Սեպտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը` հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ:
Սամվել Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ ընդդիմադիր լրատվամիջոցների կողմից հանձնաժողովին է տրամադրվել հասարակական հանձնախմբի պատրաստած տեսաերիզը, որտեղ պատկերված են մարտի 1-2-ին Երեւանում  տեղի ունեցած  իրադարձությունները: Տեսանյութը դիտելուց հետո պարոն Նիկոյանը արդեն նամակներ է ուղարկել ՀՀ ոստիկանապետին, գլխավոր դատախազին եւ առողջապահության նախարարության փորձաքննությունների գիտագործնական կենտրոնի տնօրենին` խնդրելով պարզաբանումներ տալ տեսաերիզում առկա կոնկրետ դրվագների վերաբերյալ:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները  նույնպես  դիտեցին ընդդիմադիր լրատվամիջոցների տրամադրած տեսաերիզը:

Ad-Hoc Committee of the National Assembly
On September 16 the sitting of the Ad-Hoc Inquiry Committee into the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons was held presided over Mr Samvel Nikoyan.
Mr Samvcl Nikoyan said that the video made of the public committee was provided by the opposition mass media, where the events occurred on March 1-2 in Yerevan, are shot. After watching the video material Mr Nikoyan has sent letters to the Head of the RA Police, Prosecutor General and the director of the Scientific Practical Centre of the Expertise of the Healthcare, asking to clarify the existing concrete episodes existing in the videocassette.
At the meeting the committee members also watched the videocassette provided by the opposition mass media.