Միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի երկրորդ նիստը Ստեփանակերտում
Ապրիլի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ՀՀ ԱԺ -ԼՂՀ ԱԺ համագործակցության միջխորհրդարանական նիստի շրջանակներում, Ստեփանակերտում հանդիպեց Արցախի պետական համալսարանի դասախոսների եւ ուսանողների հետ: Մինչ հանդիպումը` երկու խորհրդարանների նախագահները, Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Համլետ Գրիգորյանը, դասախոսնեը ծաղիկներ դրեցին արցախյան ազատամարտում զոհված 72 դասախոսների եւ  ուսանողների հիշատակը հավերժացնող հուշաքարին:
Բացելով հանդիպումը` ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշեց, որ միջխորհրդարանական համագործակցության նիստերի շրջանակներում առաջին անգամ է նման քայլ ձեռնարկվում` հանդիպել համալսարանի դասախոսներին եւ ուսանողներին, նրանց հետ քննարկել հայկական երկու պետությունների քաղաքական, տնտեսական, գիտամշակութային խնդիրները:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, անդրադառնալով աշխատանքների շրջանակների ընդլայնմանը, նշեց, որ հետայսու այդ հանդիպումները ավանդույթ են դառնալու եւ ընդգրկելու են տարբեր հաստատություններ ու կազմակերպություններ` նաեւ Ստեփանակերտից դուրս, նաեւ սահամանամերձ բնակավայրերը, եւ վստահություն հայտնեց, որ այդ գործելաոճն ավելի գործնական ու արդյունավետ կդարձնի հանձնաժողովի աշխատանքները: Իր ելույթում Աժ նախագահը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ ՀՀ Ազգային ժողովում քննարկվող հայտարարության նախագծի մանրամասները` նպատակը, խնդիրները, դրանց իրագործման մեխանիզմները, այնուհետեւ անդրադարձավ հետընտրական գործընթացներին Հայաստանում: Պարոն Թորոսյանին ուղղված հարցերը վերաբերում էին թե Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծմանը, թե ԼՂՀ-ի ճանաչմանը, թե Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը,  թե հայաստանյան իրադարձություններին, որոնք իրենց անմիջական արձագանքն են ունենում Լեռնային Ղարաբաղում: ԱԺ նախագահը վստահեցրեց, որ երկու պետությունների միջեւ որեւէ մեկին չի հաջողվի երբեք սեպ խրել` ինչ քայլեր էլ ձեռնարկվեն, եւ Հայաստանը  այսուհետ էլ հնարավորն անելու է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծման ուղղությամբ` սերտ համագործակցելով ԼՂՀ նախագահի, ԼՂՀ ԱԺ նախագահի ու վարչապետի հետ: Հավարտ հանդիպման Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Համլետ Գրիգորյանը` բուհի գիտական խորհրդի որոշմամբ, Աժ նախագահին պատվավոր դոկտորի դիպլոմ հանձնեց` բարձր գնահատելով նրա ինտելեկտուալ կարողությունները, հայրենանվեր գործունեությունը եւ բազմամյա գիտական աշխատանքները, որ կարող են օրինակ ծառայել երիտասարդների համար:
ԼՂՀ Ազգային ժողովում գումարվեց ՀՀ ԱԺ - ԼՂՀ ԱԺ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը` օրակարգում ունենալով կարգավորման գործընթացի ներկա միտումների  խորհրդարանական դիվանագիտության խնդիրների, եվրոպական ինտեգրացիայի հետ կապված ծրագրերի հեռանկարների հարցերը` ԼՂՀ եւ ՀՀ միջխորհրդարանական համագործակցության համատեքստում, ինչպես նաեւ` քաղաքացիության եւ երկքաղաքացիության օրենսդրական սկզբունքները:
Բացելով նիստը` համանախագահները կարեւորեցին Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններով պայմանավորված մեկամյա ընդմիջումից հետո հանձնաժողովի աշխատանքների վերսկսումը եւ վստահություն հայտնեցին, որ նոր պատգամավորներով համալրված կազմով հանձնաժողովը կաշխատի արդյունավետ ու իր նպաստը կբերի երկու հայկական պետությունների հզորացմանը` ստեղծելով օրենսդրական հիմքեր առկա խնդիրների լուծման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ներկայացրեց Հայաստանի Ազգային ժողովում քննարկվող ԼՂ խնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը` կարեւորելով, որ քննարկման ընդհատումը հնարավորություն տվեց մինչեւ հարցի քննարկման շարունակումը այն քննարկել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանի գործընկերների հետ:
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրեց ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունների ապրիլի երկուսի ընդլայնված նիստում քննարկված եզրակացության նախագիծը` ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի եւ դրանից բխող առաջնային քայլերի վերաբերյալ: Նշվեց, որ ԼՂՀ ԱԺ «Ժողովրդավարություն», «Հայրենիք», «ՀՅԴ-Շարժում-88» պատգամավորական խմբակցությունները անհրաժեշտ են համարում առաջարկել ԼՂՀ նախագահին եւ կառավարությանը գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության հետ միջպետական հարաբերությունների իրավական կանոնակարգման ուղղությամբ` նպատակ ունենալով ամրագրել համագործակցության առկա մակարդակը եւ նախանշել տարածաշրջանային եւ միջազգային զարգացումներից բխող նոր գերակայությունները: Եզրակացության մեջ կարեւորված են ԼՂՀ անմիջական մասնակցությունը բանակցային գործընթացին եւ դրա փաստարկումը` որպես հնարավոր արդյունավետության նախապայման, ԼՂՀ Ազգային անվտանգության հայեցակարգի մշակումը եւ ԱԺ-ի քննարկմանը ներկայացնելը, իսկ մինչ այդ նախատեսվում է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության համակարգում ստեղծել ռազմավարական վերլուծությունների եւ տեղեկատվության հարցերի  հատուկ աշխատանքային խումբ եւ վերջինիս առջեւ դնել քարոզչության ու կանխարգելիչ հակաքարոզչության կազմակերպման, համակարգման եւ տարածման խնդիրները, իսկ քարոզչության ու հակաքարոզչության հարցերում առավելագույնս օգտագործել արտերկրում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչությունների, հայկական սփյուռքի ներուժը, նաեւ` առավել հետեւողական կյանքի կոչել ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանն ուղղված համակողմանի ջանքերը` այդ նպատակով լիարժեք ներգրավելով նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության, ՀՀ եւ սփյուռքի հնարավորությունները:
Տեւական եւ հանգամանալից քննարկման ընթացքում պատգամավորներն առաջադրեցին բազում հարցեր, որոնք վերաբերում էին ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի ու ճանաչման մանրամասներին, պատերազմի վերսկսման սպառնալիքին, ադրբեջանական կողմից պարբերաբար հնչող սպառնալիքներին ու տարածվող ապատեղեկատվության արդյունավետ հակազդման միջոցների գործադրմանը, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի պետական կառավարման մարմինների համատեղ աշխատանքների կարեւորությանը: Նշվեց, որ երկու փաստաթղթերն էլ, որ մշակվել ու քննարկվում են երկու խորհրդարաններում, պիտի ծառայեն միասնական նպատակի` խնդրի կարգավորմանը: ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, նշելով, որ ՀՀ ԱԺ-ում քննարկվող հայտարարության նախագիծը հիմնովին լուսաբանված է մամուլում, անդրադարձավ հայտարարության մեջ հարցի նախապատմությունը` պատմաիրավական հիմնավորումները ներառելու առաջարկին` այն համարելով անտեղի, որ ծավալուն կդարձնի հայտարարության նախագիծը, մինչդեռ հայտարարության տեքստում ամեն ինչ ասված է` եւ անելիքների, եւ գործողության ծրագրի առումով:
Օրակարգի երկրորդ` եվրոպական ինտեգրացիայի հետ կապված ծրագրերի հեռանկարները` ԼՂՀ եւ ՀՀ միջխորհրդարանական համագործակցության հարցի քննարկումը եւս մանրամասն ու տեւական էր: Երկու խոհրդարանների պատգամավորների առաջարկություններում կարեւորվում էր ԼՂՀ օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցումը միջազգային չափանիշներին: Նշվեց, որ այժմ ԼՂՀ ԱԺ-ում օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցման աշխատանքներ են կատարվում վերջերս ընդունված Սահմանադրությանը: Այս խնդիրը կարեւորելով` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ օրենքները պիտի բխեն Սահմանադրությունից, իսկ ԼՂՀ Սահմանադրությունը լիարժեք համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին:  Միաժամանակ, օրենքների մեխանիկական փոխադրումը ազգային օրենսդրական դաշտ չի կարող նշանակել եվրոպական ինտեգրում: Իվերջո` եվրոպական երկրներն էլ էապես միմյանցից տարբերվող օրենքներ ունեն, բայց նրանց միավորում են ընդհանուր արժեքները, որոնք պիտի վճռորոշ լինեն նաեւ այս դեպքում եւ կարեւոր պիտի լինի երկրի ավանդույթների ու կենսափորձի դրսեւորումն օրենքներում:   Առաջարկներ եղան ՀՀ ԱԺ-ում միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ քննարկումներում ներկայացնել նաեւ ԼՂՀ խորհրդարանի օրենսդրական փորձը, Հայաստանում քաղաքական ու տնտեսական ոլորտը կարգավորող օրինագծերի քննարկումների ժամանակ ներգրավել ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներին: Արձանագրվեց, որ անցած տարիներին իրապես մեծ աշխատանք է կատարվել ԼՂՀ ԱԺ-ում օրինաստեղծ գործունեության առումով` վերացվել է մահապատիժը մշակվել է Քրեական օրենսգիրքը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությունը կանոնակարգող օրենք է ընդունվել, նաեւ` դատական համակարգի բարեփոխումներ են կատարվել, իսկ մի քանի օր առաջ, համապատասխան օրենք ընդունելուց հետո, նշանակվել է նաեւ ԼՂՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանը: Առաջարկ եղավ նաեւ համատեղ մշակել միջազգային կոնվենցիաների ցանկ, որոնց ԼՂՀ-ն կարող է կամավոր միանալ:  Ամփոփելով հարցի քննարկումը` ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ հնչեցին կարեւոր առաջարկություններ, որոնց ամփոփումը կօգնի հարցին առավել կոնկրետություն հաղորդելուն:
Օրակարգի երրորդ` քաղաքացիության եւ երկքաղաքացիության օրենսդրական սկզբունքները եւ ԼՂՀ ժողովրդագրական իրավիճակի զարգացման հեռանկարների հարցի քննարկումը ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը պայմանավորեց համապատասխան օրենքի ընդունման անհրաժեշտությամբ, որի օրինագիծը նախապատրաստվում է: Այս հարցի շուրջ եւս եղած առաջարկությունները կամփոփվեն եւ կներառվեն օրինագծի մշակման ընթացքում:
ՀՀ ԱԺ եւ ԼՂՀ ԱԺ միջխորհդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի աշխատանքները երկու համանախագահները լրագրողների համար ամփոփեցին համատեղ մամլո ասուլիսում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը եւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները հանդիպեցին ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանի հետ:
ԼՂՀ վարչապետը քաղաքական իրադարձությունների համատեքստում կարեւորեց տնտեսական զարգացումները: Ըստ նրա` երկու պետություններում էլ կառավարության ղեկավարները, հանուն արդյունավետ համագործակցության կայացման, նախ պետք է ճշգրտեն անելիքները, կարգավորեն իրավապայմանագրային հարաբերությունները: Նա հատկապես կարեւորեց գերատեսչությունների միջեւ գործուն կապերի ստեղծումը, նշելով, որ դրանք հիմնականում ունեն հատվածային, իրադարձային լուծումներ կայացնող բնույթ` այդ նպատակով ԼՂՀ կառավարությունում քննարկումները ավարտելուց հետո նա մտադիր է հանդիպել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, քանի որ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի առաջին նիստն է գումարվում երկու երկրներում էլ կառավարության ղեկավարների փոփոխությունից հետո, շնորհավորեց Արա Հարությունյանին` պաշտոնը ստանձնելու առիթով եւ վստահություն հայտնեց, որ նախկին պատգամավորը լավ հնարավորություն է ստացել հաջողությամբ իրականացնել նաեւ ԱԺ-ի ծրագրերը: Պարոն Թորոսյանը ՀՀ Ազգային ժողովի աջակցության պատրաստակամությունը հայտնեց նրա ձեռնարկումներին: Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունն ավարտել է 2007թ. պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը, որ մեկ ամսից քննարկվելու է խորհրդարանում եւ վստահեցրեց, որ ուշադրության կարժանանա ԼՂՀ-ին պետական վարկի տրամադրման հոդվածի կատարողականը: ԱԺ նախագահը  կարեւորեց համագործակցության արդյունավետությանը նոր որակ հաղորդելը, քանի որ  երկրորդ սերնդի բարեփոխումների իրականացումը նոր որակ պիտի ապահովի երկու երկրների գործընթացներին եւ որակապես նոր կենսակերպ` երկու երկրների քաղաքացիներին: Համագործակցությունը կարեւորվեց նաեւ երկու պետությունների պաշտպանունակության եւ անվտանգության երաշխիքների իրավական հիմքերի ստեղծման առումով:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունեց ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը. նրա հետ ամփոփվեցին այցի արդյունքները, որոնք երկուստեք գնահատվել են շատ արդյունավետ:
Ապրիլի 19-ին նախատեսվում է պատվիրակության հանդիպումը Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ:

Second Sitting of the Inter-Parliamentary Cooperation Committee in Stepanakert
On April 18 the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Mr. Tigran Torosyan, met with the lecturers and students of the Artsakh State University in Stepanakert within the framework of the inter-parliamentary cooperation sitting between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Nagorno Karabakh.
Opening the meeting the Speaker of the National Assembly of the Republic of Nagorno Karabakh Mr. Ashot Ghulyan noted that within the frameworks of the inter-parliamentary cooperation sittings it’s the first time that such step is taken – meeting with the university lecturers and students, discussing with them political, economic, scientific-cultural issues of the two Armenian states.
The Speaker of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan, touching upon the expansion of the frameworks of the works, noted that from now on those meetings will become traditional and involve different institutions and organizations, also out of Stepanakert, as well as the bordering settlements. He expressed confidence that the style of work will make the committee works more practical and effective. In his speech the Speaker of the National Assembly presented the details of the draft statement being discussed in the National Assembly on the settlement of the Nagorno Karabakh issue – the goal, problems, the mechanisms of solving them, then he touched upon the post-election processes in Armenia. The questions addressed to Mr. Torosyan related to the solution of the Nagorno Karabakh issue – the recognition of the NKR, the policy pursued by Azerbaijan, events in Armenia, which have their immediate response in the Nagorno Karabakh. The NA Speaker ensured that nobody can succeed to drive a wedge between the two countries irrespective of the steps taken, and Armenia will do its utmost in solving the Nagorno Karabakh issue, closely cooperating with the President of the Republic of Nagorno Karabakh, Speaker of the National Assembly and the Prime Minister of the Republic of Nagorno Karabakh. At the end of the meeting the rector of the Artsakh State University Mr. Hamlet Grigoryan by the decision of the scientific board of the University handed over a diploma of an honourable doctor to the NA Speaker, highly assessing his intellectual capabilities, patriotic activity and many years old scientific works that serve as an example for the youth.
In the NKR National Assembly a sitting of the Inter-parliamentary Cooperation Committee between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Nagorno Karabakh was held, having on the agenda the issues of the perspectives of the programmes in regard to the issues of the parliamentary diplomacy of the current tendencies of the settlement process, European Integration in the context of the NKR and RA inter-parliamentary cooperation, as well as the legislative principles of the citizenship and dual citizenship.
Opening the sitting, the Co-chairmen stressed the re-start of the Committee works after one-year break conditioned by the parliamentary elections in Armenia and expressed confidence that the Committee with the staff of the new MPs will work effectively and have its contribution in strengthening the two Armenian states, creating legislative bases for the solution of the current issues.
Mr. Tigran Torosyan introduced the draft statement on the settlement of the NK issue being under discussion in the National Assembly of Armenia, highlighting that the interruption of the discussion gave opportunity to discuss it with the counterparts of the parliament of the Nagorno Karabakh.
The Speaker of the National Assembly of the NKR Mr. Ashot Ghulyan presented the draft conclusion on the process of the international recognition of NKR and the prior steps stemming from it discussed at the expanded sitting of the factions of the Nattional Assembly of NKR on April 2. It was noted that the parliamentary factions Democracy, Fatherland, ARF-Movement-88 of the National Assembly of NKR considered necessary to propose the NKR President and the Government to take practical steps in the direction of the legal classification of the inter-state relations with the Republic of Armenia, aiming to enshrine the current level of the cooperation and indicate the new superiorities stemming from the regional and international developments. In the conclusion, the immediate participation of the NKR in the negotiation process and its argumentation as a precondition of possible effectiveness, the elaboration of the security concept of the national security of NKR and submitting it to the National Assembly are highlighted. Meanwhile, it’s envisaged to set up a special working group of the strategic analyses and information issues in the system of the Ministry of Foreign Affairs and put before the latter the problems of organizing campaigning and preventive anti-campaigning, coordinating and spreading, and in campaigning and anti-campaigning use the potential of the permanent representations of NKR, Armenian Diaspora, as well as more consistently call into life the comprehensive efforts directed to the international recognition of NKR, fully involving also the possibilities of the parliamentary diplomacy and the Republic of Armenia and Diaspora.
During the lasting and thorough discussion the MPs asked numerous questions, which related to the details of the right to self-determination and recognition of NKR, threat of re-start of war, threats regularly sounding by the Azerbaijani side and using effective counteraction of spreading disinformation, the importance of the joint works of the state management bodies of Armenia and Nagorno Karabakh. It was noted that the two documents that were drafted and discussed in the two parliaments, should serve for the united goal – settlement of the problem.Noting that the draft statement being under discussion in the National Assembly of the Republic of Armenia is fully covered in the press, the Speaker of the National Assembly of the NKR Mr. Ashot Ghulyan touched upon the proposal of including the historical-legal substantiations, the background of the issue in the statement, considering it not in place and saying that it will make the draft statement more in the content, while in the text of the statement everything is said in the aspect of things to be done and the action programme.
The second issue of the agenda, the perspectives of the programmes related to the European integration, the discussion of the inter-parliamentary cooperation between NKR and RA was detailed and lasting too. In the proposals of the MPs of the two parliaments the compliance of the NKR legislative field with the international standards was stressed. It was noted that now in the National Assembly of NKR works for complying the legislative field with the Constitution, adopted recently, are carried out. Highlighting that issue, the NA Speaker Mr. Tigran Torosyan noted that the laws should be based on Constitution, and the Constitution of NKR fully complies with European standards. At the same time the mechanical placement of the laws into the legislative field cannot mean European integration. Finally, the European countries have laws essentially differing from each other but the common values unite each other, which should be decisive also in this case and the displays of the traditions and experience of the country should be important in the laws. There were proposals to submit to the discussion with the representatives of the international structures in the National Assembly of the Republic of Armenia also the legislative experience of the NKR parliament, involving the deputies of the National Assembly of NKR at the discussions of draft laws regulating the political and economic sphere in Armenia. It was recorded that in the recent years a lot of work was done in the aspect of law making activity in the National Assembly of NKR – the death penalty was eliminated, the Criminal Code was worked out, a law on regulating the activity of the local-self government bodies was adopted, also reforms of judicial system were made, and a few days ago, adopting a relevant law, the first Defender of Human Rights of NKR was also appointed. There was a proposal to jointly elaborate a list of international conventions, which the NKR can join. Summing up the discussion of the issue, Mr. Torosyan noted that important proposals were sounded, the summing up of which will help to make concrete the issue.
The third issue - the legislative principles of citizenship and dual citizenship and the discussion of the issue of the development perspectives of the demographic situation of NKR the Speaker of the National Assembly of NKR Mr. Ashot Ghulyan conditioned by the necessity of the adoption of the relevant law, the draft law of which is being prepared. The proposals over this issue will be summed up and included during the elaboration of the draft law.
The two Co-chairmen summed the works of the Inter-parliamentary Cooperation Committee between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Nagorno Karabakh in the joint press conference for the journalists.
The NA Speaker of the Republic Armenia Mr. Tigran Torosyan and the members of the National Assembly met with the NKR Prime Minister Mr. Ara Harutyunyan.
The NKR Prime Minister highlighted the economic developments in the context of political events. According to him, for the establishment of the effective cooperation, first of all, in the two states the heads of the government should clarify things to be done and regulate the legal-contractual relations. He especially stressed the establishment of practical relations between the institutions, noting that they are mainly of fragmentary nature being solved by chance, and ending the discussions in the NKR government he is intended to meet the Prime Minister of the Republic of Armenia Mr. Tigran Sargsyan.
As the first sitting of the Inter-parliamentary Cooperation Committee is convened after the change of the heads of the government in the two countries the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr. Tigran Torosyan congratulated Mr. Ara Harutyunyan on the occasion of holding the post and expressed confidence that the former MP had a good opportunity to successfully carry out also the programmes of the National Assembly. Mr. Torosyan expressed willingness of the support of the National Assembly of the Republic of Armenia in his endeavours. He said that the government of the Republic of Armenia ended the execution of the state budget report of 2007 that is going to be debated in the parliament and ensured that the executive of the article of allocating state credit to the NKR will be paid attention to. The NA Speaker highlighted the fact of giving new quality to the effectiveness of cooperation, as the implementation of the reforms of the second generation will give new quality to the processes of the two countries and qualitatively a new way of life to the citizens of the two countries. The cooperation was highlighted in the aspect of creating legal bases for the defense and guarantees for security.
On the same day the President of NKR Mr. Bako Sahakyan received the delegation headed by the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr. Tigran Torosyan, and they summed up the results of the visit, which were assessed by both sides very effective.
On April 19 the meeting of the delegation with the head of the Artsakh Diocese Pargev Archbishop Martirosyan is scheduled.