Հանդիպում ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովում
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը եւ հանձնաժողովի փոխնախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 18-ին հանդիպեցին Ռուսաստանի Դաշնության  Եվրոպական հետազոտությունների զարգացման հիմնադրամի արտերկրի հետ կապերի եւ միջռեգիոնալ համագործակցության վարչության ներկայացուցիչներ Նիկոլայ Ցվետկովի, Սերգեյ Չեբոտարյովի, Ալեքսանդր Միժուրենկոյի եւ Մարինա Արիստարխովայի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը ողջունելով հյուրերին` ներկայացրեց հանձնաժողովի գործունեության ոլորտները եւ կազմը:
Այցի նպատակներին անդրադառնալով` Նիկոլայ Ցվետկովն ասաց, որ Ռուսաստանի Դաշնության  Եվրոպական հետազոտությունների զարգացման հիմնադրամի արտերկրի հետ կապերի եւ միջռեգիոնալ համագործակցության վարչությունը եւս զբաղվում է  գիտության, կրթության, մշակույթի հիմնախնդիրներով:  Նա տեղեկացրեց, որ մինչեւ տարեվերջ ցանկանում են  Երեւանում բացել հիմնադրամի մասնաճյուղը եւ այդ նպատակով նաեւ ակնկալում են հանձնաժողովի աջակցությունը` ցանկանալով հաստատել գործընկերային հարաբերություններ:
Ի պատասխան պարոն Աշոտյանն ասաց, որ հանձնաժողովը կաջակցի իր հնարավորությունների սահմաններում, քանի որ  քաղաքացիական հասարակության կայացման, երիտասարդության  հիմնախնդիրների լուծման առնչությամբ բազմաթիվ ծրագրեր ունի: Որպես հիմնախնդիր պարոն Աշոտյանը նշեց նոր սերնդի` ռուսաց լեզվի համեմատաբար վատ իմացությունը, եւ առաջարկեց այդ ուղղությամբ ծրագրեր մշակել:

Meeting at the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport
On September 18 Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Mr Armen Ashotyan and deputy chairman Ms Naira Zohrabyan met Mr Nikolay Tsvetkov, Mr Sergey Chebotaryov, Mr Alexander Mizhurenko and Ms Marina Aristarkhova, representatives of the Department of the Relations with the Foreign Country of the Development Foundation of the European Researches and Regional Cooperation of the Russian Federation.
Welcoming the guests the committee chairman Mr Armen Ashotyan, presented the spheres of the activity and the composition of the committee.
Touching upon the goals of the visit Mr Nikolay Tsvetkov said that the Department of the Relations with the Foreign Country of the Development Foundation of the European Researches and Regional Cooperation of the Russian Federation also was involved in the problems of science, education and culture. He said that till the end of the year they wanted to open the branch of the foundation in Yerevan and with that aim they also expect the support of the committee, wishing to establish cooperation relations.
In response, Mr Ashotyan said that the committee would support the foundation as it has numerous projects regarding the establishment of the civil society and solution of youth core issues. As a core issue Mr Ashotyan noted that comparatively bad knowledge of the Russian language and suggested to elaborate projects in that direction.