ԱՊՀ ՄԽՎ 29-րդ լիագումար նիստը Սանկտ Պետերբուրգում
Հոկտեմբերի 31-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում աշխատանքները սկսեց  ԱՊՀ ՄԽՎ 29-րդ լիագումար նիստը` օրակարգում ունենալով  ԱՊՀ  մասնակից-պետությունների համաձայնեցված  միգրացիոն քաղաքականության իրավական  ապահովման, «Ինքնակառավարվող կազմակերպությունների մասին», «Համազգային հանրաքվեի մասին», «Տրանսպորտային գործունեության մասին», «Տրանսպորտում անվտանգության մասին», «Օդային տրանսպորտում անվտանգության մասին», «Արտադրության եւ սպառողական թափոնների մասին» «Հողի պահպանության մասին», «Կենդանիների նկատմամբ վերաբերմունքի մասին», «Մերձսահմանային համագործակցության մասին» մոդելային օրենքների քննարկումը, ԱՊՀ մասնակից-պետություններում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ին հակազդելու իրավական  կարգավորման հայեցակարգի, «ԱՊՀ մասնակից-պետություններում գենետիկ բժշկական տեխնոլոգիաների անվտանգության եւ իրավաէթիկական կարգավորման մասին», «ԱՊՀ մասնակից-պետություններում մեծահասակների կրթության իրավական ապահովման մասին», «ԱՊՀ մասնակից-պետությունների համար նախատեսված մոդելային  բնապահպանական օրենսգրքի» հարցերը:
ԱՊՀ ՄԽՎ քսանիններորդ լիագումար նիստն ավարտվեց լրագրողների համար մամլո ասուլիսով, որի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանին ուղղված հարցը վերաբերում էր միգրացիոն քաղաքականության ձեւավորմանը: Պարոն Թորոսյանը ԱՊՀ երկրների ընդհանուր միգրացիոն քաղաքականության անհրաժեշտությունը պայմանավորեց ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ստեղծված իրավիճակով, նշելով, որ ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիստում արվեց այդ ուղղությամբ որոշակի եւ կարեւոր քայլ:
ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ, ՄԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց Բելառուսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վադիմ Պոպովի հետ: Պարոն Պոպովը շնորհավորեց Աժ նախագահին վերընտրության առիթով` նշելով, որ խորհրդարանի նախագահը պարտավորեցնող պաշտոն է` լինելով նաեւ քաղաքական ուժերի համախմբմանը նպաստող գործոն: Բելառուսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացման նպատակով` նշեց միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի գործունեության շարունակման մասին, որի աշխատանքը օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցմանն է նպաստում ու համագործակցության խորացմանը: Պարոն Պոպովը, արձանագրելով տնտեսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, նշեց, որ մեծ հեռանկարներ կան դրանց զարգացման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհավորեց պարոն Պոպովին Բելառուսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի պաշտոնում ընտրության առիթով եւ վստահություն հայտնեց, որ դա կնպաստի  հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Աժ նախագահը իրազեկեց, որ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովում արդեն ձեւավորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի կազմը, նշանակվել է հայկական կողմի համանախագահը: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց հարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորությունների օգտագործմամբ` կուտակված օրենսդրական փորձի փոխանակումը եւ իրապես գործուն կապերի մեխանիզմների ձեւավորումը: Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը Բելառուսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ միջազգային կառույցներում համագործակցության հարցերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի եւ ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Պարոն Գրիզլովը ԱԺ նախագահին իրազեկեց, որ արդեն կատարվել է վիճակահանություն եւ «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցությունը տասներորդ համարով է մասնակցելու Պետական Դումայի ընտրություններին, դեկտեմբերի երեքին սկսվում է քարոզարշավը, եւ կուսակցությունը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գլխավորությամբ, հավակնում է կրկնել ու զարգացնել նախորդ ընտրություններում ունեցած հաջողությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, հաջողություններ մաղթելով «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցությանը դեկտեմբերյան ընտրություններում, վստահություն հայտնեց, որ ընտրություններից հետո միջազգային կառույցներում համագործակցությունը եւ երկկողմանի հարաբերությունների զարգացումը կշարունակվի: ԱԺ նախագահը կարեւորեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրների խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքների հաջող ընթացքը: Պարոն Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ Ազգային ժողովից դիտորդական առաքելություն կմասնակցի ընտրություններին:
ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում Տավրիկյան պալատում կայացավ նաեւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը` ԽՎ նախագահ Բորիս Գրիզլովի ղեկավարությամբ, որին մասնակցեց ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը` ԱԺ նախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանի գլխավորությամբ:

On October 31 the IPA CIS 29th plenary session began its works in the Tavrichesky Palace of Saint Petersburg, having on the agenda the discussion of the model laws on the legal provision of the migration policy agreed by CIS member nations, on Self Government Organizations, on National Referendum, on Transport Activity, on Safety in Transport, on Safety in Air Transport, on Waste Products of Manufacture and Consumption, on Land Protection, on Attitude towards Animals, on Frontier Cooperation, and the legal regulation concept issues on counteracting the HIV/AIDS in the CIS member nations, on Security and Legal Ethic Regulation of Genetic Medical Technologies in CIS member nations, on Legal Provision of Education for Adults in CIS member nations and the issues of Model Environment Code envisaged for CIS member nations.
The IPA CIS 29th plenary session ended with the press conference for the journalists, during which the question directed to Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, related to the formation of migration policy. Mr. Torosyan conditioned the necessity of general migration policy of CIS countries by the situation created after the collapse of the USSR, noting that in that direction a concrete and important step was made at the IPA CIS plenary session.
Within the frameworks of IPA CIS Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia, head of the delegation of the National Assembly in IPA met with Mr. Vadim Popov, Chairman of the House of Representatives of Belarus. Mr. Popov congratulated the president of the National Assembly for being re-elected noting that the post of the President is very obliging, being also a factor for promotion of the consolidation of the political forces. The Chairman of the House of Representatives of Belarus noted about the continuation of the activity of the Committee on Inter-Parliamentary Cooperation for deepening the cooperation between the two parliaments, the work of which promotes the compliance with the legislative field and the deepening of cooperation. Recording the high level of economic relations Mr. Popov noted that there are good prospects for their development.
Mr. Tigarn Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia congratulated Mr. Popov on the occasion of the election in the post of the Chairman of the House of Representatives of Belarus and expressed confidence, that it will promote the further development of the Armenian-Belarusian inter-parliamentary relations. The President of the National Assembly said that the composition of the commission on inter-parliamentary cooperation is already created in the National Assembly of the fourth convocation, the co-chairman of the Armenian side is appointed. Mr. Torosyan emphasized the importance of the exchange of the accumulated legislative experience by the use of the new opportunities of the development of the relations and the creation of mechanisms of really working connections.
The President of the National Assembly invited the Chairman of the House of Representatives of Belarus to Armenia with an official visit. The sides also touched upon the cooperation issues in the international structures during the meeting.
Issues related to inter-parliamentary relations were discussed during the meeting of Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly and Mr. Boris Gryzlov, Chairman of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation. Mr. Gryzlov informed the President of the National Assembly that a draw had already been made, and the United Russia Party will participate in the elections of the State Duma with number ten. The campaign will start on December 3 and the party led by the President of the Russian Federation Mr. V. Putin inclines to repeat and develop the success of the previous elections.
Mr. Tigran Torosyan, wishing success to the United Russia Party in the December elections expressed confidence that after the elections the cooperation and the development of bilateral relations will be continued. The President of the National Assembly emphasized the successful course of the works of the Parliamentary Assembly of the member nations of the Collective Security Treaty Organization. Mr. Tigran Torosyan noted that an observation mission from Armenia would participate in the elections.
Other issues of mutual interest were also discussed during the meeting.
Within the framework of Tavrichesky Palace the sitting of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization led by Mr. Boris Gryzlov, Chairman of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation was held, where the delegation of the National Assembly of the Republic of Armenia led by Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia, head of the delegation of the National Assembly in IPA CIS participated it.