ԱՊՀ ՄԽՎ 29-րդ լիագումար նիստը Սանկտ Պետերբուրգում
Հոկտեմբերի 31-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում աշխատանքները սկսեց  ԱՊՀ ՄԽՎ 29-րդ լիագումար նիստը` օրակարգում ունենալով  ԱՊՀ  մասնակից-պետությունների համաձայնեցված  միգրացիոն քաղաքականության իրավական  ապահովման, «Ինքնակառավարվող կազմակերպությունների մասին», «Համազգային հանրաքվեի մասին», «Տրանսպորտային գործունեության մասին», «Տրանսպորտում անվտանգության մասին», «Օդային տրանսպորտում անվտանգության մասին», «Արտադրության եւ սպառողական թափոնների մասին» «Հողի պահպանության մասին», «Կենդանիների նկատմամբ վերաբերմունքի մասին», «Մերձսահմանային համագործակցության մասին» մոդելային օրենքների քննարկումը, ԱՊՀ մասնակից-պետություններում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ին հակազդելու իրավական  կարգավորման հայեցակարգի, «ԱՊՀ մասնակից-պետություններում գենետիկ բժշկական տեխնոլոգիաների անվտանգության եւ իրավաէթիկական կարգավորման մասին», «ԱՊՀ մասնակից-պետություններում մեծահասակների կրթության իրավական ապահովման մասին», «ԱՊՀ մասնակից-պետությունների համար նախատեսված մոդելային  բնապահպանական օրենսգրքի» հարցերը:
ԱՊՀ ՄԽՎ քսանիններորդ լիագումար նիստն ավարտվեց լրագրողների համար մամլո ասուլիսով, որի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանին ուղղված հարցը վերաբերում էր միգրացիոն քաղաքականության ձեւավորմանը: Պարոն Թորոսյանը ԱՊՀ երկրների ընդհանուր միգրացիոն քաղաքականության անհրաժեշտությունը պայմանավորեց ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ստեղծված իրավիճակով, նշելով, որ ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիստում արվեց այդ ուղղությամբ որոշակի եւ կարեւոր քայլ:
ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ, ՄԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց Բելառուսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վադիմ Պոպովի հետ: Պարոն Պոպովը շնորհավորեց Աժ նախագահին վերընտրության առիթով` նշելով, որ խորհրդարանի նախագահը պարտավորեցնող պաշտոն է` լինելով նաեւ քաղաքական ուժերի համախմբմանը նպաստող գործոն: Բելառուսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացման նպատակով` նշեց միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի գործունեության շարունակման մասին, որի աշխատանքը օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցմանն է նպաստում ու համագործակցության խորացմանը: Պարոն Պոպովը, արձանագրելով տնտեսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, նշեց, որ մեծ հեռանկարներ կան դրանց զարգացման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհավորեց պարոն Պոպովին Բելառուսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի պաշտոնում ընտրության առիթով եւ վստահություն հայտնեց, որ դա կնպաստի  հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Աժ նախագահը իրազեկեց, որ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովում արդեն ձեւավորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի կազմը, նշանակվել է հայկական կողմի համանախագահը: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց հարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորությունների օգտագործմամբ` կուտակված օրենսդրական փորձի փոխանակումը եւ իրապես գործուն կապերի մեխանիզմների ձեւավորումը: Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը Բելառուսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ միջազգային կառույցներում համագործակցության հարցերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի եւ ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Պարոն Գրիզլովը ԱԺ նախագահին իրազեկեց, որ արդեն կատարվել է վիճակահանություն եւ «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցությունը տասներորդ համարով է մասնակցելու Պետական Դումայի ընտրություններին, դեկտեմբերի երեքին սկսվում է քարոզարշավը, եւ կուսակցությունը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գլխավորությամբ, հավակնում է կրկնել ու զարգացնել նախորդ ընտրություններում ունեցած հաջողությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, հաջողություններ մաղթելով «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցությանը դեկտեմբերյան ընտրություններում, վստահություն հայտնեց, որ ընտրություններից հետո միջազգային կառույցներում համագործակցությունը եւ երկկողմանի հարաբերությունների զարգացումը կշարունակվի: ԱԺ նախագահը կարեւորեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրների խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքների հաջող ընթացքը: Պարոն Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ Ազգային ժողովից դիտորդական առաքելություն կմասնակցի ընտրություններին:
ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում Տավրիկյան պալատում կայացավ նաեւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը` ԽՎ նախագահ Բորիս Գրիզլովի ղեկավարությամբ, որին մասնակցեց ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը` ԱԺ նախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանի գլխավորությամբ:

29-е пленарное заседание МПА СНГ в Санкт-Петербурге
31 октября в Таврическом дворце Санкт-Петербурга начало работу 29-е пленарное заседание МПА СНГ, имея в повестке дня  обсуждение модельных законов о правовом  обеспечении согласованной миграционной политики государствами-участниками СНГ,  “О саморегулируемых организациях”, “Об общенациональном референдуме”, “О транспортной деятельности”, “О безопасности на транспорте”, “О безопасности на воздушном транспорте”, “Об отходах производства и потребления”, “Об охране почв”, “Об обращении с животными”, “О приграничном сотрудничестве”, концепции правового регулирования по противодействию ВИЧ/СПИД  в   государствах-участниках СНГ, “О безопасности и этико-правовом регулировании медико-генетических технологий в государствах-участниках СНГ” и   других вопросов.
29-е пленарное заседание МПА СНГ завершилось пресс-конференцией для журналистов, в ходе которого заданный Председателю НС РА Т.Торосяну вопрос касался формирования миграционной политики. Г-н Торосян мотивировал необходимость выработки единой миграционной политики сложившейся после развала СССР ситуацией, отметив, что в этом направлении на пленарном заседании МПА СНГ сделан конкретный и важный шаг.
В рамках МПА СНГ Председатель НС РА, руководитель  делегации НС на МПА СНГ Т.Торосян встретился с председателем Палаты представителей Республики Беларусь В.Поповым. Г-н Попов  поздравил Председателя НС в связи с переизбранием, отметив, что спикер парламента – обязывающий пост, являющийся фактором, способствующим также консолидации политических сил. Председатель Палаты представителей Беларуси отметил продолжение с целью углубления сотрудничества между двумя парламентами деятельности комиссии по межпарламентскому сотрудничеству, работа которой содействует гармонизации законодательного поля и углублению сотрудничества.    Г-н Попов, констатируя высокий уровень экономических связей, отметил, что есть хорошие перспективы   для их развития.
Председатель НС РА Т.Торосян поздравил г-на Попова по поводу избрания его на пост Председателя Палаты представителей Беларуси и выразил уверенность, что это будет способствовать дальнейшему развитию армяно-белорусских межпарламентских связей. Спикер НС сообщил, что в парламенте четвертого созыва уже сформирован состав комиссии по межпарламентскому сотрудничеству, назначен сопредседатель с армянской стороны. Г-н Торосян подчеркнул важность обмена накопленным  законодательным опытом и создания механизмов реально действующих связей с использованием   новых возможностей для развития отношений. Председатель НС РА Т.Торосян пригласил  Председателя Палаты представителей Беларуси посетить Армению с официальным визитом. В ходе встречи были затронуты также вопросы сотрудничества в международных структурах.
Во время встречи Председателя НС РА Т.Торосяна с Председателем Государственной Думы РФ   Б.Грызловым обсуждались вопросы, касающиеся межпарламентского сотрудничества. Г-н Грызлов информировал Председателя НС о том, что уже проведена жеребьевка и партия “Единая Россия” под десятым номером будет участвовать в выборах Госдумы, 3 декабря начинается агиткампания и партия под руководством Президента РФ В.Путина претендует на повторение и развитие успеха предыдущих выборов.
Председатель НС РА Т.Торосян, пожелав успехов партии “Единая Россия” на декабрьских выборах, выразил уверенность, что после выборов будет продолжено сотрудничество в международных структурах и развитие двусторонних отношений. Председатель НС подчеркнул важность успешного хода работ Парламентской Ассамблеи стран-членов ОДКБ.  Г-н Торосян сообщил, что в выборах. будет участвовать наблюдательная миссия от Национального Собрания.
В рамках МПА СНГ в Таврическом дворце состоялось также заседание Парламентской Ассамблеи ОДКБ под руководством  председателя  ассамблеи Б.Грызлова, в котором участвовала делегация НС РА под руководством Председателя НС РА, руководителя  делегации НС на МПА СНГ Т.Торосяна.