Մայիսի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի Կանաչ սրահում բացվեց գեղանկարիչ, լուսանկարիչ, բանաստեղծ Սամվել Սեւադայի գեղարվեստական լուսանկարչության անհատական ցուցահանդեսը, որին ներկա էին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Արեւիկ Պետրոսյանը, Սամվել Նիկոյանը, պատգամավորներ, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ, լրագրողներ: Նշենք, որ Սամվել Սեւադան արժանացել է Կաթոլիկ Եկեղեցու ԱՄՆ արեւմտյան թեմի առաջնորդ կարդինալ Մահոնիի դիպլոմին` կերպարվեստի բնագավառում ձեռք բերած հաջողությունների համար, Հարավային Կալի‎ֆորնիայի կինոգործիչների միության «Ոսկե հրեշտակ» մրցանակին, Թեքեյան մրցանակի դափնեկիր է: Աշխարհի տարբեր երկրներում Սամվել Սեւադան բացել է ավելի քան 30 գեղանկարչական եւ 4 գեղարվեստական լուսանկարչության անհատական ցուցահանդեսներ:
Ըստ գեղանկարիչ, լուսանկարիչ Սամվել Սեւադայի` իր արվեստում գերիշխում է մարդը եւ նա փորձում է իր նկարներում բացահայտել հասարակ մարդուն: Նա նշեց, որ ԱՄՆ-ից Երեւան վերադառնալուց հետո ստեղծել է իր արվստանոցը, որտեղ բազմաթիվ հայ պատանիներ ու աղջիկներ սովորում են գեղարվեստի լեզուն, տիրապետում գեղարվեստական լուսանկարչության գաղտնիքներին:
ՀՀ նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը գտնում է, որ Սամվել Սեւադայի յուրաքանչյուր գործ մտորումների առիթ է տալիս ոչ միայն գեղեցիկի մասին, այլ նաեւ փիլիսոփայական բարդ գաղափարների:

On May 20 in the Green Hall of the National Assembly of the Republic of Armenia an individual exhibition of the artistic photography of the painter, photographer, and poet Samvel Sevada was opened. It attended the President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan, Vice Presidents of the National Assembly Mrs. Arevik Petrosyan, Mr. Samvel Nikoyan, MPs, representatives of NA staff, artists and journalists. We’ll note that Samvel Sevada was awarded a diploma of Cardinal Mahony, leader of U.S. Western Diocese of Catholic Church for the successes achieved in the sphere of painting, Golden Angel prize of Film Professionals’ Union of South California and a laureate of Tekeyan prize. Samvel Sevada had more than 30 and 4 individual exhibitions of artistic photography in different countries of the world.
According to the painter and photographer Samvel Sevada, man prevails in his art, and he tries to reveal ordinary man in his pictures. He noted that after returning from the U.S. to Yerevan he set up his studio, where numerous Armenian young boys and girls learn the language of painting art and have command of the secrets of artistic photography.
The Chairman of the Painters’ Union of Armenia Mr. Karen Aghamyan believes that Samvel Sevada’s every work gives a reason for thinking not only about beauty, but also about complicated philosophical ideas.