անդամ, Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի  նախկին խոսնակ Պավոլ Հրուշովսկուն` 2004 թվականի նոյեմբերի 30-ին Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի կողմից 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունման եւ հաստատման գործընթացին աջակցելու համար:
Հանձնելով բարձր պարգեւը`  ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց.
«Հարգելի գործընկերներ, մեծարգո պարոն Հրուշովսկի, շատ ուրախ եմ Հայաստանի խորհրդարանում ի դեմս Ձեզ հյուրընկալել վճռական քաղաքական գործչի եւ քաղաքացիական հստակ դիրքորոշում ունեցող մարդու:
2004 թվականին Սլովակիայի խորհրդարանն ընդունեց 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված հայերի ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ, եւ դրանում ծանրակշիռ  է Ձեր ներդրումը որպես Սլովակիայի խորհրդարանի այժմ նախկին նախագահ եւ սլովակ ժողովրդի արժանի ներկայացուցիչ:
Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն ոճրագործություն է մի ողջ ժողովրդի նկատմամբ, այլեւ հանցագործություն է համայն մարդկության հանդեպ: Եւ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհի եւ հանրության պարտքն է արդար ու արժանի գնահատական տալ կատարվածին: Չնայած բազմաթիվ  պետություններ ու կառույցներ 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված հանցագործությունը ընդունել են որպես ցեղասպանություն  եւ դատապարտել այն, սակայն դեռեւս  ցեղասպանության հեղինակն ինքը քաջություն չունի ապաշխարել:Համոզված եմ, սակայն որ մոտ է նաեւ դրա ժամանակը, որովհետեւ աշխարհում հետզհետե ավելի է մեծանում այն երկրների ցանկը, ովքեր կարողանում են ուղիղ նայել ճշմարտությանը, ավելանում են այն քաղաքական գործիչները, ովքեր կարողանում են վեր կանգնել քաղաքական ու այլեւայլ շահերից եւ արժանապատիվ դիրքորոշում որդեգրել հայոց ցեղասպանության փաստի հանդեպ: Ի դեմս Ձեզ, հարգելի պարոն Հրուշովսկի, մենք ճանաչում ենք մի մարդու, ով պատմությունն ու իրականությունը կարողացել է գնահատել արժանապատվորեն  ու արդարացի: Ձեր կատարած քայլը եւ իբրեւ դրա արդյունք` Սլովակիայի խորհրդարանի ընդունած բանաձեւը ծանրակշիռ ներդրում են միջազգային հանրությանը եւս մի քայլ ճշմարտությանը մոտեցնելու, աշխարհում ցեղասպանությունները կանխելու, ցեղասպանություն իրականացրածի մեջ սեփական հանցանքն ընդունելու գիտակցություն արթնացնելու գործընթացում: Շնորհակալ ենք ճշմարտությունը վերհանելու եւ պատմական արդարությունը վերականգնելու դժվարին ճանապարհին ունեցած Ձեր խիզախ եւ ընդօրինակելի գործունեության համար»:
Շնորհակալություն հայտնելով  գնահատվելու եւ բարձր պարգեւի արժանանալու համար` Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախկին խոսնակ Պավոլ Հրուշովսկին  մասնավորապես ասաց.  «Հայերի դեմ կատարված ցեղասպանությունը բոլորը պետք է համարեն ոճիր ընդդեմ համայն մարդկության:  Մենք պահանջում ենք, որ այն կատարողներն ունենան լրջություն, ընկալեն իրենց արածն արհավիրքի ողջ խորությամբ:   Ես հպարտ եմ, որ Սլովակիայի խորհրդարանն ունեցավ այն քաջությունը, որ ընդունեց ցեղասպանությունը որպես փաստ: Եվ առավել եւս ուրախ եմ, որ մենք պետք է օրինակ լինենք այն բոլոր երկրների համար, որոնք դեռեւս այդ քաջությունը չունեն»:
Սլովակիայի խորհրդարանի կողմից հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունումը որակելով որպես քաղաքական գնահատական կատարված ցեղասպանությանը`  Պավոլ Հրուշովսկին    հավաստիացրեց, որ ստացած պարգեւն ընդունում է որպես նոր «բեռ»` նոր պարտականությունների կատարման համար, որն իր երկրի քաղաքական գործիչները պետք է վերցնեն իրենց վրա` հանուն հայկական հարցերի եւ խնդիրների լուծման:
Պարգեւատրմանը ներկա էին ԱԺ փոխնախագահներ Արեւիկ Պետրոսյանը եւ Սամվել Նիկոյանը, պատգամավորներ, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը:

Медаль Почета НС РА – экс -спикеру Национального Совета Словацкой Республики Паволу Грушовскому
15 апреля Председатель НС РА Овик Абраамян наградил медалью Почета НС РА члена комиссии по внешним связям Национального Совета Словацкой Республики (НС СР),   экс-спикера НС СР   Павола Грушовского – за содействие  в принятии и утверждении   НС СР резолюции о признании Геноцида армян 30 ноября 2004 г.
Вручая высокую награду, Председатель НС РА О.Абраамян сказал:
“Уважаемые коллеги, глубокоуважаемый г-н Грушовский! Весьма рад принять в парламенте Армении в лице Вас волевого политического деятеля и человека с четкой гражданской позицией.
В 2004 г. парламент Словакии принял резолюцию, осуждающую Геноцид армян 1915 года в Османской Турции, и существен именно Ваш вклад – как   ныне уже бывшего председателя парламента Словакии и достойного представителя словацкого народа.
Геноцид армян – не только злодеяние в отношении целого народа, но и против всего человечества.   И долг всего цивилизованного мира и сообщества – дать справедливую и достойную оценку свершившемуся. Несмотря на то, что многие государства и структуры признали совершенное в отношении армян в 1915 году преступление как геноцид и осудили его, однако у автора злодеяния все еще не хватает мужества покаяться. Убежден, однако, что близок час и этого, так как в мире постепенно растет список стран, способных смотреть правде в глаза, растет число политических деятелей, способных встать над политическими и прочими интересами и занять достойную позицию по   факту Геноцида армян. В лице Вас, уважаемый г-н Грушовский, мы узнали человека, достойно и справедливо оценившего историю и реальность. Ваш шаг и, как его итог, принятая парламентом Словакии резолюция – весомый вклад в процесс постижения   мировым сообществом истины, предотвращения геноцидов в мире, пробуждения в сознании свершившего геноцид собственной вины. Признательны   за Вашу смелую и достойную подражания деятельность на трудном пути выявления истины и восстановления исторической справедливости”.
Поблагодарив за оценку и высокую награду, экс-спикер НС СР   П.Грушовский, в частности, отметил: “Совершенный в отношении армян геноцид должен быть оценен всеми как преступление против всего человечества. Мы требуем от виновников его  серьезного осознания всей глубины бедствия. Я горжусь, что парламент Словакии нашел в себе смелость принять факт геноцида. Еще более рад, что мы должны стать примером для всех тех стран, у кого еще не хватает подобного мужества”.
Квалифицируя принятие словацким парламентом резолюции по Геноциду армян как политическую оценку свершившегося, П.Грушовский заверил, что полученную награду воспринимает в  качестве  новой “ноши” – для  выполнения новых обязанностей, которые политические деятели его страны должны взять на себя в интересах  решения армянских  проблем.
На церемонии награждения присутствовали вице-спикеры НС А.Петросян и С.Никоян, депутаты,   руководитель аппарата НС Г.Гарибджанян.