ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ապրիլի 6-ին ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին: Ողջունելով գլխավոր քարտուղարին` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ նա Հայաստան է այցելել կարեւոր իրադարձության ժամանակ.  այս տարի Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) մյուս բոլոր անդամ պետությունների հետ միասին նշում է կազմակերպության 40-ամյակը: «Ընդամենը 2008թ. հոկտեմբերին էր, երբ Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ստացավ ասոցացված անդամի կարգավիճակ` եւս մեկ անգամ հավաստելով իր հավատարմությունը ֆրանկոֆոնիայի ընդհանուր արժեքներին»,- ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, նշելով, որ ՖՄԿ-ն  ընձեռում է նոր շրջանակ` քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային համագործակցության համար. «Մենք այն դիտում ենք որպես նպաստավոր միջավայր ֆրանկոֆոնիայի անդամ մյուս երկրների թե` երկկողմ եւ թե` բազմակողմ կապերի զարգացման գործում»:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը  շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ուրախությամբ նշեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում Հայաստանի, եւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում` մեր երկրի խորհրդարանի ստանձնած դերը: Նրա խոսքերով` ՖԽՎ-ն Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ամենակարեւոր օղակն է.«Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը ժողովրդավարության մշտարթուն զինվորն է »:
Բարձր գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ամբողջ աշխարհում` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հիշեցրեց, որ հաշվի առնելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, ֆրանկոֆոն երկրների խորհրդարանականների միջեւ համագործակցության ներուժը Ֆրանկոֆոնիայի արժեքների տարածման գործում, Հայաստանի խորհրդարանը դիմել էր Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը,  եւ 2009թ. հուլիսին,  Փարիզում,  Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում  ՀՀ Ազգային ժողովին շնորհվեց ասոցացված անդամի կարգավիճակ: Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի խոսքերով` այս կարգավիճակը  ՀՀ Ազգային ժողովին հնարավորություն է ընձեռում լիովին ներգրավված լինել ՖԽՎ աշխատանքներում: «Եւ որպես առաջին քայլերից մեկը`  մենք հրավիրեցինք  Եվրոպայի տարածաշրջանի 2010 թվականի համաժողովն անցկացնել Երեւանում: Այն տեղի կունենա մայիսի 4-6-ը »,- ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Իր հերթին Աբդու Դիուֆին անդրադառնալով խորհրդարանական դիվանագիտությանը, հայտնեց, որ այն մեծ դեր կարող է խաղալ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման գործընթացում, աջակցել ժողովուրդների միջեւ առկա խնդիրների լուծմանը: Այս համատեքստում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը ասաց. «Հայոց ցեղասպանությունը միշտ վառ է մեր հիշողության մեջ : Այն մի վերք է, որը չի սպիացել, եւ մենք պարտք ունենք այդ հիշողության առջեւ »:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ դատապարտելով յուրաքանչյուր ոճրագործություն` կանխում ենք հետագայում նմանատիպ ոճրագործությունների իրագործումն ամբողջ աշխարհում:
Հովիկ Աբրահամյանը Աբդու Դիուֆին հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի ցանկությունը` դառնալ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիիրավ անդամ: Ի դեպ, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ հաստատված համագործակցության արդյունքում Հայաստանի խորհրդարանը դարձել է «Նորիա» ծրագրի  աջակցության շահառու 2010-2013թթ համար: Ծրագրի արդյունքում ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքէջը կթարգմանվի ֆրանսերեն լեզվով, կհարստացվի ֆրանսալեզու տեղեկատվությունը, կկազմակերպվեն ֆրանսերեն լեզվի դասընթացներ:
Անդրադառնալով Հայաստանի անդամակցությունից ի վեր Ֆրանկոֆոնիայի զարգացման ուղղությամբ մեր երկրում արձանագրված ձեռքբերումներին` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց ՀՀ հանրակրթական համակարգում ֆակուլտատիվ երրորդ օտար լեզվի ներմուծումը: Հայաստանում յուրաքանչյուր տարի մարտ ամսին անցկացվում են Ֆրանկոֆոնիայի օրեր:   Այս տարի ավելի քան 30 մշակութային, կրթական եւ գեղարվեստական միջոցառումներ են ծրագրված մարտի 15-ից մինչեւ ապրիլի 15-ի ժամանակահատվածում: Համագործակցություն է հաստատվել հայաստանյան երկու բուհերի` Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ու  Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի եւ Ֆրանկոֆոնիայի  համալսարանական գործակալության միջեւ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ ԼՂ հիմնախնդրին եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Председатель НС РА Овик Абраамян принял Генерального секретаря Международной организации Франкофонии Абду Диуфа
6 апреля Председатель НС РА О.Абраамян принял Генерального секретаря   Международной организации Франкофонии Абду Диуфа. Приветствуя Генерального секретаря, О.Абраамян отметил, что он посетил Армению во время важного события – в этом году Международная организация Франкофонии (МОФ) вместе со всеми другими членами отмечает 40-летие организации. “Лишь в октябре 2008 г. Армения получила статус ассоциированного члена МОФ, вновь засвидетельствовав  свою приверженность всеобщим ценностям Франкофонии, - подчеркнул спикер НС, отметив, что МОФ инициирует новые рамки политического, экономического и культурного сотрудничества: “Мы рассматриваем это как благоприятную среду для   развития разносторонних – как двусторонних, так и многосторонних – связей с другими странами-членами Франкофонии”.
Генеральный секретарь МОФ, поблагодарив за прием, с удовлетворением отметил роль Армении в МОФ и парламента нашей страны – в   ПА Франкофонии (ПАФ). По его словам, ПАФ – важнейшее звено МОФ: “Парламентская Ассамблея Франкофонии – бдительный страж демократии”.
Высоко оценивая роль парламентской дипломатии во всем мире, Председатель НС РА О.Абраамян напомнил, что парламент Армении, учитывая потенциал сотрудничества между парламентариями франкоязычных стран  в деле распространения ценностей Франкофонии, обратился к МОФ и в июле 2009 г. в Париже, на пленарном заседании ПА Франкофонии, Национальному Собранию РА был присвоен статус ассоциированного члена. По словам спикера, этот статус позволяет НС РА полноценно интегрироваться в работу ПАФ. “И в качестве одного из первых шагов мы предложили созвать форум Европейского региона 2010 года в Ереване. Он состоится 4-6 мая”,  - проинформировал Председатель НС РА.
Абду Диуф  в свою очередь заметил, что парламентская дипломатия способна сыграть огромную роль в процессе мирного урегулирования конфликтов, содействовать  разрешению существующих между народами проблем. В этом контексте Генеральный секретарь МОФ подчеркнул: “Геноцид армян всегда жив в нашей памяти. Это – незаживающая рана, и мы в долгу у этой памяти”.
Председатель НС РА О.Абраамян отметил, что с осуждением каждого злодеяния мы тем самым предупреждаем осуществление в дальнейшем подобных преступлений во всем мире.
О.Абраамян передал Абду Диуфу пожелание НС РА стать полноправным членом ПА Франкофонии. Кстати, в итоге установившегося между ПАФ и НС РА сотрудничества парламент Армении стал выгодополучателем программы содействия “Нориа” на 2010-2013 гг.   Итогом реализации программы станут перевод на французский язык официального веб-сайта Национального Собрания РА, расширение объема франкоязычной информации, организация курсов французского языка.
Обратившись к достижениям развития Франкофонии в нашей стране начиная с периода членства Армении в МОФ, спикер НС отметил внедрение в общеобразовательную систему РА факультативного третьего иностранного языка – французского. В Армении ежегодно, в марте, проводятся Дни Франкофонии. В этом году с 15 марта по 15 апреля  запланировано более 30 культурных, образовательных и художественных мероприятий. Налажено сотрудничество  двух армянских вузов – Французского университета и ЕГЛУ им. Брюсова – с Университетским агентством Франкофонии.
В ходе встречи затронуты были Нагорно-Карабахская проблема и процесс нормализации армяно-турецких отношений.