Սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցավ 2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը` հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ:
Նիստում քննարկվեցին ընդդիմության տրամադրած տեսաերիզի որոշ դրվագներ: Հանձնաժողովի նիստին հրավիրվել էին քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը, քննիչ Վաղինակ Մկրտչյանը, դատաբժշկական փորձաքննությունների գիտագործնական կենտրոնի տնօրեն Շոթա Վարդանյանը, նաեւ տեսաերզում ցուցադրվող Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան պատի մոտ գտնվող անձինք` Տիգրան Կիրակոսյանը, Գարիկ Հովակիմյանը, Ռոման Գրիգորյանը:
Քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանը պարզաբանումներ ներկայացրեց  տեսանյութի որոշ դրվագների վերաբերյալ եւ պատասխանեց հանձնաժողովի անդամների հարցերին:  Նշվեց, որ մարտի 1-2-ի գիշերը ժամը 4-ի սահմաններում Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցում կանգնեցվել է տաքսի ավտոմեքենա, որի մեջ թալանված ապրանքներ են եղել: Ավտոմեքենայի ուղեւորների ու վարորդի անձը, ինչպես նաեւ ապրանքների ձեռքբերման ճանապարհը պարզելու նպատակով ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները նրանց կանգնեցրել են, ստուգել, որից հետո ոստիկանության աշխատակիցները նրանց բերման են ենթարկել ոստիկանության բաժին: Նրանք նույն օրը հարցաքննվել են, նշանակվել է հայտնաբերված ապրանքների փորձաքննություն: Նշվեց, որ երիտասարդների անձը հայտնի է եղել դեռեւս մարտի 1-2-ի գիշերը, եւ նախաքննական մարմինը նրանց հետ կապված քննչական գործողությունները ամբողջությամբ կատարել է: Ինչ վերաբերում է պատի վրա երեւացող հեղուկի հետքին, ապա այդ առիթով  հարցաքննվել են նաեւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան աշխատակիցները, որոնք իրենց ցուցմունքներում ասել են, որ իրենք որեւէ մեկի նկատմամբ կիրառված բռնության ականատես չեն եղել: Նրանք ասել են, որ մինչ դեպքերը տեսել են մարդկանց, ովքեր պատրաստել են դյուրավառ հեղուկով շշեր:
Հանձնաժողովի անդամների հարցերին պատասխանեցին տեսաերիզում ցուցադրվող անձինք` Տիգրան Կիրակոսյանը, Գարիկ Հովակիմյանը, Ռոման Գրիգորյանը: Նրանք նշեցին, որ իրենց նկատմամբ բռնություն չի կիրառվել, դեսպանատան պատի մոտ որեւէ մեկը չի վիրավորվել կամ սպանվել, իսկ պատի վրայի հետքը ոչ թե արյուն է, այլ` վառելահեղուկ:
Նիստի ընթացքում քննարկվեց  տեսանյությում առկա վրաերթի ենթարկման կադրը: Վահագն  Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ վրաերթի է ենթարկվել Արարատի մարզի Մարմարաշեն գյուղի բնակիչ Գեւորգ Թեւանյանը: Վկաների ցուցմունքներով պարզվել է, որ «ՈՒԱԶ» մակնիշի ոստիկանական ավտոմեքենան վարել է քաղաքացիական հագուստով տղամարդ, որի անձը դեռեւս  պարզված չէ: Նա  վրաերթի է  ենթարկել Գեւորգ Թեւանյանին, ապա բախվել մայթեզրին: Վարորդը իջել է մեքենայից եւ փախել: Հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո Գեւորգ  Թեւանյանը հարցաքննվել է:
Տեսաերիզում ցուցադրված ծեծի տեսարանի առնչությամբ նշվեց, որ   քրեական գործը հարուցված է քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով, այդ թվում` քննություն է տարվում  ոստիկանության աշխատակիցների գործողությունների օրինաչափությունը պարզելու եւ գնահատական տալու ուղղությամբ:
Նիստում  քննարկվեց նաեւ կադրերից մեկում ցուցադրվող իբր մարդու գլխի հատվածների եւ արյան հարցը: Դատաբժշկական փորձաքննությունների գիտագործնական կենտրոնի տնօրեն Շոթա Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ դատախազության եւ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի գրությամբ կատարել են տեսաերիզի փորձաքննություն Հայաստանի  լավագույն մասնագետների մասնակցությամբ: Բոլորը միանշանակ հիմնավորել են, որ ոսկրային բեկորները մարդու չեն, այլ` խոճկորի: Այտոսկրը խոճկորի է, լեզուն` ոչխարի կամ հորթի: Նրա համոզմամբ տեսաերիզը մոնտաժված է: Վահագն  Հարությունյանն էլ տեղեկացրեց, որ դեպքի վայրի տեղազննությամբ նման պատկեր չի հայտնաբերվել:

26 сентября состоялось заседание Временной комиссии НС по расследованию происшедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин под председательством С.Никояна.
На заседании были обсуждены некоторые эпизоды видеозаписи, предоставленной оппозицией.
На заседание комиссии были приглашены  руководитель следственной группы В.Арутюнян, следователь В.Мкртчян, директор Научно-практического центра  судебно-медицинских экспертиз Ш.Варданян, а также выявленные на видеозаписи лица – находившиеся   у стены Посольства Франции в Армении Т.Киракосян, Г.Овакимян и Р.Григорян.
Руководитель следственной группы В.Арутюнян дал раз’яснения по некоторым эпизодам видеоматериала и ответил на вопросы членов комиссии. Было отмечено, что в ночь с 1 на 2 марта около 4-х часов на ул. Григора Лусаворича остановлено такси с награбленными товарами. С целью установления личностей пассажиров и водителя такси, а также путей приобретения товаров сотрудники военной полиции остановили их, проверили, после чего привели вышеуказанных лиц в полицейский участок. В тот же день они были допрошены, назначена экспертиза обнаруженных товаров. Отмечено было, что личности молодых людей были известны еще в ночь с 1 на 2 марта, и органы предварительного следствия полностью провели связанные с ними следственные действия. Что же касается видных на стене следов жидкости, в связи с этим допрошены сотрудники  французского посольства, которые в своих показаниях засвидетельствовали, что не являлись очевидцами проявления насилия в отношении кого-либо. Они сказали, что до событий видели людей, подготавливающих бутылки с зажигательной смесью.
На вопросы   членов комиссии ответили показанные на видеозаписи лица - Т.Киракосян, Г.Овакимян, Р.Григорян. Они отметили, что в их отношении не применялось насилие, у стен посольства кто-либо не был ранен или убит, а следы на стене – не кровь, а горючая  жидкость.
В ходе заседания обсуждался кадр наезда, фигурирующий на видеозаписи. В.Арутюнян пояснил, что наезду подвергся житель села Мармарашен Араратской области Г.Теванян. По показаниям свидетелей, полицейскую автомашину  марки “УАЗ” вел мужчина в гражданской одежде, личность которого пока не установлена. Автомобиль совершил наезд на Г.Теваняна, затем ударился о тротуар. Водитель выскочил из машины и убежал. После выписки из больницы Г.Теванян был допрошен.
По поводу показанной на видеозаписи картины избиения было отмечено, что возбуждено уголовное дело по ряду статей Уголовного кодекса, в том числе ведется следствие по выяснению правомерности действий сотрудников полиции и их оценке.
На заседании обсуждался также вопрос фигурирующих в одном из кадров  вроде бы фрагментов человеческой головы и крови. Директор Научно-практического центра  судебно-медицинских экспертиз Ш.Варданян сообщил, что, согласно записке Прокуратуры и Временной комиссии НС, произведена экспертиза видеозаписи  с участием лучших специалистов Армении. Все однозначно подтвердили, то осколки костей не человеческие, а свиные. Челюстьпоросенка , а язык – овцы или теленка. Он убежден, что видеозапись смонтирована. В.Арутюнян также информировал, что изучение места происшествия не дало такой картины.