Նոյեմբերի 5-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյին:
Ողջունելով հյուրին` ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ դեսպան Կովալենկոյի աշխատանքի շնորհիվ կհաջողվի երկու երկրների համագործակցությունը բարձրացնել նոր` ավելի բարձր մակարդակի: Պրն Աբրահամյանը նշեց, որ ՀՀ եւ ՌԴ դաշնակցային հարաբերությունները Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններից մեկն է: Այդ համատեքստում նա նաեւ կարեւորեց երկու երկրների միջեւ քաղաքական շփումների բարձր մակարդակը, ձեւավորված լայն իրավապայմանագրային դաշտը, փոխշահավետ համագործակցությունն առեւտրատնտեսական, հումանիտար, ռազմատեխնիկական եւ այլ բնագավառներում:
Զրուցակիցները կարեւորեցին ՀՀ եւ ՌԴ միջկառավարական եւ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովների գործունեությունը: Նրանք համաձայնեցին, որ այդ հանձնաժողովները հանդիսանում են երկկողմ համագործակցության կարեւոր գործիքներ եւ դրանց ներուժը պետք է ամբողջությամբ օգտագործվի ի բարօրություն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ժողովուրդների բարգավաճման:

On November 5 President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Russian Federation to Armenia Mr. Vyacheslav Kovalenko.
Welcoming the guest the President of the National Assembly expressed hope that thanks to Ambassador Kovalenko’s work it would be possible to raise the cooperation of the two countries to a new higher level. Mr. Abrahamyan noted that the allied relations of the Republic of Armenia and the Russian Federation will be one of the prior directions of Armenia’s foreign policy. In that context he also highlighted the high level of the political contacts between the two countries, the formed wide legal-contractual field, mutually beneficial cooperation in trade-economic, humanitarian, military-technical and other spheres.
The interlocutors highlighted the activity of the inter-governmental commission and inter-parliamentary committee on cooperation. They agreed that those committees are important instruments of bilateral cooperation, and its potential should be fully used for the benefit of the prosperity of the peoples of Armenia and Russia.