ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ապրիլի 6-ին ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին: Ողջունելով գլխավոր քարտուղարին` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ նա Հայաստան է այցելել կարեւոր իրադարձության ժամանակ.  այս տարի Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) մյուս բոլոր անդամ պետությունների հետ միասին նշում է կազմակերպության 40-ամյակը: «Ընդամենը 2008թ. հոկտեմբերին էր, երբ Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ստացավ ասոցացված անդամի կարգավիճակ` եւս մեկ անգամ հավաստելով իր հավատարմությունը ֆրանկոֆոնիայի ընդհանուր արժեքներին»,- ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, նշելով, որ ՖՄԿ-ն  ընձեռում է նոր շրջանակ` քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային համագործակցության համար. «Մենք այն դիտում ենք որպես նպաստավոր միջավայր ֆրանկոֆոնիայի անդամ մյուս երկրների թե` երկկողմ եւ թե` բազմակողմ կապերի զարգացման գործում»:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը  շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ուրախությամբ նշեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում Հայաստանի, եւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում` մեր երկրի խորհրդարանի ստանձնած դերը: Նրա խոսքերով` ՖԽՎ-ն Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ամենակարեւոր օղակն է.«Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը ժողովրդավարության մշտարթուն զինվորն է »:
Բարձր գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ամբողջ աշխարհում` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հիշեցրեց, որ հաշվի առնելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, ֆրանկոֆոն երկրների խորհրդարանականների միջեւ համագործակցության ներուժը Ֆրանկոֆոնիայի արժեքների տարածման գործում, Հայաստանի խորհրդարանը դիմել էր Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը,  եւ 2009թ. հուլիսին,  Փարիզում,  Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում  ՀՀ Ազգային ժողովին շնորհվեց ասոցացված անդամի կարգավիճակ: Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի խոսքերով` այս կարգավիճակը  ՀՀ Ազգային ժողովին հնարավորություն է ընձեռում լիովին ներգրավված լինել ՖԽՎ աշխատանքներում: «Եւ որպես առաջին քայլերից մեկը`  մենք հրավիրեցինք  Եվրոպայի տարածաշրջանի 2010 թվականի համաժողովն անցկացնել Երեւանում: Այն տեղի կունենա մայիսի 4-6-ը »,- ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Իր հերթին Աբդու Դիուֆին անդրադառնալով խորհրդարանական դիվանագիտությանը, հայտնեց, որ այն մեծ դեր կարող է խաղալ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման գործընթացում, աջակցել ժողովուրդների միջեւ առկա խնդիրների լուծմանը: Այս համատեքստում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը ասաց. «Հայոց ցեղասպանությունը միշտ վառ է մեր հիշողության մեջ : Այն մի վերք է, որը չի սպիացել, եւ մենք պարտք ունենք այդ հիշողության առջեւ »:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ դատապարտելով յուրաքանչյուր ոճրագործություն` կանխում ենք հետագայում նմանատիպ ոճրագործությունների իրագործումն ամբողջ աշխարհում:
Հովիկ Աբրահամյանը Աբդու Դիուֆին հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի ցանկությունը` դառնալ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիիրավ անդամ: Ի դեպ, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ հաստատված համագործակցության արդյունքում Հայաստանի խորհրդարանը դարձել է «Նորիա» ծրագրի  աջակցության շահառու 2010-2013թթ համար: Ծրագրի արդյունքում ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքէջը կթարգմանվի ֆրանսերեն լեզվով, կհարստացվի ֆրանսալեզու տեղեկատվությունը, կկազմակերպվեն ֆրանսերեն լեզվի դասընթացներ:
Անդրադառնալով Հայաստանի անդամակցությունից ի վեր Ֆրանկոֆոնիայի զարգացման ուղղությամբ մեր երկրում արձանագրված ձեռքբերումներին` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց ՀՀ հանրակրթական համակարգում ֆակուլտատիվ երրորդ օտար լեզվի ներմուծումը: Հայաստանում յուրաքանչյուր տարի մարտ ամսին անցկացվում են Ֆրանկոֆոնիայի օրեր:   Այս տարի ավելի քան 30 մշակութային, կրթական եւ գեղարվեստական միջոցառումներ են ծրագրված մարտի 15-ից մինչեւ ապրիլի 15-ի ժամանակահատվածում: Համագործակցություն է հաստատվել հայաստանյան երկու բուհերի` Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ու  Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի եւ Ֆրանկոֆոնիայի  համալսարանական գործակալության միջեւ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ ԼՂ հիմնախնդրին եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan Receives the Secretary General of the International Organisation of La Francophonie Abdu Diouf
RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan received the Secretary General of t he International Organisation of La Francophonie Abdu Diouf. Welcoming the Secretary General Hovik Abrahamyan noted that he visited Armenia during an important event: this year Armenia together with all other member states of International Organisation of La Francophonie marks the 40th anniversary of the organization. “In October 2008, when Armenia received the status of the associated member of the International Organisation of La Francophonie , once again ensuring its adherence to the common values of Francophonie,” RA National Assembly Speaker said noting that the International Organisation of La Francophonie gives a new format for political, economic and cultural cooperation: “We observe it as a favourable atmosphere for other states of La Francophonie in the development of both bilateral and multilateral relations.”
Expressing his gratitude the Secretary General of International Organisation of La Francophonie for the reception gladly noted the role of Armenia in the International Organisation of La Francophonie and the role of the parliament of our country in the Parliamentary Assembly of La Francophonie. In his words the Parliamentary Assembly of La Francophonie is the most important circle of the International Organisation of La Francophonie: “The Parliamentary Assembly of La Francophonie is a permanently awake soldier.”
Highly assessing the role of the parliamentary diplomacy in the whole world RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan reminded that taking into account the role of the parliamentary diplomacy, the cooperation potential between the parliamentarians of the Francofonie member states in spreading the values of Francofonie, the Armenian Parliament applied to the International Organisation of La Francophonie, and in Paris in July 2009 at the plenary session of the International Organisation of La Francophonie RA National Assembly was granted a status of associated member. In the words of the head of the Armenian Parliament this status gave opportunity to RA National Assembly to be fully involved in the works of the International Organisation of La Francophonie. “And as one of the first steps taken we invited to hold the forum of the European region of 2010 in Yerevan. It will be on May 4-6,” RA NA Speaker said.
In his turn Abdu Diouf touched upon the parliamentary diplomacy and said that it could play a big role in the process of the peaceful settlement of the conflicts, support the solution of the existing problems between the peoples. In this context the Secretary General of the International Organisation of La Francophonie said: “The Armenian Genocide is always bright in our memory. It is an open wound, and we have our debt before that memory.”
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan noted that condemning every crime we prevent the implementation of similar crimes in the world later.
Hovik Abrahamyan told Abdu Diouf about the wish of RA National Assembly to become a full member of the Parliamentary Assembly of La Francophonie. By the way, as a result of cooperation, which was approved between the International Organisation of La Francophonie and RA National Assembly, Armenian Parliament became a benefactor of Noria programme support for 2010-2013. As a result of the programme, the official website of RA National Assembly will be translated in French, the French information will be enriched and courses of the French language will be organized.
Touching upon the achievements, which were recorded in our country in the direction of the development beginning from the membership of Armenia, RA NA Speaker noted about the investment of the third language in RA general educational system. In Armenia every year in March Days of Francophonie are organized. This year more than 30 cultural, educational and artistic events are planned from March 15 until April 15. Cooperation was established between the Armenian two higher educational institutions, the French University in Armenia and Yerevan V. Brusov State Linguistic University and Francophonie University Agency.
During the meeting the sides touched upon the NK problem and Armenian-Turkish relations normalization process.