Սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցավ 2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը` հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ:
Նիստում քննարկվեցին ընդդիմության տրամադրած տեսաերիզի որոշ դրվագներ: Հանձնաժողովի նիստին հրավիրվել էին քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը, քննիչ Վաղինակ Մկրտչյանը, դատաբժշկական փորձաքննությունների գիտագործնական կենտրոնի տնօրեն Շոթա Վարդանյանը, նաեւ տեսաերզում ցուցադրվող Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան պատի մոտ գտնվող անձինք` Տիգրան Կիրակոսյանը, Գարիկ Հովակիմյանը, Ռոման Գրիգորյանը:
Քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը պարզաբանումներ ներկայացրեց  տեսանյութի որոշ դրվագների վերաբերյալ եւ պատասխանեց հանձնաժողովի անդամների հարցերին:  Նշվեց, որ մարտի 1-2-ի գիշերը ժամը 4-ի սահմաններում Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցում կանգնեցվել է տաքսի ավտոմեքենա, որի մեջ թալանված ապրանքներ են եղել: Ավտոմեքենայի ուղեւորների ու վարորդի անձը, ինչպես նաեւ ապրանքների ձեռքբերման ճանապարհը պարզելու նպատակով ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները նրանց կանգնեցրել են, ստուգել, որից հետո ոստիկանության աշխատակիցները նրանց բերման են ենթարկել ոստիկանության բաժին: Նրանք նույն օրը հարցաքննվել են, նշանակվել է հայտնաբերված ապրանքների փորձաքննություն: Նշվեց, որ երիտասարդների անձը հայտնի է եղել դեռեւս մարտի 1-2-ի գիշերը, եւ նախաքննական մարմինը նրանց հետ կապված քննչական գործողությունները ամբողջությամբ կատարել է: Ինչ վերաբերում է պատի վրա երեւացող հեղուկի հետքին, ապա այդ առիթով  հարցաքննվել են նաեւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան աշխատակիցները, որոնք իրենց ցուցմունքներում ասել են, որ իրենք որեւէ մեկի նկատմամբ կիրառված բռնության ականատես չեն եղել: Նրանք ասել են, որ մինչ դեպքերը տեսել են մարդկանց, ովքեր պատրաստել են դյուրավառ հեղուկով շշեր:
Հանձնաժողովի անդամների հարցերին պատասխանեցին տեսաերիզում ցուցադրվող անձինք` Տիգրան Կիրակոսյանը, Գարիկ Հովակիմյանը, Ռոման Գրիգորյանը: Նրանք նշեցին, որ իրենց նկատմամբ բռնություն չի կիրառվել, դեսպանատան պատի մոտ որեւէ մեկը չի վիրավորվել կամ սպանվել, իսկ պատի վրայի հետքը ոչ թե արյուն է, այլ` վառելահեղուկ:
Նիստի ընթացքում քննարկվեց  տեսանյությում առկա վրաերթի ենթարկման կադրը: Վահագն  Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ վրաերթի է ենթարկվել Արարատի մարզի Մարմարաշեն գյուղի բնակիչ Գեւորգ Թեւանյանը: Վկաների ցուցմունքներով պարզվել է, որ «ՈՒԱԶ» մակնիշի ոստիկանական ավտոմեքենան վարել է քաղաքացիական հագուստով տղամարդ, որի անձը դեռեւս  պարզված չէ: Նա  վրաերթի է  ենթարկել Գեւորգ Թեւանյանին, ապա բախվել մայթեզրին: Վարորդը իջել է մեքենայից եւ փախել: Հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո Գեւորգ  Թեւանյանը հարցաքննվել է:
Տեսաերիզում ցուցադրված ծեծի տեսարանի առնչությամբ նշվեց, որ   քրեական գործը հարուցված է քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով, այդ թվում` քննություն է տարվում  ոստիկանության աշխատակիցների գործողությունների օրինաչափությունը պարզելու եւ գնահատական տալու ուղղությամբ:
Նիստում  քննարկվեց նաեւ կադրերից մեկում ցուցադրվող իբր մարդու գլխի հատվածների եւ արյան հարցը: Դատաբժշկական փորձաքննությունների գիտագործնական կենտրոնի տնօրեն Շոթա Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ դատախազության եւ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի գրությամբ կատարել են տեսաերիզի փորձաքննություն Հայաստանի  լավագույն մասնագետների մասնակցությամբ: Բոլորը միանշանակ հիմնավորել են, որ ոսկրային բեկորները մարդու չեն, այլ` խոճկորի: Այտոսկրը խոճկորի է, լեզուն` ոչխարի կամ հորթի: Նրա համոզմամբ տեսաերիզը մոնտաժված է: Վահագն  Հարությունյանն էլ տեղեկացրեց, որ դեպքի վայրի տեղազննությամբ նման պատկեր չի հայտնաբերվել:

On September 26 the sitting of the Ad-Hoc Inquiry Committee into the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons was held presided over Mr Samvel Nikoyan.
At the sitting some episodes of the videocassette provided by opposition were discussed. The head of the investigation group Mr, Vahagn Harutyunyan, investigator Mr Vaghinak Mkrtchyan, director of the scientific practical center of the forensic examinations Mr Shota Vardanyan were invited to the committee sitting, as well as the persons being near the French Embassy in Armenia Tigran Kirakosyan, Garik Hovakimyan and Roman Grigoryan.
The head of the investigation group Mr, Vahagn Harutyunyan presented clarifications on some episodes of the video material and answered the questions of the committee members. It was noted that about 4 a.m. of March 1-2 in Grigor Lusavorich street a taxi was stopped, where stolen goods were. To find out the identity of the passengers of the car and the driver, as well the way of getting the goods the officials of the military police stopped them to check, and after that they were brought to the police station. The same day they were examined, and an expertise of the disclosed goods was appointed. It was noted that the identity of the young people had been already known at night of March 1-2, and the pre-investigation body fully carried out the investigative actions. Regarding the trace of the liquid appearing on the wall, the officials of the French Embassy in Armenia were examined on this occasion too, who in their testimony said that they haven’t been a witness to the violence applied to anybody. They said that before the events they saw people, who prepared bottles with easily inflammable liquid.
Tigran Kirakosyan, Garik Hovakimyan and Roman Grigoryan shown in the videocassette answered the committee members’ questions. They noted that violence was not applied towards them, nobody was wounded or killed at the wall of the embassy, and the trace on the wall was not blood, but fuel.
During the sitting the shot of the driven into existing in the video material was discussed. Mr Vahagn Harutyunyan said that the resident of village of Marmarashen of Ararat marz Gevorg Tevanyan was driven into. According to the witnesses’ testimony, it was clarified that a civilian, whose identity has not been clarified, drove the UAZ police car. He drove into Gevorg Tevanyan, and then hit the curb. The driver got the car and escaped. After getting out of the hospital Gevorg Tevanyan was examined.
Regarding the scene of the beating shown in the videocassette, it was nooted that the criminal case was instituted by a number of articles of the Criminal Code, including an examination was carried out to clarify the actions of the police officials and give evaluations in that direction.
The issue of a man's head and blood, as if, shown in one of the shots was also discussed. The director of the scientific practical center of the forensic examinations Mr Shota Vardanyan said that by the written document of the Prosecutor’s office and NA Ad-Hoc Committee they did examination of the videocassette with the participation of the best specialists of Armenia. All of them substantiated that the bone fragments were not of a man, but of a piglet. The cheekbone was of piglet, the tongue of a sheep or a calf. To his conviction, the videocassette was edited. Mr Vahagn Harutyunyan said such picture with the examination of the scene of the event was not disclosed.