Հոկտեմբերի 20-ին Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը, խմբակցության անդամներ Վոլոդյա Բադալյանը եւ Կարեն Ավագյանը հանդիպեցին Նիդեռլանդների խորհրդարանական մեծամասնության` քրիստոնյա-դեմոկրատների ներկայացուցիչ, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Հենկ Յան Օրմելի գլխավորած Նիդեռլանդների խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաեւ Նիդեռլանդների խորհրդարանի անդամ Կոսկոն Կորուսը, սենատոր Հենեկե Գելդենբլոմը,  Հայաստանում եւ Վրաստանում Նիդեռլանդների Թագավորության դեսպանի պաշտոնակատար Հեյնո վան Հովելինգենը, Նիդեռլանդների խորհրդարանի աշխատակիցներ եւ EWPPP  ծրագրի ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք իրենց տեսակետները հայտնեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առկա գործընթացների վերաբերյալ:
Պարոն  Հենկ Յան Օրմելը բարձր գնահատեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված առաջին քայլերը  ոչ միայն երկու երկրների, այլեւ եվրոպական քաղաքականության տեսանկյունից եւ հույս հայտնեց, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում նույնպես առաջընթաց կլինի: Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ ստորագրված արձանագրությանը եւ սահմանների բացմանը, ըստ պատվիրակության ղեկավարի` այն ոչ մի կապ չունի ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հետ, թեեւ վերջինս կարող է ավելի ակտիվացնել Թուրքիայի հետ հարաբերությունը, ապահովել տարածաշրջանի խաղաղությունն ու քաղաքական-տնտեսական համագործակցությունը:
Պարոն  Սահակյանը նշեց, որ Հայաստանի քաղաքացիները հիմնականում դեմ չեն Թուրքիայի հետ սահմանների բացմանը, իսկ ստորագրված արձանագրությունների եւ Թուրքիայի հետ նորմալ հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ Հայաստանի որոշ քաղաքական ուժերի եւ հասարակության մեջ նկատվող մտահոգության պատճառը պայմանավորված է Թուրքիայի իշխանությունների նկատմամբ ունեցած անվստահությամբ, ինչը ունի իր պատմական դրդապատճառները. առաջին հերթին դա Թուրքիայի իրականացրած հայերի ցեղասպանությունն  է: Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը երկրի նախագահի գլխավորությամբ քաղաքական պատասխանատվություն է վերցրել` կարգավորելու այդ հարաբերությունները ոչ թե Թուրքիայի նկատմամբ, այլ առաջին հերթին սեփական ուժերի եւ իր ժողովրդի իմաստության հանդեպ ունեցած հավատի  գիտակցմամբ: Առանց նախապայմանների ստորագրված փաստաթղթերի հետագա ճակատագիրը պայմանավորված է երկու երկրների խորհրդարանների դիրքորոշմամբ: Հայաստանը սպասում է Թուրքիայի խորհրդարանում այս հարցի քննարկմանը. քանի որ Թուրքիան է փակել սահմանը, նա էլ պետք է որոշում կայացնի, որից հետո մեր երկրի Ազգային ժողովը կասի իր խոսքը: Այս հարաբերությունները, ըստ պարոն Սահակյանի, անհրաժեշտ են ոչ միայն երկու երկրներին, այլեւ միջազգային ողջ հանրությանը, առավել եւս` տարածաշրջանին: Շատ լավ գիտակցելով, որ բարդ գործընթացներ են սկսված` ՀՀԿ-ն հանրապետության նախագահի գլխավորությամբ վճռական է տրամադրված Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում եւ որոշակի արդյունքներ է ակնկալում:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաեւ Հայաստան-Նիդեռլանդներ երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:

On October 20 Head of RPA faction of the National Assembly Mr. Galust Sahakyan, Secretary Mr. Edward Sharmazanov, members of the factions Mr. Volodya Badalyan and Mr. Karen Avagyan met the parliamentary delegation led by the representative of Christian-Democrats (parliamentary majority of the Netherlands), Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the Netherlands, Vice President of NATO Parliamentary Assembly Mr. Henk Jan Ormel. The delegation comprised of the Member of Parliament of the Netherlands Mr. Çoskun Çörüz , Senator Mrs. Hanneke Geldenblom, Mr. Heino van Houwelingen, Deputy Head of Mission of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands to Georgia and Armenia, officials of the Parliament of the Netherlands and representatives of EWPPP programme.
During the meeting both sides expressed their viewpoints on the existing processes of the normalization of Armenian-Turkish relations.
Mr. Henk Jan Ormel highly assessed the first steps directed to normalization of Armenian-Turkish relations not only in the viewpoint of two countries, but also European policy and expressed hope that progress will also be in the relations with Azerbaijan. Regarding the Initiated Protocol with Turkey and opening of the borders, according to the head of the delegation, it has no relation with the settlement of the Karabakh problem though the latter can activate the relation with Turkey, and ensure peace in the region and political-economic cooperation.
Mr. Sahakyan noted that the citizens of Armenia mainly are not against the opening of the borders with Turkey, and the reason of the concern being noticed among the political forces and the society of Armenia on the signed protocols and establishment of normal relations with Turkey is conditioned by the distrust towards the authorities of Turkey, which has its historical motivations: first of all, it is the Genocide perpetrated by Turkey against Armenians. The Republican Party of Armenia headed by the President of the country has undertaken political responsibility to normalize those relations not towards Turkey, but first of all, by the conscience of faith towards its own forces and its people’s wisdom. The further destiny of the initiated documents without preconditions is conditioned by the stance of the parliaments of the two countries. Armenia expects the discussion of this issue in the parliament of Turkey, as Turkey closed the border, as it should make a decision, after which the National Assembly of our country will say its word. These relations, according to Mr. Sahakyan, are necessary not only for two countries, but also for the whole international community, moreover, for the region. Being well aware that complicated processes are started, the RPA headed by the President of the republic is resolutely inclined in normalization of relations with Turkey and expects certain results.
During the meeting issues regarding the development of Armenia-the Netherlands bilateral parliamentary relations were also discussed.