ԻԻՀ դեսպանի հրաժեշտի այցը Ազգային ժողով
Դեկտեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Ալիռեզա Հաղիղիանին` դեսպանական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Արժեւորելով դեսպանի ներդրումը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց նրան եւ նշեց, որ այս ընթացքում ավանդական բարեկամական հարաբերությունները նոր որակ են ստացել` խորացել են տնտեսական կապերը, տեղի են ունեցել փոխայցեր: ԱԺ նախագահը կարեւորեց նաեւ մշակութային կապերի զարգացումը` դրանք որակելով իբրեւ գործնական կապերի ամրապնդման հնարավորություն: Նրա գնահատմամբ` հայ-իրանական կապերի զարգացման հիմքում ոչ միայն դարավոր բարեկամությունն է, այլեւ` փոխադարձ շահերը, որոնք նպաստում են երկու երկրների զարգացմանը: Պարոն Թորոսյանը բարձր գնահատելով դեսպանի գործունեությունը` կարեւորեց նաեւ այն իրողությունը, որ այս տարիներին նաեւ հիմքեր են ստեղծվել նոր ծրագրերի ու նախագծերի կենսագործման համար:
Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Ալիռեզա Հաղիղիանն ԱԺ նախագահին փոխանցեց ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելի տարեմուտի եւ Սուրբ Ծննդյան շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները եւ վերահաստատեց Աժ նախագահի պաշտոնական այցի հրավերը Թեհրան: Նա եւս բարձր գնահատական տվեց երկու երկրների հարաբերություններին` կարեւորելով դրանք նաեւ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության առումով:  Հայաստանում աշխատած տարիներին խորհրդարանի աջակցությունն ունենալու համար` դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին` վստահեցնելով, որ մնալու է Հայաստանի բարեկամը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահին շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների եւ հրավերի համար` նշեց, որ ԱԺ աշնանային նստաշրջանը շատ հագեցած էր հերթական ու արտահերթ նիստերով, որը հնարավորություն չտվեց այս տարի ԻԻՀ մեկնել եւ վստահություն հայտնեց, որ 2008-ին նախագահական ընտրություններից հետո պաշտոնական այցը անպայման կկայանա:

Прощальный визит Посла ИРИ в Национальное Собрание
18 декабря Председатель НС РА Тигран Торосян принял Посла Исламской Республики Иран в Армению Алирезу Агигиана в связи с завершением его дипломатической миссии.
Оценив вклад Посла в дело развития отношений двух стран, Председатель НС Тигран Торосян выразил ему благодарность и отметил, что традиционные дружественные отношения за этот период приобрели новый качественный уровень: были углублены экономические связи, состоялись взаимные визиты. Председатель НС также подчеркнул важность развития культурных связей, охарактеризовав их как возможность для укрепления деловых связей. По его оценке, в основе развития армяно-иранких связей лежит не только вековая дружба, но и взаимные интересы, которые способствуют развию двух стран. Г-н Торосян, высоко оценив, деятельность Посла, также подчеркнул важность того факта, что за эти годы были созданы основы для реализации новых программ и проектов.
Посол Исламской Республики Иран в Армении Алиреза Агигиан прередал Председателю НС поздравления Преседателя парламента ИРИ Голама Али Хаддат Аделя и наилучшие пожелания с Новым Годом и Рождеством и вновь поддтвердил его приглашение Тиграну Торосяну посетить Тегеран. Он также дал высокую оценку отношениям двух стран, придавая им важность в аспекте мира и стабильности в регионе. Посол выразил благодарность Председателю НС за содействие парламента, оказанное ему за годы, проведенные в Армении, заверив, что навсегда останется другом Армении.
Преседатель НС РА Тигран Торосян, выразив благодарность Преседателю парламента ИРИ за наилучшие пожелания и приглашение, отметил, что осенняя сессия НС была очень насыщена очередными и внеочередными заседаниями, что помешало посетить ИРИ и выразил уверенность, что после президентских выборов 2008 года его официальный визит непременно состоится.