ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) գործադիր մարմնի անդամ Հովիկ Աբրահամյանի ելույթը ՀՀԿ 12-րդ համագումարում
Մեծարգո Նախագահ,
Համագումարի հարգարժան պատվիրակներ եւ հյուրեր,
Այսօր մենք պետք է վերլուծենք, թե ինչ է տեղի ունեցել երկրում եւ կուսակցությունում նախորդ համագումարից հետո եւ առաջադրենք նոր խնդիրներ:
2007 թվականի խորհրդարանական եւ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններում Հայաստանի հանրապետական կուսակցության եւ նրա թեկնածուի օգտին քվեարկելով` մեր երկրի քաղաքացիներն իրենց աջակցությունը հայտնեցին այն ծրագրերին, որոնք ներկայացվել էին մեր կուսակցության եւ Նախագահ Սարգսյանի կողմից։ Վերջին երկու համապետական ընտրություններում արձանագրած հաջողությունները վկայում են, որ նախորդ ժամանակահատվածում Հանրապետական կուսակցության կատարած աշխատանքը ժողովուրդը բարձր է գնահատել,  իսկ երկրի հետագա զարգացման միտված` կուսակցության եւ Նախագահի ծրագրերը համարել է կենսունակ: Այդ վստահությունը ամենամեծ կապիտալն է, որը հնարավոր է վաստակել միմիայն ամենօրյա աշխատանքով։
Անդրադառնալով վերջին համապետական ընտրություններից հետո ի հայտ եկած ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական մարտահրավերներին, կցանկանայի նշել  հետեւյալը. որպես Ազգային ժողովրի նախագահ եւ որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, վստահ ասում եմ, որ մեր երկիրը կարողացավ դուրս գալ վերջին նախագահական ընտրություններից հետո ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամից։ Ճգնաժամ, որը հրահրվեց ցանկացած գնով իշխանափոխության ձգտող եւ այդ ճանապարհին ոչնչի առջեւ կանգ չառնող ուժերի կողմից, որոնց համար, պարզվեց, նպատակը արդարացնում է ցանկացած միջոց։ Սակայն երկրի քաղաքական իշխանությունը կարողացավ արժանապատվորեն շրջել մարտի 1-2-ի ողբերգական էջը՝ անելով լրջագույն հետեւություններ եւ երբեւէ չխուսափելով պատասխանատվության սեփական բաժնից։ Մեզ հաջողվեց կատարել լուրջ  բարեփոխումներ, որոնք արժանացան նաեւ միջազգային կառույցների, մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի հավանությանը: Բոլորի համար ակնհայտ դարձավ, որ Հայաստանի քաղաքական իշխանությունն ունի անհրաժեշտ կամք՝ լուծելու իր քաղաքական օրակարգում առկա բոլոր, կրկնում եմ բոլոր խնդիրները։
Քաղաքական ողջ դաշտին ուղղված երկրի Նախագահի՝ հանդուրժողականության եւ համագործակցության կոչը հստակ վկայությունն էր այն բանի, որ հայրենիքը չի կարող եւ չպետք է բաժանվի իշխանության ու ընդդիմության հայրենիքի եւ որ մենք բոլորս միասնաբար` յուրաքանչյուրս մեր լիազորությունների սահմաններում, պիտի ջանք գործադրենք մեր երկիրն առավել հզոր ու բարեկեցիկ դարձնելու համար։ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կոչը նաեւ վկայությունն էր այն բանի, որ իշխանությունը միշտ պատրաստ է լսել իր քաղաքական ընդդիմախոսների սթափ եւ կառուցողական գնահատականները. գնահատականներ, որոնք, սակայն, չպիտի  մթագնվեն չարությամբ, թշնամանքով եւ ամեն ինչ կազմաքանդելու մոլուցքով։
Մարտյան ճգնաժամը հաղթահարելու ուղղությամբ կարեւորագույն քայլ եմ համարում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից առաջարկված եւ Ազգային ժողովի կողմից 2009թ. հունիսին հայտարարված համաներումը: Դա ճիշտ ժամանակին իրականացված եւ միանգամայն հիմնավոր նախաձեռնություն էր: Կցանկանայի նշել նաեւ  խորհրդարանի կողմից Քրեական օրենսգրքի որոշ վիճահարույց դրույթների վերանայումը, ինչը կարեւոր քայլ էր բարեփոխումների այն շղթայում, որն առկա էր երկրի քաղաքական իշխանության օրակարգում։
Հարգելի հանրապետականներ,
Որեւէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ 2007թ. խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ՀՀԿ-ն ստացավ ձայների մեծամասնությունը: Ազգային ժողովում մեր խմբակցության պատգամավորների քանակը թույլ էր տալիս ինքնուրույն ձեւավորել կառավարություն: Սակայն Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցուցաբերեց բոլոր շահագրգիռ քաղաքական ուժերի հետ համագործակցելու իր պատրաստակամությունը` նախաձեռնելով քաղաքական կոալիցիայի ձեւավորում:
Քաղաքական կոալիցիա ձեւավորելու հարցում ՀՀԿ-ի ցուցաբերած դիրքորոշումը չսահմանափակվեց նեղ կուսակցական մոտեցումներով, շահերի հաշվարկներով եւ գործարքներով: Հանրապետության Նախագահի ղեկավարությամբ իրականացվող այդ լայնախոհ քաղաքականությունը նաեւ թույլ տվեց կառավարության կազմում պատասխանատու պաշտոններում ընդգրկել արհեստավարժ, սակայն անկուսակցական կադրերի: Այս օրերին նրանցից շատերը համալրեցին մեր շարքերը` կատարելով իրենց ընտրությունը առկա քաղաքական իրավիճակում: Վստահ եմ, որ դա նրանց սթափ ու երկարատեւ մտորումների արդյունքն էր:
Բազմակարծությունը խրախուսելը, ընդդիմախոսներին հարգելը եւ երկխոսություն սկսելը միայն ու միայն ապացուցում են Ազգային ժողովում քաղաքական մեծամասնության վստահությունը սեփական ուժերի հանդեպ։ Այո՛, խորհրդարանը պիտի լինի բազմակարծության հարթակ, եւ անցյալ տարվա սեպտեմբերից` խորհրդարանի նախագահ ընտրվելու առաջին իսկ պահից, ես բազմիցս կոչ եմ արել բոլոր քաղաքական ուժերին, այդ թվում նաեւ արմատական ընդդիմությանը` օգտագործել յուրաքանչյուր հնարավորություն՝ քաղաքակիրթ երկխոսություն իրականացնելու համար: Մենք պետք է կարողանանք ձեւավորել քաղաքակիրթ բանավեճի մշակույթ, եւ այստեղ խորհրդարանը մեծ անելիք ունի։
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, կոալիցիոն մեր գործընկերների հետ մեկտեղ, լրջագույն քաղաքական պատասխանատվություն է ստանձնել մեր հասարակության առջեւ: Մենք երբեք պատասխանատվությունից չենք խուսափել: Չենք կոծկել թերությունները, խոսել ենք անկեղծ եւ բաց:
Մեր կուսակցության բազմահազար անդամներին միավորում են ընդհանուր արժեքներն ու գաղափարները: ՀՀԿ-ն համախոհների՛ կուսակցություն է: Մենք ազգային պահպանողական գաղափարախոսության կրողներ ենք: Հանրապետական կուսակցության անդամը հպարտ է իր երկրով, ապավինում է մտքին ու հայոց ուժին, արժեւորում է ընտանիքը, գործում է հանուն իր ժողովրդի եւ պետության։
Ազգային պահպանողական գաղափարախոսություն բնավ չի նշանակում հակադրություն բարեփոխումներին: Դա կայունության եւ հասարակական անընդհատ զարգացման գաղափարախոսությունն է, որի համար հավասարաչափ անընդունելի են լճացումն ու հեղափոխությունը: Կուսակցության հիմնական նպատակն է ունեցած լավը պահպանելը եւ հարուստ ժառանգության վրա հենվելով` նորը ստեղծելը:
Հանրապետական կուսակցությունը պետք է ապահովի երիտասարդ եւ ավագ սերունդների, փորձի եւ եռանդի արդյունավետ համադրում` բոլորին միավորելով ազգային արժեքների շուրջ:
Հանրապետական կուսակցության շարքերում միավորված համախոհների հիմնական նպատակն է ստեղծել բարենպաստ պայմաններ` Հայաստանի քաղաքացու բարեկեցությունը բարձրացնելու համար: Որեւէ քայլ, որեւէ նախաձեռնություն անիմաստ կլինի, եթե չծառայի այդ նպատակին:
Այստեղ պետք է անդրադարձ կատարեմ նաեւ արտաքին քաղաքական խնդիրներին: Իր պաշտոնավարության առաջին իսկ օրվանից Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը որդեգրեց համարձակ եւ նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականություն: ՀՀԿ համագումարի այս բարձր ամբիոնից ցանկանում եմ ազդարարել մեր միահամուռ աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին: Մենք խաղաղություն ենք ցանկանում մեր հայրենիքին եւ Հայաստանի հարեւաններին: Մենք պատերազմ չենք ուզում, բայց եւ վստահ ասում ենք, որ մեզ պատերազմով չի կարելի վախեցնել։
Մեկ բան հստակ է՝ գոյություն չունի որեւէ իրավական փաստարկ, որով Ադրբեջանը կարող է հիմնավորել Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ իր հավակնությունները։ Գոյություն չունի միջազգային իրավունքի որեւէ նորմ, Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ որեւէ միջազգային փաստաթուղթ, որը կասկածի տակ դնի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացման լեգիտիմությունը։ Եվ այս առումով մեր դիրքորոշումը միանշանակ է՝ մենք պետք է հասնենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչմանը։
Եվ այդ ճանաչումն այլընտրանք չունի։
Անհրաժեշտ եմ համարում անդրադառնալ նաեւ Թուրքիայի հետ հարաբերություններն առանց նախապայմանների կանոնակարգելու հարցին: Ունեցել եմ բազմաթիվ առիթներ` ողջունելու Հանրապետության Նախագահի այդ համարձակ նախաձեռնությունը: Արտասահմանցի հյուրերին ընդունելիս` մշտապես ընդգծել եմ, որ արդի աշխարհում չկան հավիտենական թշնամիներ եւ հավիտենական բարեկամներ: Որպես ազգային պահպանողական գաղափարախոսության կրող` Հանրապետական կուսակցությունը միշտ էլ համարել է, որ մեզ համար մշտական է միայն ազգային շահը: Հենց ազգային շահից է բխում Թուրքիայի հետ բնականոն հարաբերությունների հաստատումը: Վստահ եմ, որ նման համոզմամբ էր դրդված Նախագահ Սարգսյանի համարձակ քայլը:
Բոլորովին վերջերս Մոսկվայում տեղի ունեցող հերթական միջազգային հանդիպման շրջանակներում հնարավորություն ունեցա հանդիպելու Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Մեհմեթ Ալի Շահինի հետ: Մեր զրույցի ընթացքում վերահաստատեցի հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի արտահայտած դիրքորոշումը՝ ընդգծելով, որ ստորագրված արձանագրությունները պետք է վավերացվեն եւ իրագործվեն ողջամիտ ժամկետներում:
Որպես Ազգային ժողովի նախագահ, որպես հայ մարդ, որը նույնպիսի հուզական զգացումներ է ապրել ողջ այս ընթացքում, որովհետեւ ցեղասպանության վերքը երբեք ու երբեք չի կարող սպիանալ մեզանից եւ ոչ մեկի հոգում, ինձ հասկանալի են թե՛ Հայաստանում, եւ թե՛ Հայաստանից դուրս ապրող մեր որոշ հայրենակիցների զգացմունքները: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը պետք է ղեկավարվի ոչ թե զգացմունքներով, այլ պետության եւ ժողովրդի շահերով:
Հարգելի կուսակիցներ,
Այս օրերին Ազգային ժողովում քննարկվում է 2010թ. բյուջեն: Օրենսդիրն ու գործադիրը համատեղ դիտարկում են առաջարկված նախագիծը` առկա միջոցներով երկրի համար լավագույն լուծումներ գտնելու համար: Վստահ եմ, որ գործադիրի հետ համագործակցված աշխատելով՝ կգտնենք բազում հարցերի արդարացի եւ ճշգրիտ լուծումներ։ Եւ իհարկե՛, Ազգային ժողովը շարունակելու է նաեւ նույն հետեւողականությամբ իրացնել բյուջեով նախատեսված ծրագրերի իրականացման`  Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ իրեն տրված վերահսկողական լիազորությունը: Մեր բոլորի նպատակը մեկն է՝ մեր երկիրն առավել հզոր ու բարեկեցիկ տեսնելը եւ իշխանության բոլոր թեւերի գործունեությունը միտված է այդ գերագույն նպատակին։
Չմոռանանք, որ գալիք ընտրությունները սարերի ետեւում չեն: Այդ ընտրություններին մենք պետք է կրկին ներկայանանք ընտրողների դատին` ցույց տալով մեր կատարած աշխատանքը, ներկայացնելով նաեւ մեր ապագա ծրագրերը: Մեր ընտրողը մեզ ձայն կտա, եթե համոզվի, որ մենք հզոր կուսակցություն ենք, որն իր տված ցանկացած խոստում անվերապահորեն իրականություն է դարձնում:
Իհարկե, մեր կուսակցությունը նախորդ համագումարից հետո է՛լ ավելի է հզորացել ու աճել:  Այսօր մեր կուսակցության շարքերում 130 հազար անդամ ունենք, որոնք ներկայացնում են հայ հասարակության բոլոր խավերը:
Անցած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքում համայնքների ղեկավար ընտրվեցին 553 հանրապետական: Սա մեծ հնարավորություններ է տալիս համայնքներում լրջագույն աշխատանք ծավալելու համար:
Մենք ունենք 1600 սկզբնական կազմակերպություն: Դրանցից շուրջ 100-ը ստեղծվել են նախորդ համագումարից հետո:  Հարկ եմ համարում նշել, որ հենց սկզբնական կազմակերպությունն է հանդիսանում հիմնական կապող օղակը կուսակցության եւ հասարակության միջեւ:
Անշուշտ, այդ թվերը տպավորիչ են: Սակայն այսօրվա մարտահրավերները պահանջում են ուժերի առավել մեծ լարում: Խնդիրը միայն մեծ թվակազմ եւ ողջ տարածքում ներկայացված լինելը չէ:
Կուսակցության դիրքերի ուժեղացումը տեղական ինքնակառավարման մակարդակում պետք է դառնա առաջնահերթ խնդիր: Կուսակցության աշխատանքը այդ մակարդակում ինքնանպատակ չէ, այլ միջոց` մեր երկրի առջեւ ծառացած խնդիրները լուծելու:
Կուսակցության առաջնահերթ խնդիրներն իր ելույթում  ներկայացնելիս` Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հատուկ ընդգծեց նաեւ ներկուսակցական  ժողովրդավարական  ինստիտուտների զարգացման հարցը: Կարեւորագույն քաղաքական հարցերի  ներկուսակցական  քննարկումը, կուսակցության սկզբնական, տարածքային եւ մարզային կազմակերպությունների հետ ակտիվ կապը հնարավորություն են ընձեռելու ավելի հստակ եւ առարկայական ձեւով սահմանելու մեր առջեւ ծառացած խնդիրներն ու դրանց լուծման եղանակները: Կուսակցության ղեկավար մարմինները վերջին ամիսներին սկսել են այդ ուղղությամբ նպատակաուղղված աշխատանք տանել եւ վստահ եմ, որ արդյունքները շատ շուտով զգացնել կտան:
ՀՀԿ-ն երկրի առաջատար քաղաքական ուժն է, որն իր դրոշմն է թողնում ցանկացած մակարդակի իշխանության ձեւավորման վրա: Այնուամենայնիվ, կուսակցական կառույցների եւ իշխանության մարմինների խնդիրները նույնական չեն:
Կուսակցական կառույցներն են, որ արձագանքելով հանրության իղձերին եւ տրամադրություններին` մշակում են ռազմավարական խնդիրներ, նոր ծրագրեր, վերահսկողություն իրականացնում ընդունված որոշումների կատարման նկատմամբ:
Իսկ իշխանության մարմինները պարտավոր են այդ ծրագրերը կյանքի կոչելու համար մշակել եւ ընդունել համակարգային լուծումներ` ապահովելով պետական ինստիտուտների բնականոն եւ արդյունավետ աշխատանքը:
Կուսակցական կառույցների նշված  խնդիրը լուծելու համար, անշուշտ, մեծ ուշադրություն է պետք դարձնել նաեւ մեր կուսակցության կադրային պոտենցիալին: Մեզ անհրաժեշտ են առաջին հերթին անձինք, ում հավատում են, որոնք խելացի են եւ ազնիվ, կարող են իրենց լուման ներդնել հայրենիքին ծառայելու մեր ընդհանուր գործում: Միաժամանակ, մենք պետք է զերծ մնանք նրանցից, ովքեր կուսակցությունում որոնում են անձնական օգուտներ, կամ զուտ քաղաքական առաջխաղացման հնարավորություն: Մենք պետք է նաեւ ձեռնարկենք գործունեության տարբեր ոլորտների համար ունակ կադրային ռեզերվի որոնման աշխատանքներ: ՀՀԿ-ն որպես առաջատար քաղաքական ուժ պետք է կատարի իր դերն այդ անձանց բացահայտելու եւ նրանց կարողություներին համապատասխան աշխատանքով ապահովելու գործում:
Մենք  հավակնոտ նպատակներ ենք հետապնդում: Եվ հենց այդ պատճառով մեզ փորձելու են խանգարել: Մեզ փորձելու են խանգարել նրանք, ում ձեռնտու է թույլ Հայաստան, ովքեր իրենց շահը գերադասում են ազգային շահից, ովքեր կողմ են լճացմանը, ովքեր ունակ չեն ստեղծելու նորը: Բայց մենք պատրաստ ենք դիմագրավելու նաեւ այդ մարտահրավերին: Մենք գործելու ենք մտածված, համբերատար, հետեւողական: Մենք հապաղելու իրավունք չունենք: Եվ դրա համար է, որ հորդորում եմ Ձեզ, որ համագումարից հետո այս դահլիճից դուրս գանք խնդիրների լրջությունը հստակ գիտակցելով, բայց նաեւ` լիակատար համոզվածությամբ, որ մենք դրանք միասին ենք լուծելու:

Выступление Председателя НС РА, члена Исполнительного органа Республиканской партии Армении Овика Абраамяна на 12-м съезде РПА
Глубокоуважаемый Президент,
Многоуважаемые делегаты и гости съезда!
Сегодня мы должны проанализировать произошедшее в стране и в партии после предыдущего съезда и поставить новые задачи. Голосуя   на парламентских 2007-го и президентских 2008 года выборах в пользу Республиканской партии Армении (РПА) и ее кандидатов,  граждане нашей страны выразили свою поддержку программам, представленным нашей партией и Президентом Саргсяном. Отмеченные в двух последних общегосударственных выборах успехи  свидетельствуют, что проделанную РПА в предшествующий период работу народ оценил высоко, а нацеленные на дальнейшее развитие страны программы воспринял как жизнеспособные. Это доверие – самый весомый капитал, который можно заслужить лишь каждодневной работой.
Обращаясь к вставшим после последних общегосударственных выборов внутри- и внешнеполитическим вызовам, хотел бы отметить следующее:  как Председатель Национального Собрания и как гражданин Республики Армения утверждаю, что наша страна сумела выйти из создавшегося после последних президентских выборов внутриполитического кризиса. Кризиса, спровоцированного силами, стремящимися к смене власти любой ценой и не останавливающимися ни перед чем на этом пути, для которых, как выяснилось, цель оправдывала любые средства. Однако политическая власть страны сумела достойно перевернуть трагическую страницу 1-2 марта, сделав серьезнейшие выводы и  никогда не избегая доли собственной ответственности. Нам удалось провести серьезные реформы, удостоившиеся также одобрения международных структур, в частности Совета Европы. Всем стало ясно, что политическая власть Армении обладает необходимой волей решать все, повторяю – все  проблемы, существующие в ее политической повестке дня.
Призыв Президента страны ко всему  политическому полю к толерантности и сотрудничеству явился четким свидетельством того, что Родина не может и не должна быть разделена на родину власти и оппозиции,   и все мы совместно, каждый в пределах своей компетенции, должны приложить усилия к созданию более прочной и благополучной страны.
Призыв Сержа Саргсяна также явился свидетельством того, что   власть всегда готова выслушать трезвые и конструктивные оценки своих политических оппонентов – оценки, которые, однако, не должны омрачаться злобой, враждой и исступленной манией разрушения всего и вся.
Важнейшим шагом к преодолению мартовского кризиса считаю предложенную Президентом РА и объявленную НС в июне 2009 г. амнистию.  Это была своевременно осуществленная и вполне обоснованная инициатива. Хотел бы отметить также пересмотр парламентом некоторых спорных положений Уголовного кодекса, что явилось важным шагом в череде реформ, вошедших в повестку дня политической власти.
Уважаемые республиканцы!
Ни для кого не секрет, что в итоге парламентских выборов 2007 года РПА получила большинство голосов. Количество депутатов нашей фракции в НС позволяло самостоятельно сформировать правительство. Однако Президент Серж Саргсян проявил готовность сотрудничать со всеми заинтересованными политическими силами, инициировав создание политической коалиции.
Проявленная в вопросе сформирования политической коалиции позиция РПА не ограничилась узкопартийными подходами, выгодными раскладами и сделками.
Реализуемая под руководством Президента Республики  эта либеральная политика позволила также включить в состав правительства на ответственные посты профессиональные, но беспартийные кадры. В эти дни многие из них пополнили наши ряды, сделав свой выбор в существующей политической ситуации. Уверен, это результат их трезвых и длительных раздумий.
Поощрение плюрализма мнений, уважение оппонентов и налаживание диалога лишь доказывают уверенность политического большинства НС в собственных силах. Действительно, парламент должен быть ареной плюрализма мнений, и с сентября прошлого года, с избранием Председателем НС, я  неоднократно призывал все политические силы, в том числе и радикальную оппозицию, использовать каждую возможность для начала цивилизованного диалога. Мы должны сформировать культуру цивилизованной дискуссии, и здесь у парламента  много дел.
РПА, вместе с коалиционными партнерами, взяла на себя серьезнейшую политическую ответственность перед нашим обществом. Мы никогда не избегали ответственности. Не скрывали недостатков, говорили искренне и открыто.
Многотысячных членов нашей партии   объединяют общие ценности и идеи. РПА – партия единомышленников. Мы – носители национальной консервативной идеологии. Член РПА  гордится своей страной, надеется на разум и силу армян, ценит семью, действует во имя своего народа и государства.
Национальная консервативная идеология вовсе не означает противопоставления реформам. Это идеология стабильности и непрерывного общественного развития, для которой равно неприемлемы застой и революция. Главная цель партии – сохранять лучшее и, опираясь на богатое наследие, создавать новое.
РПА должна обеспечить плодотворный синтез молодого и старшего поколений, опыта и энергии, объединяя всех вокруг национальных ценностей.
Основаня цель объединенных в рядах РПА единомышленников – создать благоприятные условия для повышения благосостояния гражданина Армении. Любой шаг, любая инициатива окажутся бессмысленными, если не будут служить этой цели.
Здесь я должен обратиться также к внешнеполитическим проблемам.
С первого же дня своего вступления на пост Президент РА Серж Саргсян стал проводить смелую и инициативную внешнюю политику. С этой высокой трибуны съезда РПА хотел бы заявить о нашей  единодушной поддержке Президента РА. Мы желаем мира нашей Родине и соседям Армении. Мы не хотим войны, но твердо говорим, что нас нельзя  запугать войной.
Одно четко: нет какого-либо правового аргумента, которым Азербайджан может обосновать свои притязания на Нагорный Карабах. Не существует какой-либо нормы международного права, какого-то международного документа по Нагорному Карабаху, который подвергал бы сомнению легитимность становления Нагорно-Карабахской Республики. И в этом плане наша позиция однозначна – мы  должны добиться международного признания права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.   И это признание не имеет альтернативы.
Считаю необходимым также обратиться к вопросу нормализации отношений с Турцией без предусловий. У меня было множество поводов приветствовать эту смелую инициативу Президента Республики. Принимая иностранных гостей, постоянно подчеркивал, что в современном мире нет вечных врагов и вечных друзей. Как носительница национальной консервативной идеологии, РПА всегда считала, что для нас постоянен лишь национальный интерес. Именно в национальных  интересах  установление нормальных отношений с Турцией. Уверен, подобным убеждением и был продиктован смелый шаг Президента Саргсяна.
Совсем недавно, в рамках очередного международного саммита в Москве, я имел возможность встретиться с Председателем Великого Национального Собрания Турции Мехметом Али Шаином. В ходе нашей беседы подтвердил высказанную 10 октября Президентом РА Сержем Саргсяном позицию, подчеркнув, что подписанные протоколы должны быть ратифицированы и реализованы в разумные сроки.
Как Председатель НС, как армянин, за все это время я пережил те же волнительные чувства, потому что рана геноцида  никогда не сможет зарубцеваться в наших душах; мне понятны чувства некоторых наших соотечественников – как в Армении, так и за ее пределами. Президент РА должен руководствоваться не чувствами, а интересами государства и народа.
Уважаемые партийцы!
В эти дни в НС обсуждается бюджет 2010 года. Законодательная и исполнительная власти совместно обсуждают предложенный проект – в поисках оптимальных для страны  решений   имеющимися средствами. Уверен, слаженно работая с исполнительной властью, найдем справедливые и верные решения множества вопросов. И, конечно же, Национальное Собрание с той же последовательностью будет осуществлять отведенные ему Конституцией РА контрольные полномочия при реализации намеченных бюджетом программ. Цель у нас одна – видеть нашу страну более сильной и процветающей, и деятельность всех ветвей власти направлена на достижение этой высшей цели.
Не будем забывать, что грядущие выборы не за горами. На этих выборах мы вновь должны предстать перед судом  избирателей,  показав проделанную нами работу, представив также наши будущие программы. Наш избиратель отдаст нам голос, когда убедится, что мы – мощная партия, безоговорочно претворяющая в жизнь любое данное ею обещание.
Разумеется, наша партия и после предыдущего съезда окрепла и выросла.  Сегодня в рядах нашей партии 130 тысяч членов, представляющих все слои армянского общества. В итоге прошедших выборов органов местного самоуправления руководителями общин избраны 553 республиканца. Это дает большие возможности  для развертывания в общинах серьезнейшей работы. У нас 1600 первичных организаций. Из них около 100 созданы после предыдущего съезда. Считаю нужным отметить, что именно первичная организация является основным связующим звеном между партией и обществом.
Безусловно, это впечатляющие цифры. Однако сегодняшние вызовы требуют максимального напряжения сил. Проблема не в многочисленности состава  и представленности  по всей территории.
Упрочение позиций партии  на уровне местного самоуправления должно стать первоочередной задачей. Работа партии на этом уровне – не  самоцель, а средство для решения вставших перед  нашей страной проблем.
Представляя в своем выступлении первоочередные задачи партии, Президент Серж Саргсян особо подчеркнул также вопрос развития внутрипартийных демократических институтов. Внутрипартийные обсуждения важнейших политических вопросов, активная связь с первичными, региональными и областными организациями партии дадут возможность в более четкой и предметной форме определить стоящие перед нами задачи и способы их разрешения. Руководящие органы партии в последние месяцы начали вести в этом русле целенаправленную работу и, уверен, результаты очень скоро дадут о себе знать.
РПА – ведущая политическая сила страны, оставляющая печать на формировании власти любого уровня. Тем не менее, задачи партийных структур и органов власти неадекватны.
Именно партийные структуры, реагируя на стремления и настроения общества, разрабатывают стратегические задачи, новые программы, осуществляют контроль над исполнением принятых решений.
А органы власти обязаны   для   претворения  в жизнь этих программ разрабатывать и принимать системные решения, обеспечивая закономерную и эффективную работу государственных институтов.
Для решения указанной задачи партийных структур, безусловно, следует обратить особое внимание также на  кадровый потенциал нашей партии. Нам нужны, в первую очередь, личности, которым верят, кто умны и честны, способны внести свою лепту в наше общее дело служения родине. В то же время мы должны остерегаться тех, кто ищет в партии личные выгоды или лишь возможность политического продвижения. Мы также должны мобилизовать поиски кадрового резерва, годного для деятельности в различных сферах. РПА как ведущая политическая сила должна выполнить свою роль в выявлении таких лиц и обеспечении работой, соответствующей их возможностям.
Мы преследуем амбициозные цели. И именно по этой причине нам попытаются помешать. Нам попытаются помешать те, кому выгодна слабая Армения, кто личную выгоду ставят выше национального интереса, кто являются сторонниками застоя, кто неспособны создавать новое. Но мы готовы противостоять и этим вызовам. Мы будем действовать обдуманно, терпеливо, последовательно. Мы не имеем права медлить. И поэтому призываю Вас, чтобы  после съезда все мы вышли  из этого зала с четким осознанием серьезности задач, но также   в полной уверенности, что решать их мы будем совместными усилиями.