Քննարկվեցին Հայաստանի պարտավորությունների կատարմանն առնչվող հարցեր
Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցող Ժորժ Կոլոմբիեն եւ քարտուղար Դեսպինա Չացիվասիլիուին: Հանդիպմանը մասնակցում էր Հայաստանում ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պարտավորությունների կատարման քննարկումից հետո անցած մեկ տարվան, արձանագրեց, որ գրանցվել են հաջողություններ, որոնց մեջ իր կարեւոր ներդրումն ունի ԵԽԽՎ-ն: ԱԺ նախագահը համազեկուցողին իրազեկեց այդ ընթացքում կատարված հիմնական օրենսդրական փոփոխությունների մասին, նշելով, որ խորհրդարանն արդեն ամբողջացրել է այն օրենքների եւ օրենքների փոփոխությունների ընդունումը, որոնք պայմանավորված են սահմանադրական բարեփոխումով, մնացել է միայն Երեւանի մասին օրինագիծը, որն արդեն իսկ առաջին ընթերցումով քննարկվել է խորհրդարանում եւ երկրորդ ընթերցումն էլ նախատեսված է 2008-ի մարտին, որպեսզի բոլոր խմբակցությունները հասցնեն իրենց առաջարկությունները ներկայացնել: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց դատաիրավական բարեփոխումների շրջագծում ընդունված օրենսգրքերն ու օրենքները, որոնք ամբողջացնում են համակարգի բարեփոխումը: Աժ նախագահը անդրադարձավ Ընտրական օրենսգրքին եւս` նշելով, որ թեպետ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության առաջարկությունները ստացվեցին հոկտեմբերի սկզբին, բայց Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները ներառում են նաեւ այդ առաջարկների մեծ մասը: Կարեւորելով առաջիկա նախագահական ընտրությունները եւս ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելը, պարոն Թորոսյանը նշեց, որ դրանք շատ մեծ կարեւորություն ունեն` նախ ամրագրվում է պետական կառավարման եւ քաղաքական համակարգերում սահմանադրական փոփոխությունների դրույթների կիրառումը, ապա` լավ ընտրությունների անցկացումով կհաստատվի ընտրական լավ ավանդույթի ամրագրումը Հայաստանում:
Ժորժ Կոլոմբիեն, որ իբրեւ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցող, քանիցս եղել է Հայաստանում, գոհունակություն հայտնեց կատարված աշխատանքից եւ հատկապես դատաիրավական ոլորտում կատարված բարեփոխումներից: Նրա գնահատմամբ` շատ կարեւոր է, որ Երեւանի մասին օրինագծի երկրորդ ընթերցումը նախատեսված է մարտին` հնարավորություն ստեղծելով լավագույն օրենք ընդունելու համար: Պարոն Կոլոմբիեն անդրադարձավ նաեւ Ընտրական օրենսգրքին` կարեւորելով դրա ընդունումը նախագահական ընտրությունների շրջագծում: ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողը Աժ նախագահին իրազեկեց իր հանդիպումներում քննարկված հարցերի մասին, նա ներկայացրեց իր մտահոգությունները էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում նախագահական ընտրությունների թեկնածուների համար հավասար հնարավորությունների ստեղծման շուրջ` նշելով, որ այդ հարցը բարձրացրել են հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հավաստեց, որ պաշտոնապես առաջադրված բոլոր թեկնածուների հնարավորությունները հավասար կլինեն: Ի պատասխան պարոն Կոլոմբիեի հարցումի` Աժ նախագահը հավաստեց նաեւ, որ ժամանակին կուղարկվեն դիտորդական առաքելությունների հրավերները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը. պարոն Կոլոմբիեի գնահատմամբ` խաղաղ կարգավորման հնարավորությունները չեն սպառվել` չնայած Ադրբեջանից վերջին շրջանում հնչող ռազմաշունչ հայտարարություններին: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, անդրադառնալով այդ հայտարարություններին, կարեւորեց դրանց տրվող միջազգային կառույցների գնահատականը, նշելով, որ դրանք պետք է հասցեավորված լինեն: Մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարության մեջ նշվում է, որ ռազմաշունչ հայտարարություններն ու պատերազմի սպառնալիքները դատապարտվում են` առանց հասցեական դարձնելու` ում, երբ եւ որտեղ արված հայտարարություններն ու սպառնալիքներն են: Աժ նախագահը կարեւորեց 2005 թ. հունվարին ընդունված ԵԽԽՎ 1416 բանաձեւի կետերի կատարումը, որտեղ հստակ ամրագրված է, որ անընդունելի են ռազմաշունչ հայտարարություններն ու պատերազմի եւ ատելության քարոզչությունը, ու թեպետ երկու տարի է անցել բանաձեւի ընդունումից, ԵԽԽՎ-ն որեւէ մոնիտորինգ չի անցկացրել բանաձեւի կատարման վերաբերյալ: Աժ նախագահի գնահատմամբ` հակամարտության կարգավորման ցուցիչը ոչ այնքան Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարություններն են, որքան ատելության ու պատերազմի քարոզչության մակարդակը, եւ եթե Ադրբեջանն ուզում է կոն‎ֆլիկտը լուծված տեսնել, հարեւան ժողովրդի նկատմամբ ատելություն չպիտի քարոզի: Պարոն Թորոսյանը անհրաժեշտ համարեց նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելը մշակված սկզբունքների վերաբերյալ, որովհետեւ ԼՂՀ ժողովրդի համար անընդունելի որեւէ լուծում չի կարող իրականացվել:

Обсуждались вопросы выполнения принятых Арменией обязательств
5 декабря Председатель НС РА Тигран Торосян принял содокладчика Комиссии по мониторингу ПАСЕ Жоржа Колумбье и секретаря Комиссии Деспину Чацивасилиу. Во встече принимала участие Специальный представитель Генерального секретаря СЕ в Армении Бояна Урумова.
Председатель НС Тигран Торосян обратившись к годовому периоду, пройденному после рассмотрения в ПАСЕ выполнения принятых Арменией обязательств, сообшил, что были зафиксированы успехи в достижении которых внесла свой вклад и ПАСЕ. Председатель НС ознакомил содокладчика с основными законодательными изменениями, внесенными за этот период, отметив, что парламент уже придал целостный вид принятию законов и изменений в них, которые обусловлены констутуционной реформой; остался только законопроект о Ереване, который уже рассмотрен в парламенте в первом чтении, а второе чтение намечено провести в марте 2008 года, чтобы все фракции успели представить свои предложения. Г-н Торосян подчеркнул важность принятых кодексов и законов в сфере судебно-правовой реформы, которые придают целостный вид реформе системы. Председатель НС РА Тигран Торосян, затронув Избирательный кодекс, отметил, что хотя предложения наблюдательской миссии ОБСЕ и были получены в начале октября, однако внесенные в Избирательный кодекс изменения включают в себя значительную часть этих предложений. Подчеркнув важность проведения предстоящих президентских выборов в соответствии с демократическими критериями, г-н Торосян отметил, что выборы имеют очень большую важность: прежде всего, фиксируется применение положений конституционной реформы в системе государственного управления и в политической системе, затем, проведением успешных выборов устанавливается хорошая избирательная традиция в Армении.
Жорж Колумбье, который не раз бывал в Армении в качестве содокладчика Мониторинговой комиссии ПАСЕ, выразил удовлетворение проделанной работой и, в частности, реформой в судебно-правовой сфере. По его оценке, очень важно, что второе чтение законопроекта о Ереване намечено на март, что создает возможность для принятия наилучшего закона. Г-н Колумбье затронул и Избирательный кодекс, подчеркнув важность его принятия в аспекте президентских выборов. Содокладчик Мониторинговой комиссии ПАСЕ ознакомил Председателя НС с обсужденными на своих встречах вопросами: он представил свою озабоченность по поводу создания в электронных средствах массовой информации равных возможностей для кандидатов в президенты в ходе президентских выборов, отметив, что этот вопрос подняли представители общественных организаций. Председатель НС Тигран Торосян заверил, что возможности всех официально выдвинутых кандидатов будут равными. В ответ на вопрос г-на Колумбье, Председатель НС также заверил, что приглашения наблюдательским миссиям будут отправлены своевременно.
В ходе встречи стороны также коснулись конфликта Нагорного Карабаха: по оценке г-на Колумбье, возможности мирного урегулирования конфликта пока не исчерпаны, несмотря на звучащие в последнее время воинственные заявления Азербайджана. Председатель НС Тигран Торосян, коснувшись этих заявлений, подчеркнул важность оценки этих заявлений международными организациями, отмечая, что они должны быть адресными. В частности, в поледнем заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ отмечено, что воинственные заявления и угрозы войны ими осуждаются без указания адресности: какие именно, кем и где сделаны эти заявления и угрозы. Председатель НС подчеркнул важность исполнения пунктов 1416 Резолюции ПАСЕ, принятой в 2005 году, в которой четко зафиксировано, что воинственные заявления и пропоганда войны и ненависти неприемлемы, и хотя после принятия Резолюции прошло уже два года, однако ПАСЕ не проводила какого-либо мониторинга по исполнению Резолюции. По оценке Председателя НС, показателем урегулирования конфликта является не столько заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сколько уровень пропоганды ненависти и войны, и если Азербайджан желает видеть конфликт разрешенным, то не должен пропогандировать ненависть к соседнему народу. Г-н Торосян также счел необходимым учет мнения народа Нагорно-Карабахской Республики по разработанным принципам, поскольку нельзя принимать решений, неприемленых для народа НКР.
В ходе встречи были также обсуждены и конкретизированы и другие вопросы, предствляющие взаимный интерес.