ԵԽԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահը խորհրդարանում
Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում նախագահական ընտրությունները դիտարկող ԵԽԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Ջոն Պրեսկոտին, որ մեր երկրում է հետընտրական փաստահավաք առաքելությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը պարոն Պրեսկոտին ներկայացրեց իր նկատառումները Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Նշվեց, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո նման դեպքեր տեղի չունեցան, թեպետ նույն քաղաքական ուժերն էին մասնակցում: Առավելեւս, որ մայիսյան ընտրություններից հետո անցած ժամանակամիջոցում իրավիճակը երկրում ոչ թե վատացել, այլ` լավացել է` եւ բյուջեն է մեծացել, եւ թոշակներն են բարձրացել: Պարզապես կա մեկ էական տարբերություն` նախընտրական ամբողջ քարոզչության ընթացքում նախագահի թեկնածուներից մեկը` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, որ մայիսյան ընտրություններին չէր մասնակցում, ատելության, չարության ու վրեժի կոչեր էր անում` ընդ որում ոչ միայն իշխանության, այլեւ ընտրությունների մյուս մասնակիցների նկատմամբ` նրանց անվանելով ‎ֆաշիստ, դավաճան ու տականք, քանի որ իրեն չեն աջակցում: Պարոն Թորոսյանի գնահատմամբ` կատարվածը բացարձակապես ձեռնտու չէր իշխանությանը, որի թեկնածուն 53 տոկոս ձայներ էր ստացել, 130-ից ավելի ընտրատեղամասերում ընտրություններից հետո կատարված վերահաշվարկի արդյունքում միայն 2 տեղամասերում էին ձայների էական  տարբերություններ արձանագրվել, այդ տեղամասերի հանձնաժողովների նախագահների նկատմամբ դատական գործ է հարուցված: Վերահաշվարկից հետո այդ տեղամասերում շատ ավելի նվազեցին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ձայները, քան` Սերժ Սարգսյանի: Այնուհետեւ երկու թեկնածուներ դիմեցին Սահմանադրական դատարան, որը 10 օրվա ընթացքում պետք է վճիռ կայացներ: Ինչու՞ պիտի իշխանությունները, որ 9 օր հանդուրժել էին ապօրինի հանրահավաքները, նման քայլերի դիմեին: Աժ նախագահը հիշեցրեց, որ խորհրդարանը ԵԽ փորձագետների աջակցությամբ ընդունել է ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին օրենք, որը պահանջում է  իրազեկել զանգվածային միջոցառման անցկացման ցանկության, տեղի, ժամանակի` սահմանում է պատասխանատուի մասին: Օրենքը նշում է, որ չի կարելի զենք, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր ունենալ հանրահավաքի վայրում: Տեսանյութերը վկայում են, որ երբ ոստիկանությունը փորձել է խուզարկություն անցկացնել, մահակներով ու մետաղե ձողերով հարձակվել են ոստիկանների վրա: Այնուհետեւ անկարգությունները շարունակվել են այլ վայրում, որտեղ շուռ են տրվել ավտոբուսներ ու մեքենաներ եւ հասկանալի չէ, թե ինչու են խաղաղ ցուցարարները բարիկադներ կառուցում, պատերազմի պատրաստվում: Դա ժողովրդավարության հետ ոչ մի կապ չունեցող իրադարձություններ են, որ վերածվել են քրեական հանցագործության, որի համար մեղավորները պետք է պատժվեն: Կատարված բարբարոսությունների ու վանդալիզմի դեպքերի կանխման համար այլ ելք չէր մնում, քան արտակարգ դրություն մտցնել: Աժ նախագահը նշեց, որ անգամ այդ իրավիճակում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հրաժարվել է ընդունել հոգեւոր առաջնորդին` Վեհափառ Հայրապետին, որ հանդարտության հաստատման համար էր նրա տուն գնացել: Աժ նախագահի գնահատմամբ` կատարվածն ընտրութունների հետ կապ չունեցող իրադարձություններ էին, այլ ատելության, վրեժի դրսեւորումներ, որ դժբախտաբար մարդկային զոհերի հանգեցրին, եւ որի մեղավորը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն է, որ անկախ իր քաղաքական հայացքներից, պարտավոր էր հանդարտեցնել իր կողմնակիցներին: Աժ նախագահը նշեց, որ լրիվ համաձայն է ԵԽԽՎ նախագահի հայտարարությանը, ըստ որի «ընտրությունների հետ կապված տարաձայնությունները պետք է լուծվեն Սահմանադրական դատարանում, այլ ոչ թե փողոցային բախումներով»: Նա իր անհամաձայնությունը արտահայտեց այն հայտարարություններին, որ պահանջում են երկխոսություն, ձերբակալվածների ազատ արձակում: Աժ նախագահի գնահատականով` նման հայտարարությունների հեղինակները ուղղակի վատ տեղեկացված են, որովհետեւ ձերբակալված են  քրեական հանցագործություններ կատարողները, որոնք  պետք է պատժվեն: Երկխոսությունն իհարկե անհրաժեշտ է, բայց ոչ թե ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ, ինչը ՍԴ-ի խնդիրն է, այլ երկրի հետագա ընթացքի, բարեփոխումների վերաբերյալ` բոլոր քաղաքական ուժերի հետ:
Պարոն Պրեսկոտը նշեց, որ իբրեւ Եխ քաղաքական գործիչ` իր դերն է օժանդակել դժվարին իրավիճակում հայտնված ԵԽ անդամ երկրին եւ առավելագույն ժողովրդավարական մասնակցություն ապահովել երկրի քաղաքական կյանքում: Եթե զանգվածային ցույցերով իրավիճակը ապակայունացնելու վտանգ կա, յուրաքանչյուր կառավարություն կարող է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել վիճակը շտկելու համար: Բայց յուրաքանչյուր իրավիճակում կան տարբեր մեկնաբանություններ` թե ինչ է տեղի ունեցել, որի վերաբերյալ վերջնական եզրակացությունը պիտի դատարանները տան: ԵԽ-ի նպատակն է արդար գնահատական տալ ընտրությունների ընթացքին, այդպիսի գնահատական տրվել է քվեարկությունից անմիջապես հետո, նշելով, որ վերջնական գնահատականը կտրվի Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո: Նրա խոսքով` ժողովրդավարական կառույցների ստեղծման առումով Հայաստանում կա լուրջ առաջընթաց, բայց կա նաեւ վստահության պակաս այդ կառույցների գործունեության նկատմամբ: ՀՀ նախկին նախագահը, որ որոշակի պահանջներ է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանին, պետք է քաղաքականապես նայի արտաքին աշխարհին եւ ցույց տա, որ ուզում է ոչ թե պատերազմ, այլ` խաղաղություն: Պարոն Պրեսկոտը նշեց, որ իր հաշվետվության մեջ նպատակ ունի նշել դրական քայլեր, որոնք կարող են նպաստել ԵԽ անդամ պետությանը ստեղծված վիճակից դուրս գալու համար եւ որպեսզի երկխոսության ոչ մի կողմ իրեն պարտված չզգա եւ քայլեր արվեն դեպի համաձայնություն:  Միայն Սահմանադրական դատարանը պիտի որոշի` արդար են եղել ընտրությունները, թե ոչ:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը պատրաստակամություն հայտնեց քննարկել վստահության  եւ հանդուրժողականության խորացմանն ուղղված քայլերը եւ Երեւանում, եւ, անհրաժեշտության դեպքում, Ստրասբուրգում` նշելով, որ ԵԽԽՎ-ն կարող է մեծ դերակատարություն ունենալ իրավիճակի շտկման համար:
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ  պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը եւս ընդունեց  Հայաստանում նախագահական ընտրությունները դիտարկող ԵԽԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Ջոն Պրեսկոտին: Հանդիպմանը ներկա էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
Պարոն Պրեսկոտը նշեց, որ իր  արտահերթ այցի նպատակն է ուսումնասիրել իրավիճակը Հայաստանում կապված արտակարգ դրություն հայտարարելու հետ եւ հաշվետվություն ներկայացնել ԵԽԽՎ նախագահին եւ գլխավոր քարտուղարին: Հյուրի խնդրանքով պարոն Հարությունյանը ներկայացրեց Հայաստանում տիրող իրավիճակը արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո, հետընտրական գործընթացները, Սահմանադրական դատարանում նախագահական  ընտրությունները վիճարկելու մասին գործի քննության ընթացքը: Նշվեց,  որ գործի քննության համար հիմք են հանդիսացել ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Տիգրան Կարապետյանի դիմումները` «Հանրապետության նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ:
Կողմերի համոզմամբ Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական բարդ իրավիճակի լուծման միակ ճանապարհը վստահության մթնոլորտի ստեղծումն է եւ քաղաքական երկխոսության անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում կարեւորվեց ԵԽԽՎ դերը երկխոսությունը սկսելու  եւ լուծումներ գտնելու առումով: Պարոն Պրեսկոտի  խոսքով` իրենց նպատակն է  ոչ թե մեղադրանքներ ներկայացնել կողմերին, այլ  օգնել  եւ քայլեր ձեռնարկել ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու ուղղությամբ: Պարոն Հարությունյանի համոզմամբ ԵԽԽՎ դիրքորոշումը պետք է հստակ լինի, շահարկումներից խուսափելու նպատակով:

Председатель Временной комиссии ПАСЕ в парламенте
6 марта Председатель НС РА Тигран Торосян принял председателя Временной комиссии ПАСЕ по наблюдению за президентскими выборами Джона Прескотта, находящегося в нашей стране с миссией по сбору поствыборных фактов. Во встрече принимала участие специальный представитель Генерального Секретаря Совета Европы Бояна Урумова.
Председатель НС Тигран Торосян представил Джону Прескотту свои соображения по сложившейся в Армении ситуации. Отмечалось, что после парламентских выборов подобных событий не произошло, хотя в выборах участвовали те же политические силы. Тем более, что после парламентских выборов ситуация в стране не ухудшилась, а напротив, улучшилась: и   бюджет увеличился, и пенсии повысились. Просто есть одно существенное отличие – в ходе всей предвыборной агитации один из кандидатов, Левон   Тер-Петросян, не участвовавший в майских выборах, призывал к ненависти, розни и мести, причем не только в отношении властей, но и остальных кандидатов, называя их фашистами, предателями и подонками, поскольку они не поддерживали его. По оценке Тиграна Торосяна, произошедшее абсолютно не было выгодно властям, кандидат от которых получил 53 % голосов; в результате пересчета голосов на более чем 130 участках только в двух из них было зафиксировано существенное различие в голосах и в отношении председателей избирательных комиссий этих участков возбуждены уголовные дела. После пересчета на этих участках, голоса Левона Тер-Петросяна сократились гораздо больше, чем Сержа Саркисяна. Затем два кандидата обратились в Конституционный Суд (КС), который в течение 10 дней должен был вынести решение. Зачем должны были власти, 9 дней терпевшие несанкционированные митинги, прибегать к подобным шагам. Председатель НС напомнил, что парламент при содействии экспертов СЕ принял закон о проведении митингов, шествий, демонстраций, который требует оповещения о проведении массовых мероприятий, их месте, времени, сроках проведения и ответственных за мероприятие. Закон оговаривает, что в местах проведения митингов запрещено иметь оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества. Видеоматериалы свидетельствуют о том, что когда полиция попыталась произвести обыск, вооруженные дубинками и металлическими прутьями демонстранты набросились на полицейских. Затем беспорядки продолжались в другом месте, где были перевернуты автобусы и автомашины, и непонятно, зачем мирные демонстранты строят баррикады, готовятся к войне. Это – события, ничего общего не имеющие с демократией, превратившиеся в уголовные преступления, виновники которых должны быть наказаны. Для пресечения фактов вандализма и варварства не оставалось другого выхода, как введение чрезвычайного положения (ЧП). Председатель НС также отметил, что даже в этой ситуации Л.Тер-Петросян отказался принять духовного главу – Верховного Патриарха, пришедшего к его порогу ради воцарения спокойствия. По мнению Тиграна Торосяна, произошедшее не имеет ничего общего с выборами, - это   были проявления ненависти, мести, приведшие, к сожалению, к человеческим жертвам и виновником которых является Л.Тер-Петросян, обязанный, независимо от своих политических взглядов, утихомирить своих сторонников. Председатель НС подчеркнул, что полностью солидарен с заявлением Председателя ПАСЕ, согласно которому “разногласия, связанные с выборами, должны решаться в КС, а не в уличных столкновениях”. Он выразил свое несогласие с заявлениями, требующими диалога и освобождения арестованных. По оценке Председателя НС, авторы подобных заявлений просто плохо информированы, поскольку арестованы те, кто совершил уголовные преступления и должны понести наказание. Диалог со  всеми политическими силами, разумеется, необходим, но не об итогах выборов, что является задачей КС, а о грядущей поступи страны, о реформах.
Джон Прескотт отметил, что его роль как политического деятеля Совета Европы – оказать   содействие оказавшейся в трудной ситуации стране-члену СЕ и обеспечить максимальное демократическое присутствие в политической жизни страны. Если есть опасность дестабилизации обстановки в связи с массовыми демонстрациями, каждое правительство может принять соответствующие меры для выправления положения. Но в любой ситуации есть различные комментарии того, что произошло, и окончательное заключение здесь должны дать суды. Цель СЕ – дать справедливую оценку ходу выборов; такая оценка была дана сразу же после голосования, с примечанием, что окончательная оценка будет дана после вердикта, вынесенного КС. По его словам, в плане создания демократических структур в Армении налицо серьезный прогресс, но есть и дефицит доверия в отношении деятельности этих структур. Экс-президент РА, выдвинувший определенные требования КС, должен в политическом ракурсе рассматривать внешний мир и показать, что желает не войны, а мира. Джон Прескотт отметил, что в своем отчете намерен назвать позитивные шаги, способные содействовать выходу страны-члена СЕ из создавшейся ситуации, – чтобы   ни одна из сторон диалога не чувствовала себя проигравшей и были бы сделаны шаги к достижению согласия. Только КС должен решить, были выборы справедливыми или нет.
Председатель НС Тигран Торосян изъявил готовность обсудить шаги по углублению доверия и толерантности как в Ереване, так и, в случае необходимости, - в Страсбурге, отметив при этом, что ПАСЕ может сыграть большую роль в выправлении ситуации.
Руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Давид Арутюнян также принял председателя Временной комиссии ПАСЕ по наблюдению за президентскими выборами Джона Прескотта. На встрече присутствовала также специальный представитель Генерального Секретаря Совета Европы Бояна Урумова.
Г-н Прескотт отметил, что цель его внеочередного визита – изучить ситуацию в Армении в связи с введением чрезвычайного положения  (ЧП) и представить отчет председателю ПАСЕ и Генеральному Секретарю. По просьбе гостя г-н Арутюнян представил ситуацию в Армении после введения ЧП, поствыборные процессы, ход рассмотрения в КС дела об обжаловании президентских  выборов. Отмечено было, что основой для рассмотрения дела  послужили заявления кандидатов в президенты РА Л.Тер-Петросяна и Т.Карапетяна по оспариванию решения ЦИК РА “Об избрании Президента Республики”. По мнению сторон, единственный путь решения создавшегося в Армении сложного внутриполитического положения – создание  атмосферы доверия и необходимость политического диалога. В этом контексте подчеркнута была роль ПАСЕ  в плане начала диалога и поиска решений. По словам г-на Прескотта, их цель не пред’явление обвинений сторонам, а помощь и предпринятие шагов для развязки сложившейся ситуации. По убеждению г-на Арутюняна, позиция ПАСЕ, во избежание спекуляций, должна быть четкой.