ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ամերիկացի պաշտոնյաներին
Հունվարի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի` Հայաստանի հարցերով երկրորդ քարտուղար Ժոզեֆ Ֆառելլիին եւ Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան քաղաքական-տնտեսական բաժնի ղեկավար Բարթ Փաթնիին:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացումներին, երկու երկրների խորհրդարաններում արձանագրությունների վավերացմանն առնչվող հարցեր:
Երկուստեք կարեւորվեց  ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը:
Պարոն Նիկոյանի գնահատմամբ` այն արձանագրությունների իրավական մեկնաբանություն է` խարսխված միջազգային  եւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի մասին օրենքների վրա, ըստ որի` արձանագրությունները վերաբերում են երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը եւ կապ չունեն երրորդ երկրի հետ, ուստի անհիմն է թուրքական կողմի այն տեսակետը, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը նախապայմաններ է պարունակում:
Ամերիկացի պաշտոնյաները նկատեցին, որ ստեղծվել է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման առումով պատմականորեն բարենպաստ  իրավիճակ, եւ հույս հայտնեցին, որ  Հայաստանը եւ Թուրքիան ջանքեր կգործադրեն ցանկալի հանգրվանին հասնելու համար:

20 января вице-спикер НС РА Самвел Никоян принял второго секретаря по вопросам Армении Госдепартамента США Джозефа Фарелли и руководителя политико-экономического отдела Посольства США в Армении Барта Патни.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся развития армяно-турецких отношений и ратификации протоколов в парламентах двух стран.
Обоюдно была подчеркнута важность решения Конституционного Суда (КС) РА.
В оценке г-на Никояна, это – правовой   комментарий  протоколов, опирающийся на международные законы и закон о КС РА, согласно которому протоколы касаются установления дипломатических отношений между двумя странами и не затрагивают третью страну, посему беспочвенна точка зрения турецкой стороны, вроде решение КС РА содержит предусловия.
Американские должностные лица заметили, что в аспекте установления армяно-турецких отношений назрела исторически благоприятная ситуация, и выразили надежду, что Армения и Турция приложат усилия для желательного исхода процесса.