ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ամերիկացի պաշտոնյաներին
Հունվարի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի` Հայաստանի հարցերով երկրորդ քարտուղար Ժոզեֆ Ֆառելլիին եւ Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան քաղաքական-տնտեսական բաժնի ղեկավար Բարթ Փաթնիին:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացումներին, երկու երկրների խորհրդարաններում արձանագրությունների վավերացմանն առնչվող հարցեր:
Երկուստեք կարեւորվեց  ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը:
Պարոն Նիկոյանի գնահատմամբ` այն արձանագրությունների իրավական մեկնաբանություն է` խարսխված միջազգային  եւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի մասին օրենքների վրա, ըստ որի` արձանագրությունները վերաբերում են երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը եւ կապ չունեն երրորդ երկրի հետ, ուստի անհիմն է թուրքական կողմի այն տեսակետը, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը նախապայմաններ է պարունակում:
Ամերիկացի պաշտոնյաները նկատեցին, որ ստեղծվել է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման առումով պատմականորեն բարենպաստ  իրավիճակ, եւ հույս հայտնեցին, որ  Հայաստանը եւ Թուրքիան ջանքեր կգործադրեն ցանկալի հանգրվանին հասնելու համար:

On January 20, the Vice Speaker of the RA National Assembly Mr. Samvel Nikoyan received the second secretary of the Armenia Desk of the U.S. Department of State Mr. Joseph Farrelly and the head of the political/economic section of the U.S. Embassy in Armenia Mr. Bart Putney.
During the meeting the sides discussed issues concerning the developments of the Armenian-Turkish relations and ratification of the protocols in the parliaments of the two countries.
The sides emphasized the decision of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
According to Mr. Nikoyan’s assessment, it is the legal interpretation of the protocols based on the international laws, as well as the law of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, according to which, the protocols refer to the establishment of diplomatic relations and have no relation to the third country. Thus, the viewpoint of the Turkish side that the decision of RA Constitutional Court contains preconditions is groundless.
The American officials noticed that, with respect to the establishment of the Armenian-Turkish relations, historically favorable situation had been created and expressed hope that Armenia and Turkey would make efforts for reaching the desirable goal.