Միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի երկրորդ նիստը Ստեփանակերտում
Ապրիլի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ՀՀ ԱԺ -ԼՂՀ ԱԺ համագործակցության միջխորհրդարանական նիստի շրջանակներում, Ստեփանակերտում հանդիպեց Արցախի պետական համալսարանի դասախոսների եւ ուսանողների հետ: Մինչ հանդիպումը` երկու խորհրդարանների նախագահները, Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Համլետ Գրիգորյանը, դասախոսնեը ծաղիկներ դրեցին արցախյան ազատամարտում զոհված 72 դասախոսների եւ  ուսանողների հիշատակը հավերժացնող հուշաքարին:
Բացելով հանդիպումը` ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշեց, որ միջխորհրդարանական համագործակցության նիստերի շրջանակներում առաջին անգամ է նման քայլ ձեռնարկվում` հանդիպել համալսարանի դասախոսներին եւ ուսանողներին, նրանց հետ քննարկել հայկական երկու պետությունների քաղաքական, տնտեսական, գիտամշակութային խնդիրները:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, անդրադառնալով աշխատանքների շրջանակների ընդլայնմանը, նշեց, որ հետայսու այդ հանդիպումները ավանդույթ են դառնալու եւ ընդգրկելու են տարբեր հաստատություններ ու կազմակերպություններ` նաեւ Ստեփանակերտից դուրս, նաեւ սահամանամերձ բնակավայրերը, եւ վստահություն հայտնեց, որ այդ գործելաոճն ավելի գործնական ու արդյունավետ կդարձնի հանձնաժողովի աշխատանքները: Իր ելույթում Աժ նախագահը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ ՀՀ Ազգային ժողովում քննարկվող հայտարարության նախագծի մանրամասները` նպատակը, խնդիրները, դրանց իրագործման մեխանիզմները, այնուհետեւ անդրադարձավ հետընտրական գործընթացներին Հայաստանում: Պարոն Թորոսյանին ուղղված հարցերը վերաբերում էին թե Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծմանը, թե ԼՂՀ-ի ճանաչմանը, թե Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը,  թե հայաստանյան իրադարձություններին, որոնք իրենց անմիջական արձագանքն են ունենում Լեռնային Ղարաբաղում: ԱԺ նախագահը վստահեցրեց, որ երկու պետությունների միջեւ որեւէ մեկին չի հաջողվի երբեք սեպ խրել` ինչ քայլեր էլ ձեռնարկվեն, եւ Հայաստանը  այսուհետ էլ հնարավորն անելու է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծման ուղղությամբ` սերտ համագործակցելով ԼՂՀ նախագահի, ԼՂՀ ԱԺ նախագահի ու վարչապետի հետ: Հավարտ հանդիպման Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Համլետ Գրիգորյանը` բուհի գիտական խորհրդի որոշմամբ, Աժ նախագահին պատվավոր դոկտորի դիպլոմ հանձնեց` բարձր գնահատելով նրա ինտելեկտուալ կարողությունները, հայրենանվեր գործունեությունը եւ բազմամյա գիտական աշխատանքները, որ կարող են օրինակ ծառայել երիտասարդների համար:
ԼՂՀ Ազգային ժողովում գումարվեց ՀՀ ԱԺ - ԼՂՀ ԱԺ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը` օրակարգում ունենալով կարգավորման գործընթացի ներկա միտումների  խորհրդարանական դիվանագիտության խնդիրների, եվրոպական ինտեգրացիայի հետ կապված ծրագրերի հեռանկարների հարցերը` ԼՂՀ եւ ՀՀ միջխորհրդարանական համագործակցության համատեքստում, ինչպես նաեւ` քաղաքացիության եւ երկքաղաքացիության օրենսդրական սկզբունքները:
Բացելով նիստը` համանախագահները կարեւորեցին Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններով պայմանավորված մեկամյա ընդմիջումից հետո հանձնաժողովի աշխատանքների վերսկսումը եւ վստահություն հայտնեցին, որ նոր պատգամավորներով համալրված կազմով հանձնաժողովը կաշխատի արդյունավետ ու իր նպաստը կբերի երկու հայկական պետությունների հզորացմանը` ստեղծելով օրենսդրական հիմքեր առկա խնդիրների լուծման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ներկայացրեց Հայաստանի Ազգային ժողովում քննարկվող ԼՂ խնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը` կարեւորելով, որ քննարկման ընդհատումը հնարավորություն տվեց մինչեւ հարցի քննարկման շարունակումը այն քննարկել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանի գործընկերների հետ:
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրեց ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունների ապրիլի երկուսի ընդլայնված նիստում քննարկված եզրակացության նախագիծը` ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի եւ դրանից բխող առաջնային քայլերի վերաբերյալ: Նշվեց, որ ԼՂՀ ԱԺ «Ժողովրդավարություն», «Հայրենիք», «ՀՅԴ-Շարժում-88» պատգամավորական խմբակցությունները անհրաժեշտ են համարում առաջարկել ԼՂՀ նախագահին եւ կառավարությանը գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության հետ միջպետական հարաբերությունների իրավական կանոնակարգման ուղղությամբ` նպատակ ունենալով ամրագրել համագործակցության առկա մակարդակը եւ նախանշել տարածաշրջանային եւ միջազգային զարգացումներից բխող նոր գերակայությունները: Եզրակացության մեջ կարեւորված են ԼՂՀ անմիջական մասնակցությունը բանակցային գործընթացին եւ դրա փաստարկումը` որպես հնարավոր արդյունավետության նախապայման, ԼՂՀ Ազգային անվտանգության հայեցակարգի մշակումը եւ ԱԺ-ի քննարկմանը ներկայացնելը, իսկ մինչ այդ նախատեսվում է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության համակարգում ստեղծել ռազմավարական վերլուծությունների եւ տեղեկատվության հարցերի  հատուկ աշխատանքային խումբ եւ վերջինիս առջեւ դնել քարոզչության ու կանխարգելիչ հակաքարոզչության կազմակերպման, համակարգման եւ տարածման խնդիրները, իսկ քարոզչության ու հակաքարոզչության հարցերում առավելագույնս օգտագործել արտերկրում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչությունների, հայկական սփյուռքի ներուժը, նաեւ` առավել հետեւողական կյանքի կոչել ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանն ուղղված համակողմանի ջանքերը` այդ նպատակով լիարժեք ներգրավելով նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության, ՀՀ եւ սփյուռքի հնարավորությունները:
Տեւական եւ հանգամանալից քննարկման ընթացքում պատգամավորներն առաջադրեցին բազում հարցեր, որոնք վերաբերում էին ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի ու ճանաչման մանրամասներին, պատերազմի վերսկսման սպառնալիքին, ադրբեջանական կողմից պարբերաբար հնչող սպառնալիքներին ու տարածվող ապատեղեկատվության արդյունավետ հակազդման միջոցների գործադրմանը, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի պետական կառավարման մարմինների համատեղ աշխատանքների կարեւորությանը: Նշվեց, որ երկու փաստաթղթերն էլ, որ մշակվել ու քննարկվում են երկու խորհրդարաններում, պիտի ծառայեն միասնական նպատակի` խնդրի կարգավորմանը: ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, նշելով, որ ՀՀ ԱԺ-ում քննարկվող հայտարարության նախագիծը հիմնովին լուսաբանված է մամուլում, անդրադարձավ հայտարարության մեջ հարցի նախապատմությունը` պատմաիրավական հիմնավորումները ներառելու առաջարկին` այն համարելով անտեղի, որ ծավալուն կդարձնի հայտարարության նախագիծը, մինչդեռ հայտարարության տեքստում ամեն ինչ ասված է` եւ անելիքների, եւ գործողության ծրագրի առումով:
Օրակարգի երկրորդ` եվրոպական ինտեգրացիայի հետ կապված ծրագրերի հեռանկարները` ԼՂՀ եւ ՀՀ միջխորհրդարանական համագործակցության հարցի քննարկումը եւս մանրամասն ու տեւական էր: Երկու խոհրդարանների պատգամավորների առաջարկություններում կարեւորվում էր ԼՂՀ օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցումը միջազգային չափանիշներին: Նշվեց, որ այժմ ԼՂՀ ԱԺ-ում օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցման աշխատանքներ են կատարվում վերջերս ընդունված Սահմանադրությանը: Այս խնդիրը կարեւորելով` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ օրենքները պիտի բխեն Սահմանադրությունից, իսկ ԼՂՀ Սահմանադրությունը լիարժեք համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին:  Միաժամանակ, օրենքների մեխանիկական փոխադրումը ազգային օրենսդրական դաշտ չի կարող նշանակել եվրոպական ինտեգրում: Իվերջո` եվրոպական երկրներն էլ էապես միմյանցից տարբերվող օրենքներ ունեն, բայց նրանց միավորում են ընդհանուր արժեքները, որոնք պիտի վճռորոշ լինեն նաեւ այս դեպքում եւ կարեւոր պիտի լինի երկրի ավանդույթների ու կենսափորձի դրսեւորումն օրենքներում:   Առաջարկներ եղան ՀՀ ԱԺ-ում միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ քննարկումներում ներկայացնել նաեւ ԼՂՀ խորհրդարանի օրենսդրական փորձը, Հայաստանում քաղաքական ու տնտեսական ոլորտը կարգավորող օրինագծերի քննարկումների ժամանակ ներգրավել ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներին: Արձանագրվեց, որ անցած տարիներին իրապես մեծ աշխատանք է կատարվել ԼՂՀ ԱԺ-ում օրինաստեղծ գործունեության առումով` վերացվել է մահապատիժը մշակվել է Քրեական օրենսգիրքը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությունը կանոնակարգող օրենք է ընդունվել, նաեւ` դատական համակարգի բարեփոխումներ են կատարվել, իսկ մի քանի օր առաջ, համապատասխան օրենք ընդունելուց հետո, նշանակվել է նաեւ ԼՂՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանը: Առաջարկ եղավ նաեւ համատեղ մշակել միջազգային կոնվենցիաների ցանկ, որոնց ԼՂՀ-ն կարող է կամավոր միանալ:  Ամփոփելով հարցի քննարկումը` ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ հնչեցին կարեւոր առաջարկություններ, որոնց ամփոփումը կօգնի հարցին առավել կոնկրետություն հաղորդելուն:
Օրակարգի երրորդ` քաղաքացիության եւ երկքաղաքացիության օրենսդրական սկզբունքները եւ ԼՂՀ ժողովրդագրական իրավիճակի զարգացման հեռանկարների հարցի քննարկումը ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը պայմանավորեց համապատասխան օրենքի ընդունման անհրաժեշտությամբ, որի օրինագիծը նախապատրաստվում է: Այս հարցի շուրջ եւս եղած առաջարկությունները կամփոփվեն եւ կներառվեն օրինագծի մշակման ընթացքում:
ՀՀ ԱԺ եւ ԼՂՀ ԱԺ միջխորհդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի աշխատանքները երկու համանախագահները լրագրողների համար ամփոփեցին համատեղ մամլո ասուլիսում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը եւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները հանդիպեցին ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանի հետ:
ԼՂՀ վարչապետը քաղաքական իրադարձությունների համատեքստում կարեւորեց տնտեսական զարգացումները: Ըստ նրա` երկու պետություններում էլ կառավարության ղեկավարները, հանուն արդյունավետ համագործակցության կայացման, նախ պետք է ճշգրտեն անելիքները, կարգավորեն իրավապայմանագրային հարաբերությունները: Նա հատկապես կարեւորեց գերատեսչությունների միջեւ գործուն կապերի ստեղծումը, նշելով, որ դրանք հիմնականում ունեն հատվածային, իրադարձային լուծումներ կայացնող բնույթ` այդ նպատակով ԼՂՀ կառավարությունում քննարկումները ավարտելուց հետո նա մտադիր է հանդիպել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, քանի որ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի առաջին նիստն է գումարվում երկու երկրներում էլ կառավարության ղեկավարների փոփոխությունից հետո, շնորհավորեց Արա Հարությունյանին` պաշտոնը ստանձնելու առիթով եւ վստահություն հայտնեց, որ նախկին պատգամավորը լավ հնարավորություն է ստացել հաջողությամբ իրականացնել նաեւ ԱԺ-ի ծրագրերը: Պարոն Թորոսյանը ՀՀ Ազգային ժողովի աջակցության պատրաստակամությունը հայտնեց նրա ձեռնարկումներին: Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունն ավարտել է 2007թ. պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը, որ մեկ ամսից քննարկվելու է խորհրդարանում եւ վստահեցրեց, որ ուշադրության կարժանանա ԼՂՀ-ին պետական վարկի տրամադրման հոդվածի կատարողականը: ԱԺ նախագահը  կարեւորեց համագործակցության արդյունավետությանը նոր որակ հաղորդելը, քանի որ  երկրորդ սերնդի բարեփոխումների իրականացումը նոր որակ պիտի ապահովի երկու երկրների գործընթացներին եւ որակապես նոր կենսակերպ` երկու երկրների քաղաքացիներին: Համագործակցությունը կարեւորվեց նաեւ երկու պետությունների պաշտպանունակության եւ անվտանգության երաշխիքների իրավական հիմքերի ստեղծման առումով:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունեց ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը. նրա հետ ամփոփվեցին այցի արդյունքները, որոնք երկուստեք գնահատվել են շատ արդյունավետ:
Ապրիլի 19-ին նախատեսվում է պատվիրակության հանդիպումը Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ:

Второе заседание Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству в Степанакерте
18 апреля Председатель НС РА Тигран Торосян, в рамках заседания  Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НС РА – НС НКР, встретился в Степанакерте с преподавателями и студентами Арцахского государственного университета (АГУ). До встречи председатели обоих парламентов, ректор АГУ  Г.Григорян, преподаватели возложили цветы к мемориальной стеле, увековечивающей память 72 студентов, погибших в Арцахской освободительной борьбе.
Открывая встречу, председатель НС НКР А.Гульян отметил, что в рамках заседания  Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству впервые  предпринимается подобный шаг - встреча с преподавателями и студентами университета, обсуждение с ними политических, экономических и научно-культурных проблем двух армянских государств.
Председатель НС РА Тигран Торосян, говоря о расширении рамок работы, отметил, что впредь эти встречи будут традиционными и охватят различные заведения и организации – также вне Степанакерта, в приграничных районах, и выразил уверенность, что такой стиль сделает более действенной и эффективной работу комиссии. В своем выступлении Председатель НС детально представил обсуждаемый в НС РА проект заявления по урегулированию проблемы Нагорного Карабаха – его цели, задачи, механизмы реализации, затем обратился к поствыборным процессам в Армении. Вопросы, направленные г-ну Торосяну, касались решения проблемы НК, признания НКР, проводимой Азербайджаном политики, а также событий, сразу же отдающихся эхом в Нагорном Карабахе. Председатель НС заверил, что какие бы шаги не предпринимались, никому не удастся вбить клин  между двумя государствами,  и Армения и впредь будет делать все возможное для разрешения проблемы НК, тесно сотрудничая с президентом НКР, председателем НС и премьер-министром НКР. В завершение встречи ректор АГУ Г.Григорян, по решению ученого совета вуза, вручил Председателю НС диплом почетного доктора, высоко оценив его интеллектуальные возможности, патриотическую деятельность и многолетнюю научную работу, способные служить примером для молодежи.
В Национальном Собрании НКР было созвано заседание Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НС РА – НС НКР, в повестке дня которого – проблемы парламентской дипломатии в свете нынешних тенденций процесса урегулирования, вопросы перспективности программ, связанных с евроинтеграцией в контексте межпарламентского сотрудничества РА и НКР, а также законодательных принципов гражданства и двойного гражданства.
Открывая заседание, сопредседатели подчеркнули важность возобновления работы комиссии после годичного перерыва, вызванного парламентскими выборами в Армении, и выразили уверенность, что восполненная новыми депутатами комиссия  будет работать эффективнее и внесет свой вклад в укрепление двух армянских государств, создав законодательную базу для решения насущных задач.
Председатель НС РА Тигран Торосян представил обсуждающийся в НС Армении проект заявления по урегулированию проблемы НК, подчеркнув, что перерыв в  дебатах дал возможность до продолжения обсуждения вопроса рассмотреть его также с коллегами из парламента НК.
Председатель НС НКР А.Гульян представил проект заявления, обсуждавшийся на расширенном заседании фракций НС НКР 2 апреля, – по процессу международного признания НКР и вытекающим из него первым шагам. Отмечено было, что депутатские фракции НС НКР “Демократия”, “Родина”, “АРФД-Движение-88” считают необходимым предложить президенту и правительству НКР предпринять практические шаги по правовой регламентации межгосударственных отношений с РА, с целью   закрепить нынешний уровень сотрудничества и наметить новые приоритеты, исходящие из региональных и международных развитий. В заявлении подчеркнуты важность непосредственного участия НКР в переговорном процессе и его аргументации как возможного предусловия эффективности этого, разработка концепции нацбезопасности НКР и представления ее на обсуждение НС. До этого намечается создать в системе МИД НКР специальную рабочую группу по вопросам стратегических исследований и информации и поставить перед последней  задачи организации, систематизации и распространения превентивной агитации и антипропаганды, а в вопросах агитации и антипропаганды максимально использовать потенциал постоянных представительств НКР в зарубежных странах, армянской диаспоры, а также наиболее последовательно приложить   всесторонние усилия для международного признания НКР, наиболее полно используя с этой целью возможности парламентской дипломатии, РА и диаспоры.
В ходе длительного и подробного обсуждения депутаты выдвинули множество вопросов, касающихся деталей права на самоопределение и признания НКР, угрозы возобновления войны, эффективного противодействия периодически звучащим с азербайджанской стороны угрозам и распространяющейся дезинформации, важности совместной работы органов госуправления Армении и НК. Отмечено было, что оба документа, разработанных и обсуждаемых в двух парламентах, должны служить единой цели – урегулированию проблемы.   Председатель НС НКР А.Гульян, отметив, что обсуждаемый в НС РА проект заявления полностью освещен в печати, обратился к выдвинутому предложению включить в преамбулу вопроса историко-правовые аргументы, считая это неуместным, что сделает проект заявления более об’емистым, в то время как в тексте заявления в плане   свершений и программы действий все сказано.
Обсуждение второго вопроса повестки дня – перспектив программ евроинтеграции в межпарламентском сотрудничестве РА - НКР – также   было детальным и продолжительным. В предложениях депутатов двух  парламентов подчеркивалась важность гармонизации законодательного поля НКР с международными критериями. Отмечено было, что ныне проводится работа по приведению законодательного поля НКР в соответствие с принятой в последнее время Конституцией. Подчеркивая важность этой задачи, Председатель НС РА отметил, что законы должны исходить из Конституции, а Конституция НКР полностью соответствует европейским стандартам. В то же время механический перенос законов в национальное законодательное поле еще не означает евроинтеграции. В конце концов, европейские страны также имеют существенно отличающиеся друг от друга законы, однако их об’единяют общие ценности, которые должны быть решающими, и в этом случае и должно быть важно проявление в законах традиций и жизненного опыта страны. Прозвучали предложения при дебатах с представителями международных структур в НС РА представлять также законодательный опыт НКР, в ходе обсуждений законопроектов, регулирующих политическую и   экономическую сферы Армении, вовлекать депутатов НС НКР. Констатировано было, что за истекшие годы, в плане законотворческой деятельности, в НС НКР проведена действительно большая работа: отменена смертная казнь; разработан Уголовный кодекс; принят закон, регламентирующий деятельность органов местного самоуправления; проведены реформы судебной системы, а несколько дней назад, после принятия соответствующего закона, назначен первый Защитник прав человека НКР. Предложено было также совместно разработать перечень международных конвенций, к которым НКР может добровольно присоединиться. Подытоживая обсуждение вопроса, Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, что прозвучали важные предложения, обобщение которых поможет придать вопросу еще большую конкретность.
Третий вопрос повестки дня – дебаты по законодательным принципам гражданства и двойного гражданства и перспективам развития демографической ситуации  в НКР – председатель НС НКР А.Гульян обусловил необходимостью принятия соответствующего закона, проект которого подготавливается. Имеющиеся по этому вопросу предложения также будут   обобщены и введены в ходе разработки законопроекта.
Работу Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НС РА – НС НКР оба сопредседателя обобщили на совместной пресс-конференции для журналистов.
Председатель НС РА Т.Торосян и члены делегации Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НС РА   встретились с премьер-министром НКР А.Арутюняном.
Премьер-министр НКР подчеркнул важность экономических развитий в контексте политических событий. По его мнению, в обоих государствах главы правительств, для налаживания плодотворного сотрудничества, прежде всего должны уточнить предстоящие дела, урегулировать договорно-правовую базу. Особенно он выделил налаживание деловых связей между ведомствами, отметив, что они в основном носят характер фрагментарно, случайно вынесенных решений, – для этого после завершения дебатов в правительстве НКР он намерен встретиться с премьер-министром РА Т.Саркисяном.
Поскольку первое заседание Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству созывается после смены глав правительств обеих стран, Председатель НС РА Т.Торосян поздравил А.Арутюняна с вступлением в должность и выразил уверенность, что бывший депутат получил также хорошую возможность для успешной реализации программ НС.   Г-н Торосян выразил готовность Национального Собрания РА в содействии всем его начинаниям. Он сообщил, что Правительство РА завершило отчет об исполнении госбюджета 2007 года, который спустя месяц будет обсуждаться в парламенте, и заверил, что удостоится также внимания исполнение статьи о предоставлении госкредита НКР. Председатель НС выделяет  эффективность качественно нового сотрудничества, поскольку реализация реформ второго поколения  должна обеспечить в обеих странах качественно новые процессы и качественно новый уровень жизни граждан. Важность сотрудничества была подчеркнута также в аспекте создания базы правовых гарантий обороноспособности и безопасности.
В тот же день делегация, возглавляемая Председателем НС РА Т.Торосяном, приняла президента НКР Б.Саакяна: с ним были обобщены итоги визита, взаимно признанные весьма успешными.
19 апреля намечена встреча делегации с  предводителем Арцахской епархии архиепископом Паргевом Мартиросяном.