Մայիսի 22-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Խորվաթիայի նախագահ Ստյեպան Մեսիչի հետ: Հանդիպմանը նաեւ մասնակցեցին ԱԺ նախագահի տեղակալները, մշտական հանձնաժողովների նախագահները եւ խմբակցությունների ղեկավարները:
Ողջունելով Խորվաթիայի նախագահին ԱԺ հարկի տակ` Հ.Աբրահամյանը կարեւորեց Խորվաթիայի հետ հարաբերությունների խորացումը եւ զարգացումը, ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական բնագավառներում: Նա նշեց, որ Խորվաթիան հարազատ է Հայաստանին իր պատմությամբ եւ հավատարմությամբ քրիստոնյա արժեքներին:
Զրուցակիցները կարեւորեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Նրանք համաձայնեցին, որ Հայաստանում եւ Խորվաթիայում բարեկամության պատգամավորական խմբերի ստեղծումը կարող է նպաստել երկու երկրների միջեւ շփումների զարգացմանը: Կողմերը նաեւ արծարծեցին երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ քննարկեցին համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը եւ դրա ազդեցությանը երկու երկրների վրա:
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը նաեւ կարեւորեց Խորվաթիայի հաջողությունները եվրոպական չափանիշներին այդ երկիրը   համապատասխանեցնելու գործում: Նա Խորվաթիայի նախագահին հայտնեց հայկական կողմի շահագրգռությունն այդ փորձն ուսումնասիրելու հարցում:
Զրույցի  ընթացքում կողմերը նաեւ քննարկեցին միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի եւ Խորվաթիայի համագործակցությանը վերաբերող մի  շարք հարցեր:

On May 22 the President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan met with the President of Croatia Mr. Stjepan Mesic, who is on an official visit in Armenia. Vice Presidents of the National Assembly, Chairpersons of the Standing Committees and the heads of the factions also participated in the meeting.
Welcoming the President of Croatia Mr. H. Abrahamyan highlighted the deepening and development of relations with Croatia, in the political, as well as economic spheres. He noted that Croatia is close to Armenia with Christian values by its history and faithfulness.
The interlocutors emphasized the role of parliamentary diplomacy in the development of bilateral relations. They agreed that the creation of the parliamentary friendship groups in Armenia and Croatia could promote the development of contacts between two countries. The sides also touched upon issues regarding the development of trade-economic- relations between two countries, as well as discussed the world financial-economic crisis and its influence on two countries.
The President of the Armenian Parliament also highlighted the successes of Croatia in complying that country with European standards. He told the President of Croatia about the interest of Armenia in studying that experience.
During the talk the sides also discussed a number of issues regarding the cooperation of Armenia and Croatia in international organizations.