Մայիսի 5-ին ՀՀ Աժ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանը ընդունեց ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների եւ ազգաբնակչության հարցերի հանձնաժողովի զեկուցող Ջոն Գրինվեյին եւ հանձնաժողովի քարտուղար Իվի-Տրիին Օդրատսին: Հանդիպմանը ներկա  էին հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը եւ հանձնաժողովի անդամ  Արամ Սաֆարյանը:
Պարոն Գրինվեյը նշեց, որ այցի նպատակն է ծանոթանալ Հայաստանում փախստականների իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին,  քանի որ ԵԽԽՎ հունիսյան նստաշրջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին նվիրված քննարկման ժամանակ զեկույց է ներկայացվելու, որի նպատակն է  նոր լուծումներ գտնել տարածաշրջանի փախստականների խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրեց հանձնաժողովի գործունեության ոլորտները` տեղեկացնելով, որ հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում են  նաեւ փախստականների հիմնախնդիրները. իրենք  արագ արձագանքում են  եւ փորձում են լուծումներ գտնել: Տեղեկացվեց, որ վերջերս հանձնաժողովը խորհրդարանական լսումներ է կազմակերպել եւ մանրամասն քննարկել փախստականներին առնչվող  խնդիրները: Պարոն Մնացականյանը նշեց, որ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները ունեցել են լուրջ հետեւանքներ` հազարավոր մարդիկ տեղահանվել են, առաջացել են սոցիալական խնդիրներ: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին տեղեկացրեց, որ Հայաստանում կան 311.000 փախստականներ: Հայաստանի իշխանությունները աշխատանքներ են իրականացնում փախստականների ընդունման, տեղավորման եւ այլ առաջնահերթ խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Մխիթար Մնացականյանը շնորհակալություն հայտնեց պարոն Գրինվեյին ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության հետ  համագործակցության, աջակցության եւ սկզբունքային մոտեցում ցուցաբերելու համար:
Հանձնաժողովի անդամները նշեցին, որ փախստականների հոգսերը թեթեւացնելու գործում մեծ ներդրումներ ունեն նաեւ միջազգային եւ հասարակական տարբեր կազմակերպություններ:
Մայիսի 5-ին տեղի ունեցավ 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ՀՀ  ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի աշխատանքային նիստը`  Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ:Պարոն Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ նիստում քննության կառնվեն ժամանակավ...
Մայիսի 5-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Միգրացիայի, փախստականների եւ ազգաբնակչության հարցերով հանձնաժողովի զեկուցող, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավոր Ջոն Գր...

5 мая  председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам М.Мнацаканян принял докладчика Комиссии ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и народонаселения Джона Гринвея и секретаря комиссии Иви-Триин Одратс. На встрече присутствовали зампредседателя комиссии Р.Петросян и член комиссии А.Сафарян.
Г-н Гринвей отметил, что цель визита – ознакомление с проблемами защиты прав беженцев в Армении, поскольку на июньской сессии ПАСЕ  в ходе  обсуждения вопросов защиты прав человека должен быть представлен доклад о новых путях урегулирования проблем беженцев региона.
По просьбе гостей председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам М.Мнацаканян представил сферы деятельности комиссии, проинформировав, что в центре ее внимания также проблемы беженцев – комиссия реагирует своевременно, пытается находить решения. Сообщено было, что комиссия недавно организовала парламентские слушания, детально обсудив касающиеся беженцев вопросы.   Г-н Мнацаканян отметил, что существующие в регионе конфликты повлекли за собой серьезные последствия – тысячи людей оказались вынужденными переселенцами, возникли социальные проблемы. Председатель комиссии проинформировал гостей, что в Армении 311 тысяч беженцев. Власти Армении проводят работу по принятию и обустройству, разрешению других первоочередных проблем беженцев.
М.Мнацаканян поблагодарил г-на Гринвея за сотрудничество, содействие и проявление принципиального подхода к делегации НС РА в ПАСЕ.
Члены делегации отметили, что в дело облегчения забот беженцев большой вклад внесли также различные международные и общественные организации.
5 мая под председательством С.Никояна состоялось рабочее заседание Временной комиссии НС РА, созданной для изучения произошедших в городе Ереване   1-2 марта 2008 г. событий и их причин. Г-н  Никоян сообщил, что на рассмотрении – два вопроса, обсуждавшихся на предыдущем заседании Врем...
5 апреля Председатель Национального Собрания Овик Абраамян принял докладчика Комиссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам миграции, беженцев и народонаселения, депутата Палаты общин Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии  Джона Гринвея.В ходе...