ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի` օգոստոսի 15-ի հերթական նիստում հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը տեղեկացրեց վերջին նիստից հետո հանձնաժողովի կատարած աշխատանքների մասին: Նշվեց, որ հանձնաժողովին էր դիմել Մյասնիկ Մալխասյանի փաստաբանը` մտահոգություն հայտնելով նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ: Հանձնաժողովը նույն մտահոգությամբ միջնորդել է դատախազությանը, որ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկվեն: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի` մոտենում է հանձնաժողովի փաստահավաք գործողությունների ավարտը, հավաքվել են բավականաչափ փաստեր եզրակացությունների համար, թեեւ մի շարք փաստեր դեռ բավարար չեն. այսպես` օգտագործված ավտոմատ հրազենի տեսակի մասին համապատասխան մարմինները տեղեկություններ ներկայացրել են, բայց կատարվածի վերաբերյալ հստակ ու ամբողջական պատկերացում կազմելու համար անհրաժեշտ է իմանալ նաեւ, թե որ ստորաբաժանումներն են զենք ստացել, քանի հրազեն, քանի փամփուշտ է տրամադրվել, քանիսն են վերադարձվել:
Հանձնաժողովը դիմել է նաեւ ՀՀ առողջապահության նախարարությանը` տեղեկություն ստանալու, թե Ազատության հրապարակում մարտի 1-ին քանի մարդ է դիմել բուժօգնություն ստանալու համար:
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Արամ Հարությունյանն առաջարկեց, որ մարտի 1-ի եւ 2-ի իրադարձությունների վերաբերյալ տեղեկություն տա նաեւ ընդդիմության ներկայացուցիչը, որպեսզի պատկերը ամբողջական լինի, ինչը ընդունվեց հանձնաժողովի կողմից եւ որոշվեց համապատասխան նամակ-առաջարկով դիմել ընդդիմությանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ հանձնաժողովի անդամ Արծվիկ Մինասյանի հետ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում հանդիպել են Աղասի Մկրտչյանին, որը հացադուլ էր հայտարարել եւ լքել էր դատական նիստերի դահլիճը` չհամաձայնելով իրեն ներկայացված ընտրակաշառք բաժանելու մեղադրանքին: Աղասի Մկրտչյանը հայտնել է, որ իրեն տվել են 800 հազ դրամ` հանձնաժողովականներին եւ վստահված անձանց վճարելու համար, ինչը կատարել է եւ նույնիսկ պակասող գումարը իր գրպանից է վճարել: Նա նաեւ պնդում է, որ իրեն քաղաքական դրդապատճառներով են կալանել: Պարոն Նիկոյանի գնահատմամբ` սեփական գրպանից կամ այլ միջոցներից աշխատավարձ տալը հակասում է ՀՀ Ընտրական օրենսգրքին. այդ վճարումները պետք է կատարվեին համապատասխան հաշվից: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի` թեեւ ինքը չի ուզում եւ չի կարող միջամտել դատավարությանը, բայց դատարանը արդարադատություն իրականացնելիս հաշվի կառնի մեղադրյալի անցած ուղին եւ առողջական վիճակը:
ՀՀ ոստիկանության փորձաքրեագիտական վարչության պետ Ստեփան Մանուկյանը պարզաբանումներ ներկայացրեց 2008 թ. մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում կատարված տեղազննության արդյունքների վերաբերյալ: Նա ասաց, որ մարտի 1-ի առավոտյան ինքը մի քանի աշխատակիցների հետ 8.30-ի սահմաններում եղել է Ազատության հրապարակում, որտեղ իրադարձություններն ավարտվել էին, կատարվում էր հրապարակի պահպանություն, քննչական ծառայության ներկայացուցիչները, բաժանելով տարածքը, կազմում էին փորձագիտական խմբեր եւ տեղազննություն կատարում: Հրապարակից եւ նրա շրջակա տարածքներից առգրավվել են 3 ատրճանակներ, նռնակներ, փայտյա եւ մետաղե ձողեր, դյուրավառ հեղուկով շշեր, որոնք մասնագետների կողմից մշակվում էին` մատնահետքեր հայտնաբերելու նպատակով: Հետագայում դրանք կնիքավորվում էին եւ հանձնվում քննիչներին` համապատասխան արձանագրություն կազմելու համար: Նա տեղեկացրեց, որ իրեղեն ապացույց հանդիսացող այդ զենքերի վրա մատնահետքեր, որոնք կարող էին պիտանի լինել հետագա աշխատանքների համար, չեն հայտնաբերվել: Փորձաքրեագիտական վարչության պետը պատասխանեց նաեւ հանձնաժողովի անդամների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հիմնականում մատնահետքերին, իրեղեն ապացույցների տեսակներին եւ դրանց առգրավման վայրին:
Նիստի վերջում ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ հաջորդ երեքշաբթի օրը հանձնաժողովի նիստ չի գումարվի` ԱԺ արտահերթ նստաշրջան հրավիրվելու պատճառով:

Временная комиссия НС обсудила итоги осмотра утром 1 марта площади Свободы
На очередном заседании Временной комиссии НС 15 августа председатель комиссии С.Никоян проинформировал о работах, проведенных комиссией после последнего заседания. Отмечено было, что к комиссии обратился адвокат Мясника Малхасяна, озабоченный состоянием его здоровья.  Комиссия также ходатайствовала по данному поводу перед прокуратурой – для предпринятия соответствующих мер. Согласно Никояну,    подходит к концу работа комиссии по сбору фактов – собрано достаточно фактов для вынесения заключений, хотя и ряд фактов неудовлетворителен: так, соответствующие органы представили сведения о марке огнестрельного автоматического оружия, но для более ясной и полной картины происшедшего следует знать также, какие подразделения получали оружие, сколько огнестрельного, сколько патронов предоставлено было, сколько возвращено.
Комиссия обратилась также к Министерству здравоохранения РА для получения сведений, сколько человек на площади Свободы обратилось 1 марта для получения медпомощи.
Экс-кандидат в президенты РА Арам Арутюнян предложил, чтобы  информацию о событиях 1-2 марта  дал также представитель оппозиции – для более целостной картины, что было принято комиссией и решено было с соответствующими письмами-предложениями обратиться к оппозиции.
Председатель комиссии С.Никоян сообщил также, что член комиссии Арцвик Минасян в УИУ “Нубарашен” встретился с Агаси Мкртчяном, об’явившим голодовку и покинувшим зал заседаний суда, не согласившись с пред’явленным ему обвинением в раздаче предвыборных взяток. Агаси Мкртчян сообщил, что ему дали 800 тысяч драмов – для  оплаты членов комиссии и доверенных лиц, что и было им сделано, и даже недостающая сумма доплачена из собственного кармана. Он также утверждает, что задержан по политическим мотивам. Г-н Никоян заметил, что выплата зарплаты из собственного кармана или из иных средств запрещена Избирательным кодексом РА, эти выплаты должны производиться с соответствующего счета. По словам Никояна, хотя он не желает и не может вмешиваться в судопроизводство, однако суд при ведении дела учтет пройденный путь и состояние здоровья обвиняемого.
Начальник Экспертно-криминалистического управления   Полиции РА С.Манукян дал раз’яснения   по осмотру местности утром 1 марта 2008 г. на площади Свободы. Он сказал, что с несколькими сотрудниками  1 марта около 8.30 часов утра был на указанной площади, где события уже завершились: проводилась охрана площади, представители следственной службы, распределив территорию, составляли группы криминалистов и проводили осмотр. С площади и ее окрестностей конфисковано 3 пистолета, гранаты, деревянные и металлические прутья, бутылки с зажигательной смесью, которые обработаны специалистами  с целью обнаружения на них следов пальцев. Впоследствии они опечатывались и передавались следователям для составления соответствующего акта. Он сообщил, что следов пальцев на этом оружии в качестве вещественных доказательств, способных оказаться полезными для дальнейших работ, не обнаружено. Начальник Экспертно-криминалистического управления   Полиции РА ответил также на вопросы членов комиссии, которые касались в основном следов пальцев, видов вещественных доказательств и места их конфискации.
В завершение заседания председатель Временной комиссии С.Никоян сообщил, что из-за созываемой внеочередной сессии НС в следующий вторник заседания не будет.