Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամների մամլո ասուլիսը
Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամները նոյեմբերի 20-ի մամլո ասուլիսում մանրամասներ ներկայացրին նոյեմբերի 10-14-ը Գերմանիա կատարած այցից:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արեւիկ Պետրոսյան.   Հայաստան-Գերմանիա պատգամավորական բարեկամության խումբը նոյեմբերի 10-14-ը գործուղվել էր Գերմանիա: Այցը իրականացվել է Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավարի հրավերով: Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության խմբում ընդգրկված են ԱԺ բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչներ, նրանց մասնակցությամբ էլ  այցը տեղի ունեցավ: Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամության խումբը 2007 թ. հոկտեմբերին եղել է Հայաստանում: Այդ ժամանակահատվածում դեռեւս մեր խումբը ձեւավորված չէր: Չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի գործունեության ժամանակահատվածում պատգամավորական բարեկամության խումբը առաջին անգամ է այցով եղել Գերմանիայում, այցն իրականացվել է խիստ հագեցած ծրագրով, հիմնական հարցադրումները եւ շեշտադրումները եղել են Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերի շրջանակներում: Այցեր են տեղի ունեցել Պոտսդամում, Բրանդենբուրգում եւ Բեռլինում: Ուսումնասիրություններ, հարցադրումներ, զրույցներ իրականացվել են տարբեր հարթություններում, հանդիպումները են եղել  30-ից ավել հասարակական-քաղաքական գործիչների, պաշտոնատար անձանց հետ, մասնավորապես Բունդեստագի փոխնախագահի, Բունդեստագի Եվրամիության, արտաքին հարաբերությունների, մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովների ղեկավար կազմերի հետ, արտաքին գործերի նախարարության քաղաքական ղեկավարի հետ: Եղել են հանդիպումներ նաեւ տարբեր հիմնադրամների ներկայացուցիչների, պատգամավորների, Բունդեստագի ռազմական հանձնակատարի, ինչպես նաեւ երկրամասերի մակարդակով, մասնավորապես Բրանդենբուրգի մարզային խորհրդարանի նախագահի, տեղակալի, հանձնաժողովների նախագահների եւ համայնքային քաղաքական գործիչների հետ: Բոլոր այս հանդիպումների ընթացքում եւ հայկական, եւ գերմանական կողմերը շեշտադրել են ՀՀ-ԳԴՀ երկկողմ հարաբերությունների կարեւորությունը, որ տասնվեց տարվա կյանք ունեն` ժամանակահատված, որը թույլ է տալիս արձանագրելու, որ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ առկա է թե քաղաքական, թե տնտեսական, թե գիտամշակութային, թե իրավական համապատասխան դաշտ: Հայաստանը  Գերմանիայի հետ հարաբերությունները կարեւորում է  երկու համատեքստում` միջպետական երկկողմ հարաբերություների եւ եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու, եվրոպական կառույցների հետ համագործակցելու: Մենք ներկայացրել ենք մեր գնահատականները եւ տեսակետները: 2004 թ. Հարավային Կովկասի երկրների հետ միասին Հայաստանը եւս ընդգրկվեց Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ Հայաստանում բացվեց Եվրոպական հանձնաժողովի գրասենյակ: Նաեւ կարեւոր է Գերմանիայի մասնակցությունը` որպես Եվրամիության խոշոր դոնոր երկրներից մեկի աջակցությունը Հայաստանին 2006 թ. ստորագրված Հայաստան-Եվրամիություն գործողությունների ծրագրի իրականացման համատեքստում, ծրագիր, որն ընդգրկում է կյանքի բոլոր ոլորտները: Բոլոր հանդիպումների ընթացքում մենք ներկայացրել ենք մեր երախտագիտությունը Գերմանիայի Բունդեստագին` 1915 թ. ապրիլի 24-ի հայերի տեղահանությունների  եւ ջարդերի հետ կապված 2005 թ. ընդունած բանաձեւի առիթով: Պետք է նշեմ, որ, ճիշտ է, բանաձեւը ցեղասպանություն եզրույթը չի օգտագործել վերնագրում, բայց տեքստում այն կա, օգտագործված է բնաջնջում եզրույթը եւս:  Բունդեստագի պատգամավորական խումբը կարեւորել է ոչ այնքան այդ տեքստում իրավական ձեւակերպում տալը հայոց ցեղասպանությանը, որքան ասել Թուրքիային, որ պետք է  ընդունի իր պատմության մութ  էջերը, պետք է բացի սահմանները Հայաստանի հետ, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատի: Մեր բոլոր հանդիպումների ընթացքում Գերմանիայի քաղաքական-հասարակական  ղեկավարության եւ ներկայացուցիչների կողմից շեշտադրվել է Հարավային Կովկասում հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու եւ տարածաշրջանը հնարավորինս բարեկեցիկ տեսնելու մոտեցումները եւ ցանկությունները: Կոնկրետ  հարցադրումներ են ուղղվել, թե ի՞նչ մոտեցումներ ունենք հայ-թուրքական հարաբերությունների հետագա զարգացման առնչությամբ, ինչպիսի՞ն են մեր մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման առումով եւ ինչպե՞ս ենք տեսնում Հարավային Կովկասում զարգացումները: Հետաքրքրվել են եւ հարցադրումներ են ուղղել նաեւ ներքաղաքական իրավիճակի, մասնավորապես մարտի մեկի, ինչպես նաեւ մամուլի ազատության հետ կապված հարցերի շուրջ:
Օգտվելով առիթից` ես մեկ անգամ եւս պետք է իմ գործընկերներին  շնորհակալություն հայտնեմ` համախմբված աշխատանք իրականացնելու  եւ երկիրը ներկայացնելու համար: Նրանք ունեցել են հնարավորություն միասնական մոտեցումներ ներկայացնել, նաեւ արտահայտել իրենց եւ կուսակցական, եւ  անձնական մոտեցումները այս կամ այն հարցերի վերաբերյալ: Ունեցել են հարցադրումներ մեր գերմանական գործընկերները` ինչպե՞ս ենք մենք գնահատում Մոսկովյան հռչակագիրը: Բնականաբար, լսելով մեր մոտեցումները, լսելով մեր արձագանքները, հարցադրումների պատասխանները` իրենք նույնպես արտահայտում էին իրենց դիրքորոշումները:  Մեզ համար կարեւոր էր նաեւ այն, որ Բրանդենբուրգի երկրամասում եւ եւս 7 երկրամասերում,  դպրոցական ուսումնական ծրագրերում ընդգրկված է Հայոց ցեղասպանության թեման: Եվ մենք, եւ իրենք նույնպես կարեւորում էինք, որ թեման ընդգրկված է ուսումնակրթական ծրագրերում ոչ միայն զուտ ընդգծելու համար հայոց ցեղասպանության հանգամանքը, այլ այն, որ այդ դաստիարակչական մեթոդը աշխատելու է հետագայում նմանատիպ  ոճրագործությունները  բացառելու համար: Մեզ համար կարեւոր էր այցը գերմանացի հայտնի հրապարակախոս եւ հայանպաստ գործունեությամբ հայտնի Լեփսիուսի տուն-թանգարան: Ի դեպ նշեմ, որ Գերմանիայի հետ մեր դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թ-ից, մենք  երկկողմ բարձրաստիճան հանդիպումներ ենք ունեցել հանրապետության նախագահի, վարչապետի, արտաքին գործերի նախարարի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ: Այդ ընթացքում ստորագրվել են մոտ 30 միջազգային համաձայնագրեր եւ երկկողմ բանակցային փուլում են գտնվում եւս չորսը: Գերմանիան իր ներդրումներով Հայաստանի տնտեսության մեջ համարվում է երկրորդ խոշորագույն դոնոր  երկիրը  ԱՄՆ-ից հետո, այս համագործակցության ժամանակահատվածում 265 միլիոն եվրո ներդրումներ է ունեցել  Հայաստանի տնտեսության մեջ եւ Գերմանիայի մասնակցությամբ 61 ձեռնարկություններ կան ՀՀ-ում: Ակտիվ համագործակցություն է ընթանում նաեւ կրթագիտական,  մշակութային ոլորտներում, կնքվել են համաձայնագրեր նաեւ Լեփսիուսի տուն-թանգարանի  կենտրոնի հետագա  զարգացումների մասով,   ուսուցիչների, դպրոցականների, ուսանողների կրթական  ծրագրերի առումով: Այդ հարաբերություններում եւս իր դերն ունի միջխորհրդարանական դիվանագիտությունը: Մենք  այցի  ընթացում ոչ միայն անդրադարձանք քաղաքական հարցադրումների, ճշտեցինք դիրքորոշումներ, փոխանակեցինք մտքեր, այլ նաեւ ուսումնասիրեցինք Բունդեստագի, Բունդեսրադի եւ երկրամասային մակարդակով խորհրդարանների  աշխատանքները, հանձնաժողովների գործունեության ոլորտները, ռազմական հանձնակատարի գործունեության ոլորտները, ինչպես նաեւ  հիմնադրամների աշխատանքները` ի՞նչ ծրագրեր են իրականացնում, ի՞նչ ակնկալիքներ կան: Մենք երկուստեք կարեւորեցինք այս համագործակցությունը եւ դիվանագիտական փոխհարաբերությունները, խորհրդարանական մակարդակով առաջարկություններ ներկայացրեցինք փորձի փոխանակման, փոխայցելությունների, համապատասխան ծրագրերի իրականացման, մասնավորապես օրենսդրության փորձաքննության եւ ուսումնասիրության, հիմնադրամների առումով, որը իմ գործընկերները ավելի մանրամասն կներկայացնեն: Մենք ունեցանք նաեւ հանդիպումներ առանձին պատգամավորների հետ, նրանք ներկայացրին իրենց անձնական տեսակետները քննարկված հարցերի շուրջ, ինչը խիստ կարեւոր է: Բոլոր հանդիպումների ընթացքում գերմանական կողմը` մեր գործընկերները,  ընդգծեցին Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու կարեւորությունը, որ Հարավային Կովկասում իրենք Հայաստանն ուզում են տեսնել բարգավաճ, խաղաղ,  հակամարտությունները կարգավորված եւ պատրաստակամություն հայտնեցին իրենց օժանդակությունը բերել այս հարցերի իրականացման գործում:
Ըստ էության շեշտադրվել է Մոսկովյան հռչակագրի հարցը եւ հարցադրումներ ունենք տարբեր քաղաքական գործիչների կողմից` ինչպե՞ս եք ընդունում նոր ձեւաչափով Մոսկովյան հռչակագրի ընդունումը: Մեր պատասխանը եղել է այն, որ մենք սա չենք դիտարկում որպես նոր ձեւաչափ, Ռուսաստանի մասնակցությունը մենք գնահատում ենք որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից մեկի մոտեցում եւ բերել ենք մեր հիմնավորումները, թե ինչով ենք կարեւորում այս հռչակագիրը եւ ինչ ակնկալիքներ ունենք: Հիմնավորումներից միայն թվարկեմ մեկը, որ Ադրբեջանը  ստորագրություն դրեց մի փաստաթղթի տակ, որը ռազմատենչ բնույթ չունի  եւ ընդգծում է հարցի քաղաքական խաղաղ ճանապարհով լուծման ելքը: Մեր մոտեցումը հետեւյալն է` Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը չի կարող տեղի ունենալ առանց  Ղարաբաղի մասնակցության:
Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամ Ռաֆիկ Պետրոսյան. Բոլոր հանդիպումներում շոշափվում էր ցեղասպանության հարցը:  Գերմանիայի «Կանաչների» միության նախագահը նույնիսկ կասկած էր հայտնում, թե դեռ պետք է պարզել` ով է մեղավոր ցեղասպանության համար:  Ես կարծում եմ, որ կար տեղեկատվության պակաս, որովհետեւ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ մարդասիրական օգնությունների  հանձնաժողովի փոխնախագահը հարցնում էր, թե ինչու՞ ադրբեջանական փախստականների հարցերը չեն լուծվում Հայաստանում: Ես ստիպված եղա մանրամասն բացատրել, որ ադրբեջանցիները ուռճացնում են փախստականների հարցերը, երկրորդն էլ`  նրանք ոչ թե մեկ միլիոն են, այլ ավելի  քիչ եւ որ նրանք հատուկ չեն լուծել իրենց հարցերը, որպեսզի միջազգային կազմակերպություններից կարողանան ավելի շատ գումարներ կորզել: Ադրբեջանական փախստականները ի տարբերություն հայ փախստականների հեռացել են` իրենց հետ տանելով իրենց գույքը կամ վաճառելով իրենց բնակարանները: Իմ կարծիքով այդ հարցը ընկալվեց նրանց կողմից:
Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամ Արմեն Մելիքյան. Ես  ուզում եմ նշել մեր հանդիպումները հիմնադրամների ներկայացուցիչների հետ, մասնավորապես  Ֆրիդրիխ Էբերտի եւ Ֆրիդրիխ Նաումանի հիմնադրամների ներկայացուցիչներ Կանի եւ Շուբերտի հետ: Այստեղ մի շարք հարցեր առաջացան: Նախ` մենք ցանկանում էինք, որ նրանք իրենց  ծրագրերը ֆինանսավորեին ոչ թե հակասությունները խորացնելով իշխանությունների եւ հասարակության միջեւ, այլ հասարակության համերաշխության արժեքների ամրապնդման ոլորտում: Ցանկություն հայտնվեց, որ ֆինանսավորումը հիմնադրամների կողմից լինի արվեստի, մշակույթի, առողջապահության բնագավառներում:
Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամ Արծվիկ Մինասյան. Մենք  30-ից ավելի հանդիպում ունեցանք այս չորս օրերի ընթացքում եւ գրեթե չի եղել մեկ հանդիպում, որտեղ արտաքին քաղաքական հարցեր չարծարծվեին:  Շնորհակալություն մեր գործընկերներին, որ կարողացան եւ որպես թիմ հանդես գալ, եւ որպես անհատ: Հատկապես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանին, որ շատ լավ ղեկավարեց աշխատանքները:
Անցնեմ երկու հիմնական մոտեցումների` առաջինը կապված արտաքին քաղաքական հարթության մեջ Թուրքիայի դերակատարության մեծացմանը, որ շատ հաճախ ներկայացվում էր եւ առաջարկվում էր, որ մենք պետք է գերազանցապես ընտրենք թուրքական խաղաղության ճանապարհը: Բնականաբար, չմերժելով Թուրքիայի կողմից առաջարկվող խաղաղությունը` մենք չենք կարող այսօր Թուրքիային դիտել որպես խաղաղ բանակցությունների  կարգավորման այնպիսի մասնակից, որը չեզոք դիրք ունի եւ մտածում է երկարատեւ խաղաղություն հաստատելու մասին, այլ հարկ է, որպեսզի Թուրքիան, առաջին հերթին ընդունելով նաեւ գերմանական կողմի արդեն իսկ պատմական ճշմարտությունը ընդունելու փաստը եւ Հոլոքոստի եւ ցեղասպանության ճանաչման մասով, օրինակ վերցնի եւ ճանաչի այդ ցեղասպանությունը:  Եւ երկրորդ` օրինակ վերցնելով Գերմանիայից` Թուրքիան կարողանա իր անցյալին նայել ավելի պարզ, ավելի հասկանալի եւ  տարածաշրջանում խաղաղության երաշխավորման համար մեզ հետ լինի ավելի ընդունելի եւ գնահատելի: Երկրորդ կարեւոր դիտարկումն այդ առումով այն է, որ, ինչպես տիկին Պետրոսյանը նշեց,  Թուրքիայի կողմից առաջարկվող Կովկասյան պլատֆորմի շրջանակներում մենք, դրական գնահատելով նախաձեռնությունը, այնուամենայնիվ, այս պահին կարեւորում ենք, որ նրանում ընդգրկված չեն տարածաշրջանի բոլոր երկրները` ինչպես մեր հարեւան Իրանը, այնպես էլ շատ այլ  երկրներ, որոնք ունեն դրական դերակատարություն եւ քանի դեռ այս հարցերում չկա հստակություն,  այս պլատֆորմը չի կարող  դիտվել որպես անվտանգության  եւ խաղաղության հաստատման հստակ երաշխավորության գործողություն:
Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ տարածաշրջանում անվտանգությունը պետք է դիտվի Եվրոպայի անվտանգության բաղկացուցիչ մաս. առանց տարածաշրջանի եւ հատկապես Հայաստանի անվտանգության հստակ երաշխիքների գոյության չի կարող ոչ միայն տարածաշրջանը երկարատեւ խաղաղություն ունենալ, այլեւ Եվրոպան մշտապես կհայտնվի բավական խոցելի վիճակում: Գերմանական կողմին կոչ արեցինք, որպեսզի իր ազդեցությունը գործադրի ինչպես առանձին պետություն, որը պատմական անցյալով էական դերակատարություն է ունեցել տարածաշրջանում եւ նաեւ Եվրամիության համատեքստում ազդեցություն գործադրի  Թուրքիայի վրա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ առանց նախապայմանների սահմանները բացելու ուղղությամբ, այնպես նաեւ գերմանական կողմին առաջարկեցինք,  որպեսզի իր ջանքերը գործադրի Հայաստանում տնտեսական  ներդրումներ կատարելու  ուղղությամբ:
Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամ Կարեն Ավագյան.   Գերմանական կողմը զարմացած էր մնացել, թե ինչպե՞ս կարող է բարեկամական խումբը նման  գրաֆիկով աշխատել եւ այդքան շատ  հանդիպումներ ունենալ: Ասեմ, որ բավականին մեծ գնահատականի է արժանացել ֆուտբոլային դիվանագիտությունը եւ եվրոպական գրեթե բոլոր կառույցներում այդ «ֆուտբոլային դիվանագիտություն» տերմինը ողջունվում է եւ կարելի է ասել քաղաքական տերմին է դարձել հենց Հայաստանի կողմից:
Հայաստան-Գերմանիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արեւիկ Պետրոսյանը պատասխանեց նաեւ լրագրողների հարցերին:

Пресс-конференция членов парламентской группы дружбы Армения – Германия
20 ноября члены парламентской группы дружбы Армения – Германия представили на пресс-конференции подробности прошедшего 10-14 ноября визита в Германию.
Вице-председатель НС РА, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Германия Аревик Петросян:
Парламентская группа дружбы Армения–Германия 10-14 ноября находилась в командировке в Германии. Поездка была предпринята по приглашению руководителя депутатской группы дружбы Германия – Южный  Кавказ. В парламентскую группу дружбы Армения – Германия входят представители всех фракций НС, с их участием и прошел визит.  Депутатская группа дружбы Германия – Южный  Кавказ в октябре 2007 г. посетила Армению. В этот период наша группа еще не была сформирована. За время деятельности НС четвертого созыва депутатская группа дружбы впервые побывала в Германии, программа визита была весьма насыщенной, основные поставленные вопросы  и акценты касались внутренней и внешней политики Армении. Состоялись поездки  в Потсдам, Бранденбург и Берлин. Изучения, вопросы, беседы проходили на различных уровнях, прошли встречи с более чем 30 общественно-политическими деятелями, должностными лицами, в частности с вице-спикером Бундестага, с руководящим составом комиссий Бундестага – по   ЕС, внешним сношениям, правам человека, с главой внешнеполитического ведомства. Состоялись также встречи с представителями различных фондов, депутатами, военным атташе Бундестага, а также на уровне земель, в частности с председателем, заместителем парламента Земли Бранденбург, председателями комиссий и муниципальными городскими деятелями. В ходе всех этих встреч и армянская, и немецкая сторона акцентировали важность двусторонних отношений РА-ФРГ, имеющих 16-летнюю историю, - период, позволяющий констатировать наличие между Арменией и Германией соответствующего политического, экономического, научно-культурного, юридического поля. Отношениям с Германией Армения придает важность в двух аспектах – в межгосударственных двусторонних отношениях и евроинтеграции и сотрудничестве с евроструктурами. Мы представили наши оценки и точки зрения. В 2004 г. вместе со странами Южного Кавказа Армения была включена в политику Европейского соседства, и в Армении открылся офис Еврокомиссии. Важно также участие Германии, как одной из крупных стран-доноров ЕС, в поддержке программы действий Армения-Германия, подписанной в 2006 г., - программы, включающей все сферы жизни. В ходе всех встреч мы выражали нашу признательность Бундестагу Германии в связи с принятой в 2005 г. резолюцией о депортации и погромах армян 24 апреля 1915 г. Правда, должна отметить, что в названии резолюции не применен термин “геноцид”, но в тексте он есть – использован термин “истребление”. Депутатская группа Бундестага в этом тексте подчеркнула не столько  важность юридической формулировки Геноцида армян, сколько попыталась донести до Турции, что она должна признать темные страницы своей истории, открыть границу с Арменией, установить дипломатические отношения. Во время всех наших встреч   общественно-политические деятели и представители Германии акцентировали подходы к разрешению конфликтов на Южном Кавказе мирным путем и выражали пожелания видеть регион как можно более процветающим. Были поставлены конкретные вопросы: как мы представляем дальнейшее развитие  армяно-турецких отношений, каковы наши подходы к урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта и какими нам видятся развития на Южном Кавказе. Был проявлен интерес также к внутриполитической обстановке, в частности к событиям 1 марта, а также к проблеме свободы печати.
Пользуясь случаем, хочу еще раз поблагодарить своих коллег за сплоченную работу и достойное представление нашей страны. У них была возможность представить единые подходы, а также выразить свои как партийные, так и личные подходы к тем или иным вопросам. Нашими немецкими партнерами были также поставлены вопросы  о том, как мы оцениваем Московскую декларацию. Естественно, выслушав наши подходы, наши реакции, ответы на вопросы, они также выражали свои позиции. Для нас важно было также то, что в Земле Бранденбург и в еще 7 землях в учебные программы включена тема Геноцида армян. И они, и мы осознавали важность включения темы в учебно-образовательные программы не только исключительно ради самого факта геноцида, но и для того, чтобы этот воспитательный метод сработал в дальнейшем для исключения подобных злодеяний. Для нас важно было посещение Дома-музея известного своей армянофильской деятельностью немецкого публициста Иоганна Лепсиуса. Кстати, наши дипломатические отношения с Германией установились с 1992 года; у нас были двусторонние высокие встречи с президентом республики, премьер-министром, министром иностранных дел и другими высокопоставленными должностными лицами. За это время подписано около 30 международных соглашений и еще четыре находятся в фазе двусторонних переговоров. Германия своими инвестициями в экономику Армении считается второй крупнейшей страной-донором после США, за период сотрудничества  она вложила 265 млн евро в хозяйство Армении и с участием Германии в РА действует 61 предприятие. Активное сотрудничество налажено также в научно-образовательной и культурной сферах; заключены соглашения также по части дальнейшего развития центра Дома-музея И.Лепсиуса, образовательных программ учителей, школьников, студентов. В этих связя х межпарламентская дипломатия также играет свою роль. В ходе визита мы не только обратились к политическим вопросам,   обменялись мнениями, но и изучили работу Бундестага, Бундесрата и земельных парламентов, сферы деятельности комиссий, военного атташе, а также ознакомились с деятельностью фондов – какие программы осуществляют, какие у них свершения. Мы обоюдно подчеркнули важность  этого сотрудничества и дипломатических взаимоотношений, представили на парламентском уровне предложения об обмене опытом,  взаимных визитах, реализации соответствующих программ, в частности по экспертизе и изучению законодательства, по фондам, о чем мои коллеги выскажутся подробнее. У нас состоялись также встречи с отдельными депутатами: они представили свои личные точки зрения по обсуждаемым вопросам, что было крайне важно. В ходе всех встреч немецкая сторона – наши партнеры, подчеркнули важность развития двусторонних отношений с Арменией, свое желание видеть на Южном Кавказе Армению процветающей, мирной, с урегулированными конфликтами, и выразили готовность  содействовать в деле разрешения этих вопросов.
По существу акцентирована Московская декларация и различными политическими деятелями были поставлены вопросы о том, как мы воспринимаем  новый формат Московской декларации?  Наш ответ был таковым, что мы не рассматриваем его как новый формат: участие России оцениваем как подход одной из стран-сопредседателей Минской группы; привели наши доводы, в чем видим важность этой декларации и каковы наши ожидания. Из аргументов приведу лишь один: Азербайджан подписался под документом, не носящим милитаристского характера и подчеркивающим выход в решении вопроса мирным политическим путем. Наш подход следующий: урегулирования Карабахской проблемы не может быть без участия Карабаха.
Член парламентской группы дружбы Армения – Германия Р.Петросян:   На всех встречах затрагивался вопрос Геноцида армян. Председатель “Союза зеленых” Германии даже выразил сомнение – мол, еще надо выяснить, кто виновен в геноциде.    Я думаю, есть недостаток информации, потому что зампредседателя Комиссии по защите прав человека и гуманитарной помощи спрашивал, почему в Армении не разрешаются вопросы азербайджанских беженцев. Я вынужден был подробно об’яснить, что азербайджанцы раздувают вопросы беженцев, а во-вторых, их не один миллион, а меньше, и они специально не решают своих проблем, чтобы урвать у международных организаций побольше денежных средств. Азербайджанские беженцы, в отличие от армянских, ушли, взяв с собой свое имущество или продав свои квартиры. По-моему, этот вопрос был воспринят немцами верно.
Член парламентской группы дружбы Армения – Германия А.Меликян: Я хотел бы отметить свои встречи с представителями фондов, в частности с представителями фондов Фридриха Эберта и Фридриха Науманна – Каном   и Шубертом. Здесь возникло несколько вопросов. Прежде всего, мы желали бы, чтобы они финансировали свои программы не углубляя противоречий между властями и обществом, а действуя в плане укрепления ценностей общественного согласия. Выражено было пожелание, чтобы фонды финансировали сферы искусства, культуры, здравоохранения.
Член парламентской группы дружбы Армения – Германия А.Минасян: З за эти четыре дня у нас было свыше 30 встреч и почти не было встречи, где не затрагивались бы внешнеполитические вопросы. Спасибо нашим коллегам, выступивших в команде и лично. Особо хотелось бы выделить отличное руководство работами вице-спикера А.Петросян. Перейду к двум основным подходам. Во-первых, о возросшей роли Турции во внешнеполитической плоскости, когда нам предлагалось двигаться по пути мира с Турцией. Естественно, не отвергая предлагаемый Турцией мир, мы не можем сегодня видеть в ней такого участника мирного переговорного процесса, который нейтрален в своей позиции и думает об установлении длительного мира; надо, чтобы Турция в первую очередь, принимая также факт признания немцами исторической истины – Холокоста, взяла бы с них пример и признала Геноцид армян.  Во-вторых, взяв пример с Германии, Турция должна более четко осознать свое прошлое и, гарантируя региональный мир, быть для нас  более понятной и предсказуемой. Второе наблюдение в этом плане: как отметила г-жа Петросян, в рамках предлагаемой Турцией Кавказской платформы, мы, позитивно оценивая инициативу, тем не менее в настоящий момент осознаем важность того, что в нее не вошли все страны региона – как  наш сосед Иран, так и многие другие, играющие положительную роль, и пока в этих вопросах  нет ясности, эта платформа не может рассматриваться как четкая гарантия установления безопасности и мира. Как в Армении, так и в регионе безопасность должна рассматриваться как компонент Европейской безопасности – без наличия твердых гарантий безопасности региона и особенно Армении  не только в регионе не будет длительного мира, но и Европа постоянно будет оказываться в довольно уязвимом положении. Мы призвали немецкую сторону – как     отдельное государство, сыгравшее в прошлом исторически существенную роль в регионе, а также в контексте ЕС – оказать   влияние на Турцию как в вопросах признания Геноцида армян и открытия границы без предусловий, так и предложили немецкой стороне приложить свои усилия для экономических инвестиций в Армении.
Член парламентской группы дружбы Армения – Германия К.Авакян:
Немецкая сторона выразила удивление столь плотным графиком работ и встреч группы дружбы. Отмечу, что довольно высокой оценки удостоилась футбольная дипломатия, и почти во всех европейских структурах термин “футбольная дипломатия” приветствовался и, можно сказать,  стал политическим термином именно со стороны Армении.
Руководитель парламентской группы дружбы Армения – Германия Аревик Петросян ответила также на вопросы журналистов.