Նոյեմբերի 3-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդունեց ԵՄ խորհրդատվական խմբի թիմի ղեկավար Ռոլֆ Բյոնկեի եւ Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության Գործառնական/ Հարեւանության քաղաքականության բաժնի ղեկավար Ուֆֆե Հոլստ Յենսենին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական ձեւաչափի` «Եվրանեսթ»-ի մեկնարկային համաժողովին եւ ՀՀ ԱԺ-ում ԵՄ խորհրդատուի նշանակմանն առնչվող հարցեր:
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հյուրերին ներկայացրեց Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում տեղի ունեցած Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական ձեւաչափի ստեղծման  մեկնարկային համաժողովի աշխատանքները: Նրա կարծիքով` ակտիվ է զարգանում Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Այս համատեքստում տիկին Զոհրաբյանը կարեւորեց  ԵՄ-ին տարածաշրջանի քաղաքական ասոցացման եւ տնտեսական ինտեգրման գործում Արեւելյան գործընկերության նշանակությունը: Նա գտնում է, որ Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական ձեւաչափը նոր բաժանարար գծեր չպետք է ստեղծի, այլ պետք է փորձի տարածաշրջանում նպաստել համագործակցությանը եւ զարգացմանը` քննարկելով ընդհանուր խնդիրներ, որոնք պարունակում են ընդհանուր շահ: Նրա գնահատմամբ`  խորհրդարանական ձեւաչափը կդատապարտվի անհաջողության, եթե փորձ արվի այդ ձեւաչափ բերել տարածաշրջանային կոնֆլիկտներ: Հայաստանի համար կարեւոր է ԵՄ անդամ պետությունների խորհրդարանական փորձը, որը, տիկին Զոհրաբյանի համոզմամբ, պիտի դառնա «Եվրանեսթ»-ի առանցքային բովանդակային բաղադրիչներից մեկը: Նա ցավում է, որ հարեւան Ադրբեջանը ոչ կառուցողական դիրքորոշում է ցուցաբերում այդ հարցում` հայտարարելով, թե չի պատրաստվում Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափում համագործակցել Հայաստանի հետ: Հանձնաժողովի նախագահը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման պատճառով տապալվել է Ընդհանուր սահմանների կառավարման եւ բարեփոխման կոմիտեի աշխատանքները` տարածաշրջանային ընդհանուր ձեւաչափից այն վերածելով Հայաստան-Վրաստան, Վրաստան-Ադրբեջան երկկողմ  ձեւաչափի` կորցնելով իր հիմնական նշանակությունը, այն է` խթանել տարածաշրջանում համագործակցությունը: Ադրբեջանի ներկայացուցիչը Ստոկհոլմում եւս ոչ կառուցողական դիրքորոշում է ցուցաբերել` պահանջելով «Եվրանեսթ»-ում քննարկել տարածաշրջանային կոնֆլիկտներ, մասնավորապես ԼՂ հիմնախնդիրը: Տիկին Զոհրաբյանն արձանագրեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրով զբաղվում է Մինսկի խումբը եւ հայկական կողմի համար ընդունելի չէ հարցը այլ ձեւաչափ տեղափոխելը:
«Մենք բաց ենք տարածաշրջանային համագործակցության համար, կողմ ենք ընդհանուր խնդիրներ գտնելուն եւ կտրականապես դեմ ենք այնպիսի հարցերի, որոնք տարածաշրջանում կարող են ստեղծել նոր բաժանարար գծեր»,- փաստեց տիկին Զոհրաբյանը` այս առումով կարեւորելով խորհրդարանների դերը, որովհետեւ խորհրդարանները կարող են լուրջ ազդեցություն ունենալ Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափով հաստատված պլատֆորմների առաջ մղման գործում: Նա հուսով է, որ «Եվրանեսթը» լուրջ խթան կհանդիսանա ԵՄ-ի հետ քաղաքական ասոցացման ու տնտեսական ինտեգրման հարցում:
Անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ -ում ԵՄ խորհրդատուի նշանակման խնդրին` ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը կարեւորեց, որ թեեւ ուշացումով, բայց ՀՀ ԱԺ-ն եւս կունենա ԵՄ խորհրդատու, քանի որ եվրոպական ինտեգրման կարեւոր խնդիրներից է ՀՀ օրենսդրության համապատասխանեցումը եվրոպական չափորոշիչներին: Նա գտնում է, որ այս հարցում խորհրդատուի դերակատարությունը եւ օժանդակությունը մեծ է լինելու: Տիկին Զոհրաբյանը վստահ է նաեւ, որ արդյունավետ է լինելու խորհրդատուի աշխատանքը թե՛ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի, թե խորհրդարանի հետ համագործակցության տեսանկյունից:
ԵՄ խորհրդատվական խմբի թիմի ղեկավար Ռոլֆ Բյոնկեն եւ Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության Գործառնական/ Հարեւանության քաղաքականության բաժնի ղեկավար Ուֆֆե Հոլստ Յենսենը, շնորհակալություն հայտնելով տիկին Զոհրաբյանին Եվրանեսթի աշխատանքները մանրամասն ներկայացնելու համար, անդրադարձան ՀՀ ԱԺ-ում ԵՄ խորհրդատուի նշանակմանն առնչվող հարցերի: Նրանք տեղեկացրին, որ նշանակված երկու խորհրդատուները ունեն խորհրդարանական բազմամյա փորձ: ԵՄ խորհրդատվական խմբի թիմի ղեկավար Ռոլֆ Բյոնկեն տեղեկացրեց, որ USAID-ին եւս խորհրդատու կտրամադրի խորհրդարանին, իբրեւ դոնոր կազմակերպություններ նա մատնանշեց ԵԱՀԿ-ն եւ GTZ-ը, որոնք եւս մտադրություն ունեն աջակցություն ցուցաբերել այս հարցում: Նա կարեւորեց երեք կառույցների աշխատանքի համակարգումը` կրկնողություններից խուսափելու համար:

3 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян приняла руководителя консультационной группы ЕС Рольфа Бьонке и руководителя отдела политики еврососедства делегации Еврокомиссии в Армении Уффе Хольста Йенсена. В ходе встречи обсуждались вопросы учредительного форума по созданию парламентского формата Восточного парнерства – “Евронеста” и назначения консультанта (советника) ЕС в НС РА.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Н.Зограбян представила гостям работы стартовавшего в столице Швеции – Стокгольме  форума по созданию   парламентского формата Восточного парнерства. По ее мнению, сотрудничество Армения – ЕС  в различных сферах развивается  весьма активно. В данном контексте г-жа Зограбян подчеркнула роль Восточного парнерства в политической  ассоциации и экономической интеграции региона с Евросоюзом. Она считает, что парламентский формат Восточного парнерства не должен создавать новых разделительных линий, а содействовать налаживанию в регионе сотрудничества и развития  путем обсуждения общих задач в общих интересах. В ее оценке, парламентский формат будет обречен на неудачу,   если будут попытки  вовлечь в него региональные конфликты. Для Армении важен парламентский опыт  государств-членов ЕС, который должен стать одним из главных  содержательных компонентов  “Евронеста”, убеждена г-жа Зограбян. Она сожалеет, что в данном вопросе соседний Азербайджан  занимает неконструктивную позицию, заявляя о нежелании сотрудничать с Арменией в формате Восточного парнерства.   Представитель Азербайджана в Стокгольме занял неконструктивную позицию, требуя обсуждения в “Евронесте”  региональных конфликтов, в частности Нагорно-Карабахского конфликта. Г-жа Зограбян отметила, что проблемой НК занимается Минская группа ОБСЕ и для армянской стороны неприемлем перенос вопроса в иной формат.
“Мы открыты для регионального сотрудничества,  нахождения общих задач и решительно отвергаем вопросы, способные  создать в регионе новые разделительные линии”, -  констатировала Н.Зограбян, подчеркнув в этом контексте роль парламентов, поскольку именно парламенты способны серьезно повлиять на продвижение платформ, определенных форматом Восточного партнерства. Она надеется, что “Евронест” станет серьезным стимулом для политической  ассоциации и экономической интеграции с ЕС.
Обращаясь к вопросу назначения советника ЕС при Председателе НС РА,   председатель Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Н.Зограбян подчеркнула, что хотя и с опозданием, но армянский парламент также наконец будет иметь консультанта ЕС, так как одной из важнейших задач евроинтеграции  является гармонизация  законодательства РА с европейскими стандартами. По ее мнению, роль и содействие советника в данном вопросе будут ощутимы. Она также убеждена в эффективности  его работы - как с точки зрения сотрудничества с комиссией НС по вопросам евроинтеграции, так и с парламентом в целом.
Руководитель консультационной группы ЕС Рольф Бьонке и руководитель отдела политики еврососедства делегации Еврокомиссии в Армении Уффе Хольст Йенсен, поблагодарив г-жу Зограбян  за подробное представление работ “Евронеста”, обратились к вопросу назначения советника ЕС при Председателе НС РА. Они проинформировали, что оба назначенных консультанта  имеют многолетний  опыт парламентской работы. Руководитель консультационной группы ЕС Рольф Бьонке сообщил, что  USAID также предоставит парламенту советника; в качестве организаций-доноров он указал на  ОБСЕ и GTZ , которые также намерены оказать содействие в данном вопросе. Во избежание дублирования деятельности, он подчеркнул важность координации работ этих трех структур.