Սեպտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը` հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ:
Սամվել Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ ընդդիմադիր լրատվամիջոցների կողմից հանձնաժողովին է տրամադրվել հասարակական հանձնախմբի պատրաստած տեսաերիզը, որտեղ պատկերված են մարտի 1-2-ին Երեւանում  տեղի ունեցած  իրադարձությունները: Տեսանյութը դիտելուց հետո պարոն Նիկոյանը արդեն նամակներ է ուղարկել ՀՀ ոստիկանապետին, գլխավոր դատախազին եւ առողջապահության նախարարության փորձաքննությունների գիտագործնական կենտրոնի տնօրենին` խնդրելով պարզաբանումներ տալ տեսաերիզում առկա կոնկրետ դրվագների վերաբերյալ:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները  նույնպես  դիտեցին ընդդիմադիր լրատվամիջոցների տրամադրած տեսաերիզը:

16 сентября Временная комиссия НС по расследованию происшедших в городе Ереване    1-2 марта 2008 г. событий и их причин провела заседание под председательством С.Никояна.
С.Никоян сообщил, что Временной комиссии оппозиционными СМИ предоставлена видеозапись, подготовленная Общественной комиссией по событиям 1-2 марта. После просмотра видеоматериала г-н Никоян направил письма начальнику Полиции РА, Генеральному прокурору, директору Центра научно-практических экспертиз Министерства здравоохранения – с просьбой дать разъяснения по конкретным эпизодам видеозаписи.