Մայիսի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի Կանաչ սրահում բացվեց գեղանկարիչ, լուսանկարիչ, բանաստեղծ Սամվել Սեւադայի գեղարվեստական լուսանկարչության անհատական ցուցահանդեսը, որին ներկա էին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Արեւիկ Պետրոսյանը, Սամվել Նիկոյանը, պատգամավորներ, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ, լրագրողներ: Նշենք, որ Սամվել Սեւադան արժանացել է Կաթոլիկ Եկեղեցու ԱՄՆ արեւմտյան թեմի առաջնորդ կարդինալ Մահոնիի դիպլոմին` կերպարվեստի բնագավառում ձեռք բերած հաջողությունների համար, Հարավային Կալի‎ֆորնիայի կինոգործիչների միության «Ոսկե հրեշտակ» մրցանակին, Թեքեյան մրցանակի դափնեկիր է: Աշխարհի տարբեր երկրներում Սամվել Սեւադան բացել է ավելի քան 30 գեղանկարչական եւ 4 գեղարվեստական լուսանկարչության անհատական ցուցահանդեսներ:
Ըստ գեղանկարիչ, լուսանկարիչ Սամվել Սեւադայի` իր արվեստում գերիշխում է մարդը եւ նա փորձում է իր նկարներում բացահայտել հասարակ մարդուն: Նա նշեց, որ ԱՄՆ-ից Երեւան վերադառնալուց հետո ստեղծել է իր արվստանոցը, որտեղ բազմաթիվ հայ պատանիներ ու աղջիկներ սովորում են գեղարվեստի լեզուն, տիրապետում գեղարվեստական լուսանկարչության գաղտնիքներին:
ՀՀ նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը գտնում է, որ Սամվել Սեւադայի յուրաքանչյուր գործ մտորումների առիթ է տալիս ոչ միայն գեղեցիկի մասին, այլ նաեւ փիլիսոփայական բարդ գաղափարների:

20 мая в Зеленом фойе НС открылась персональная выставка художественной фотографии живописца, фотографа, поэта Самвела Севады, на которой присутствовал Председатель НС РА О.Абраамян, вице-спикеры НС А.Петросян, С.Никоян, депутаты, сотрудники аппарата НС, деятели искусства, журналисты. Отметим, что С.Севада за достижения в области изоискусства удостоен диплома предводителя Западной епархии Католической церкви США  кардинала Махони, премии “Золотой ангел” Союза кинодеятелей Южной Калифорнии, является лауреатом премии Текеян. В различных странах мира С.Севада организовал более 30 выставок живописных работ и 4 – художественной фотографии.
По словам С.Севады, в его искусстве доминирует человек и в своих картинах он пытается раскрыть мир простого человека. Живописец и фотограф отметил, что после возвращения из США создал в Ереване свою мастерскую, где множество армянских юношей и девушек постигают язык изоискусства, овладевают   тайнами художественной фотографии.
Председатель Союза художников РА К.Агамян считает, что каждая работа С.Севады дает повод к размышлениям не только о прекрасном, но также о сложных философских идеях.