Մայիսի 22-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Խորվաթիայի նախագահ Ստյեպան Մեսիչի հետ: Հանդիպմանը նաեւ մասնակցեցին ԱԺ նախագահի տեղակալները, մշտական հանձնաժողովների նախագահները եւ խմբակցությունների ղեկավարները:
Ողջունելով Խորվաթիայի նախագահին ԱԺ հարկի տակ` Հ.Աբրահամյանը կարեւորեց Խորվաթիայի հետ հարաբերությունների խորացումը եւ զարգացումը, ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական բնագավառներում: Նա նշեց, որ Խորվաթիան հարազատ է Հայաստանին իր պատմությամբ եւ հավատարմությամբ քրիստոնյա արժեքներին:
Զրուցակիցները կարեւորեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Նրանք համաձայնեցին, որ Հայաստանում եւ Խորվաթիայում բարեկամության պատգամավորական խմբերի ստեղծումը կարող է նպաստել երկու երկրների միջեւ շփումների զարգացմանը: Կողմերը նաեւ արծարծեցին երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ քննարկեցին համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը եւ դրա ազդեցությանը երկու երկրների վրա:
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը նաեւ կարեւորեց Խորվաթիայի հաջողությունները եվրոպական չափանիշներին այդ երկիրը   համապատասխանեցնելու գործում: Նա Խորվաթիայի նախագահին հայտնեց հայկական կողմի շահագրգռությունն այդ փորձն ուսումնասիրելու հարցում:
Զրույցի  ընթացքում կողմերը նաեւ քննարկեցին միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի եւ Խորվաթիայի համագործակցությանը վերաբերող մի  շարք հարցեր:

22 мая Председатель Национального Собрания Овик Абраамян встретился с находящимся в Армении с официальным визитом Президентом Хорватии Стьепаном Месичем. Во встрече участвовали также заместители Председателя НС, председатели постоянных комиссий и руководители фракций.
Приветствуя Президента Хорватии под сводами НС,  О.Абраамян подчеркнул важность углубления и развития отношений с Хорватией как в политической, так и экономической сферах. Он отметил, что Хорватия близка Армении своей историей и верностью христианским ценностям.
Собеседники особо выделили роль парламентской дипломатии в развитии двусторонних отношений. Они согласились, что создание депутатских групп дружбы в Армении и Хорватии может способствовать расширению контактов между двумя странами. Стороны затронули также вопросы, касающиеся развития торгово-экономических отношений   между двумя государствами, а также обсудили мировой финансово-экономический кризис и его влияние на обе страны.
Спикер парламента Армении подчеркнул также успехи Хорватии в деле гармонизации этой страны с европейскими стандартами. Он сообщил Президенту Хорватии о заинтересованности армянской стороны в изучении данного опыта.
В ходе беседы стороны обсудили также ряд вопросов, касающихся сотрудничества Армении и Хорватии в международных организациях.