Դեկտեմբերի 12 -ին տեղի ունեցավ 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի հերթական նիստը` հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ:  Նիստին առաջին անգամ մասնակցում էին «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը եւ վարչության անդամ Հրաչյա Սարգսյանը: Նիստին հրավիրվել էր ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Գրիգոր Գրիգորյանը:
Պարոն Նիկոյանը շնորհակալություն հայտնեց պարոն Գրիգորյանին հանձնաժողովի հրավերը ընդունելու համար, քանի որ  նա մարտյան դեպքերին առնչություն ունեցող առաջին նախկին բարձր պաշտոնյան է, ով պատրաստակամություն է հայտնել պարզաբանումներ ներկայացնել իրադարձությունների վերաբերյալ:
Պարոն Գրիգորյանը հանձնաժողովի անդամներին մանրամասն  իրազեկեց մարտի 1-2-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների ընթացքում ոստիկանության զորքերի գործողությունների, թվակազմի, սպառազինության հիմնական միջոցների, ցուցարարների եւ զինծառայողների գործողությունների ընթացքի  վերաբերյալ: Նրա խոսքով` Ոստիկանության զորքերի սպառազինության մեջ եղել են պաշտպանիչ միջոցներ` ռետինե մահակներ, հակահարվածային վահաններ, պլաստմասե սաղավարտներ, ջրանետ մեքենաներ, հատուկ քիմիական միջոցներ` «Չերյոմուխա» տիպի  գազային նռնակով փամփուշտներ, անփամփուշտ գնդակներով հրազեն, 10 հատ «Զարյա» տեսակի ձայնալուսային հատուկ միջոց, որոնցից օգտագործել են 6-ը, իսկ 4-ը վերադարձվել է պահեստ: Գեներալի խոսքով ցուցարարները զինված էին մետաղաձողերով, սրածայր «ոզնիներով», քարերով, վառվող շշերով, մարտական նռնակներով, հրազենով եւ «Զարյա» ձայնալուսային հատուկ միջոցով: Գործողություններին մասնակցել է նաեւ հատուկ  նշանակության ջոկատը, որի կազմում եղել է 1 դիպուկահար:  Զինծառայողների կողմից  առաջին  80 վիրավորվածներից  25-ը ունեցել են հրազենաբեկորային վնասվածքներ:  Նրա դիտարկմամբ, ցուցարարների նպատակն է եղել  ոչ թե սպանել, այլ վիրավորել զինծառայողներին, քանի որ վիրավորների մեծ մասը ոտքերից էին վնասվել: Պարոն Գրիգորյանի համոզմամբ ցուցարարների գործողությունները կրում էին կազմակերպված բնույթ:  Ոստիկանության զորքերի գործողությունները կրել են պաշտպանական բնույթ` կանխելու համար ցուցարարների առաջխաղացումը դեպի կառավարության շենք եւ նախագահական նստավայր: Անդրադառնալով Լեոյի փողոցում տեղի ունեցած դեպքերին` պարոն Գրիգորյանը նշեց, որ «Սվին» խանութի մոտ տեղակայված զորքի ուղղությամբ ցուցարարների կողմից  նռնակներ են նետվել, որի հետեւանքով վիրավորվել են մի քանի  զինծառայող, իսկ դիպուկահար կրակոցից վիրավորվել եւ հետագայում մահացել է զինծառայող Տիգրան Աբգարյանը: Գեներալը հանձնարարել է դիպուկահարին հարմար դիրք զբաղեցնել եւ թուլ չտալ զինված որեւէ մեկին կրակել անձնակազմի վրա:  Հետագայում դիպուկահարը զեկուցել է, որ նկատել է զինված մեկին եւ վնասազերծել` վիրավորելով ոտքերից:
Վերջում պարոն Գրիգորյանը նշեց, որ ինքը ցավում է բոլոր զոհերի համար եւ իր այն  մարտական ընկերների համար, ովքեր այժմ ազատազրկված են, բայց դա իրենց ընտրությունն է եղել: Գեներալը նշեց, որ ինքը պաշտպանել է պետության եւ պետականության շահերը եւ արել է առավելագույնը խուսափելու համար զոհերից եւ վիրավորներից:
Գրիգոր Գրիգորյանը պատասխանեց նաեւ հանձնաժողովի անդամների հարցերին:
Անդրադառնալով օրակարգի հաջորդ հարցին, պարոն Նիկոյանը նշեց, որ հանձնաժողովը դիմել է ԱՄՆ դեսպանություն` խնդրելով օգնել որեւէ միջազգային փորձագիտական կենտրոնում անցկացնելու ձգաբանական փորձաքննություն`  «Չերյոմուխա -7»-ի նույնականացման խնդիրը պարզելու նպատակով:
Պարոն Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ հատուկ քննչական ծառայության հատկապես կարեւոր գործերով ավագ քննիչ Վ.Հարությունյանը դիմել է իրեն` նախաքննական մարմնին վերադարձնելու մարտյան դեպքերի ընթացքում օգտագործված փամփուշտների եւ հատուկ միջոցների վերաբերյալ ՀՀ ՈԶ հատուկ նշանակության ջոկատի զինծառայողների զեկուցագրերի պատճեններից դիպուկահարի ինքնությունը բացահայտող փաստաթղթերը:

12 декабря 2008 г. под председательством С.Никояна состоялось очередное заседание  Временной комиссии (ВК) НС по расследованию происшедших в городе Ереване   1-2 марта 2008 г. событий и их причин. В заседании впервые участвовали председатель партии “Новые времена” А.Карапетян и член правления Г.Саркисян. На заседание был приглашен также бывший командир войск Полиции, генерал-лейтенант Г.Григорян.
Г-н Никоян поблагодарил г-на Григоряна за принятие приглашения, так как он причастное к мартовским событиям бывшее первое должностное лицо, кто выразил готовность представить раз’яснения по рассматриваемому вопросу.
Г-н Григорян детально ознакомил членов комиссии с действиями войск Полиции в ходе событий 1-2 марта, их количественным составом, основными средствами вооружения, о действиях демонстрантов и военнослужащих.  По его словам, на вооружении полицейских были оборонительные средства: резиновые дубинки, противоударные щиты, пластмассовые каски, водометы, химспецсредства – пули с газовой гранатой типа “Черемуха” , беспулевое огнестрельное оружие, 10 звукосветовых спецсредств типа “Заря”, из коих 6 были использованы, а 4 возвращены на склад.  По словам генерала, демонстранты были вооружены металлическими прутьями, “ежами” с заостренными концами, камнями, бутылками с зажигательной смесью, боевыми гранатами, огнестрельным оружием и звукосветовыми спецсредствами типа “Заря”. В действиях участвовал также отряд спецназначения, в котором был один снайпер. Из первых 80 раненых военнослужащих 25 имели огнестрельно-осколочные ранения. По его наблюдениям, целью демонстрантов было не убийство, а лишь ранение военнослужащих, поскольку большая часть раненых имела повреждения ног. По убеждению г-на Григоряна, действия демонстрантов носили спланированный характер. Действия войск Полиции носили оборонительный характер – для предотвращения продвижения митингующих к зданию правительства и резиденции президента. Бывший командир войск Полиции Г.Григорян проинформировал также, что на перекрестке улиц Лео и Пароняна, когда от пули митингующего был ранен и впоследствии скончался военнослужащий Т.Абгарян, он поручил снайперу спецназа обезвредить применившего оружие демонстранта.
Генерал-лейтенант  Г.Григорян, обобщая свое слово, подчеркнул, что исполнял то, что считал нужным как генерал – защищал интересы государства – и сожалеет об имевшихся жертвах и находящихся в заключении своих боевых товарищах, что, по словам генерала, - их  выбор.
Г-н Григорян ответил на вопросы членов комиссии.
Обращаясь к следующему вопросу повестки дня, г-н Никоян отметил, что комиссия обратилась в Посольство США с просьбой о проведении в каком-либо международном экспертном центре трассологической экспертизы с целью выяснения проблемы идентификации   “Черемухи-7”.
Г-н Никоян сообщил, что старший следователь по особо важным делам Специальной следственной службы   В.Арутюнян обратился к нему с просьбой о возвращении ему из докладных военнослужащих отряда спецназа ВВ РА об использованных пулях и спецсредствах в ходе мартовских событий копий документов, выявляющих личность снайпера.