ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ
Հունվարի 28-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նորընտիր նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ:
Հեռախոսազրույցի սկզբում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորեց Մեվլութ Չավուշօղլուին ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թուրք քաղաքական գործիչն առաջինն է մեր ընդհանուր տարածաշրջանից, ով ստանձնել է այդ բարձր պաշտոնը` պարոն Աբրահամյանը կոչ արեց նրան իր նախագահության երկու տարիների ընթացքում ցուցաբերել զգայուն, խոհեմ եւ հավասարակշռված դիրքորոշում տարածաշրջանին առնչվող հարցերում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Մ. Չավուշօղլուն հայտնեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հ. Աբրահամյանին, որ ս.թ. հունվարի 26-ին ադրբեջանական «APA» լրատվական գործակալության կողմից տարածված տեքստում իրեն վերագրվել են մի շարք հայտարարություններ, որոնք ինքը չի կատարել: Մ.Չավուշօղլուն հավաստիացրեց, որ այդ հայտարարությունները թերի թարգմանության եւ ադրբեջանցի լրագրողի թյուրըմբռնման հետեւանք են:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը նաեւ տեսակետներ փոխանակեցին առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացի շուրջ: Զրուցակիցները նաեւ քննարկեցին ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահի Հայաստան այցելություն կատարելու հնարավորությունը:

Состоялась телефонная беседа Председателя НС РА О.Абраамяна с новоизбранным Председателем ПАСЕ М.Чавушоглу
28 января состоялась телефонная беседа Председателя НС О.Абраамяна с новоизбранным Председателем ПАСЕ М.Чавушоглу.
В начале телефонной беседы Председатель НС РА поздравил М.Чавушоглу с избранием Председателем ПАСЕ. Учитывая, что турецкий политический деятель – первый из нашего общего региона на столь высоком посту, г-н Абраамян призвал его проявить в течение двух лет председательства чуткую, благоразумную и взвешенную позицию в вопросах, касающихся региона.
В ходе телефонной беседы М.Чавушоглу сообщил Председателю НС РА О.Абраамяну, что в тексте, распространенном 26 января с.г. азербайджанским информационным агентством  “АРА”,  ему приписан ряд не сделанных им заявлений. М.Чавушоглу заверил, что эти заявления – следствие  искаженного перевода и недопонимания азербайджанским журналистом.
В  телефонном разговоре стороны обменялись  точками зрения по процессу нормализации армяно-турецких отношений без предусловий. Собеседники обсудили также возможность визита новоизбранного Председателя ПАСЕ в Армению.